Binnenland. Gemengd. mag men toch zeggen, dat een blad als de Jtfidd. met zijn zeer vooruit strevende beginselen en zijn vaak lang niet malsche critiek over dr. Kuyper's handelingen, door geen en kel ant-rev. als „bevriende" pers zal worden begroet, noch als zoodanig zal worden gelezen. Dat dus in dit geval door een de zer het consigne zou zijn verbroken, is niet wel denkbaar. Er moet nogtans öf eene tegen dat wachtwoord indruischende vrijmoe digheid hebben plaats gehad öf eene indiscretie van de zijde der bevrien de bezoekers. Op de wijze waarop de niet-be- vriende pers is bejegend, komt ons van die zijdê de medewerking tot verspreiding der behandelde onder werpen, wel wat overdreven voor, vooral omdat die medewerking niet alleen niet verlangd, maar zelfs van de hand gewezen is. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad is weer voorbij. Alles is overeenkomstig het programma afgeloopen. Men zal begrijpen dat ons kleine bestek zich niet leent voor een uitgebreid verslag van dit gewone jaarlijksche bezoek. Het belangrijkste punt van dit bezoek willen we echter aanstippen, nl. dat der opening van de nieuwe Beurs te Amster dam. Deze plechtigheid vond Woensdag plaats. Nadat H. M. des morgens in tegenwoor digheid van den Prins wederom audiëntie had verleend aan particulieren, reed het Vorstelijk echtpaar te kwart voor drie uit tot het doen van een rijtoer aan het eind waarvan de stoet stilhield voor de Nieuwe Beurs, die door H. M. zou worden inge wijd. Op het Damrak was het zwart van de menschen. Aan den hoofdingang op 't pas aangelegde pleintje voor het Bible Ho tel werd het Vorstelijk Echtpaar ontvan gen door al de leden van den Gemeente raad in ambtscostuum, die H. M. en Z Iv. H. begeleidden naar de groote beurszaal, waar de Koningin en de Prins plaats na men op twee zetels, waarboven een keurig men had het zoo geheel anders gewacht. Boveu in de kamer van Herbert brand den de lampen helder, de oude Jonas plaat ste dienstvaardig een leunstoel bij den prachtigen haard, waarin de kolen nog glomden. Is de npperjachtmeester lang reeds dood zoo begon Constantijn, hiermede de be diende uitnoodigend de berichten aan te vullen, welke hij slechts in schets gege ven had. Achttien maanden, heer dokter, 't Was een groot ongeluk, want hij had nog lang kunnen leven het was toch een zoo sta tig krachtig man. 's Morgens, na een groot feest op Tannensee, verongelukte hij op do jacht door het afgaan van zijn eigen geweer. Was graaf Herbert toen reeds gehuwd? Neen, heer dokterhij verloofde zich denzelfden dag, waarop het ongeluk op de jacht plaats vond een droeve en een blij de boodschap kwamen tegelijk in huis. Mevrouw de gravin beurde deze vreugde toch eenigszins op. (Wordt vervolgd.) baldakijn was aangebracht. Mr. van Leeuwen, de burgemeester, trad daarop naar voren en hield een toespraak. Na dank te hebben betuigd aan 't Vor stelijk Paar voor hun tegenwooidigheid zeide hij hoe Amsterdams burgerij het op boogen prijs stelt, dat de inwijding van de nieuwe Beurs door H M. geschieden zal. Vervolgens gaf hij een terugblik over 't ontstaan en verloop van den Amsterdam- schen handel. Hij roemde den bouw van de nieuwe Beurs en den bouwmeester, den heer Berlage, en sprak den wensch uit, dat door een spoedige verbetering van het Noordzeekanaal den bloei van Amsterdams handel nog mocht toenemen. Hierna vroeg spr. 11. M. het gebouw thans plechtig voor den handel open te stellen en sprak hij de hoop uit, dat de vruchten van de verhoogde welvaart hier gezaaid, geoogst zouden worden door de geheele natie en dat de Regeering van H. M. hierdoor te meer een zegenrijke zal worden. H. M. antwoordde Mijnheer de Burgemeester! Ik acht mij gelukkig, voldoende aan de de uitnoodiging het nieuwe Beursgebouw der hoofdstad in persoon te openen. Waar