Binnenland. Scliietoerening'en. Gemengd. De Echo de Paris zegt, dat de Paus wel niet bepaald ongesteld is, maar voort durend in krachten afneemt. Zijn eetlust vermindert. Wel is er geen direct gevaar voorhanden, maar toch ducht men een na derend uiteinde. Alle dignitarissen van 't Vaticaan hebben order gekregen Rome voorloopig niet te verlaten. Als het Ware in aansluiting met deze tijding schrijft de correspondent van de «Ind. Beige «Sinds eenigen tijd heeft Leo XIII er ook van afgezien in persoon de mis te celebreeren, daar het hem onmogelijk is lang bij het altaar te blijven staan. Wel heeft men hem gewezen op het voorbeeld van sommigen zijner voorgangers die zit tend officieerden maar zulk een vrijheid wenscht hij zich niet te veroorloven. Hij verkiest zittend de mis bij te wonen, die door een ander geestelijke opgedragen wordt. Zijn zwakte boezemt aan de geestelijken- wereld bezorgdheid in, vooral in verband tot het honden van het consistorie, waar in een aantal bisschoppen en een aantal kardinalen benoemd moeten worden. Het Heilig College telt op dit oogenblik slechts weinig leden. Er zijn twaalf plaatsen va cant en eenigen der leden zijn zoo oud en zoo gebrekkig, dat het de vraag zal zijn, of zij een conclave zouden kunnen bijwo nen. De kardinaal Celesia, aartsbisschop van Palermo Richard van Parijs Vaug- han van Westminster, [verkeeren in een gezondheidstoestand die hen moeilijk zal toelaten naar Rome te gaan. De kardi naal Morau, aartsbisschop van Sidney, is te ver weg om er tijdig te kunnen aan komen en de kardinaal Gibbons heeft juist tjjd genoeg voor den overtocht om bij de opening tegenwoordig te zijn. Het aantal kardinalen, dat de Pauskeuze moet doen, is dus tot een vijftigtal beperkt, en onder hen domineert het Italiaansche element te sterk. De Paus heeft beloofd op het einde van Mei het consistorie te doen plaats vinden, maar men is van Leo XIII sinds zijn troonbestijgihg op dat punt altijd uitstel gewoon. Eens heeft een zijner secretaris sen, wijlen mgr. Guidi, het gewaagd den Paus de noodzakelijkheid van het houden van een consistorie onder het oog te bren gen, maar na hem heeft niemand zulk een poging herhaald. De Paus werd boos en antwoordde droogjes«Wij hebben ter za ke vau een consistorie noch raad noch or ders te ontvangen." In zijn omgeving heeft men dat voorval onthopden. De Fransche bladen publiceeren een de- peche uit Rome, meldende dat de catarh van den Paus lichtelijk is verergerd en de niet op. Als hij zich onbespied waant, toch som wijlen, hield de nude man vol in goedige plagernij. Hjj strijdt alleen een weinig tegen zichzelven, want hij is een trotsch eigenzinnig heer, die niet gaarne het hoofd buigt. Ik moet het wel weten, waarde juffrouw Wittig, ik toch ken hem sedert langen tijd. Hij is niet meer zoo heftig en ongeduldig tegen de gravin, als hij in Italië kon zijn, toen zij nog half een kind was. Tegen de genadige gravin gerechte hemel, welk een stoutheid, hoe was dat mogelijk vroeg de juffrouw ontsteld en hoe kan zij hem dat vergeven (Wordt vervolgd afneming der krachten voortduurt. Intusschen blijft de Paus de twee-we- kelijksche recepties houden. De miliciens der lichting 1900 zijn he den 24 dezer, in het genot van onbepaald verlof gesteldzij, die in de nabijheid der garnizoenen wonen of op eigen kosten rei zen, vertrokken reeds gisteren huiswaarts. De miliciens der lichting 1901 zullen eerst na het bezoek van H M. de Konin gin aan Amsterdam in het genot van groot verlof worden gesteld. ItltBSKEVS. m April l'.»03. Tot predikant bij de Ev. Luth. gem. te Monnikendam is beroepen de WelEerw. heer ds. J. A. F. A. Stellwag te Groede. (J roede. De heer W. van der Sluis, vroeger alhier,benoemd onderwijzer in Ned.