Gemengd. ter aanmelden, doch uiterlijk te 4 uur van 31 Maart a. 9. De geest onder het garnizoen te Bergen op Zoom is zeer slecht, wijl de manschappen geprikkeld en ontevreden zijn over de langdurige opkomst. Zondagmorgen werd in het geheim een soort meeting gehouden midden in de bos- schen op alle toegangswegen waren wach ten geplaatst om niet te worden overrom peld. Twee onderofficieren, die daar toevallig wandelden, bemerkten in eens dat er alarm gemaakt werd door hier en daar geposteer de soldaten. Doorloopende stuitten zij in eens op een vijfhonderd soldaten, die gewaarschuwd, heel onschuldig deden en beweerden toe vallig daar te zijn. Dienzelfden avond was er rumoer op straat en den volgenden avond evenzoo, echter niet ernstig. Ingevolge Zondagavond ontvangen be velen uit den Haag, is gisteren (Donder dag) het 5e en de helft van het 3e batal jon met de oversten Yan der Hof en Ten Raa naar Nieuwersluis vertrokken juist de helft van het garnizoen. Het le en de helft van het 3e bataljon blijft in bovengenoemde plaats. Het doel van de verplaatsing is een kleiner aantal soldaten opeengehoopt te krijgen zoodat de gisting minder erg zal worden en de or ganisatie gebroken. Ofschoon voortdurend van een slechten geest blijkt en lijdelijk verzet wordt ge pleegd, verwacht men geen ernstige rebel lie of openlijk verzet. Af en toe zijn er die in de kaars vlie- n. Zelfs gegradueerden beleedigden plutse- og hoogeren. Ernstige ongeregeldheden worden niet erwacht, vooral niet nu het garnizoen vordt gesplitst. Dat burgerschapsplichten zwaar kun nen wegen, zulleu de thans onder de wa penen zijnde miliciens niet spoedig verge ten. Zij voornumelijk zijn het, die, in 's lands belang, door de zwaarte van de be palingen der Militiewet worden getroffen. Al zijn er anderen ook, die hinder on dervinden en overlast (rechtmatigen hin der en rechtmatigen overlast in dit geval) van de opkomst der lichtingen. De pa troons nl. van velen der opgekomen rnili- ten, dat hij werd bespied, hij was een slecht rekenaar geweest, want deze uit komst had hij, op Magdalena's moederlief de bouwend, niet verwacht. De stem van den schilder deed hem tot zichzelven komen. De tijding schijnt u diep te treffen, heer graaf graaf, zeide hij koud, dieper dan dit gewoonlijk het ge val is bij eene oppervlakkige bekendheid met de persoon. Het spijt mij, u ver schrikt te hebben. Dit woord bracht hem weder tot zich zelven hij zag den afgrond aan zijne voe ten en met geweldige krachtinspanning overwon hij de duizeling, die hem over meesterde en dreigde te doen neerstorten. Mijn vriend en ik hadden elkander lief als broeders, hernam hij op een toon, die van sterke ontroering beefde het lot van hen, die hij achterliet, kan mij nooit on verschillig zijn. Daarom zult gij mij eene nadere mededeeling omtrent het einde van mevrouw Wangen zeker wel willen doen. (Wordt vervolgd.) ciens. En ook deze patroons hebben zonder mokken hun deel van den algemeenen last te dragen. In geen geval mogen zij trachten dat deel af te wentelen op hen, die voor hun eigen part reeds zwaar genoeg zijn bela- j den, op wie in de kazernes hun intrek moesten nemen. Men zou zoo zeggen, dat dit wel van zelf spreektdoch dat wel geen patroon er toe komen zal zichzelf te bevrijden van alle ongerief, door kortweg zijn bediende, zijn werkman congé te geven en een an der aan te stellen in zijn plaats. Toch schijnen dergelijke gevallen te zijn voorgekomen, schijnt meer dan een patroon aan zijn ondergeschikte kennis te hebben gegeven een ander in zijn plaats te zuilen schuiven, zoo hij niet spoedig overkwam met verlof. Dat de militaire autoriteiten aan derge- lijken direct of indirect op haar geoefen- den drang geen gehoor kunnen geven, ligt evenzeer voor de hand als dat de ontvangst van zulke grieven bij de miliciens verbit tering wekt tegen de patroons, die hen stieten uit bun betrekking, zoowel als te