BRESKSISC1E COURANT Mij is de wrake. Een naschrift No. 781. Woensdag 25 Maart 1903 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.5U, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.828, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot eai met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ifit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. RIELFJIAX te Breskens. o— Onzen lezers hebben kunnen bemerken, dat we aan de voordracht van den heer De Klerk een ruime plaats hebben afgestaan. Men was van de zijde van het bestuur der Kiesvereeniging zoo beleefd ons eene speciale uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering te zenden en we bebbeu daar aan voldaan, o i op eene wijze, die er van getuigt dat we aan alles reebt laten wedervaren. We zulleu ons daarop eebter niet blind blijven staren. Alleen willen we ander maal wijzen op een gebrek dat de libera le kiesvereeniging aankleeft, en dat naar onze, bescheiden meening in strijd is met baar liberaal karakter. En dat is dit. We zeiden, dat we waren uitgenoodigd tot deze vergadering, maar die uitnoodi ging omvatte ook de leden-vergadering, die te voren werd gehouden, en waarop we ons aanmeldden. Edoch, mot het gevolg, dat we, geen lid zijnde, niet konden worden toegelaten. Die vergadering droeg dus niet een zoo danig openbaar karakter als het publiek rechterlijk beginsel bedoelt. Bovendien werd gezegd dat de vergadering een huis houdelijke was en dus feitelijk voor de pers niet toegankelijk. Na die uitlegging ware het onbescheiden te blijven aandrin gen op toegang, waarvoor nogtans een ze ker recht bestond met de officiëele uitnoo diging in de handhet ware echter zeker lerkeerd geweest om die weigering ook de 150. Zoo dacht hij en zon, en toen vielen ïem de moede oogleden toehij sliep zoo feinig in die lange uitputtende nachten. Dit gebeurde hem vaak bij dag en als iij dan gewekt werd door eenig gerucht f door eeu naderenden stap, zooals nu loor den stap van zijn bediende, dan schrok lij op met den zenuwachtigen haast van mand, die een slechte boodschap wacht. De bediende was dit gewoon, hij ver- 'onderde zich niet meer zooals in het be- [in, als de graaf verschrikt opvloogzwij- |end reikte hij het zilveren blaadje over, raarop een kaartje lag. Richard Lenz, stond daarop, zonder neer, Richard Lenzdat klonk zeer eenvou- lezing van den heer De Klerk te verzuimen. Nu waren we stellig van meening, dat aan den correspondent van de Midd. Crt. die wèl lid der Kiesv. is, doch eveneens gewapend met een gelijkluidende uitnoodi ging en dus qua reporter verscheen, ook die beperking zou zijn opgelegd doch mis. Van zijne hand verscheen in genoemd blad ter dege een resumé van de vóór-ver gadering, waarop wij niet konden worden toegelaten. En dit meten met twee ma ten is niet conform. Als een der schoone deugden van de liberale partij noemde de heer De Klerk de openbaarheid in het Staatsbeleid. En nu komt het ons voor, dat eene vereeniging die deze beginselen belijdt, haar ook moet toepassen in eigen kring. Er is van haar wel eens gezegd, dat ze niet veel meer is dan een heterogeen on der onsje aangezien wij nimmer tot haar partij-verband hebben behoord, kunnen we dat niet beoordeelen en we willen daarop dan ook niet wijzen we willen alleen de aandacht laten vallen op de algemeene strekking van het liberaal beginsel, dat toch eigenlijk geen halfslachtigheid noch tweeslachtigheid bedoelt, doch naast vrij heid, ook gelijkheid moet betrachten. En dat, ineeneu we, is vroeger noch nu in acht genomen. We waren in de vaste overtuiging dat aan het enghartig conser vatisme, waaronder het reglement vigeert,, door het nieuwe bloed in het bestuur niet zoo streng zou vast gehouden zijn. Verder is door den heer De Klerk aan het slot zijner rede een opmerking gericht tot allen, die liberaal zijn om lid der Kiesv. dig, maar die naam had een zoo goeden klank, dat men hem kende ver over Duitsch- lands grenzen heen. Ook graaf Herbert wist wie het was, de drager van dien naam, en voor hem had die naam nog een andere beteekenis, dan die van kunstenaarsroem. Magdalena dacht hij haar wanhoops kreet was niet weggestorven, zij bad niet, zooals hij zoo gaarne gewild had, stom geleden. De verstoordheid, waarmede hij placht te ontwaken en die dadelijk week zoodra hij zijne gedachten verzameld had, die verstoordheid ging over in bewuste ont steltenis, toen zijn strakken blik op dat kaartje bleef rusten.) Bliksemsnel overdacht hij zijn toestand, geen twijfel, dat was een oorlogsverklaring. Toegerust was hij, hij had dit oogenblik sints maanden verwacht, maar nu het daar was, scheen het hem toch nog een