BRESKENSCHE COURANT. Mij is de wrake. No. 796. Woensdag1 20 Mei 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. ABONNKME N T. Per y maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België yt).02s, voor Amerika y'U.^2'r\ bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Kit lilad verschijnt eiken IHnsdu»;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. KIIXIDI t\ te Itreskeus. Ont'dt'ltt wapens. 2. Gaan we daartoe de geschiedenis even terug, dan zien we, dat bijv. in 1901 bij de Staten-verkiezing een drietal liberalen de 'candidaten waren ook van de Katholieken. In eene der advertentiën bij gele genheid dier verkiezing zagen we, o. a. wijl de Kath. Kiesv. geen teeken van leven meer geeft en er geen kans is dat een der onzen (de Ka tholieken) ooit als Statenlid wordt afgevaardigd, de hoeren Hammacher, Gerritsen en Van Oven aanbevelen. Waarom toen niet de candidatuur van de anti-reV. kiesv. gesteund Men was toch algemeen in den roes van de samenwerking van anti- re v. en kath. Indien die candidaat toen eenige stemmen verkreeg van de kath. mag dat wel bij uitzondering genoemd worden. Waarom stemden verder de kath. kort daarop schier unaniem op mr. Hennequin bij de Kamer-verkiezing, terwijl toch in andere districten de kerkelijke partijen samengingen? Zeiden we dan te veel, dat het bijna vergeten hoekje van ons land minder vatbaar is voor de theoreti sche politiek en meer rekening houdt met de praktijk van het leven En zal iemand in deze veronder- ondersteliing, getoetst aan de zuive re toestanden in ons district, eenige beleediging van liet godsdienstig ge voel kunnen zien Wel neen immers, tenzij men o ver- teergevoelig isi Alleen die anonieme schrijver noem de liet eene meerdere of mindere bespotting van de Katholieken. Is dat nu gedaan om ons bij de Katholieken verdacht te maken Dan vinden we dat zeer laakbaar Eerstens omdat die aantijging allen grond mist en ten anderen omdat wij nimmer eenige aanleiding gegeven hebben om het zaad der tweedracht uit te strooien tusschen onze gemeng de bevolking. Evenmin is door ons ooit eenige poging gewaagd om de Katholieken tot liet mikpunt van spotternijen te kiezen. We zijn er van overtuigd dat het intellectueele deel der Katholieken, hetwelk behoorlijk een eigen waar nemingsvermogen bezit, ter dege on derscheid weet te maken tusschen waarheid en verdichting, en de ne velige dichtheid, waarin die anony- me schrijver zich hult, zeker niet als een waarborg zal beschouwen voor de waarheid van het door hem ge decreteerde nopens die spotternijen. En'indien we in werkelijkheid ons daaraan hadden schuldig gemaakt zoude dat geheel in strijd zijn met de groote verdraagzaamheid, die van weerszijden ten opzichte van anders denkenden in ons district in toepas sing wordt gebracht. FKUILLKTON. 165. De schilderij was niet besteld, maar is op den schildersezel onder liet schetsen verkocht en wel tot een prijs, dien ik stel lig meer te danken heb aan de mode, die zich meester gemaakt heeft van mijne scheppingen, dan aan hare waarde. Hoe vaak droomde ik in vroeger dagen van deze gevolgen, toen ik smachtte naar roem en naar goud om Magdalena het le ven licht te maken en schoon. Nu heb ik dat alles en zij ontbreekt er is niemand, die zich verheugt over den glans, of' zelfs hem gebruiken kan. Ja, wellicht toch. Veronica, want zij is mijn kind. Uw schoonvader zeide mij hij gelegen heid uwer bruiloft, dat hij, naar wij over eengekomen waren, het bloedgeld, dat zich in Magdalena's koffer bevond en dat zij aanduidde als de som, haar door graat Her- bert gegeven, aan het weeshuis had ge schonken. Eergisteren is door mijn ban kier een gelijke som aan den heer Ruben gezonden als schadevergoeding, die zij voor Veronica mag beheeren. Het is mij een zoet gevoel, zoowat va- derreehten uit te oefenen, ik heb het kind liet, alsof Magdalena het mij geschonken had en ik vraag mij sints eenigen tijd af, wellicht naar aanleiding van Theresa's be denking, of Veronica door de erkenning van zulk een vader winnen zou, wat ik wel zou gevoelen, als ik overwinnaar bleef in den strijd, als ik hem vernederd aan mijne voeten zag en hem Veronica zou moeten afstaan. Onvoorwaardelijk, op ge nade of ongenade. Magdalena's kind, dat zij stervend in onze armen bracht ter red ding