Binnenland. Gemengd. één kant kan komen, en nogtans daarop te veel wordt gerekend, zijn we het volkomen eens met de destijds gedane waar schuwing door het Wil. BKhSKEVS, U Maart 11)03. Tot kapelaan te Hoofdplaat is be noemd de eerw. heer A. Korst. Als iets nieuws op het gebied dei- zucht in het ten dienste zijn der redactiën van bladen kan dienen, dat uit Oostburg aan Zelandia wordt bericht de namen van hen, die bij de overgangsexamens aan de R. N. L. aldaar niet geslaagd zijn. Van piëteit getuigt de opzending en plaatsing van zoo'n bericht niet. Door den kerkeraad der Doopsgezin de kerk te Aardenburg is het navolgende drietal opgemaaktds. A. Stiel te Hol- lum, (op Ameland) ds. J. Koekebakker te den lip en ds. J. B. den Buij te Borne. Tot waterbouwkundig ambtenaar bij de calaraiteuse polders Tienhonderd en Zwar te en Adornis is benoemd de heer A. I. Blok te Cadzand. St. Kruis, 23 Maart. Heel St. Kruis was heden in feestgewaad, om het 25ja- rig jubilé van het burgemeesterschap van den heer mr. P. C. J. Hennequin te vie ren. Er heerschte een geestdrift voor en gedurende de feestviering die iedereen ten duideljjkste toonde dat liefde en dankbaar heid de grondtonen waren van de hulde, die men hem bracht. De jubilaris werd door de wethouders en den secretaris afgehaald van zijne wo ning op de grenzen van Aardenburg en St. Kruis werd hij opgewacht door eene eerewacht van 60 rniters onder commando van den heer P. B. Wijffels en twee praal wagens, de eene voorstellende de neringen der gemeente, de andere beladen met kroon- sters, die de school, alle andere openbare gebouwen en ook vele bijzondere hadden versierdaan den ingang der gemeente voegde zich daarbij het muziekgezelschap onder leiding van den verdienstelijken ka pelmeester De Windt, die ook later in de school de feestcantate dirigeerde, waarvoor tij een warm woord van lof verdiend heeft. Na de gemeente doorgetrokken te zijn, eenige verandering, het nam de uitdruk king aan van hoffelijke opmerkzaamheid, als bereidde hij zich voor op eene hem on bekende mededeeling. Maar Richard liet zich niet misleiden, hij wist, dat de graaf bekend was met alle bijzonderheden van Magdalena'8 lot en dat hij die verloochen de om eenige reden, dit vermeerderde de achterdocht van den schilder. De zult weten, ging hjj voort, dat zij Tannensee voor eenige jaren op geheim- nisvolle wijze verliet, want mevrouw de gravin was niet geheel zonder grond ver toornd over een stap harer gouvernante, waardoor zij haar huis gecompromitteerd dacht te zijn. Met welk een smart mijn broeder en mij dit verdwijnen vervulde, dit behoort hier niet thuis j genoeg, als ik u in het kort zeg, dat wij haar onophoude lijk en tevergeefs gezocht hebben, daar men op sluwe wijze ons op een dwaalspoor heeft zoeken te brengen. De brieven, die wij in handen kregen, waren van Parijs afgezonden, terwijl de uitkomst heeft ge leerd, dat ze in Londen geschreven zijn. (Wordt vervolgd.) werd den jubilaris in het gemeentehuis, in tegenwoordigheid van de raadsleden, den gemeente-geneesheer, den voorzitter der commissie van schoolverzuim, den opper- brandmeester enz., een album overhandigd dat ter groote van 40 op 48 cM., 15 pho- tographieën bevat, vervaardigd door den heer E. Helder uit Middelburg. Het album komt uit de werkplaats van den heer C. W. Dliuy aldaar. De photo- graphieën in platina druk zijn van ge deelten der gemeente waaraan voor den jubilaris aangename herinneringen zijn verbonden. Album en photographieën vormen, om alles in een woord samen te vatten, een meesterstuk. De map is vervaardigd van groen saf fraan leder, en relief bearbeid met inge legd kalfsleder, wat een harmonisch geheel vormt. In het middenvak is ingelegd het wa pen van St. Kruis, in kleuren bewerkt. Van