Binnenland. het Hyde-park eergister eene monster-mee ting aanschouwd als protest legen het wets ontwerp van het openbaar onderwijs voor het graafschap Londen Belgische bladen zijn boos op sommigen hunner Britsche collega's, die hatelijke artikelen wijdden aan de Belgen over hunne koloniale poli tiek de Duitschers kunnen het Koning Eduard niet vergeven, dat deze zoowat ove ral in Europa is op reis geweest en juist Duitschland niet heeft bezocht. Voruit de Macedonische kwestie niet het slotaccoord, het maakt toch een harmonisch geheel. De leiders dezer beweging moeten be sloten hebben de aclie voort te zetten. De te Saloniki begonnen taktiek zou men te Konstantinopel willen voortzetten om zoo doende dp agitatie in Europa gaan de te houden, doch in elk geval te zor gen, dat een oorlog tusschen Turkije, Rus land en Oostenrijk vermeden wordt omdat dan de Macedoniërs in nog ongunstiger positie zouden komen. De Sonnililand-expeditie heeft weer eens iets van zich doen hooren. De Derwissen zijn door Abessyniërs ge steund door hulptroepen van den Mullah, aangevallen, ondanks hun hevig verzet, met zware verliezen teruggedreven. Alhoewel de overwinning voor de expe ditie van de Britsche korpsen, die echter aan dezen strijd geen deelnamen, schitie- rend is moet het succes vrijwel nihil zijn, want het voortrukken moet voorloopig wor den gestaakt wegens de vele regens en de leider der expeditie, kolonel Rochfort ach t de houding van de volksstammen in zijn buurt zoo dreigend, dat hij de autoriteiten in Engeland hoogst moeilijk op de hoogte kan houden van zijne bewegingen, daar het uitzenden van koeriers niet te wagen is. Als sluitstuk van de oproerige bewegin gen, kunnen we wel de Marokkaansche op stand noemen, waarbij de toestand van den Sultan hachelijk begint te worden. Binnenkort wordt de indiening van het wetsontwerp tot afschaffing der Staatslote rij, bedoelend een geleidelijke opheffing der loterij, verwacht. Het Koninklijk Echtpaar vertoeft voor het oogenblik te Amsterdam, waar heen het Vrijdag is vertrokken. Onafzienbare en dicht opeen gepropte onverholen verbazing in het gelaat des vreemdelings. Zijne excellentie herhaalde hij op gerekten toon. Nu ja, zijne excellentie, of anders me vrouw de gravin, hernam de heer op een toon, waarin een licht ongeduld klonk, dat meer het aanstaren van den man, dan zijn dralen gold. Zijne excellentie is reeds anderhalf jaar dood, zeide de bediende, hiermede tegelijk de reden van zijne verwondering te ken nen gevend. Zichtbaar ontsteld trad de vreemdeling eene schrede achteruit; in zijne zekerheid, die toch wel te groot geweest was, had hij aan zoo iets niet gedacht. Dood her haalde hij op een toon van spijt. Maar mevrouw de gravin, zjj is toch wel, is te hopen O ja, zoo tamelijk, zeide de bediende, den onbekende met stijgende belangstelling beschouwende. (Wordt vervolgd.) massa's volk had zich langs den weg, dien de stoet nemen zou geschaard en spontaan was de hulde de hooge bezoekers gebracht Niet weinig droeg daartoe bij de om standigheid, dat II. M. sedert Hare ernsti ge ziekte de Hoofdstad nog niet had be zocht. Nu aankomst op het Paleis op den Dam werd hen door een koor van 400 mannen een welkomstlied toegezongen. Zaterdag bezoeken voor en na, Zondag de kerkgang naar de Nieuwe Kerk. Om het Koninklijk Echtpaar te zien gaan naar de Nieuwe Kerk, hadden zich op den Dam des morgens reeds vroeg dui zenden verzameld. Ook aan de ramen van de huizen om het Damplein hadden velen plaats genomen. Te ongeveer kwart voor tien kwamen de hofrjj tuigen voor en reed de stoet tot voor den ingang van het kerkgebouw, aan de Damzijde, onder de toejuichingen van het publiek. Toen Hare Majesteit en de Prins waren uitgestegen, werden zij aan den ingang tot de kerk ontvangen door de kerkmeesters der Nieuwe Kerk, de heeren ds