BRlSKENSCaU COURANT Mij is de wrake. Genade. No. 788. Woensdag pril 1903. 12* Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.00, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl ELF.fi AX te Breskeus. Er openbaren zich na de schokkende ge beurtenissen in deu lande een tweetal be wegingen ten gunste van het gestaakt heb bend Spoorwegpersoneel, waarop het niet ondienstig is te wijzen. De eerste is die, waarbij velen zich aangorden om dat personeel zoo na moge lijk weer in dienst te nemen en de ande-^. re bedoelt aan deze mannen steun te ver- leenen in den vorm van giften af te zon deren door de arbeiders van het verdiend loon. De eerste is ontstaan uit medelijden met de getroffen gezinnen en bedoelt alzoo ge nade te oefenen, en de andere wordt aan bevolen door het Comité van verweer dat in een comité van steun is omgezet. In beide gevallen zullen de eertijds vrij wel onafhankelijke maunen aan de gena de afhankeljjk zijn. En ze stemmen niet alleen hierin over een, maar ook in de omstandigheid, dat zij beide van bedenkelijken, doch wellicht voor de toekomst van weldadigen aard zijn. Het stakend Spoorwegpersoneel is in de handen van hen, die een aanslag op het Staatsgezag pleegden, een zeer gewillig en blijkens het succes van 31 Januari een zeer gunstig werktuig geweest. Alhoewel de hernieuwde staking van al le zijden, zelfs door tur. Troelstra ontra den, een groote domheid is genoemd, en het succes nihil moest zpu, zou men er vast op hebben kunnen rekenen, dat van eenige consideratie tegenover het niet-sta- kend personeel hoegenaamd geen sprake zou geweest zijn, indien de staking eenigs- zins had kunnen gelukken en had kunnen beantwoorden aan het doel eene omzet ting van het gezag. Dat dit geenszins het doel was, kan men niet ontkennen, want te zeggen, dat het uitsluitend gemunt was op het doen val len der wetsontwerpen, is een te dwaze onderstelling, dan dat deze ook maar één oogenblik staande zou kunnen gehouden worden. Werd dus kwaad met kwaad vergolden, dan zou thans geen enkele staker in dienst kunnen worden genomen Laten we echter eene zoodanige wraak neming rusten en bezien we de zaak van eene andere zijde. Het spoorwegverkeer is een kwestie van algemeen belang en van publiekrechtelij ken aard. De stipte uitvoering van den dienst moet dus, gevallen van overmacht uitgezonderd, volkomen gewaarborgd zijn. En die absolute waarborg vindt men in de nauwgezette plichtsbetrachting van het personeel. Op ieder onderdeel daarvan rust dus eene zekere mate van verantwoordelijkheid. Deze plichten zijn aanvankelijk op 31 Januari en bij vernieuwing op 6 April dermate opzettelijk verzuimd, dat vooral in het eerste gevul eene niet onbelangrij ke storing in den dienst ontstond, zonder dat van force majeure sprake kon zijn, en dus de maatschappijen in hun plichten te kort moesten schieten tegenover het alge meen belang. Van een meesleepen in den eersten aan leg van het proces der staking, kan in zooverre sprake zijn, dat de georganiseerde spoorwegmannen als 't ware hun woord van eer hadden verpand als waarborg voor de opvolging van de besluiten hunner or ganisatie, maar bjj het tweede deel der staking moet deze overweging buiten be schouwing blijven. Want na al wat er is voorgevallen tus- schen 31 Januari en 6 April was voldoen de bekend waar het op uit moest loopen, ook voor het spoorwegpersoneel. Daarom is niet te veel gezegd, dat zij, zich wetende een vruchtbaar werktuig in de handen van de revolutionairen, mede een zeker aandeel hadden in de poging tot ondermijning van het gezag. Het verkeerde van hunne handelingenen houding vermeerdert, naar mate dringen der is gewezen op de gevolgen van hunne weigering om den dienst te hervatten. En nu, nu ze zich misleid zien, nu ze zich van hunne broodwinning beroofd zien, nu wordt gesmeekt om weder-aanneming en ze worden daarin gerugsteund door mannen van naam en gezag, die door de ze capaciteiten meenen invloed op de be- stuurderen der maatschappijen te kunnen uitoefenen. Het is te voorzien en het is meer dan wenschelijk, dat de directies ten opzichte van deze verzoeken en van de aanbevelin gen niet het minst, precies handelen als de volksvertegenwoordiging handelde ten opzichte van de adressen tijdens de be handeling der stakings-ontwerpen, nl. zich niet laten leiden door persoonlijke belan gen of persoonlijke overwegingen, maar door die, welke de algemeene