Mij is do wrake. No. 784. Zaterdag 4 April 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ll fieif: iloo BRESK1NSCIE COURANT ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vr$dagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEU'.tl W te llreskeiis. In het district Monastir, in 't hartje van Macedonië, zijn de revolutionaire comité's nog nooit zoo actief opgetreden als nu Talrijke moorden op Turken hebben er op last dier comité's dagelijks plaats, en de Turken betalen die met gelijke munt. De geheimzinnige organisaties hebben ook elders een grooten invloed op de Boel- gaarsche bevolking. Een groot aantal boeren zijn gewa pend, voor het grootste deel met geweren uit Griekenland afkomstig. Eenige leiders der beweging hebben reeds verklaard, dat zij de opstandelingen niet meer in bedwang kunnen houden. De krachtge waarschuwingen door en namens de Boelgaarsche regeeriug gedaan, hebben niet den minsten invloed gehad. De revolutionaire beweging gevoelt zich los van alle banden en wenscht niet in te gaan op welke kalmeerende raadgevingen ook. De consulaten hebben allen invloed, dien zij eertijds oefenden op de Slavische be volking verloren. De bevolking gelooft niet meer aan de bevrijding van het Ottomaansche juk door de Russische regeeriug. De voorgestelde hervormingen worden als een doode letter beschouwd. In een audiëntie bij den Sultan heeft de Russische gezant, Zinovieff, gevraagd of hij krachtiger wilde optreden tegen het verzet der Albaneezen. De Sultan beloof de dit. Vooral in Turkije zijn beloften goed koop Latere berichten over de nhervor- mingen" die in Rusland heetten op handen te zijn, toonen overtuigend aan, dat ze al heel weinig te beteekenen hebben, omniet te zeggen dat ze het tegendeel van her vormingen zijn, en toch snakt het land naar betere toestanden, die in verschillen de deelen van het uitgestrekte Rijk veel te wenschen overlaten. Zoo nu en dan komt het hier tot een uitbarstingniet altijd vergunt de censuur dan, dat daarvan iets tot de buitenwereld doordringt. In de laatste dagen werden de volgende voorvallen bekend In Slatoust, in het gouvernement Ufa, ontstond werkstaking onder de mijnwer kers in de kroon-jjzermjjnen 500 man legden het werk neder en eischten de vrij lating van drie gevangen genomen kame raden. Zij drongen den uit Ufa aangekomen gouverneur na in het huis van den chef der mijnen, waar deuren en vensters wer den ingeslagen. Ondanks de aanmaning om heen te gaan, bleven de werkstakers op de plaats en verwondden met revolverschoten een der ambtenaren van den burgemeester. Gendarmes en soldaten kwamen en ga ven vuuracht en twintig man werden gedood, vijftig gewond. Het officieele blad te Tiflis meldt, dat op 22 Maart een volksmenigte eene be tooging hield aan het station ter eere van de advocaten, welke vertrokken na de we gens deelneming aan ongeregeldheden ver oordeelde arbeiders te hebben verdedigd. De spoorlijn moest ter voorkoming van ongelukken worden ontruimd. De stoet trok vervolgens met roode vlaggen en te gen de Regeering gerichte opschriften naar Marienprospect. Revolverschoten werden gelost, maar niemand werd gekwetst. Toen militairen naderden, ging de me nigte uiteen. Ook te Bakoem kwamen dezer dagen ongeregeldheden voor. Een volksmenigte betoogde, verdeelde tegen de Regeering gerichte proclamaties en wierp de politie en kozakken met steenen. De orde werd eerst 's avonds hersteld. De vice-gouver- neur werd licht gewond, evenals een ko zak. Eenentwintig personen werden ge arresteerd en achttien tot arreststraffen van eenige weken veroordeeld. Men meldt üit Den Haag aan de N. Ii. C. Naar wij vernemen zijn de wijzigingen, die de regeering gebracht heeft in de sta- kiugswetten, onder de vooruitstrevend-li- berale partij in de Kamer in verzoenende geest beoordeeld. Vooral de toegezegde bestuursmaatregel tot regeling der rechtspositie van het spoor wegpersoneel heeft een meer gunstige stemming voor de wetsontwerpen teweeg gebracht. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Alkmaar (8090 kiezers) werden uitgebracht 6592 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid dus 3297. Mr. J. G. Sybrandi (a.-r.) kreeg 2625 st., Jhr. Mr. P. van Foreest (lib.) 1706, de heer C. A. Zelvelder (vrjjz.-dem 1585 en de heer J. G. van Kujjkhof (soc.