Gemengd kinderlijk bigde, dat toen de gelaatstrek ken van de Koningin steeds verlevendigde, is verdwenen H. M. is geworden van rij pere vrouwelijkheid de uitdrukking van Haar gezicht heeft iets ernstigs gekregen, bij het weemoedige af. Het is soms als lag er een floers van zachte smart over die zeldzaam lieve oogen. üe lieftalligheid der Koningin komt thans, bjj het ernstiger worden van den blik, nog sterker uitik wil eerlijk bekennen en zeg dit niet in een dwaze persoonsverheerlij king, maar zelden zag ik een jonge rouw van dezen leeftjjd, die met zulke uitne mende, zachte vriendelijkheid gezegend is. Ook in het gesprek komt dit uit. Ik had de eer aan H. M. voorgesteld te worden en geruimen tijd met H. M. en den Prins der Nederlanden te spreken en ook daarbij bleek mij opnieuw weer van een ongeëvenaarde lieftalligheid. Niet zoozeer nog dat de belangstelling, waarmede naar persoonlijke ervaring ge vraagd werd, treffend was, maar de wijze, waarop dit geschiedde, de stembuiging, de toon was zeer innemend. Het wil mjj een reuzentaak voorkomen voor een Koningin om op de hoogte te zijn van de bjjzondere qualiteiten van allen, die de eer genieten aan Haar te worden voor gesteld wel geniet H. M. daarbij de voor lichting van Hare kamerheeren, die een soort schema geven van wat door H. M. met den toegesprokene het best wordt be handeld, maar niet steeds kan zelfs een Koningin in een paar seconden een juist inzicht daarvan krijgen, zoodat het gesprek »er wel eens naast loopt", waarbij de toe - gesprokene met eenige handigheid echter het goede spoor wel weet te vinden en aan te wjjzen. »Gjjsbrecht van Amstel" merkte in zijn jongsten brief uit de hoofdstad het vol gende op Het is merkwaardig, dat er altijd men- schen zijn, die iets zoo donker mogelijk voorstellen en zoo heb ik liefst op een trambalcon - verschrikkelijke voorstel lingen omtrent het uitzien van H. M. de Koningin gehoord. Een mijner collega's die een zeer criti- schen geest lieett en gewoon is te zeggen wat hg meent, is ook op het Hofbal ge weest, maar vond dat H. M. er volstrekt niet minder welvarend uitzag dan een jon ge vrouw, die verleden jaar zeer ernstig in haar gezondheid getroffen is en die in de laatste week dag aan dag van 10 u. voorm. tot 5 uur nam. en soms ook 's avonds doorgebracht had met staande of zittende te buigen. Ik geloof, dat wij over H. M. de Ko ningin gerust kunnen zijn, mits de noodi- ge rust Haar deel zij. Verschillende geneeskundigen, alle leden van de Verceniging van Koepok-in richtingen in Nederland, hebben zich bij gemotiveerd adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek dat deze haar goedkeuring zal onthouden aan het wetsontwerp tot andere wijziging en aanvulling der wet van 4 Dec. 1872 (Stbl. no. 184) ter voorziening tegen be smettelijke ziekten, ten doel hebbende het gedeeltelijk doen wegvallen van den zijde- lingschen inentingsdwang. Zij wenschen dat, alvorens dergelijke wetswijziging overwogen wordt, een prin- cipeele beslissing omtrent het nut der vac cinatie als voorbehoedmiddel tegen pokken voorafga. Toen Pinkstermaandag de Koningin met Haar Moeder een rijtoer door het overvolle Baarn maakte, was het Konink lijk rijtuig voortdurend omringd door een drom van wielrijders, die onafgebroken on bescheiden blikken in het rijtuig wierpen en heel wat stof opjoegen. Om hen te ontvluchten, reden de Koninginnen daarom naar de Eem en de Zuiderzee. Maar zij waren pas den Tol bij Baarn door, ot een vijftigtal fietsers bleef als mug gen om het rijtuig zwermen. Het rijtuig hield stil en de koetsier ver zocht hun beleefd en dringend terug te keeren, waaraan de wielrijders toen volde den. Het grootste deel der lichting van 1902 gaat Woensdag of Donderdag huis waarts. Het overige deel volgt spoedig. ItliESKE.YS, 9 Juni 1903. De herijk van de maten en gewich ten zal dit jaar voor de gemeenten in het Vierde District