binnen is de map, met een rjjk vergulden onderrand, bekleed met groene moiree zijde. Het eerste van de zich in de map be vindende bladen bevat de opdracht, eene fraaie penteekening, vervaardigd door W. Douw van der Krap, werkzaam op het bureau van den heer J. A. Frederiks te Middelburg en waarvoor de heer Jacq. Hollestelle, kunstschilder te Dordrecht, mooie dorpsgezichten uit St. Kruis toeken de. De opdracht luidt »De gemeente St. Kruis aan haren burgemeester mr. P. C. J. Hennequin, bij zijne 25 jarige ambts vervulling hoogachtend opgedragen" en geeft ook de data van de benoeming en van het jubilé. Dan volgen de namen der schenkers, gecalligrafeerd in een typographischen rand. Dit album werd den heer Hennequin met eene toepasselijke, uit het hart gewel de, toespraak aangeboden door den heer Ed. Bonte. Daarna werd de school bezocht. Acht in 't wit gekleede meisjes boden den ju bilaris een bouquet aan van orchedeën, de heer Risseeuw hield een toespraak, de bovenvermelde cantate werd gezongen en twee meisjes in 't wit overhandigden den jubilaris daarvan een calligraphisch af schrift. Na een wandeling door het dorp werd aan belangstellenden de gelegenheid gege ven den jubilaris geluk te wenschen, waar van o. m. door twee deputatiën van de gemeentebesturen van St. Laureijns en St. Margriete werd gebruik gemaakt. Daarna had een feestmaal plaats in het lokaal Berensde spijzen waren toebereid door den heer Henry Meyer te Maldeg. hem. De jubilaris was zichtbaar aangedaan door zoovele blijken van hoogachting en liefdeen men kon het den St. Kruise- naars aanzien dat het hun goed deed, hun algemeen geachten burgemeester te kun nen toonen hoe zij zijne zorgen voor de belangen der gemeente en van zoovele bij zondere personen op prijs stelden. M. Crt. In een Zaterdag te IJzendijke ge houden vergadering, waarin naar schatting een 150 tul personen aanwezig was, is een ziekenfonds opgericht. Een 75 tal werklieden werden lid, terwijl reeds een 30 tal donateurs zijn toegetre den. Men verwacht dat zieh nog velen zullen aansluiten. Er is een vodrloopig bestuur gekozen bestaande uit twee donateurs en drie werklieden om een reglement te ont werpen. Als zoodanig werden gekozen de heeren J. A. Neeteson, Burgemeester, J. Th. Hen- drikse, J. Giljam, I. van den Berge en G. Neissen. Aan den Burgemeester komt een woord van lof toe voor zijn ijverige en belang- looze bemoeiingen in de totstandkoming van deze hoogst nuttige vereeniging. In een volgende vergadering zal een de finitief bestuur worden gekozen. Het Kerkeljjk toezicht heeft goedge keurd het besluit van het Kerkbestuur te IJzendijke om een nieuw uurwerk aan te brengen op den toren der Ned. Herv. Kerk. Men is reeds in onderhandeling met een fabrikant, znodat te verwachten is, dat bin nen niet te langen tijd in eene bestaande behoefte zal zijn voorzien. Er is dan ook lang genoeg gesukkeld. 's Morgens ongeveer 3 uur, toen de knecht was uitgereden, heeft men getracht bij den winkelier A. Risseeuw te IJzen dijke in te breken. Zeker doordien er binnen licht werd op gemerkt, heeft men niet durven doordrin gen. Er is niets ontvreemd. Onze correspondent te Sluis meldt ons, dat het geschenk den heer Rosendaal aangeboden door de ingezetenen namens dezen niet is overgedragen door den heer A. Hubregtse maar door den heer Iz. Braat. Naar gemeld wordt, is den milici ens, die het request aan H. M. de Konin gin onderteekenden, van hoogerhand gelast, dat hun adresbeweging geen voortgang hebbe. Wel mogen de miliciens ieder persoon lijk een request bij H. M. indienen; de autoriteiten verleenen hierbij zelfs hun medewerking. Toen zes arbeiders van Hannover zich naar hun werkplaatsen aan de bene- den-Elbe wilden begeven, werd hun boot je door den