BRESKENSC1E GOUEAHT. Mij is de wrake. No. 790. Woensdag* 29 April 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. Uit klad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. I>l I'. 1,1'. >1A te Itreskcns. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Terwijl in de laatste weken omtrent de krijgsoperatiën der Engelschen in Somali- land tegen den Mullah, wien men sedert de jongste nederlaag het predicant.Gek ke" wijselijk heeft onthouden, niets dan voor de Britsche wapenen gunstige berich ten ontvangen werden, waaruit reeds de gevolgtrekking gemaakt was, dat de 'Mul lah zoo goed als omsingeld was, is Vrjj- dag plotseling te Londen bericht ontvan gen van een nieuwe verpletterende neder laag, waardoor een geheele colonne zoo goed als geheel vernietigd werd Officieel is dit bericht door het departe ment van oorlog thans bevestigd. De nederlaag van thans is nog gewel diger dan die, welke de eolonne-Swayne den 17den October des vorigen jaars te Erego leed. Toen bedroegen de verliezen aan Engelsche zijde 150 man aan dooden en gewonden, onder wie kolonel Philipps en vjjf officieren. Deze nederlaag nood zaakte Groot Britannië een geheel nieuwe expeditie te organiseeren, waarover het be vel werd opgedragen aan generaal Man ning. Deze heeft vyf maanden van on geloofelij ke inspanning noodig gehad, om de woestenijen te bereiken, waar de Mul lah zoo gemakkelijk met zijn strijders weet te manoeuvreeren en het is een van de vleugels van de strijdmacht van generaal Manning, die thans is verpletterd. De omvang der nieuwe nederlaag blijkt het duideljjkst uit het volgend offieieele telegram, Vrijdag uit Bohotle, in Somali- land aan het departement van oorlog te 159. De dienaar trok de schouders op en lachte. Ja, zoo iets is wonderbaardenk maar eens een weinig terug aan uw eigen jeugd, of gij goedheid en welwillendheid altoos naar recht en gerechtigheid hebt geschonken. Ik durf wedden dat, terwijl gij u driftig maakt, de gravin meer tevre den en vroolijk naast hem zit, dan bij ie mand met zestien kwartieren, die met het eene oog naar hare schoonheid en met het andere naar het goud van den graaf tuurt. Welnu, en de schilder? vroeg zij spot tend. Die richt heide oogen op haar en op haar alleen, zeide Geerd beslist. Ja, zijn blik rustte op haar vol gehei me bewondering, toen zjj daar heenreden Londen ontvangen »Een vliegende colonne, die onder ko lonel Gubbe den lOen April Galadi verlieti om den weg naar Walwal te verkennen, heeft den 17en April een ernstige neder laag geleden. Kolonel Cobbe, die zich dien dag in 'den vroegen morgen te Gum- burru bevond, had besloten, naar Galadi terug te keeren, in verband met de groote moeieljjkheden, welke den verkennings- marsch naar Walwal in den weg stonden, en wegens gebrek aan water. Juist toen hij wilde wegmarcheeren, hoorde lig uit een richting, waar zich een kleine troepenmacht onder bevel van ka pitein Olivey bevond, geweervuur en zond om kwart over negen in den morgen ko lonel Plunkett met 160 man Afrikaansche schutters, 78 sikhs en 2 maximim-kanon- nen, om Olivey te ontzetten, die echter feitelijk niet was aangevallen. Om kwart voor twaalf voormiddags werd weder een hevig geweervuur vernomen uit de richting, waarin Plunkett was gezon den. Later kwamen vluchtelingen aan, die berichtten, dat Plunkett met verlies was verslagen. Volgens later ontvangen be richten is Plunkett's troepenmacht tot op 37 man na volkomen vernietigd. Plunkett werd door een zeer sterke vij andelijke strijdmacht, die bestond uit he reden infanterie en infanterie van dichtbij aangevallen. Hij hield den vijand terug, tot hij geen ammunitie meer had en liet daarna carré formeeren en met de bajonet aanvallen. Ten slotte overmande de vij and het carré en doodde met uitzondering door de bloeiende velden en hg dacht ge wis niet daaraan, dat deze haar eigendom waren. Het was geen ontrouw, welke hij pleegde aan de vrouw, welke hij zoo vurig had bemind en wier aandenken hij heilig hield bijna met angsthij zeide dit tel kens en telkens weder tot zichzelven, als tot zijn eigen geruststelling. Het was 't welgevallen eens kunstenaars in de schoon heid van Theresa, het was dankbaarheid jegens het zachte gemoed, dat de kleine weeze zoo teederlijk beschermde, een zoet behagen, een gevoel van vreugde, dat ha re hartelijke natuur verspreidde. Met het instinct, den kinderen eigen, had ook het kleine meisje dit begrepenhoe lief Est her ook was, het kind gaf de voorkeur aan den zonneschijn, verspreid over