over val toe. Zou moest hij den schilder ontvan- te worden, daarmede natuurlijk bedoelende de gelederen der partij te versterken, wijl de tegenpartij niet stilzit. Als het ons vergund is te wijzen op een verschijnsel, die deze opwekking voor de Kiesv. werkelijk noodzakelijk maakt, dan kunnen we niet beter doen dan enkele regelen afschrijven waarmee een Katholiek kiezer uit het kiesdistrict Oostburg in het nieuwe Katholieke orgaan Zeelandia de her nieuwde oprichting van de Kath. Kiesv. in het 4e district aanbeveelt onder deze mo tieven »Zou het geen tijd worden om ook in dit district weer eens .verzamelen" te blazen en te trachten onze kleine kudde tot een drachtige samenwerking aan te sporen. Het kan niet ontkend worden dat van Liberale zijde in ons land reeds toebereid selen worden gemaakt voor den grooten strijd, welken ons na enkele jaren wacht, en zonder twijfel heviger dan ooit zal wor den gevoerd. Zouden ook wij katholieken invloed wil len uitoefenen bij eeu volgende-kamer ver kiezing, dan is 't naar mijn bescheiden meening meer dan tijd om tot de oprich ting eener katholieke kiesvereeniging over te gaan. Is 't wel eenigszius jammer, dat ook van antirevolutionaire zijde hier weinig actie merkbaar is, indien wij katholieken voor gaan, zullen onze bondgenooten weldra van zich doen hooren, en zullen wij na een paar jaar in staat zijn den grooten strijd aan te binden ja wat meer is, in staat zijn om in dit district een anti-revolutio nair kamerlid af te vaardigen, waarop wij, gen, twee dagen voor de bruiloft en zoo nabij de reddende haven nog vergaan De aandacht trekken kon het niet, als hij Richard met het oog op de nabijzijnde familiegebeurtenissen en zijnen zoo noodi- gen tijd liet afwijzen, maar de onzeker heid over datgene, wat dreigend zich op deed, zoude hem verteerd hebben. Hij wierp een snellen, onderzoekenden blik in den spiegel, om een oordeel te kunnen vellen over zijn uiterlijk, streek met de hand over zijn gelaat en gaf toen bevel, den heer te laten binnenkomen. Het volgend oogenblik stonden zij té genover elkander als twee doodsvijanden en eenige seconden lang keken zij elkan der aan, als wilde de een de kracht des anderen meten. De schilder nam eerst het woord. Heer graaf, zeide hij, ik kom uw tijd voor een half uur in beslag nemen voor eene aangelegenheid, die voor mij van het uiterste gewicht is en waaraan gij wellicht het stemmental in aanmerking nemende, dan ook het volste recht hebben. Om het zoover te brengen is organisatie, is actie noodig. Wij hebben thans in ons katholiek orgaan Zeelandia een niet te ver smaden hulp om die actie op te wekken. Dat genoemd blad de bazuin moge wor den die de tragen en onverschilligen in dit gewest oproept tot trouwe en eerlijke samenwerking met onze bondgenooten dan zal men in het overige deel van ons va derland met bewondering opzien naar het afgelegen Zeeuwsch-Ylaanderen Westelijk Deeldan zal men zien, dat politieke ac tie ook in ons kiesdistrict geen onbekend woord is. Welaan katholieke kiezerswie helpt mee? Waar zijn de voormannen der voor malige R. K. Kiesvereeniging in Z. VI. Westelijk Deel?" De katholieken en anti-revolutionairen hebben elk hun orgaan, in het volle be wustzijn van de macht der persalleen de liberalen dolen, sints het Weekblad feitelijk tegenover de Kiesv. is gaan staan, zonder voortdurende leiding rond en vertrouwen enkel de actie toe aan de macht en den invloed van hunne voormannen. Het is niet onmogelijk dat de tegen overgestelde invloed van die organen hen op den duur over het hoofd zal groeien, eene omstandigheid waarop het Weekbl. bij zijn afscheiding van de Lib. Kiesv. heeft gewezen, met den wenk te zorgen voor een orgaan, dat deze partij steunt, maar dat wederkeerig door de partij gesteund wordt. Overtuigd dat de vriendschap niet van des te eerder gehoor zult geven, als ik u vooraf zeg, dat zij u niet onverschillig zal zijn. Herbert boog koel en noodde met een beweging der hand den schilder uit plaats te nemen. Hij beheerschte iedere trek, iedere spier van zijn gelaat; hij had zoo vaak zich verplaatst in dit oogenblik, dat hij er me de vertrouwd was, als met een goed inge studeerde en van buiten geleerde rol. Eenige jaren geleden, zoo begon Ri chard, woonde in het huis uw vaders een jonge dame, Magdalena Göring genaamd, als opvoedster der jonge gravin. Een oogenblik zweeg hij en Herbert boog bedaard en onbewogen, maar toe stemmend het hoofd. Dit jonge meisje, ging Richard voort, stond geheel alleen op de wereld, zij had geen andere beschermers, dan mijn broe der en mij. Het gelaat van den graaf onderging

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1