Gt in engel. vier eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer 29,700 schapen en 28,494 lam meren. Van de schapen kwamen er 10422 uit Duitschland, de andere uit ons land. Men verwacht, dat door den invoer van Argentijnsche schapen, die thans weer toe gelaten is, de toestand wat zal verbeteren en de pryzen van het wolvee zal doen da len. Tot heden zijn echter nog geen Ar gentijnsche schapen aangekomen. Welee- nige bevroren schapen uit Australië. Bjjzonder levendig was in de maand April de Belgische handel in paarden en veulens. Uitgevoerd werden 1791 paarden en 96 veulensingevoerd 965 slachtpaar- den, 1637 werkpaarden en 105 veulens. De paarden voor de slachtbank bestemd, kwamen uit Amerika en Engeland, de werkpaarden en veulens grootendeels uit ons land. Om een overzicht te krijgen van den Belgischen paardenhandel, waarbij die van ons land nu is betrokken, melden wjj den in- en uitvoer van de 4 eerste maanden der drie laatste jaren. 1903 1902 1901 Invoer. Werkpaarden 5,684 6,437 7,385 Slachtpaarden 6,096 5,540 5,421 Veulena 460 369 459 Totaal 12,240 12,346 13,265 Uitvoer. 1903 1902 1901 Paarden 9,705 8,962 8,613 Veulens 473 271 209 Totaal 10,178 9,233 8,822 Opmerkelijk is de steeds toenemende in voer van Hollandsche boter in België en de steeds afnemende uitvoer van Belgische boter naar Frankrijk. In April werden in België gevoerd 414,014 kilogr. boter tegen 268,463 kilo in April 1902 en 302,128 in April 1901een zeer groote vermeerdering dus. De uitvoer bedroeg resp. 172,761 kilo, 258,920 kilo en 260,210 kilo. De invoer is dus in één jaar met circa 150.000 kilogr. in ééne maand vermeer derd en de uitvoer met ruim 75,000 kilo verminderd. De geheele invoer in de vier eerste maanden van dit jaar bedroeg 1,736,284 kilo, waarvan ruim 85 pet. uit ons land alleen. In April was er van Belgische zijde, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord- Brabant, veel vraag naar aardappelen. welke de graaf had besteld. Hij heeft zel ve met haar gereden, daar zij dreigde met den koetsier te ryden, als men haar zin niet deed. Nu, sterk was zij wel, maar de vreese- lyke noordoostenwind, welke dien dag woei, heeft het haar toch aangedaan. Reeds des nachts gevoelde zij steken in de borst en den volgenden morgen had zij een doodelijke longontsteking. Vierentwin tig uren later werd zij verlost en drie da gen daarna, heer dokter, stond de dood aan hare sponde. Bedroefd liet de oude bediende het hoofd hangen. Het waren droeve uren. God lof heeft de graaf zich tamely k goed gehou den. De kleine gravin stierf den volgen den dag en nu is hy weder geheel alleen in het groote huis. Heden namiddag is hy qset zjjne moeder naar Buchendorf ver trokken, waar het ljjk in het familiegraf wordt bygezet. Als hy nu terugkomt, vindt hy, na zooveel leed, toch een groote vreugde, (Wordt vervolgd.) Ingevoerd werden 6,774,180 kilogr. te gen 4.624,18U kilo in April 1902 en slechts 2,479,600 kilo in April 1901. Naar vlas was veel vraag. Daar de aanvoer van Belgisch vlas op de Gentsche markt van week tot week vermindert, be zoeken de Belgische vlashandelaars ons land en koopen zoowel in Groningen als in Zeeland aanzienlijke hoeveelheden op. In April werd in Belgie gevoerd 13,389,940 kilo; terwijl de geheele invoer in de vier eerste mnd. van dit jaar bedroeg 49,386,512 kilo, dus circa 50 millioen. ItltlMvtVS, 5 Juni 1003. Bij het gehouden examen voor roeier der dranken is o. m. geslaagd de kommies 4e klasse C. den Toom alhier. In de gisteren gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier werd de vernieuwing en het onderhoud der kerk- en pastorie-ge- bouwen aanbesteed, waarbij werd inge schreven door J. A. van de Sande voor ƒ221, A. P. van de Sande ƒ220.25, W. Woittiez 219, J. A. Carels ƒ218, Anth. Monjé 215 en L. Maas ƒ186, wien als laagste