Mij is de wrake. No. 803. Woensdag 17 Juni 1903. 12e Jaarg; Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. Buitenland. FEUILLETON. BB1SKEISC ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. C0URAHT. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken ltinsihi<r- eu Vrijdagavond hij den uit<rever 0. DIKLEMAA te Bresketis. I)e Staatsgreep iu Servië. Uit de bizonderheden die de correspon denten van de .Frankfurter" en de »Köl- nische Ztg." nog uit Belgrado melden, valt thans een aaneengeschakeld verhaal samen te stellen van de voorbereiding en de uit voering van ile samenzwering tegen het Servische koningshuis. Reeds in Januari 1902 was er onder de officieren een samenspanning op touw ge zet met het doel om het koninklijke paar om te brengen. Alexander kreeg er lucht van en het complot werd verydeld en ofschoon men alle officieren die bij de samenzwering be trokken waren, kende, durfde men ze niet verder moeien. De officieren die een gren- zenloozen haat koesterden tegen koningin Draga eu hare broeders, en in den laat- steu tijd ook tegen Alexander zelf, rust ten echter niet. Langzaam en voorzichtig werd de nieu we aanslag voorbereid. Generaal Atants- kovits, inspecteur van de infanterie, aan vaardde de leiding en ontwierp samen met kolonel Radoniir Poetnik, een van de flinkste Servische officieren het geheele plan. Dienvolgens werd kolonel Masjin, de meermalen genoemde broer van den eersten man van Draga, uitgekozen om zich aan het hoofd van de troepen te stel len, terwijl luitenant-kolonel Peter Misjits de bizonderheden van de uitvoering moest regelen. De aanvoerders kozen dan den nacht van Woensdag op Donderdag voor de uit voering van het plan. Alle samenspanners (uitsluitend officieren) kregen van hun hoofd lieden last, om zich in kleine groepen tot één uur na middernacht in de verschillen de nachtlokalen op te houden en zich te gen dien tijd in het officierscasiuo te ko men aanmelden. In den loop van de laat ste dagen waren een groot aantal officieren te Belgrado gekomen De samenzweerders hadden gemeenschappelijk gegeten en had den voortdurend der marsch ter eere van koningin Draga en den Kolo-dans laten spelen, om de verdenking af te leiden dat zij vpanden van de Koningin waren. In het officierscasino werd aan elke groep haar sfeer van actie aangewezen. O. m. moesten alle ministeriën, de wo ningen van de verschillende ministers, te lefoon-, post- en telegraafkantoren en de 'prefectuur van politie bezet worden. Om twee uur 's nachts wist ieder zijn plaats. De sterkste groep van officieren (40) moest onder aanvoering van overste Misjits den konak overrompelen, gesteund door een rot van de lijfgarde, die volgens de regle menten van de hofpolitie ten allen tijde het recht had, om den konak binnen te komen. Kolonel Masjin bezette intusschen met het 6e en 7e regiment infanterie en het re giment van de garde-eavaleiie alle straten om den konak heen. Kolonel Naumowitzj (adjudant) opende voor de samenzweerders de poirten. Eenige bofgendarmes boden tegenstand, maar werden over den kling gejaagd. De officieren renden den ouden konak binnen, waar de slaapvertrekken van den Koning en de Koningin waren, eu zochten in de eerste plaats den eersten ad judant van den Koning, generaal Lazarus Pretovits, die in zijn kamer sliep. Een wachtmeester in de voorkamer ver zette zich en werd doodgeschoten, tien of ficieren verzamelden zich nu voor de ka mer van den generaal en braken haar open met behulp van een dynamiet-patroon, waarbij kolonel Naumowitsj doodelijk ge wond werd. Generaal Protovits gaf zes revolverscho ten af op de indringers. Wezenloos smeekte hij toen om genade. Zijn linkerarm was zwaar gekwetst. Men nam hem toen in 't midden, om hem te laten wijzen, waar het koninklijk paar was Hij leidde de offi cieren aarzelend, blijkbaar opdat de Koning en zijn gemalin tijd zouden winnen om te kunnen vluchten. De samenzweerders be merkten de bedoeling van den generaal en schoten hem dood Eindelijk vonden zij de geheime vertrekken op den zolder van den ouden konak. De gesloten deuren werden opengebroken tot men ten slotte den Ko ning en de Koningin voor zich zag. Bei den waren in hun hemd. De Koning eischte van de officieren op hun eerewoord de ver zekering dat hem geen leed zou geschieden, en ook wilde hij, in het aangezicht van den dood, de geruchten die in den laat- sten tijd waren verspreid over geschillen tusschen hem en Draga, weerleggen Daarom kuste hij zijn vrouw driemaal. Draga trachtte hem nog met haar hand te beschermen. Maar toen knetterden de revolvers los, beiden baadden in hun bloed. De moordenaars sleurden de lijken naar het venster en wierpen ze van boven afin den tuin van het paleis. Toen men de lijken later vandaar