van Zeeland plaats hebben als volgt Breskens 10 Juni des voorm. Groede 10 Juni des nam. en 11 Juni. Nieuwvliet 12 Juni des voorm. Cadzand 12 Juni des nam. Zuidzande 13 Juni des voorm. Retranchement 13 Juni des nam. IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje, 16 en 17 Juni. Biervliet 18 Juni. Hoofdplaat 19 Juni. In zake een gepleegde kindermoord te Terneuzen is de verdachte, zekere N. N. in hechtenis genomen en naar Middel burg overgebracht. Door de bemoeiingen der gemeente-po- litie is deze zaak, die eerst door de ver dachte op een dwaalspoor was geleid, tot klaarheid gekomen. De verdachte, een 21jarige ongehuwde vrouw, die wel hare bevalling niet ontken de, doch de politie op een dwaalspoor bracht, heeft ten slotte bekend het kind van het vrouwelijk geslacht, waarvan zij op 17 Mei bevallen is, te hebben geworgd. Een en ander had zij zoo weten te re gelen, dat de overige huisgenooten niets hebben bespeurd. Alleen heeft zij haren als knecht inwo- nenden oom in vertrouwen genomen om 't lijkje te begraven, wat deze ook deed in de aan het huis grenzende kalkschuur, waarvoor hij een steenen vloer opbrak en weer netjes herlegde. Overeenkomstig zijn aanwijzingen vond de politie daar het lijkje. De verdachte is zeer onverschillig en toont weinig berouw over hare daad. Naar 't schijnt peinst zij meer over de gevolgen te haren opzichte. IJzendijke, 8 Juni. De heden gehou den zitting van den gemeentelaad werd door allo leden behalve de heer Calon bij gewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat in opdracht van den raad door den heer Oarprean is geïnformeerd bij de Stcenbeschermers- maatschappij te Nijmegen, doch dat het door die firma in den handel gebracht mid del wel is bestemd voor gevels, maar niet voor ondergrondsche muren. Daarom stelden B. en W. voor daarop niet in te gaan, doch nadere voorstellen af te wachten. De heer Carpreau zou er nogtans voor zijn een bus van dit middel aan te schaf fen tegen den prijs van _/8,75, wijl men daarmee een weinig kostende proef kan nemen. De heer Hendrkse gaf in overweging de aangetaste muren tot op eene hoogte van een Meter van zink te voorzien en overigens de muren met cement te bezet ten. De voorz. deelde daarop mede, dat Maan dag 15 Juni a. s. de Commissaris der Ko ningin een bezoek aan deze gemeente zal brengen en circa 4.30 nam. zal arriveeren, met verzoek den ingezetenen bekend te maken, dut ieder, die ZExc. wenscht te spreken, daartoe in de gelegenheid is. Eene wijziging in de begrooting voor 1902 ter af- en overschrijving van enkele posten van administratieven aard, werd goedgekeurd. Van Ged. Staten is een schrijven ont vangen ter nadere vaststelling van de be grooting van de gezondheidscommissie in dit district. De aanvankelijke beg.ooting dier com missie gebaseerd op een uitgaaf van ƒ800, zijnde y400 als salaris voor den secreta ris en ƒ400 voor andere commissiekosten. bedroeg voor deze gemeenle ƒ85.24. Wijl echter deze raming te laag is moet zij gebracht worden op ƒ160 meer waai- door de bijdrage voor deze gemeente 127.925 wordt, berekend ii 4 7 5/77 ct. per inwoner. Overeenkomstig het verzoek van Ged. St. om deze verhooging te bevorderen werd besloten. Ingevolge den wensch tot oprichting van een teekencursus is een onderzoek inge steld naar derzelver kosten te Aardenburg. Voor IJzendijke zou dat zijn als volgt 4U lessen a ƒ7.50 is ƒ300, ƒ25 voor vuur en licht en 25 voor andere onkosten is samen ƒ350. Daartegenover wordt ƒ100 subsidie van de gemeente toegestaan, ƒ25 van belangstellenden en ƒ80 van 16 leer lingen a ƒ5.samen ƒ205de gemeen te zoude dus nog ƒ145 moeten bijpassen. Vreemd noemde de voorzitter het, dat nog niemand uit de gemeente hem iets naders omtrent den cursus heeft gevraagd; alleen uit Biervliet meldden zich naar aan leiding van het raadsverslag i"t de courant vijf leerlingen aar.. De beer Hendrikse zou liever