inschrijver de uitvoering werd gegund. Verder werd vastgesteld de rekening over 1902 in ontvang op ƒ1566.57 en in uitgaaf op ƒ1245.035, alzoo met een goed slot van ƒ321.545. De herijk van de inaten en gewich ten zal dit jaar voor de gemeenten in het Vierde District van Zeeland plaats hebben als volgt Schoondijke 8 Juni. Breskens 9 Juni en 10 Juni des voorm. Groede 10 Juni des nam. en II Juni. Nieuwvliet 12 Juni des voorm. Cadzand 12 Juni des uam. Zuidzande 13 Juni des voorm. Retranchement 13 Juni des nam. IJzendijke, ook voor Waterland kerkje, 16 en 17 Juni. Woensdag had te Middelburg de aanbesteding plaats van het verrichten van bestratingen op den rijks grooten weg. Voor het derde perceel, omvattende den weg in het voormalig 4e district werd in geschreven door de heeren J. M. H. van de Sande te Breskens voor ƒ556, W. Woittiez te id. ƒ549 en C. de Wilde te Kattendijke ƒ495. De kermis te IJzendijke is weer ge passeerd. Begunstigd door echt zomerwe der, was het bezoek tamely k druk, on danks dat de groote feesten te Eecloo Maandag een massa volks hadden gelokt. Het ruime marktplein was goed bezet met verschillende etablissementen, waar voor de nieuw ingevoerde markt-belasting geen beletsel was. Vorige week is onder leiding van den heer Vorsterman van Oyen een bóe ren-leenbank in dit district opgericht met ruim 29 leden. Den 14, 15 en 16 Juli zal te Mid delburg eene tentoonstelliug plaats hebben van rashonden en pluimvee. Als klerk der posteryen is nog ge slaagd de heer P. Risseeuw van Sint Kruis. Groede. De WelEerw. heer ds. J. A. F. A. Stellwag, pred. by de Ev. Luth. Gem. alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Monnikendam bedankt. Bij den landbouwer De Jonge onder IJzendijke zyn nu ook alle kippen aan de hoender-cholera gestorven. Hij bezat er ongeveer 150. Dinsdag miste de IJzendijksehe tram de aansluiting aan die van Breskens-Mal- deghein. Verschillende personen uit IJzendijke en Biervliet die over de Schelde moesten keer den terug en moesten hun vertrek tot een volgenden dag uitstellen wanneer de IJzen dijksche tram gelukkiger was. i t mm anww JI m .manpiMMni Een dnetal jongeheden hadden Maan dagavond te Deif't een bootje gehuurd en vermaakten zich met roeien. Daarna gin gen zij aan bet schommelen met het ge volg dat zij te water geraakten en een van hen verdronk. Vrijdagmorgen is te Apeldoorn een dame levenloos in een badkuip in het bad huis gevonden. Toeu de badvrouw haar lang uitblijven opmerkte werd de deur der badkamer opengebroken. De ontboden ge neesheer kon slechts den dood constatee- ren. De ster van Bethlehem, dezelfde die de Oo8tersche wijzen deu weg zou hebben gewezen naar do kribbe waar Jezus ge boren werd zal, volgens de sterrekundigeu, in 1910 of 1911 op nieuw aan den hemel verschijnen. Deze ster was een schitte rende komeet, waarvan de joodsche ge schiedschrijver Flavius Josephus reeds mel ding maaktsedert is ze drie en twiutig maal waargenomen. Het is die, welke de geleerden noemen de komeet van Hal ley. Te La Louvière was dezer dagen in eene smederij zekere Anciaux aan 't werk, een man van 65 jaar. Plotseling viel hij, vermoedelijk door de hitte overweldigd, over zijn aanbeeld en op hetzelfde oogen- blik kwam de voorhamer van zijn kame raad ueer, vlak op zijn hootd. De hersens spatten rond, en de ongelukkige gaf den geest toen hij in het hospitaal werd bin nengedragen. In een woning bij de Katholieke begraafplaats te Den Burg (op Tessel) werd de bewoner, zekere Maas, die zich alleen thuis bevond, met stoel door den bliks. m opgenomen en tegen den zolder geslingerd gelukkig zonder dat hy zich belangrijk verwondde. SpiegeN en schil derijen werden in gruis geslagen alleen het portret van een overleden zoon bleef onbeschadigd aan den wand hangen. De schoorsteen staat in allerlei bochten. Ruiten