Gemengd. de nieuwe tariefwei:, dat om advies o. a aan onze Kamer van Koophandel is ge zonden, voorgesteld een recht van ƒ20 per 100 K G., terwijl op het binnenlandsch product een accijns tot hetzelfde bedrag zou worden gelegd. De prijs van de tabak in bin nen landsche consumptie zal daajdoor niet belangrijk stijgen, in het bijzonder niet wat sigaren betreft. Immers, dooreen genomen zijn uit 100 K.G. tabak ongeveer 15000 sigaren te maken, zoodat het invoerrecht t/7 cent per sigaar bedragen. Maar voor onzen internationalen tabaks- handel beteekent die belasting natuurlijk heel wat meer en het is te begrijpen, dat de Amsterdamsche tabakshandelaars een «Comité van Verweer" hebben in het le ven geroepen, dat zal trachten den Min. van Financiën tot betere gedachten te bren gen. Het algemeen debat over de stakings- wetteu in de Tweede Kamer is gisteaen geopend door den heer Mets, die, na de door de regeeriug aangebrachte wijzigingen, zal stemmen voor de wetten, betoogende dat een onverstoord spoorwegverkeer een nationale plicht is. De heer Troelstra protesteerde tegen de hartelooze politiek der regeering tegen over de arbeiders. Echter voorzag hij dat in den geest van de socialisten de klassenstrijd daardoor ver bazend zou versterkt worden. Hij betoogde dat, waar de regeering in gebreke is gebleven feiten van terrorisme te eonstateeren zij, zonder dat daarvoor grond aanwezig is, de vrijheid en de or ganisatie van de arbeiders belemmert. De gewijzigde ontwerpen zijn iets re delijker, maar toch onaannemelijk voor sprekers partij, omdat ze leiden tot een aan slag op het stakingsrecht. Daarna voerde de heer Heemskerk het woord ter verdediging der ontwerpen. HitF.SKEYS, 3 April 1!»03. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart ingelegd 11108.12; terugbetaald ƒ7239.183. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3762. Als adsistent-conducteur op den pro- ste gevaarlijke ontroering overwonnen was, een stoute trots opkwam tegen den onbe- kwamen inquisitor. Dadelijk, hernam de schilder toornig. De ongelukkige vrouw verweerde zich met al de kracht harer jeugd en harer liefde, zij streed om datgene, wat haar het dierbaarste wasom haar geloof aan de menschheid, om de rechten van haar kind. Maar hij bleef overwinnaar zij gaf toe en bewilligde in de scheiding, welke haar onbeschermd in de wereld stiet. Maar hij verlangde meer dan haar har- tebloed, hij vorderde hare eer. In die ure was het dat zij hoorde van het gru welijk bedrog, aan haar gepleegd, dat hij stoutweg bekende, dat hij den naam Wan gen niet geleend, maar gestolen had, dat hij op hetzelfde oogenblik, waarop hij haar trouw beloofde en waarheid voor zijn geheele leven, reeds dacht aan den dag, waarop hij haar zoude verraden. De trouwakte, die hij haar toewierp, stond op den naam zijns vriends. (Wordt vervolgd vincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde is benoemd T. van Dijk Sehooiidijke. Onder de meest ondub belzinnige blijken van belangstelling had Dinsdag de begrafenis plaats van den zoo noodlottigen omgekomen Anth. Goelhals. De kist werd gedragen door de werkende leden der Zangvereeniging «Kunstmin", waarvan de overledene van af hare oprich ting een der meest gewaardeerde leden was terwijl het bestuur dier vereeni- giug zich aan het kerkhof aansloot bij den treurigen stoet. Nadat de kist gereed was oiu nederge- laten te worden, legde eene der vrouwe lijke leden, die allen op het kerkhof aan wezig waren, namens voornoemde vereeni- ging eene krans op de kist, als laatste hulde aan den overleden vriend. De voor zitter van «Kunstmin", de heer Anth. Lu tein, sprak eenige woorden tot do familie, waarna een broeder van den overledene met een enkel woord dank zegde voor de stille hulde gebracht door de Zangvereeni ging aan den dierbaren afgestorvene. Diep geroerd