A. E. v. d. Dussen, mr. baron Röel en J. L. van Verre. De Koningin was gekleed in een licht- lilakleurig costuum met wit gegarneerd en dito hoed en droeg over dat costuum een witten zijden mantel de Prins droeg de generaals-uniform. Binnen het kerkgebouw vroeg ds. v. d. Dussen even de aandacht van H. M de Koningin, om Haar in welsprekende woor den een hartelijk welkom toe te roepen namens de leden van den kerkeraad en van de gemeenteleden, uit wier naam spr. de Vorstin te meer welkom heette bij haar eerste bezoek aan deze plaats na haar her stel uit een ernstige ziekte. De Vorstinne was blijkbaar getroffen door deze hartelij ke woorden. Vervolgens gingen de Hooge bezoekers plaats nemen in de zoogenaamde «Hooge Overheidsbank", om de pilaar, recht tegen over den predikstoel. Ds. C J. Lammerink ging voor Na het het uitspreken van den zegen zong men Psalm 138 1. Als tekst noemde de voorganger het le gedeelte van vers 14 van Hoofdstuk I uit de «Handelingen der Apostelen", alwaar staat «Deze allen waren eendrachtelijk vol hardend, in het bidden en smeeken van de vrouwen". In het voorgebed en ook in zijn preek stelde ds. Lammerink voornamelijk in het licht dat het Nederlandsche volk grooten dank verschuldigd was voor het gelukkig herstel van H. M. de Koningin en wees vooral op de gelukkige dagen door Neder land mede gemaakt tijdens de Huldigings feesten en bij den blijden intocht der Ko ningin aan de zijde van Haar Gemaal. Verder herinnerde de prediker aan de droeve dagen tijdens de ernstige ziekte der Vorstin en de donkere dagen tijdens de laatste werkstakingen, toen ruw geweld zich verzetten wilde tegen orde en wet. Door wijs beleid en ernstig optreden der Regeering, maar vooral door eendrachtelijk bidden, als in de aangehaalde tekstwoor den, zal, zeide hij, de toekomst van Oran je verzekerd zijn. Als tusschenzang werd gezongen Gezang 2(55 1 «Geest des Heeren kom naar boven", enz. Na het «Amen" werd de Oud-Testamen- tische zegen uitgesproken te vinden in Nu- meri 6, luidende »De Heere zegene U en behoede U, «De Heere doe zijn aangezicht over U lichten en zij U genadig, «De Heere verheffe zijn aangezicht over U en geve 1' vrede". De slotzang was (L-z. 96. «Halleluja, ecuwig dank en eere" enz. Toen de Ho igc bezoekers opstonden viel het orgel in rei t het «Oude Wilhelmus", dat door alle aanwezigen werd medegezon gen en bleet' het. Koninklijk Echtpaar even toeven alvorens tie plaatsen te verlaten. Bij het verlaten are het kerkgebouw zei de Hare Majesteit de Koningin tot ds Van der Dussen: «Ik ben er zeer dankbaar voor en gesticht door dit bezoek. Ik dank u zeer. Op den Dam bleef het nadat de vor stelijke personen weer in het Paleis wa ren teruggekeerd, nog een geruimen tijd zeer druk. Des namiddags werd een groote rijtoer door de stad gemaakt, die slechts drie kwartier onderbroken werd voor een be zoek aan «Artis". Gisteren audiëntie van welke gelegen heid circa 11)00 personen uit alle deelen des lands deelnamen. ISIMSk I.VS. 26 Mei 1»03. Zaterdagmiddag had alhier de aangekon digde Schietwedstrijd p|aats onder de leden van de Schietvereeniging «Breskens". Er werden over 't algemeen zeer weinig punten geschoten, waarvan, naar we den ken èn de sterke wind èn de lange duur, waarbij geene oefeningen worden gehou den mede de oorzaak kunnen zijn geweest. Tevens waren we in de gelegenheid de nieuwe dubbele schijfinrichting te zien, die bijzonder praktisch werkt. Tot gemeente veldwachter te Wie- ringen is benoemd D. J. J. van der Schans, vroeger marechaussee alhier. De Zaterdagmiddag alhier gehoudcu vergadering van de onderwijzers-vereeni- ging in hel arrondissement Vlissingen was druk bezocht. Na enkele wenken gegeveu door den voorzittei-schoolopziener over de leerplicht- wit, werd besloten de volgende vergade ring te houden te Gent, vermoedelijk in de eeiste helft der maand