gen den militairen dienst, die meenen zij, in laatste ontleiding dat op zijn geweten heeft. Dat mogen al degenen bedenken, die als werkgever in tijdelijke verlegenheid zijn geraakt. Maar bovenal, hoe verre gaand onbehoorlijk het is, inderdaad druk kende lasten af te wentelen op hen, wier schouders het zwakst zijn. In een Woensdagavond gehouden vergadering van de Amsterdamsche smeden en metaalwerkers werd, daar aan de loon- eischen niet is voldaan, de werkstaking voor deze vakken geproclameerd. In de Standaard leest meu Ieder gevoelt, hoe bitter hard het is voor de miliciens, die extra zijn opgeroepen, dat zij door het wanbedrijf der stakers genood zaakt worden, een tijd dien ze anders rus tig thuis hadden kunnen doorbrengen, nu te moeten doorbrengen in de kazerne. Van harte hopen we dan ook, dat spoe dig de ontspanning in den toestand zoo beslissend moge worden, dat aau dezen last voor hen een eind koine. Andere lichtingen op te roepen, gedoogt de wet nu eenmaal niet. Doch bovendien, onze iniliciciens mogen niet uit het oog verliezen, dat zij, in an dere landen levende, veel, veel langer on der de wapenen hadden moeten blijven' dan nu met inbegrip van dezen extra diensttijd het geval is. Hier blijven de miliciens 8!/2 maand of hoogstens 12 maanden onder de wapenen; in België, Duitschland, Frankrijk enz. 24 en 36 maanden. Stel dus, dat ze thans drie maanden extra moeten dienen, dan zou dit nog slechts 111/2 a 15 maanden zijn, en dus altijd nog belangrijk minder dan elders. Bij ons is de dienst zooveel mogelijk verkort. Maar juist die korte dienst brengt dan ook onvermijdelijk met zich, dat in bui tengewone omstandigheden, oproeping van met verlof zijnde miliciens eerder moet voorkomen, dan in het buitenland. Door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers is besloten, den af- deelingen te verzoeken een enquête in te stellen naar de wenschelijkheid van het weder opnemen van mazelen in de wet op de besmettelijke ziekten. Wanneer men nu de statistiek nagaat van het aantal sterfgevallen aan deze ziekte, dan treft dat in 1001 op 10.000 inwoners de sterfte 5,4 was, een cijfer door geen enkele andere acute infectie ziekte in de laatste jaren ook maar nabijgekomen. Na 1899, toen deze ziekte geschrapt werd, is het aantal sterfgevallen zeer toe genomen in 1900 bedroeg dit 1326 en 1901 27+4. Hiermede is wel niet bewe zen, zoo schrijft het SchoulOl., dat dit een direct gevolg was van deze wetswijziging, maar dringend noodzakelijk is 't de uit breiding dezer ziekte zooveel mogelijk te gen te gaan. In 1896, 1897, 1898 en 1899 bedroegen de gevallen inet doodclij- ken afloop respectievelijk 1171, 538, 838 en 405. ItltliSM.Vs. 37 Maart 1!»U3. De verkiezing voor een notabele bij de Ned. Herv. Gem. alhier is bepaald op Vrijdag 17 April a.s. des voormiddags van 912 uur. Dr. W. H. Weeda, pred bij de Ned. Herv. Gem. te Cadzand heeft bedankt voor het beroep naar die gem. te Heinkenszand. Met 1 Mei a. s. zijn de navolgende kommiezen bij 's rijksbelastingen verplaatst A. J. W. Korff, 3e kl. van Axel naar Sluis. C. F. van Lceuwe, 2e kl. van Hoe- dekenskerke naar Axel, V. A. van Aerde 3e van Aardenburg naar Hoedekeuskerke, J. C. Maat 4e van Veldzigt, doch gedeta cheerd te Sas van Gent, naar Hoedekeus kerke, M. D. J. H. vau den Brink 3e van Eede naar Veldzigt, F. van Hurk 3e van Zuiddorpe naar Eede, A. Sonnevijlle 4e van Afferden naar Aardenburg, I. Bodde- rjj 4e van Oostburg (tijd.) naar Sas van Gent, alwaar hij is gedetacheerd, T. B. Tas 3e van Oud Beijerlaud (tijd.) naar Sas van Gent en A. Breure 4e van Nieu- wesluis (tijd.) naar Aardenburg. Voor de akte-examens voor onderwij zer en onderwijzeres, 1 April a. s. te Mid delburg aau te vangen voor de arrondisse menten in de provincie Zeeland, hebben zich 40 vrouwelijke en 67 mannelijke can- didaten aangemeld. Als deskundige is o. m. benoemd voor natuurkennis, de heer P. Barentsen