-Indië is geplaatst als 3e onderwijzer aan de gemengde school te Cheribon. De heer R. J. J. Heirman te Sluis slaagde deze week als onderwijzer. De heer P. A. Sietsema, cand. te Mid- delstum heeft het beroep naar de ger. kerk A. te Schoondijke aangenomen. De heer ds. J. J. Koekebakker, pred. te Den Hp, is beroepen naar de doops gezinde gemeente te Aardenburg. De gemeente-veldwachter te Bier vliet, P. Geensen, zal 27 dezer den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in deze gemeente in genoemde betrekking in dienst trad. Van den herbergier A. Dossche te Biervliet is in den nacht van 19 op 20 dezer uit zijn stal de wasch ontvreemd. Bij de politie is aangifte gedaan. Te Cadzand is een ongeladeu visch- torpedo aangespoeld en door den strand vonder in bewaring genomen. Deze torpedo is van Eugelsch fabrikaat en ongeveer 5 meter lang. De Ind. Beige geeft het verhaal van een smokkelpartij aan de Holl.-Belgische grens bij Esschen. Men vermoedde reeds lang, dat daar ter plaatse veel vee gesmokkeld werd. De grenswachters zagen dus ter dege toe en deden ten slotte een inval in de wouing van zekeren B., wiens huis vlak bij de grens staat Men was niet weinig verwonderd, toen men in den kelder van de woning een soort tunnel ontdekte, die ergens op Hol- landsch grondgebien uitkwam. Langs dezen onderaardschen weg had men in den laatsten tijd ongestraft ge smokkeld goed kunnen vervoeren. Men vond o. a. nog zes vette varkens, die langs dezen duisteren weg over de grenzen waren geleid. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voorzitter van de plaatselijke commissie (ongevallenwet) te Oostburg, de heer mr. F. J. N. van Dam, Kantonrechter aldaar, en tot plaatsvervangend voorzitter de heer P. G. Immink, notaris aldaar. firoede, 23 April. Op de veiling heden namiddag gehouden in «de Drie Koningen" alhier der nagelaten eigendommen van wij len de heer J. de Hondt alhier werden koopers als volgt le W. F. van Uxem alhier van 351 roeden tuingrond voor ƒ1050, 2e Iz. Haartsen te Schoondijke van eene Schuld vordering ten laste van de Tienhonderd polder te Cadzand groot ƒ300 voor ƒ255. De Majoor Commandant van het 4e Ba taljon 3e Regiment Infanterie te Vlissin- gen, daartoe gemachtigd door Z.E. den Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot verhooging van 's Lands Weer kracht, de gelegenheid zal worden opge steld tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deel nemen, alle kader-reservisten, miliciens met verlof en mannelijke ingezetenen van 1624 jarigen leeftijd, die niet in het le ger onder de wapenen zijn, onder beding evenwel, dat zij, die niet als militair heb ben gediend, om tot die oefeningen te kunnen worden toegelaten, moeten deel nemen of met sgunstigen uitslag hebben deelgenomen, aan hut voorbereidend mili tair onderricht, alsmede zij, die een bewijs kunnen overleggen, afgegeven door den betrokken Officier onderwijzer, waaruit blijkt, dat zij met vrucht het voorberei dend schiet-ondurricbt hebben doorloopen. De oefeningen kunnen in de eerste plaats gehouden worden in Vlissiugen en Breskeus en wel te Vlissiugen elkeu Za terdag in de maandeu Mei en Augustus van 121/27 uur namiddag en te Breskens eiken Zaterdag in de maanden Mei en Augustus van D/27 uur namiddag en in de maanden Juni en Juli van U/28 uur namiddag. Bij genoegzame deelneming zullen de zerzijds ook pogingen in het werk worden gesteld om schietoefeningen te doeu hou den op de schietbaan te Neuzen. Zij, die aan bedoelde schietoefeningen willen deelnemen of inlichtingen wenschen te ontvangen worden verzocht zich vóór 1 Mei a. s. schriftelijk of in persoon aan te melden bij den Commandant voornoemd (Bureel Oranjestraat K 60.) Vlissingeu, 20 April 1903. De Majoor J. A. 81KKENS. Het volgende is volgens de N. Crt. gebeurd Een officier, in een kleine garnizoens plaats gelegerd met een aantal miliciens van de onder de wapens geroepen lichtin gen, peinst op middelen om de mannetjes bezig te houden. Altijd wandelen en marchen gaat toch