zijn verbrijzeld, paneelén afgerukt, deuren uit een linnenkast vernield. Er ontstoud geen brand. Honderden menschen komen zien naar het tooneel dezer merkwaardige verwoes ting. Dezer dagen had op den Zeedijk te Amsterdam, een aanslag plaats van ernsti- gen aard. Een man kwam met een vrouw uit een café op den hoek van den O. Z. Achterburgwal en den Korten Niezel. Zekere Willem K., die vroeger relaties met deze vrouw had gehad, een bekende vechtersbaas zag dit, en gaf aan ziju ver ontwaardiging over zooveel snoodheid lucht door op den man, die de vrouw begeleid de, met een boksyzer los te stormen. Deze echter, van deze uiting weinig ge diend, trok een mes, een scheermes, naar men vertelde en ging daarmede zijn aan valler te ljjt, met het gevolg, dat Willem diepe sneden over pols, slaap en oog ont ving. Weldra was K. dan ook buiten ge- vechtsstaat. De politie deed den zwaar verwonde per raderbaar naar het Binnen gasthuis transporteeren. Men zeide, dat hij reeds overleden was. De Holl. spoor vervoerde met de Pinksterdagen van en naar Amsterdam ongeveer 65000 personen het Staatsspoor 26785, de gemeentetram 253,535 (in 1902 189,901), de Gooische stoomtram 14000. De stoomtram naar Scheveningen van de Hollandsche spoor vervoerde op den le Pinksterdag 29,2(10, op den 2en Pinkster dag 39,426 personen, totaal 68,626 perso nen, terwijl Zaterdag het vervoer bijna 11,000 beliep- Er reden niet minder dan 456 trams. Aan het Hollandsche spoorstation wer den op Zaterdag en de beide volgende da gen aan de loketten voor de verschillende treinklassen 32,440 plaatskaartjes uitgege ven. Het getal aangekomen reizigers wordt op ongeveer hetzeltde cjjfer geschat. De stoomtram der Staatspoor vervoerde op de beide dagen naar Scheveningen resp. 15,000 en 19,000, totaal 34000. De «busjes" der Haagsche Omnibus maatschappij vervoerden resp. op den 1 en en 2en Pinksterdag 2200 en 2700 perso nen. Op den Wandelpier waren den len dag 16648, den 2en dag 24401 bezoekers. Totaal 41049 bezoekers, abonnementen niet meegerekend. Een vreeselijk ongeluk heett op de Pinksterkerniis te Tervueren bij Brussel plaats gehad. Een stoomdraaimolen, waar in een twintigtal kinderen gezeten waren, raakte onbestuurbaar en begon in razende vaart rond te hollen. Alles wat er in zat werd er uit geslin gerd de molenbaas, die levenloos werd opgenomen, zijn vrouw, die een vreeselijke hoofdwonde kreeg, en alle kinderen, die, het een meer, het andere minder, gekwetst werden. Te Waspik is een jongen van vijftien jaren bij het zwemmen verdronken. Een arts te Amsterdam, op weg naar zyu woning, zag in den omtrek van de Lunchroom in de Kalverstraat een zakken roller aan het werk. In den zijzak van zijn colbert zat een chirurgisch instrument, een soort tang, die hij opendeed, toen hij voor de etalagekast het lekkers ging bewonderen. Het duurde niet lang of de zakkenrol ler psogde hem te bestelen. Hij stak zijn hand in den zak, waarin het instrument zat en onmiddellijk sloeg de dokter het instrument dicht. De man gilde van pijn, maar trok toch overhaast de hand terug, toen hij eenjpaaj politieagenten zag naderen. Een stuk van een zijner vingers liet hij echter in den jaszak van den genees heer achter. Het Handelsblad" veroordeelt séherp deze wreede daad. De doodstraf zegt het is afgeschaft als straf voor moord, evenals verminking als straf voor diefstal. Men mag bovendien niet tegelijk voor detective en beul jspelen, en wij meenen dat de geneesheer door dit te doen zyn edel beroep oneer heeft aangedaan. In de omstreken van Londen heeft Zaterdagmiddag een zeer zwaai onweer gewoed Vier menschen zijn door den bliksem gedood eu het hoog water heeft veel schade berokkend. In een café aan de Wolphaertsbocht te Charlois zaten Dinsdag om 12 uur ee-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2