te Schoondijke. Men meldt uit Koewacht dat daar een gevecht tusschen veesmokkelaars en douaniers heeft plaats gehad Geweer schoten werden aan beide zijden gelost. Een Belgisch smokkelaar werd gekwetst, maar hij is de Hollandsche grens over kunnen vluchten. De tolbeambten hebben twee vaarzen in beslag kunnen nemen. firoede, 27 Maart. De hedenmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad werd door 5 leden bijgewoond de heeren C. Fremouw en Iz. Becu waren afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorz. mede, dat Ged. Staten de begrooting voor 1903 hebben goedgekeurd en de rekening over 1901 hebben vastge steld. Bij gedane kasopneming bij den ge meente-ontvanger bleek aanwezig te zijn /1858.885. De herziening van der. ligger der wegen en voetpaden is in behandeling. Het verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim en dat omtrent den toestand der gemeente over 1902 werd voor de leden ter lezing gedeponeerd. De huurwaarde van de woning van het hoofd der school te Kruisdjjk werd be paald op ƒ150. Wegens niet te vermijden overschrijding van enkele posten op de begrooting waren eenige af- en overschrijvingen noodzake lijk waartoe Burg. en Wetli. werden ge machtigd door wjjziging van de begroo ting van 1902. De rekening van het alg. burgert, arm bestuur werd goedgekeurd op een batig saldo van ƒ99.95. Het Kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op eeu ontvang van ƒ114.50, waarvan 38 honden in de le klasse a ƒ3 en 01 in de 2e klasse a ƒ0.50. Het kohier van den Hoofdelijken Om slag reeds in comité generaal onderzocht werd voorloopig vastgesteld. Bij het Dinsdag te 's Gravenhage gehouden examen voor de nuttige hand werken zijn geslaagd de dames C. P. J. van Ham en A. M. Voorhout, beiden van Oostburg, C. S. Risseeuw van Retrancbe- ment en C. Elias van Sluis. Te IJzendijke werden op de hofste de van den landbouwer B. booraen op een mallejan geladen. Een der voerlieden moest den dissel naar beneden drukken, terwijl een ander den ketting vastmaakte. De ketting sprong echter los en plotse ling ging de dissel in de hoogte. De man werd ook naar boven geslingerd. Hij kwam als ware hij dood op den grond terecht. Hij is later naar zijne woning onder Aardenburg vervoerd. Een poedel, die piano speelde, werd dezer dagen in een specialenteiten-theater te Londen vertoond, en het wonderbaarlijk begaafde dier, dat zeer vlot verscheidene wjjsjes speelde, wekte natuurljjk groot op zien. Daar riep opeens een kwadejongen van de galerij Katjes, Caro Pak ze Toen was de aangeboren kattenhaat ster ker dan de aangeleerde kunstliefde bij den viervoetigen artist. Hij sprong van zijn kruk, vloog blaffende rond om de kat te zoeken en wonder boven wonder de piano speelde door. Den volgenden dag was de muzikale hond van het programma en van de (elec- trische) piano verdwenen. Maandag heeft in de Coehoornkazer- ne te Arnhem een treurig ongeval plaats gehad, waarvan de milicien E. uit L., be- hoorende tot de lichting 1900 en inge deeld bij de le comp. van het 4e batail- lon, het onschuldig slachtoffer werd. By het koffiedrinken was hij nl. met zjjn mak ker op vriendschappelijke wijze aan het stoeien. E. gal K. een klap, waarop K. antwoordde met een koffiekom in de rich ting van E. te werpen. Deze werd daar door zoodanig aan den slaap getroffen, dat een bloedende wond ontstond, die zijn over brenging naar het militaire hospitaal noo- dig maakte. Daar deden zich verschijnse len voor die wezen op hersenschudding en 's avonds half negen was E. reeds een lijk. Voor zijn dood heelt E. nog kunnen verklaren, dat hier aan een ongelukkig toeval moet worden gedacht en in geen geval aan boos opzet De milicien K., die gehuwd is, is in arrest gesteld. Zondag is de wielerbaan van Trep- tow bij Berlijn geopend. Een wedstryii op 1500 meter met voorgitt werd gewon-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2