-dem.) 656 st. Aan de miliciens van de lichtingen 1900 en 1901, die tot den Minister van Oorlog het verzoek richtten om naar huis te worden gezonden, is Maandag de af wijzende beschikking van den Minister voorgelezen. Omtrent het voor-ontwerp der nieu we tariefwet, verneemt het N. v. d. J). nog, dat de Minister de koffie belasten wil inet een recht van ƒ5 per 100 K. G. De belasting zal echter in den vorm van accijns geheven worden, daar alleen de in het land gebruikte koffie belast mag wor den, zoodat zij, gerekend op een jaarlijks gebruik van ongeveer 300.000 balen D/2 millioen per jaar aan 's lands schatkist zal opbrengen. Intusschen een accijns eischt heel wat aan administratiekosten voor heffing en controle, en op een bijeenkomst van kof- fie-handelaars, onder leiding van den heer Reghbock te Amsterdam gehouden, is dan ook betoogd, dat voor al den last, dien de koffie-accijns zou veroorzaken, slechts »een schijntje" in 's lands schatkist zou komen. Ook de tabak wordt met een invoer recht bedreigd. Naar men verneemt, heeft de Minister van Financien in het voor-ontwerp voor 153. Magdalena, ik mag haar zoo noemen, daar ik vermoed, dat de naam u niet al te vreemd is, Magdalena beweerde, dat in weerwil van de deugdelijke trouwakte niet de heer Constantijn Wangen haar echtge noot en de vader van haar kind was, maar dat een fielt dezen onbevlekten naam ge stolen had, om met dien naam eigen schan de te dekken. Ademloos, met fonkelenden blik en hoogopgerichte houding stond hij voor den graaf, die doodsbleek maar volkomen be daard hem in het gelaat zag. Hoe zou dat mogelijk zijn, hernam hij, de dame heeft toch, zooals gij daar straks zeidet, dezen naam bij haar leven gedra gen. Zeker, en omdat daardoor twijfel zou kunnen ontstaan, daarom zou ik gaarne van u de verklaring hebben, of men wer kelijk uwen vriend onrecht heeft aange daan, door zjjnen naam te misbruiken, of dat deze aanklacht de koortsfantasie was eener zieke. Herbert overlegde, hij was zoo diep in het net verstrikt geweest, dat hij nu voorzichtig acht gaf, zich niet opnieuw te ontspannen. Hij kende de geheele sterkte zijns vjj- ands niet,.het zou dwaas geweest zijn, be paalde en verbindende verklaringen af te leggen en bij antwoordde koel: Ik zeide u reeds, dat ik mij daarover niet wil uit laten, of ik iets weet en wat van de be trekking mijns overleden vriends tot de dame, die u zoo na heeft gestaan. Ik kan u alleen den raad geven u te houden aan datgene, wat zwart op wit ge loofbaar voor u ligt. Gjj wildet mij echter, als ik goed ver staan heb, mededeelen, in hoeverre de ge- gedachten der overledene zich hebben be zig gehouden met mijn eigen persoonlijk heid wellicht kan ik met inlichtingen, die daarop betrekking hebben, beter van dienst zijn. Zeker, heer graafniemand kan dit, dan gij alleen of de dooden zouden moeten opstaan. Ik zal u dus in het kort de toedracht der zaak mededeelen- Magdalena zeide stervend, dat zij een hooggeplaatst persoon naar Londen gevolgd was en daar onmiddellijk na hunne aan komst zijne vrouw was geworden. Zij had dezen man bemind met al de liefde en met al de teederheid van haar rein gemoed, zjj stemde toe in de geheim zinnigheid van dit huwelijk, daar die scheen te moeten bestaan door zijne afhankelijk heid. Zij ontzegde zich allen omgang met menschen, iedere verbinding met hare vrienden, liet zich geheel weerloos maken en werd een offer zonder eigen wil in zij ne hand. Hij had haar voor de wereld den naam zijns vriends gegeven, om ge waarborgd te zjjn tegen mogelijke ontdek king, hij had dien geleend, naar hjj be weerde, en zij zij was een kind, heer graaf, toen zjj met hem ging, zij dacht, dat dit zoo moest gebeuren. Maar toen vervloog de bedwelming, die hjj liefde had genoemd en ontnuchterd ver langde hjj naar andere genoegens. Eens kwam hg met de verklaring, dat zjj scheiden moesten, dat hij door eigen volkomenheid van macht den echt, voor God gesloten, wilde verbreken volgens men- schenrecht, omdat ik bid u, heer graaf, zie niet naar het uurwerk, ik zal spoedig aan het einde zijn omdat hjj een twee de, een rijke vrouw moest nemen, wier bezittingen hij noodig had, om zijn be dreigd bestaan te verzekeren. En wanneer komt eindeljjk mjjn persoon in de handeling voor viel Herbert hem achteloos in de rede, bjj wien, nu de eer-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1