verlieten de zeer talrijk aanwezigen den doodeuakker. Terwijl Woensdagmorgen een land bouwer van onder de gemeente Cadzand naar de markt te Oostburg kwam gereden, is de tentwagen door eene verkeerde wen ding van het paard, omvergevallen, met het gevolg dat de landbouwer Luteijn een zijner beenen heeft gebroken en den land bouwer Cijsouw enkele glasscherven in het been drongen. De beide anderen bekwamen geen letsel Te IJzendijke viel een brouwers knecht van de kar. Het voertuig ging hem over een arm en beide beenen. Gelukkig dat de kar niet zwaar geladen was. Nu is alles betrekkelijk nog goed af- geloopen. Geen der ledematen is gebro ken. Toch lijdt de man hevige pijnen. Te Welsrijp (Fr) begaf zich een werkman te paard naar zijn werk bij het terpgraven. Het paard schrikte en de man viel er af en werd door het dier zoo hevig ge trapt, dat hij onmiddellijk bezweek. Een vreeselijk voorval beeft veel op schudding gebracht in de naburige Belgi- ge Belgische stad St. Nicolaas. Zondagavond omstreeks 7 uur werden op de Groote Markt aldaar een tiental jonge lingen van 18 tot 2U jaar door vijf perso nen overvallen, die met messen als wilden in bet ronde staken. Spoedig waren er drie gekwetsten, wel ke naar het politiebureau werden overge bracht, waar zij bewusteloos nederstorten. Drie geneesheeren der stad, de heeren De Decker, Burghgraeve en Onghenae ver leenden de eerste geneeskundige hulp. De toestand van-twee gekwetsten was zoo ernstig, dat zij op het politiebureau de sa cramenten der stervenden ontvingen en vervolgens naar het hospitaal werden over gebracht. Een daarvan, Antoon Syx, had een ga pende wonde in den buik, waaruit de in gewanden hingen, zijn neef AlouisSyxwas gekwetst in den rug, terwijl de derde een minder gevaarlijke wonde in den hals had bekomen. Nog denzelfden avond werden drie der verdachten gearresteerd, terwijl den vol genden morgen nog 2 personen in hech tenis werden genomen. Maandag was het parket van Dender- monde reeds ter plaatse. De verdachten moesten een scherp gehoor ondergaan en ook de gewonden werden onderhoord. Eenige minuten na het verhoor stierf teeds één hunner, nl. Antoon Syx, een op passend jongeling van 22 jaar en blauw verver van beroep, zijn neet is ook nog/ niet buiten gevaar. Twee der verdachten zijn in vrijheid gesteld, terwijl drie ande- r. n naar de gevangenis te Dendermonde zijn overgebracht. De plaats der misdaad is door het parket fotografisch opgenomen. Het lichaam der doode is na het medisch onderzoek naar de Morgue overgebracht. De bijna 70jarige W. v. T een dei- aansprekers, die op 18 Maart bij het on geval aan den Sloterweg te Amsterdam door het omwaaien van een kapbedekking werd gewond, is thans te Amsterdam in het gasthuis overleden. Toen Dinsdagmorgen de ploegbaas Vos de lijn bij Vogelenzang ging schou wen, vond hij het lijk van zijn ruim 20- jarige dochter Bertha. Het hoofd was van den romp gescheiden en een been was me de afgereden. Maandagavond was zij op op bezoek gegaan bij haar zuster, die spoorwegwachteres is. De ouders wisten niet beter of zij zou daar den nacht doorbrengen toch blijkt zij dien nacht nog teruggegaan te zijn, met gemeld noodlottig gevolg. Onder Loneker is Dinsdag een sto ker op een steenbakkerij, bij het verrich ten van werkzaamheden aan de machine, door de kamraderen gegrepen waardoor hij werd verbrijzeld. De dood trad onmiddel lijk in. Te Vreeswijk is een schippersdoch- ter door het vallen van een boegspriet zóó hevig getroffen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Een conducteur vau de Dedeuisvaart- sclie tram vond dezer dagen in een dei- rijtuigen een bedrag van ƒ400 aan bank papier. Vermoedende van wie deze som afkomstig was, deed hij het terstond aan den eigenaar toekomen. Een dag latei- vond dezelfde conducteur een portefeuille met ƒ1000. Te Rotterdam