Theresa's gelaat, boven dien zachten ernst. Hoe gelukkig Veronica bij u is 1 zeide Richard. En toch zal ook dit geluk eindigen, als zoo menig ander, sprak Theresa. Nadere van de 37 vluchtelingen den gibeelen troep." Een nadere mededeeling van het depar tement van oorlog zegt. dat de Engelschen bij de nederlaag van de colonne-Plunkett 2 maximums hebben verloren. In het ge heel worden 5 officieren, onder wie kolo nel Plunkett, en 174 minderen vermist. Er wordt bijgevoegd, dat alle vermisten ongetwijfeld gesneuveld zijn. Wat er van het overig deel van de eo- lonne-Cobbe is terechtgekomen is nog niet bekend. Men maakt zich over haar lot ernstig ongerust, want het laatste bericht, dat men er over ontving is dit Cobbe heeft in zijn kamp 220 man en ongeveer 1000 kameelen. Hij gelooft niet, dat hij zonder hulp zal kunnen terugtrekken, omdat het kreu pelhout zeer dicht is en de vijanden waar schijnlijk een aanval voorbereiden. Generaal Manning breekt van Gumbur- ru op, om Cobbe te ontzetten." H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrokken gisteren naar Bückeburg ter bjjwoning van de voltrek king van het huwelijk van den GrootJHer- tog van Saksen Weimar met prinses Reuss, en zulten den len Mei naar het Loo te- rugkeeren. Vrijdagmiddag werd aan de commissie bestaande uit 5 personen, die de vorige week Dinsdag door de ontslagenen bjj de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij is ge- aanspraken zullen zich doen gelden en haar terugvorderen. Er bestaan geen nadere aanspraken dan die, welke de liefde maakt, hernam hij. Zij heeft vader noch moeder, broeder noch zuster, zij staat geheel alleen in de wereld. Arm kind, zeide zij medelijdend. Ik weet het wel, dat zij volstrekt geene fa railie heeft. Juffrouw Esther, hoe karig overigens in hare mededeelingen omtrent mijne lievelinge, heeft dit meer dan eens gezegd. Op eens maakte hij er zich een verwjjt van, dat Theresa nog altijd gesloten was buiten het vertrouwen, een vertrouwen, waartoe zij gerechtigd was door hare deel neming in Veronica's lot, temeer, daar het onderhoud met graaf Herbert zonder ge volg gebleven en er geen grond meer be stond, om Magdalena's dood geheim te houden. De geschiedenis is kort en treurig, her kozen, het gevraagde onderhoud met den h»er Van Hasselt toegestaan. De bespre kingen liepen over de mogelijkheid van weder-indienstneming van het ontslagen personeel. De heer Van Hasselt deelde der com missie mede, dat voor het meerendeel van het personeel nimmer kans zal bestaan weder bij de Maatschappij in dienst te ko men, doch dat nog niet kan bepaald wor den wie al en wie niet in aanmerking ko men. De zaak van hen, die in aanmerking komen, wordt aan een grondig onderzoek onderworpen. Het in Amsterdam wonend personeel dat eventueel weder tot den dienst zou wor den toegelaten, aldus merkte de heer Van Hasselt op, zou in geen geval daar kun nen gevestigd blijven. Overwegingen van ernstigen aard heb ben da Maatschappij geleid hiertoe te be sluiten. De heer Van Hasselt gaf der commis sie den raad aan de ontslagenen mede te deelen, hun hoop niet op de Maatschappij te bouwen, maar zoo spoedig mogelijk zich van een andere positie te voorzien. Van het ontslagen personeel, dat werk zaam is geweest in de Rietlanden, zouden weinigen meer in aanmerking komen. Het O. M. bij de rechtbank te Am sterdam heeft Vrijdag 9 maanden gevan genisstraf geëischt tegen den bekenden so- cialistischen !e:der, den heer Van der Goes, beklaagd van in een vergadering te Am sterdam zich aan opruiende taal te heb ben schuldig gemaakt. nam hij, zij is -duizendmaal voorgevallen en heeft steeds hetzelfde begin, hetzelfde einde. Ik weet er wat van en wat ik weet, kau ik u verhalen. Veronica's moe der was jong en schoon, zij had een ge lukkige jeugd, een vertrouwelijk tehuis en liefhebbende oogen hadden zorgvuldig over haar gewaakt. Maar de dood kwam en nam hare dier baren wi gzij verliet de eenzaam gewor den plaats en trad de wereld in oner varen, onbeschut en arm. Het eenige, wat zij met zich nam in die vreemde wereld, was de liefde van een eerlijk man. Zij kwam in nieuwe, in schitterende om geving en toen zij bewonderd werd en uit verkoren, toen vergat zij het arme een voudige tehuis en het hart, dat haar toe behoorde. Blik niet zoo streng, gravin, zy was een kind het is zoo natuurlijk, dat de glans haar verheugde en de gehei me vleiende liefde haar bedwelmde. Zij legde den onaanzienlyken tooi af van de

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1