COURANT. Mij is de wrake. No. 792. 12e Jaarg. Woensdag 6 Mei 1903. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEI.ElUAAi te Dreskens. De vorstelijke bezoeken zijn in vollen gang- Koning Edward van Engeland heeft zijn vriend den Koning van Portugal met een bezoek vereerd, heeft de Zuidelijke lucht van Italië ingeademd, met de visite aan zjjn collega. Ook bracht hij een bezoek aan den Paus, welk koninklijk bezoek slechts den per soon des Pausen heeft gegolden, zoodat, omtrent de beteekenis ervan, noch katho lieken noch protestanten zich een verkeer de voorstelling kunnen maken. De koning heeft alleen gewild zijn opwachting ma ken bij het eerwaardig hoold der katholie ke kerk, wieus geestelijk gezag door tnil- lioenen onderdauen van 't Britsche rijk wordt erkend. Eduard VII moet verbaasd zijn geweest toen hij zag, hoe kras de stokoude Leo XIII nog is. In het gesprek dat hij met den Paus voerde moet van geen staatkun de gewag zijn gemaakt. De Italiaansche overheid is vreeselijk benauwd geweest, dat den Koning van Engeland bij zijn bezoek aan Rome iets onaangenaams zou kunnen passeeren. Zij heeft haast belachelijke voorzorgen er te gen genomen. Zoo stond langs den weg van het station naar het Quirinaal het pu bliek achter een zesdubbele rij van solda ten. Ter eere van het bezoek zijn twee duizend menschen in het cachot gestopt. Alle menschen, die zich in den loop der laatste jaren hadden schuldig gemaakt aan Pro-Boer-betoogingen, konden niet in aan merking komen voor toegangskaarten voor de officiëele recepties of de galavoor stelling in den schouwburg. Van daar is de Koning naar Parijs ver trokken, Vrijdag is Z. M. in de Fransche Hoofdstad aangekomen. Te 3 uur arriveerde de trein. Presi dent Loubet bevond zich aan het station met den secretaris-generaal van het presi dentschap. Een dichte menigte was op de been. Koning Edward droeg de Engelsche ge- neraals-uniform. De president trad den Koning tegemoet en drukte hem de hand. Koning Eduard en president Loubet drukten elkaar aan het station hartelijk de hand. Drie jaren zijn verloopen aldus sprak de Engelsche vorst sedert mijn laatste bezoek aan Frankrijk. De voorzitter van de Kamer en den Se naat, de ministers, burgerlijke en militaire autoriteiten waren aanwezig. De stoet kwam te 3 30 u aan het ge bouw der Britsche ambassade. Den ge- heelen weg langs werd koning Eduard eer biedig gegroet en toegejuicht. Geen enkel incident valt te vermelden. Koning Eduard trad te 5 uur het Ely- sée binnen. President Loubet verzocht hem plaats te nemen op een fauteuil naast de zijne. Het onderhoud tusschen beide Staatshoofden, dat een half uur duurde, was zeer hartelijk. Koning Edward ver zocht den president zijn respect over te brengen aan mevr. Loubet. Koning Leopold dringt er zeer sterk op aan, dat Eduard ook België zal bezoeken. De Duitsche Keizer met den Kroonprins en Prins Eitel zijn thans in Italië. Alles is bij die bezoeken rozengeur en maneschijn. Minder gunstig is de toestand in het Oosten. Blijkens ontvangen berichten zijn Vrij dagavond in Saloniki verschillende dyna miet aanslagen door Bulgaren gepleegd. Ook moeten gewapende aanvallen ge daan zijn en het filiaal der Banque Otto- mane verbrand zjjii. Vele personen zijn gedood of gewond. Men gelooft dat deze aanslagen alleen ondernomen zijn om de Turksche overhe den tot moorddadig optreden te noodzu- ken. Het Turksche postkantoor en andere ge bouwen werden eveneens aangevallen. In de stad heerscbt een paniek. Uit Smyrna zijn 2000 man troepen aan gekomen de rust is hersteld. Aan boord van het stoomschip Guadal quivir van de Messageries Maritimes ont ploften bommen, toen het schip den 28en April uit Saloniki zou vertrekken. Er werd een Bulgaar in hechtenis ge nomen, die aan boord was gegaan om zijn bagage neer te zetten en daarop naar land terugging. Al deze buitensporigheden zijn het werk van Bulgaarsche agitatoren. Bij het gevecht van Vrijdag te Nevro- kop zijn 18 Bulgaren gesneuveld. In 't gevecht bij Djunaibala is een bende van honderd Bulgaren vernietigd. Richten we ook even het oog op Trans vaal. Opnieuw is door de Britsche regeering een blauwboek uitgegeven, betrekking hebbende op het bestuur in de nieuwe ko loniën. O. a. wordt er een overzicht in gege ven van de wijze waarop de regeering de leening van 35 millioen pd. st. door die koloniën onder garantie van het rijk aan te gaan (30 millioen voor Transvaal en 5 millioen voor Oranje Rivier kolonie), denkt te besteden. Lord