ik immer met groote belangstelling de toeneming in bloei en de uitbreiding van den Amsterdamschen handel gadesla, is de dag een gelukkige voor mij, waarop een nieuw gebouw wordt ingewijd, bestemd voor de samenkomsten van den koopman. Ik stem u gaarne toe, dat deze dag een belangrijke schakel in de geschiedenis van den Nederlandschen handel vormt. Waar reeds in de 16e eeuw onze stoute koopvaarders de Hollandsche vlag in verre zeeën deden wapperen en den eerbied al ler volken afdwongen, waar spoedig daar na in Oost- en West-Indië, dank zij in de eerste plaats den onverschrokken moed van Jan Pieterszoon Koen, uit eigen bezittin gen de voortbrengselen naar het moeder land werden verscheept, ontstond een han del waarop wij met recht trotsch mogen zijn. Eeuwen zijn sedert voorbijgegaan en vele zyn de lotgevallen geweest van ons volksbestaan, welke zooveel heeft bijgedra gen tot zijn roem en grootheid, de handel de loop der tijden heeft genoopt een an dere vlucht te kiezen, waar de jongste reeks van 12 jaren gewijzigde e schen stelden, de aloude ondernemingsgeest ontwaakte op nieuw, de oude stam schoot nieuwe loten, welke getuigen van jonge kracht en be loven voor de toekomst. Zoo zijn hier om mij heen vereenigd, benevens den Raad van Amsterdam, de vertegenwoordigers van de bedrijven, welke hier eerstdaags de be langen van den handel, de scheepvaart en de industrie komen behartigen. Ik wensch deze allen geluk met dit nieu we beursgebouw, dat getuigt van den toe- nemeildeii bloei van Amsterdam, en met de uitdieping van het Noordzeekanaal aan Nederland een reden te meer zal geven om trotsch te zijn op de hoofdstad. Moge het steeds de belangen blijven dienen van een handel, welke zich zijn booge roeping bewust, getrouw aan zijn roemrijke tradi ties krachtig medewerkt tot den bloei van ons vaderland. Rusteloos naar uitbreiding en toeneming zijner betrekking strevende. Hiermede geef ik dit gebouw aan zijn bestemming over en open het voor den handel. Vervolgens had de bezichtiging van het beursgebouw plaatsbezocht werden de effectenbeurs, het lokaal voor de vereeni- ging van den effectenhandel, de graanbeurs, de schippersbeurs, de goederenbeurs en de safe deposit. D or de vestibule wandelde het gezelschap naar de afdeeling bestemd voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. alwaar H. M. en de Prins afscheid namen en vertrekken. Itlt! .NltF,\ 21* Mei 1903. Bij de hedenmorgen gehouden aanbeste ding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiïng- en paalwerken aan de wal er- keering van het Calamitous Waterschap Oud- en Jong Bieskens werd ingeschre ven door de heeren C. de Wilde te Katteudyke 10336 P. Monjé Pz. te Breskens 10108 W. Woittiez te Breskens 10100 W. Dekker te Veere 9999 J. Lindenberg, te Wemeldinge 9960 J. de Jonge te Middelburg 9956 A. du Burck te Breskens 9749 A. Risseeuw te Grocde 9497 J. M. H. v. d. Sande Breskens 9479 zijnde de laagste inschrijving ƒ1069.30 beneden de raming, die ƒ10548.30 be droeg. Voor de verpachting van het broed- of mosselzaad waren geene inschrijvingen in gekomen. De herijk van de maten en gewich ten zal dit jaar voor de gemeenten in het Vierde District van Zeeland plaats hebben als volgt Oostburg 30 Mei. Schoondijke 8 Juni. Breskens 9 Juni en 10 Juni des voorm. Groede 10 Juni des nam. en 11 Juni. Nieuwvliet. 12 Juni des voorm. Cadzand 12 Juni des nam. Zuidzande 13 Juni des voorm. Retranchement 13 Juni des nam. IJzendyke, ook voor Waterlandkerkje, 16 en 17 Juni. Met ingang van 1 Juni a. s. is be noemd tot postbode voor den dienst der bestellingen te Schoondijke J. Mabelis al daar. lardenhurg. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad werd na le zing en goedkeuring der notulen besloten tot wijziging der begrooting veor 1902 door af- en overschrijving van enkele pos ten dier begrooting. De bijdrage ten behoeve der gezond heidscommissie werd wegens gebleken nood zakelijkheid verhoog!. De gehouden verpachting van grazin- gen werd goedgekeurd Aan het comité tot aanleg van een tram EeclooAardenburg werd een bijdrage ver leend van ƒ40 in de voorloopige kosten. Ten behoeve dier tramlijn en ook voor die van Brugge naar Aardenburg werden de standregelen tot uitbaking goedgekeurd. Besloten werd in het maatschappelijk kapitaal dier lijn vier aandeelen van 500 francs elk, voor rekening der gemeente te nemen. Eene administratieve wijziging der be grooting van het gasthuis werd goedge keurd. De postbode C. van Leeuwe te Groe de is met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot brievenbesteller ten postkantore te Vlis- singen. Te Westdorpe is de klokluider aan een groot gevaar ontsnapt. Ten tij de dat hij het uurwerk in den toren opwond brak het touw waaraan het circa 100 K.G. zwa re^gewicht hing, met het gevolg, dat met een geweldige plomp het gewicht naast hem neerplofte, zonder hem noemenswaar dig te geraken. In zake den moord te Kuitaart ver neemt men dat het onderzoek in putten en slooten in de omgeving van de hofste de waar het drama is afgespeeld, of daarin ook het vermeend gestolen geld zou te vinden zijn, tot heden geen resultaat heeft opgeleverd. Te Aardenburg viel een ruim 2jarig knaapje van E. M. al spelende in een beerput. Nadat men het ventje even had gemist vond men hem daar. Spoedig uit zijn netelige positie gered bleek dat de levensgeesten nog niet waren geweken, terwijl de inmiddels ontboden geueeskuudige een spoedig herstel deed verwachten. - De heer A. van den Aineele, wacht meester der marechaussee te IJzendyke, wordt naar Rozendaal overgeplaatst. Bij een landbouwer onder Waterland kerkje zijn alle hoenders gestorven aan de hoender-cholera. Natuurlijk is dit eeu groot verlies, voor al in dezen tijd, nu de kippen veel eieren leggen. Onlangs heeft bedoelde landbouwer zoo genaamde Italiaansche poelies gekocht. Men vreest dat de ziekte door deze is aangebracht. Cuilzitud. Dinsdag a. s. des avonds te half zes zal de Herv. Mannenvereeniging in het kerkgebouw onder leiding vau ds. Weeda eene voor ieder toegankelijke ver gadering houden, waarin mede als spre kers zullen optreden de heeren dss. Roo- zemeijer van Sluis en Homburg van Groe de. Woensdag is te Kloetinge een 17 ja rig jongraensch door het op hol slaan van het paard van de kar gevallen en met het hoofd tegen een muur geslagen. De hersenpan van den jongeling werd verbrijzeld en hij was dan ook terstond een lijk. - Terwijl te Amsterdam een moeder een buurpraatje hield, viel haar tweejarig kind in een tobbe met bleekpoeder en verdronk. Twee van de beruchtste kwartjesvin ders te Amsterdam hadden Maandag in den vroegen morgen hunne tenten opgeslagen aan den Oosterdoksdyk. Eenige personen, van een feestje terug- keerend, gingen, na herhaalde uitnoodiging, hun geluk beproeven en, zooals gebruike- kelijk, werd door hen eerst gewonnen. Zij staken echter het gewonnen geld in den zak en speelden niet door. Dit niet naar den zin zijnde van de kwartjesvinders, begonnen dezen, bijgestaan door een staf collega's, die gewoonlijk in de buurt zijn, de heeren handtastelijk te hinderen, maar dit bekwam hun slecht. De tegenpartij bestond uit leden van een der athletenclubs, en na eenige waarschu wingen om suit de baan te gaan", kregen vier of vijf van de kwartjesvinders een zoo geducht pak slaag, dat zij in de eerste da gen waarschijnlijk hunne praktijken niet zullen uitoefenen. Een dame in Londen, die Zaterdag avond te tien uur thuis kwam in haur wo ning op Portman Square, vond tot haar verbazing op haar slaapkamer twee man nen. sWat doet u hier?" vroeg ze.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2