zien, dat eerst eene oproeping werd geplaatst, dan kon men oordeelen over de Delangstelling blijkt dit te gering te zijn dan behoeft de raad er niet toe over te gaan. Aldus werd besloten. Ingevolge de oproeping tot stichting van een gasfabriek, is ingekomen een voorloo- pig concept-overeenkomst met de Rotter- damsche Acetyleen-gas-maatschappij. üe voornaamste bepaling daarin verva r.l. tot garantie van minstens 1000 M:i ga a ƒ1 per Ma, was zoo'n bezwaar, dat d raad onmiddellijk besloot het concept vou kennisgeving aan te nemen, en een prov te nemen met een tweetal lantaarns me spiritus-Iicht. Als leden van het stembureau voor d eventueele verkiezing van 2 leden van dei raad, werden benoemd de heeren Leen houts en Doens, als 3e lid de heer Hen drikse. Daarna ging de zitting over in eene mei gesloten deuren. Sluis. De brigadier-titulair Dhondt al hier wordt met ingang van 15 Juni a. s. als brigade-commandant overgeplaatst naar Berg-Eijk. Sluis. Bij de alhier gehouden aanbe steding tot het aanbrengen van veranderin gen in de machinekamers der gasfabriek alhier waren ingeleverd 5 briefjes, nl. W. Stoks ƒ284.65, P. Verhage, ƒ275.30, lz- Baas ƒ260.40, J. H. de Meerseman 243.93 en G. Beun ƒ234 80, allen alhier woonachtig Het werk is aan den laagslen inschrij ver gegund. ScllUOiidijke. Vrijdagavond hield de gemeenteraad alhier eene zitting. Behalve de heer Antb. Luteijn waren alle leden aanwezig. Na voorlezing der notulen kwam het eerst in behandeling eene wijziging in het reglement op de brandweer. Waar vroeger de manschappen van hun 18e tot hun 55e jaar spuitgast moesten zijn, werd dit nu met algemeene stemmen verauderd in 20 tot 50 jaar. Goedgekeurd werd eene af- en overschrij ving op de rekening van 1902. Ingevolge eene vraag van den heer De Smidt bij de behandeling der begrooting, verleden jaar October, stelden B. en W. eene bespreking voor omtrent het aankoo- pen vau een lijkwagen. Zij zeiven wilden geen voorstel doen, maar de Raad vrij la ten in zijne beslissing. Na eenige discus sie, waarbij over en weer inlichtingen wer den gevraagd en gegeven, werd met alg. stemmen besloten voor rekening der ge meente een lijkwagen aan te schaden, waar- voer ongeveer ƒ750 zou noodig zijn. Met kosten van bergplaats enz. zou dit in eens eene uitgaaf van ongeveer ƒ900 vorderen. Deze gelden zullen gevonden worden door een onderhandsche leening, terwijl de bedoeling is den wagen in 1904 in dienst te stellen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van twee leden van den Raad de aftredenden zijn de heeren Anth. Luteijn en Johs. Risseeuw, beiden wet houders, werden benoemd de heeren Jac. Dhont, J. Leenhouts en W. C. de Smidt. Na omvraag werd de vergadering geslo ten. Hoeveel goud is er in de wereld Dit is moeilijk op millioenen na te be- grooten. Maar wat men wèl vrij zeker weet is, dat er in de jaren 18921902 voor 6262 millioen gulden aan goud uit de mijnen gehaald en aan de markt gebracht is. Volgens de statistiek der Noord-Ameri- kaansche Munt was in de Vereenigde Sta- gemoet trad. De gedachte, eene even le vendige verrassing te zullen teweegbren gen als in het huis des opperwachtmeesters, waar hij jarenlang als lid der familie gold, hieraan dacht zijne bescheidenheid volstrekt nietlang reeds had hij zich met onver biddelijke duidelijkheid gezegd, dat hij al leen als dokter, welke in een ure van groot gevaar aan Theresa's bed had gestaan, aanspraak bad op hare herinnering. Hij vraagde alleen naar den graaf en gaf, toen hg hoorde dat deze thuis was, zjjn kaartje af. Het duurde eenige minuten, eer de be diende weder verscheen en wel met een uitdrukking van zichtbare verwondering. Hg opende een helder verlichte voor kamer en op den drempel der tegenover staande deur stond vol verwachting graaf Wolf. Wangen staan de dooden op zijt gij het werkelijk? (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2