Milner wijst er op hoeveel is uit gegeven, om de bevolking onder dak te brengen en de schade van den oorlog te herstellen, nl. 14.000.000 pd. st. De hooge commissaris maakt de opmer king, dat van dit geld niet minder dan 11 millioen aan de gewezen vijanden van En geland gaat. Hij voegt er niet by, dat ten minste 5 millioen door die gewezen vjjanden zelf wordt betaald, terwijl bet overige maar een schamele vergoeding is voor al het leed en al het verlies, dat de Britten over Zuid-Afrika hebben gebracht. Waar de 5000.000 pd. st. vandaan moe ten komen, door Chamberlain beloofd aan de Boeren, die zich op gezag van Roberts proclamatie hadden overgegeven, blijkt nog a]tjjd niet. Onder de hierboven genoemde posten vermogen wij ze niet te ontdekken. En op de Britsche begrooting staan ze ook niet uitgetrokken. Het wordt tjjd, dat Chamberlain eens te kennen geeft hoe de vork in den steel zit. Heeft hijAfrika rondreizende, misschien wat onbezonueu met millioenenbeloften om zich heen gegooid en weigeren zijn colle ga's die beloften te honoreeren 161. Wanneer komt gjj tot mij was zjjn antwoord. Verder niets. Het antwoord gaf ditmaal de oude Ru ben. Hjj liet doorschemeren, dat de dub bele scheiding van zjjn kind hem strijd kostte, maar schonk toch zijn zegen. Mjjne Esther is oprecht, door en door en zij zal dit bljjven, zoo schreef hij. De ergste leugen, dien een mensch kan spre ken, is de leugen aan zijn eigen overtui ging. In de lente, als het ijs gesmolten zal zijn en de vaart naar uw eenzaam ei land niet meer gevaarlijk, dan moogt gij haar komen halen. Maar het lot was Werner goediger, dan zjjne eigen bescheiden wenschenhet ei land, waarop hij met Esther zoovele smar telijke uren had doorleefd, dit eiland zou niet de zetel zijn van zijn jeugdig geluk. Toeu sneeuw en ijs gesmolten waren en Esther het christendom had omhelsd, toen droeg men den ouden predikant van Ket- tenstein ten grave en de vriendelijke pas torie, waarop graaf Wolf patroonsrechten had, werd den schoonzoon des ouden Ru bens als schoonste huwelijksgeschenk aan geboden. Het huwelijksfeest, de overgang naar den nieuwen schoonen werkkring zijns broeders, waren voor Richard even zoovele voorwendsels om zijn vertrek nog steeds uit te stellen, ofschoon zijn onderhoud met Herbert zoo geheel zonder goeden uit slag gebleven was. Was het de wensch, getuige te worden van een geluk, dat hern- zelve verloren bleef, was het de zorg om het kind der vrouw, die het ideaal zijner jeugd geweest was en het verlangen zijner mannelijke jaren, of ketende hem het te lang ontbeerde geluk, oDder menschen te zijn, die hem beschouwde als nauw aan hen verwant, genoeg, het scheiden viel hem zwaar. Nog altijd werd Magdalena's terugkeer en haar dood verzwegen, nog altijd het geheim bewaard, dat hare geschiedenis omzweefde. Richards diep beleedigd ge voel duldde geen twijfel aan de waarheid harer verklaring, ieder ongeloovig lachje, iedere medelijdende blik, welke men op Veronica had kunnen werpen, zou hem getroffen hebben als een persoonlijk ver wijt, dat hij het niet verstond, om de rech ten van het kind geldig te maken. Maar hoe verlatener dit kind hem toescheen, des te hartstochtelijker had hij het lief en de vrijplaats, die het kleine meisje verwierf in Werners huis, de moederlijke zorg, die Esther het betoonde, verschaften der nieu we zwagerin spoedig zijn vertrouwen. Of hij echter niettegenstaande alles de kleine niet liever in Theresa's armen zag, of de frissche liefde hem niet goed deed, de liefde, die het kind ten deel viel, alleen ter wille van zicbzelve, niet met het uit zicht op een geliefd echtgenoot of ter ge dachtenis aan de vrouw, die ver aan het zeestrand uitrustte van haar leed, dit vroeg hij ziehzelveu vaak af, als hij het zag vol geheime bevrediging, hoe wel het Veroni ca was daar boven in het slot, toen zij gedurende de huwelij kareis van het jonge paar der jeugdige gravin op haar dringend verzoek was overgegeven. Ook hij was daar als gast geweest en somwijlen, als hij aan Theresa's zijde van de galerij nederkeek in bet lachende dal, dat in zomerpracht aan hare voeten lag, als hij den frisschen machtigen stroom des levens daarheen zag vlieten, het golven en dringen, het scheppen en werken, dan vloog daar iets als lentezoelte door zijnen ternedergebogen geest en dan scheen ,hem de wereld weder schoon toe. Het rusteloos zoeken en verlangen naar de verlorene had nu opgehouden en in de

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1