Juli. Daarna werd door den heer Baarschers van Vli-singeu de aangekondigde lezing gehouueu over «Moderne ascese" oftewel omgezet in onze taal «Nieuwerwetscbe deugdoefening". De heer Van Iloute, eveneens van Vlis singen, hield een voordracht over «Charles Kingsley en de Chartisten", bedoelende de verhouding van dezen Engelschen schrijver tot de belijders var, de Engelsche volks partij, die naast algemeen kiesrecht ook uitsluiting der leden van het Lagerhuis van alle staatsambten beoogt. De herijk van de maten en gewich ten zal dit jaar voor de gemeenten in het Vierde District van Zeeland plaats hebben als volgt Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis), 27 en 28 Mei. Oostburg 29 en 30 Mei. Schoondijke 8 Juni. Breskens 9 Juni en 10 Juni des voorm. Groede 10 Juni des nam. en 11 Juni. Nieuwvliet 12 Juni des voorm. Cadzand 12 Juni des nam. Zuidzande 13 Juni des voorm. Retranchement 13 Juni des nam. IJzendjjke, ook voor Waterlandkerkje, 16 en 17 Juni. Door den tuinier van de Walle te Hulst zijn de eerste nieuwe aardappelen aan H. M. de Koningin aangeboden. Bij het gehouden examen voor klerk der posterijen en telegrafie zijn o. m. ge slaagd de heeren L. van den Berge, W. van Bendegom en F. Bossehaart, leerlin gen der inrichting van den heer Schoo te Groede Aui'deiibur»'. Naar wij vernemen heb ben zich 2 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van gemeente-archivaris al hier. Groede, 23 Mei. Door het bestuur van het Waterschap Groot en Klein Baarzan- de had heden de aanbesteding plaats van de levering en het vervoer van 300 M3 onderhoudsgrint, waarvoor werd ingeschre ven door J. de Vuijst te Breskens a 2.69, A. du Burck id. ƒ2.59, J. du Bois alhier ƒ2.59, P. Monjé Breskens ƒ2.55 en J. M. H. van de Sande te id. ƒ2.495. Voor het afzonderlijke vervoer was in geschreven door H. Brakman te Schoon dijke voor ƒ0.94 en Abrm. Luteijn te Breskens ƒ0.58. Alle inschrijvingen golden per M3. Anrdeiiburg, 24 Mei. Heden middag had alhier eene vergadering plaats van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw, die door alle leden van het be stuur en 16 gewone leden werd bijgewoond. Nadat te voren eene bestuursvergadering had plaats gehad, werd een bijeenkomst gehouden voor leden te Aardenburg woon achtig ter benoeming eener Feestcommis sie tot regeling der tentoonstelling en in verband met dit belangrijkste punt der agenda waren opvallend weinig Aarden- burgsche leden aanwezig. Als leden der bedoelde commissie wer den gekozen de heeren Polderman, Van Sluis, Reepmaker, Mol, Vorsterman van Oyen, Van de Plassche-de Muijck en Omon. Ook hierbij bleek weinig animo te be staan, want de beide laatsten bedankten staande de vergadering aan Mol, die af wezig was, zal kennis worden gegeven, terwijl de drie eerdgeuoemden de benoe ming na aarzeling aannamen de heer Van Oyen aanvaardde die terstond. Daarna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid houdende goedkeuring van het kon. besluit van 6 Maart waarbij aan deze Maatschappij een rijkssubsidie is verleend van ƒ263 ten behoeve van den tuinbouw- cursus, onder voorwaarde, dat deze door 12 leerlingen wordt bezocht, dat het ver- deelen der leerstof en de aanschaffing der leermiddelen geschiedt in overleg met den rijkstuinbouwleeraar, dat geene wijziging in het personeel mag plaats hebben dan met goedkeuring van den Minister, dat na afloop een verslag daarvan aan het depar tement worde opgezonden, dat van de ver strekte subsidie ƒ203 worden bestemd voor 203 lesuren, ƒ50 voor de leermiddelen en ƒ10 voor de noodzakelijke onkosten, ter wijl van het subsidie geene uitgaven mo gen worden gedaan voor zaken, die niet met den cursus in verband staan. De be noeming van de heeren J J. Steenhart en J. de Meijer werden door den minister goedgekeurd.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2