naar het paleis over bracht, zag Tsjarikof, de Russische gezant, wiens woning tegenover den konak ligt, toe hoe dit gebeurde. De lijken moeten er erg verminkt hebben uitgezien. Door den smak uit het venster was zoowel van den Koning als de Koningin de rugge- graat gebroken dit constateerden de ge- neesheeren bij de schouwing. Terwijl dit drama zich afspeelde in den konak, drong een afdeeling soldaten binnen in de woning van de familie Loenjewitsa, nam de beide broeders van Draga (Niko- demus en Nikolaas), die zich niet verzet ten, in haar midden en bracht hen naar het bureau van den divisie-commandant en vandaar naar de ondergrondsche vesting, waar hun te verstaan werd gegeven, dat zij moesten sterven. De broeders onarm- den elkaar, na eenige minuten klonk het bevel tot vuren en een salvo maakte een einde aan hun leven. Generaal Tsintsar Markovits, wiens huis in de wijk Wratsjar gelegen is, werd om twee uur 's nachts gewekt door een luid geklop aan zijn deur. Hij bemerkte een paar officieren met een afdeeling soldaten. Hij wilde geen gevolg geven aan het bevel van de officieren om hen te volgen, en maakte zich gereed om met een revol ver te schieten hij werd echter met een paar schoten neergeveld. Milovan Paflo- vitz, de minister van oorlog, sloot zich in zijn huis op. De deuren werden met be hulp van dynamiet-patronen opengebroken en de officieren drongen de slaapkamer binnen. Zestien wonden met sabelhouwen 172. Daar ik niet geheel uitgeplunderd was, maar behalve geld en kleine geschenken voor de inlanders ook nog reisbenoodigd- heden, welke van zeer veel waarde voor mij waren, voor de oogen van mijn be diende had weten te verbergen, zoo kwam ik na vele moeielijkheden en gevaren ee nige maanden later eveneens te Zanzibar aan. Mijne gezellin was natuurlijk heen. De tijding van mijn dood was hen reeds voorgegaan. Lichamelijk nog afgemat, geestelijk nog niet zoo frisch, als ik het op deze reis had gedacht te worden, met het bewustzijn, dat niemand mij verwacht te, dat ik nergens werd gemist, met dit eigenaardig gevoel, dat gij, heer graaf, naar ik hoop nimmer hebt gekend, en dat volstrekt niets opwekkends heeft, maakte ik geen haast mijne plaats onder de leven den weder in te nemen. Noem het krankheid, noem het luim, ik gaf er mij aan overik had in de verste verte nog geen lust reeds naar Europa weder te keeren. Maar hoe was het mogelijk, dat niet van Zanzibar uit het bericht van uwen dood herroepen werd, zeide de oude heer. O dat is zeer natuurlijk, heer graaf. Ware ik eene door geboorte of geleerd heid veelbetekenende, bekende persoon lijkheid geweest, dan zou de blijmare snel genoeg over de zee gevloden zijn maar dokter Wangen Wie kent hem en wie vraagt naar hem. Dat te verkondigen liet men zeer eenvoudig aan mijzelven over. Ik ben dan een tijdlang in Egypte ge weest, ben naar Jeruzalem gegaan en kom direct uit het beloofde land hierheen gesterkt ten nieuwen leven. Krachtig schudde graat Wolf hem de hand. Zoo wees mij dan hartelijk wel kom, het is mij eene waarachtige vreugde u weder te zien, zóó weder te zien, voegde hij er uitdrukkelijk bij. Ik heb u nu het noodzakelijkste mede gedeeld, heer graaf, om mij recht te geven mijne plaats in het rijk der levenden we der in te nemen, zeide Wangen, nu mag ik stellig ook van mijne zijde inlichtingen vragen, vóór alles naar het welzijn der gravin. O Theresa haar gaat het voortreffe lijk. De Duitsche lucht en mijne vader lijke liefde, welke zij nu voortdurend kan genieten, bekomen haar voortreffelijk. Zij is dus nog altijd bjj u, heer graaf? Nog? waarde Wangen, nadat ik haar aan zoo lastige omstandigheden heb be twist, zal ik mij niet weder van haar schei den. Geene verandering in mijn of in haar leven zou dat hebben kunnen bewerken. Eerst het einde mijner aardsche loopbaan is schoon Maar ge moet Theresa zien en mij alleen veroorlooven haar een wei nig voor te bereiden. Ze is nog niet zoodanig verhard door het leven, om zulke plotselinge overgan gen te kunnen doorstaan, zonder eenige wellicht nadeelige ontroering. Hij verliet de kamer en Constantijn blééf alleen met zijne verwachting. Graat Wolf had de vraag ten opzichte van Theresa maar half beantwoord of zjj gehuwd was, bleek uit het antwoord niet recht duide lijk en hij bad dit te snel afgebroken, dan dat Constantijn tijd zoude gehad hebben, zich juister uit te drukken. Het duurde intusschen niet zeer lang, of de graaf verscheen weer. Kom, kom me de, waarde dokter, Theresa wacht u. De overweldigende verbazing heeft reeds plaats gemaakt voor reine vreugde. Met jeugdi gen haast leidde hij Constantjjn de trap pen op, een bediende, die wachtend voor een der deuren stond, opende een voorka-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1