Dat ware een slag gewonnen en een verloren maar hij zou den prijs En met die algemeene bekendheid voor oogen, is eene dergelijke uiting inderdaad afkeurenswaardig. Dat we in dezen den onbekenden schrijver sommeeren zijne woorden in te trek ken, is duidelijk. De fierheid van de zinspreuk dei- Zeeuwen, waarop hij zich met een zekere trots beroept, brengt mêe, dat hij eerlijk genoeg zal zijn, zijn „Pec- cavi" uit te spreken. Hij kan dit des te gemakkelijker doen, omdat buiten de redactie, tenzij hij de handlanger van ande ren is niemand hem schuin er voor zal aanzien. Is echter het masker, waarvan hij zich bediend heeft, voor hem een geschikt middel om het wapen der verdachtmakingte blijven hanteeren, des te lafhartiger is zijne handelwij ze. Zelfs zijn eigen geloofsgenooten zul len dat met ons eens zijn. Maar er is meer, dat ons trof in het schrijven van „Pier Sempel". Hij schreef verder, dat de schrij ver in ons blad dus alweer de redacteur gaarne voor liberaal door gaat. Mag men hem gelooven meer dan dat kan ook weer niet, omdat hij niets van hetgeen hij beweert door bewijzen staaft dan zou ons blad in liberalen geest worden gere digeerd. Het moet dus kenmerken dragen, waaruit blijkt, dat het de liberale richting is toegedaan, de liberale be ginselen huldigt. We hebben echter een zeer sterk vermoeden, dat dit beweren dezelfde opzet heeft als die, nopens liet be spottelijk maken van de Katholieken, nl. een verachtelijk verdachtmaken. Alhoewel langzamerhand verouderd, is bij sommigen toch nog het idéé in zwang, dat iemand, die aan de politiek doet bij lui van tegenover gestelde richting in den ban wordt gedaan. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de schrijver bij eene zekere ca tegorie van menschen tracht invloed te oefenen door hen van ons afkeerig te maken, louter met het gezegde, dat wij liberaal zijn, omdat bij som migen, het liberalisme nog als een soort van boeman doorgaat. Er staat echter tegenover, dat een blad, hetwelk eene bepaalde richting vertegenwoordigt, uit den aard dei- zaak ook deelt in den steun van de aanhangers eener zoodanige partij. Van daar dat men zekere Staat kundige partij-organen zoo spoedig een groote opgang ziet maken. De vruchten der relatiën blijven voor de zoodanige niet uit. Als de schrijver nu niet een totale vreemdeling in onze streken is, kan hij weten, dat ons landje op dezen regel vrijwel eene uitzondering maakt. Niet zonder reden klaagde destijds een onzer bladen, dat veeltijds de steun der pers zoolang gewaardeerd behouden. Twee dagen later. De brief is niet afgekomen, een bezoek verhinderde mij, een vreemdeling, die mij was aanbevolen en dien ik naar de schil derijen-galerij vergezelde. Ik wenschte dat ik het niet bad gedaan, want nu nog beef ik van de ontroering daar ondervonden. Onder bet niet zeer talrijke publiek ont moette ik baron Scblei^ing, iemand die dc kunst vol geestdrift liefheeft, en die zich daar ook bevond, als geleider van vreem delingen. Als levend mode-artikel meende hij mij aan zijne vriendin te moeten voor stellen en ik bad geen gelegenheid, mij daaraan te outtrekken, daar de dame tame lijk dicht bij mij stond. Gravin Wangeiloh, klonk het in mijn oor en in het volgende oogenblik zag ik ook graaf Herbert, die naderbij getreden was. Ik weet niet, wat baron Schleiding op zijne spraakzame manier zeide, het bloed vloog mij kokend naar het hoofd en ik zag als door een rooden nevel. Ik weet alleen, dat de dame allerlei on- noodigs sprak, waarop ik geen antwoord behoefde te geven en dat ik dankbaar was, omdat zjj de kosten van het onderhoud al leen droeg. Werner, Werner, hoe ik |hem haatmjjn leven zou ik geven voor een uur der ver gelding. Spoedig kreeg ik mijn zelfbeheersching terug, in ieder geval eerder dan hij, want hij beproefde zich af te wenden. Hij is vreeset ijk veranderd. Is het tengevolge zijner doorbraste jeugd of van de geheime kwelling zijner gedachten, dat dit gelaat zoozeer veranderd is Wij spraken geen woord met elkander, we hebben alles g< - zegd, wat twee menschen elkander zeggen kunnen, zoozeer zelfs, dat geen enkele arm zalige beleefdheidsterm overgebleven is. Maar zijne gemalin, die in mij den lands man begroette, was des te spraakzamer en

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1