Zuid-Westerstorm tegen den oever geworpen, waarbij het omsloeg. Vier der opvarenden verdronken. Een 14jarige fabrieksarbeider werd te Rotterdam door een sleeperswagen over reden. Hij werd zeer zwaar gekneusd. Een 18 jarige strooper uit Ter-Apel werd door een marechaussee betrapt en achterhaald. Toen de politiebeambte hem op een meter afstand was genaderd, keerde de jongen zich om en richtte zjjn geladen ge weer op den marechaussée. Liep zonder ongelukken af. Maar op grond dat de strooper waar schijnlijk het voornemem heeft gehad den politieman te dooden. heeft het O. M. bij de rechtbank te Winschoten 21/2 jaar ge vangenisstraf voor hem geëischt. Donderdagavond hoorde men, tjjdens de opvoering van Werther', in het théa- tre Sarah Bernhardt te Parjjs plotseling in de zaal een luiden knal. Een toeschouwster van een der eerste ran gen had zich met een revolver voor de borst geschoten. Een oogwenk heerschte in de zaul de grootste opgewondenheid, die eerst be daarde, toen men vernam, dat de dochter van de wanhopige vrouw, die de bedoe ling van haar moeder begrepen had, di kogels in de revolver door proppen hai vervangen. Maar een oogenblik te voren had di ongelukkige den inhoud van een fleschji laudanum leeggedronken, zoodat zjj ziel van pijn kronkelde in de armen der om ringende personen. Dr. Pozzi verleende de eerste genees kundige hulp en liet de lijderes overbren gen naar het ziekenhuis, waar men er ir geslaagd is haar toestand aanmerkeljjk tt verbeteren. Te Den Helder is Zaterdag een vier jarig knaapje al spelende in een grach geraakt en verdronken. Het lijkje wen later opgehaald. Te Kampen is een 12jarige knaa] van een handkar gevallen, waarbij hij dei boom der kar tegen zijn hoofd kreeg. De jongen was bijna onmiddellijk dood. Zaterdagmiddag brak te halfeen t Rotterdam een zware brand uit in he pakhuispand .Zeevaart" aan de Scheepms kershaven, waarin opgeslagen was taba! van de firma Koch en Co., van het Leid scheveem, het Handelsveem, Steinmitz ei Petit, benevens een party koffie van d firma Heckhausen, welke eerste een hal uur te voren voor ƒ12.000 verzekerd waf De brand ontstond op de tweede verdie ping. den zolder van de firma Koch, di te twaalf uur door het werkvolk verlate was. Het vuur sloeg spoedig naar de derd en vierde verdieping. Terwijl een dikk rook het binnendringen belette, werden stoomspuiten en 6 handspuiten te wer gezet om het vuur aan te tasten. Te ha drie was het grootste gevaar voor uitbrei ding van den brand geweken. Het vuur woedde voornameljjk in de rechtervleugel. De tweede en derde vei dieping zijn uitgebrand. Om half 5 had de brandweer verdei uitbreiding voorkomen en beperkt tot d tabakszolders op de 2e en 3e v«rdiepin| Er was evenwel nog veel vuur. De overige verdiepingen werden lettel ljjk onder water gezet door 4 stoomspu ten en 9 handspuiten. De firma Koch Co. was verzekeid voor ƒ380,000 by Rotterdamsche beurs en de 900 balen ko fie der firma Hockhausen in het beneden gedeelte, welke doornat waren voor 12.000. De linkervleugel van het pand »Zei vaart" bekwam alleen waterschade, i lag daar voor ƒ200.000 koffie en tabi van Arendsburg, Handelsveem en Leidsc veem. De omliggende woonhuizen aan i Glashaven, Bierhaven en .Oranjestraat li den veel waterschade, o. a. de bureaux d .Nederlander", waar doorheen de slang der stoomspuiten gelegd werden. Bij zekeren K., aan den 's Grave! deelschen dyk te Dordrecht vervoegd! zich de vorige week twee reizende kool lieden uit Rotterdam, zekere van V. van T., en wisten hem te beduiden i hjj leed aan .natuurlyke zwakte". Maar gelukkig was er voor hem t herstelzjj bezaten middelen tegen kwalen. Na wat praten kwamen er ei ge fleschjes voor den dag met zwart, g

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2