is wederom een groo te spoorwegdiefstal aan 't licht gekomen, n.l. van goederen ontvreemd op het em placement station D. P., voornamelijk be staande in een groote partij schoenen. In verband hiermede zijn 6 beambten der H. IJ. S. M., meerendeels remmers en rangeerders, in arrost gesteld. De vermoorde weduwe Lagére, die alleen in een groot huis te Neuilly-sur Seine woonde, was in 1892 in een sana torium aldaar verpleegd voor een zenuw ziekte. Eenige maanden later achtte men haar genezen en werd zij uit het senatorium ontslagen. Onmiddellijk zond zij toen al haar huur ders en den concierge weg en begon haar eenzelvig leven. Nooit liet zij iemand in het huis bij zich komen. De leveranciers moesten hun waren vo ir de deur afgeven. Zelden ging zij uit en omgang had zij met niemand. Haar zoons, die te Neuilly woonden, kwamen hoogstens 3 maal per maand haar bezoeken en werden dau in de concierge-kanier ontvangen. Na den tragischen dood der vermoorde heeft men op alle verdiepingen, in de ka mers tallooze bussen van geconserveerde eetwaren gevonden door haar in den loop van tien jaar gekocht en gebruikt. Bovendien werden een 4000-tal flesschen voor mineraalwater gevonden, dat zij ook gebruikte om zich te wasschen, daar zij door haar wantron.vendeu aard zelfs geen beambten van water- en gasleiding bij zich toe wilde laten. Eén der merkwaardigste vondsten is ze ker wel een oud stuk stokviscli, gewikkeld in een bankbiljet van 1000 francs. De moordenaars hebben zich toegang tot het huis verschaft, door het venster van de rez-de-chaussée stuk te slaan. Zij hebben de oude vrouw overvallen, terwijl deze bezig was haar maaltijd te Bereiden. Na het volbrengen der misdaad hebben zij het huis van beneden tot bo ven doorzocht en getracht een brandkast op de eerste verdieping te openen. Het meubel is zwaar beschadigd, maat niet geopend gevonden. Bijna zeker zijn de booswichten in hun bedrijf gestoord want in hetzelfde vertrek, waar de brand kast stond, word ook een groot bedrag aan bankbiljetten gevonden, effecten en goud. De politie heelt een spoor in twee man nen, die voor twee jaren bij mevr. Lagére trachtten iii te breken, maar daarin ver hinderd werden door een hond, die alarm maakte. Sedert is deze hond echter op geruimd. De Rijnlandsche stoomtram In eft Zondag tusschen Katwijk a Rijn en Kat wijk a/Zee een meisje van 14 jaar over reden. Naar de ouderlijke woning ver voerd, is het kind na korten tijd overle den. Een enkele maal gebeurt het, zoo schrijft men uit Borsele, dat op een voor bijkomende zeeboot de veestallen afgebro ken en buiten boord geworpen worden. Een dergelijk geval heeft zich weer voorgedaan. lil den avond van jl. Zondag kwam er met de ebbe een massa hout, bestaande uit planken en ribben aandrijven, die wel dra den oever van den Noord- tot den Zuidnol als het ware bedekten. Zoodra zulks bemerkt werd, togen velen aan het werk om van het aangespoelde zooveel mogelijk te verzamelen en thuis te brengen. Gedurende den nacht was zelfs menig een bezig. Den daarop volgenden morgen heerschte er eene ongekende bedrijvigheid aan den zeedijk. Mannen en jongens, zelfs vrouwen en meisjes beijverden zich om strijd om vracht jes bijeen te krijgen en die dragende of kruiende huiswaarts te voeren. Velen geraakten in het bezit van een Hinken voorraad hout. Sommigen verkochten een deel en maak ten daarmede een goede week, terwijl an deren het als brand- en timmerhout zul len gebruiken. Onlangs kregen in een café te Pa lijs een bezoeker en de kellner ruzie. De twist liep zóó hoog, dat men band- gemeen werd en »Jan" den gast een stuk van een van diens ooren af beet De verwonde stelde een eiscli tot scha devergoeding in. Dezer dagen werd de zaak voor het ge recht behandeld. De kellner werd om hem af te leeren

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2