nietze zijn al weken lang onder de wapens en er gebeurt niets. Daar komt hij op een der wandelingen langs een voetbalveld, waar hoogere-bur- ger-scholieren ijverig het spel beoefenen. Dat is een idee. Hij zal de mannetjes voetbal laten spelendaartoe is slechts noodig, dat hij vergunning verkrijgt om 't veld te gebruiken. De officier spreekt dus den jeugdigen voorzitter der voetbal-club aan, die hem antwoordt zijn wensch gaarne in overwe ging te zullen nemen. Het doet den jon geling leed, maar zelf kan hij in dezen niet beslissen het verzoek behoort tot die aangelegenheden welke aan de algemeene vergadering onderworpen moeten worden. De officier heeft natuurlijk hiertegen geen bezwaar. Den volgenden dag komt de president terug. Het speet hem persoonlijk zeer maar het veld kon niet beschikbaar wor den gesteld voor de miliciens om voetbal te spelen. De grootste meerderheid was van de vergadering van oordeel geweest.... dat in deze ernstige tijdsomstandigheden tegenover beide partijen de meest strikte onpartijdigheid in acht moest genomen worden Woensdagavond zijn er op het ran geerterrein te Haarlem drie schoten gelost op een man, die aan de Kennemerplein- zijde overklom. Aan die zijde zijn gele gen de steenkoolparken van particulieren waar dikwijls op gruwelijke wijze wordt gestolen. De man is niet geraakt en ge vlucht. Blijkbaar is hoog aangelegd, want een der kogels is terecht gekomen op de bovenkamer van een huis aan het Kenne- uierplein. De kogel doorboorde een ruit, kwam toen op een schilderijtje aan den wand en werd mat tegen den muur, waar van slechts eenige schilvertjes witkalk zijn afgesplinterd. Twee meisjes, die op die kamer slapen, hadden er niets van gehoord. De kapitein étappe-commandant deelde mede, dat te kwart voor twaalven door een schildwacht een man werd gezien on der een spoorwegwaggon. Op zijn geroep kwam die man te voorschijn, uitte eenige onverstaanbare woorden en ging er toen van door. Daarop werd geschoten. Dat schot werd gehoord door den korporaal, die op ongeregelde tijden langs wissels en signalen de ronde doet met een onderchef van de spoor. Ook die korporaal zag een man sluipen langs het rasterwerk en schoot eveneens toen op de sommatie niet werd stilgestaan. Dinsdagavond had te Dinxperlo bij het grenskantoor een relletje plaats, waar van de aanleiding wel der vermelding waard is. De commiezen moeten op dit punt een waakzaam oog houden, dat geen jenever en andere waren uit Pruisen wor den binnengesmokkeld. Menschen die van het smokkelen een gewoonte maken, vin den dit toezicht lastig en bemoeilijken de commiezen. Telkens komen ze van Prui sische zijde aanloopen. dan eens met een leege flesch, dan eens met een flesch pomp water, maar als de kans schoon is met jenever. Maandagmorgen om half zes werd de po'itieagent 4e kl. W. van Amerongen die op vasten post stond bij het terrein van de firma Egan aan de Nassauhaven te Feijenoord, vermist. Zijn helm vond men op het dek van een Rijnschip liggende na bij den wal. Dadelijk werd gedregd en van vond men van A. tusschen den wal en het schip. Hij had een hoofdwonde bekomen, ver moedelijk tengevolge van een val op het schip. De levensgeesten waren reeds geweken. De man was ongehuwd. Te Voorburg is een leidekker, door dat hij misstapte, door het zolderluik van een dak gevallen, met het gevolg dat hij onder het naar huis brengen overleed. Te Bloemendaal is een hovenier bij het snoeien uit een boom gevallen, met het noodlottig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Hern (gem. Venhuizen) is een 4jai ig meisje dat bloempjes plukte aan den kant der sloot, in het water geraakt en verdronken. Te Willeskop brandde eene kapitale boerenhofste af. Vier koeien, achttien kalveren en een varken kwamen in de vlammen om. Te Duffel (B.) verloor een steenbak-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2