dienst vor deren. De toezeggingen van de hoofdmannen der maatschappijen staan er borg voor, dat ze daarmêe alleen rekening zullen houden. Niemand der stakers toch is het werk ontzegdallen verlieten het, om reden buiten de dienst staande. Bij weder-aanneming zal natuurlijk bij de maatschappijen als eerste vraag gelden of de aanwezigheid van het gestaakt heb bend personeel niet van nadeeligen invloed op den goeden gang van den dienst kan zijn. Bij deze omstandigheid wordt dus in elk geval genade betracht, wijl ze kunnen ge mist worden daar de vraag het aanbod overtreft. Dat de straf, aanvankelijk genadebrood te moeten eten, nu maar voldoende voor hen zij, zich niet te licht meer te wagen aan zulk gevaarlijk spel, als een ondoor dachte staking. En aan den anderen kant komt van de zijde van het Comité van steun nu de op wekking iets voor de definitief ontslagenen af te zonderen. Deze opwekking bewpst dus dat er geen z. g. strijd- of ondersteuningskas is en dit dus de zaak der staking nog erger maakt, daar de val der slachtoffers des te dieper is, wijl met de uitsluiting van den arbeid, de bron van inkomst opdroogt en in den nood niet kan worden voorzien dan door buitengewone middelen. Hoe lang deze steun duren zal, is niet 157. Een diepe blos kleurde Theresa's wan gen zij herkende het. Zij gedacht het verre land en de lang vervlogen uren, waarin het was ontstaan en hem, die het geschilderd had. Hoe stormachtig en hoe ongemanierd was hare kinderlijke liefde geweest, hoe ongeduldig had hij zich van haar afgewend, wat leed had hij vaak haar aangedaan Nu was zij verstandiger geworden, zij maakte geen kinderachtige aanspraken meer, maar toch deed het haar heimelijk leed, dat hij zichzelven dien kleinen studiekop had ontdaan en haar geen plaatsje had geschonken in zijne portefeuille, om, zij het dan ook zelden, haar te zien en zich te herinneren, hoe trouw en hartstochte lijk dat kind hem genegen was. Zij nam het portret van den muur om het nauwkeurig te kunnen bekijken en vergeleek het met hare trekken in den spiegel, die tusschen de beide ramen hing. Het gelijkt nog altijd, gravin, zeide een diepe gedempte stem achter haar, toen zij het eenige minuten later weder op zijne plaats wilde brengen. Richard stond in de geopende deur en had gezien wat zij deed nu naderde hij haar, om haar de behulpzame hand te bieden. Daarom hebt gij u wellicht van het portret ontdaan, zeide zij lachend, zonder iets te verraden van het droeve gevoel, dat zij nog voor weinige minuten had onder vonden. Het is reeds jarenlang in het bezit mijns broeders, nu zou ik het niet meer wegge ven, zeide hp. Hebt gij den onbeschaafden geest beter leeren waardeeren vraagde zij met goedi- gen spot. Ja, hernam hij bedaard, hij zal niet vergaan in den storm. Er lag iets in zijn toon, dat haar snel en verwonderd tot hem deed opzien, toen kwam eene onzekerheid over haar en zij wendde den blik af. Het was zeer stil in de kamer, maar zij gevoelde het, dat zij ne oogen op haar rustten en wat haar nog niet was overkomen, zij zocht naar woor den, om het zwijgen, dat haar drukkend werd, af te breken. Papa wilde mij komen afhalen en mijn werk in oogenschouw komen nemenzijt ge alleen hierheen gekomen vraagde zij eindelijk. Mijnheer de graaf kreeg verhindering door een bezoek en gaf mij den raad al leen te rijden, opdat gij niet tevergeefs op het rijtuig wachten zoudt, hernam hp. Als gp wilt, kunnen wp vertrekken. Zij wierp nog een blik in het vroolijke lichte vertrek. Het ziet er hier vroolijk uit, zeide zp met vriendelijken lach, ik hoop, dat het hen beiden een gelukkig, gezegend tehuis zal zpn. Als geen slagen van het noodlot van buiten af hen verstoren, dan zeker, her nam hij met levendigheid. Een eigen haard, een zelfgekozen beroep, een vrouw, die liefde voor haren echtgenoot gevoelt en sympathie, dat is het schoonste doel, waarnaar een man kan streven, al het an dere is pdel. Eer zij antwoord gaf, vertoonde zich een bediende in de nog immer openstaande deur en zette een klein meisje op den grond neder. Het was een schoon kind met gouden lokken en toen het Theresa zag, liep het met open armen juichend op haar toe en drukte het kopje tegen haar aan. Zij hief het tot zich op, onbekommerd of haar wit gewaad zou verkreuken en kuste het teeder op de gloeiende wangen. Dit is het schoonste sieraad van Esthers

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1