861 Tttttu BaBars-iiralaris, neloptf, IceMa eiz. Ii teil tot Zateriïiarai Gebreide Kousen, OPEHBAlËUlKOOPING Bakkerij-gereedschappen Winkelopstand Xangvereeniging Eoncordia. Ruhrkachel- en Smeekolen Rechtzaken. ggamlelsberichtcn. Wegens vertrek. OOSTBIJ KG. MEUBELEN, Attentie ITS VOORKAAI) Kinderschorten enz. Woensdagavond tradde Rykstuinbouw- leeraar voor de Zuidelijke provincie» de heer P. Camman voor de Arbeidersvere niging Samenwerking te Aardenburg op met eene lezing over Groententeelt. Spreker begon met te wyzen op de groote welvaart, die heersehte in de tuin- bouw-centra en de enorme ontwikkeling die de tuinbouw nam in verschillende dee len van ons land. Hjj wees op de beteekenis van eene vereeniging als »Westland" die knoeieryen voorkomt en daardoor voor het product een markt heroverde die hopeloos verloren scheen. By zyne wandeling rondom Aardenburg had spr. de achterlykheid in de cultuur >lhier aangetroffen. Waar elders al pro ducten van den kouden grond werden ge wonnen begon men hier eerst de grond te spitten en te bewerken. Tuingronden moeten een weinig hellen op het zuiden de te verbouwen pro ducten moeten afwisselend zijn. De heer Camroan gaf een plan aan van verbouwing, waarbjj de meeste voordeelen uit grond uit de mest en de eigenaardigheden van de verschillende groenten kunnen worden ge haald. De groentenverbouwer verdeele zijn grond in vier vakken. Vak 4 gebruike hij voor asperges, rhobarber. zuring en keu ken-kruiden, voor aardbeien, frambozen en bessen, voor producten, dus die jaren ach tereen op dezelfde plaats verbouwd moeten worden. Vak 1 behoorde in de helft van 1902 zwaar te zijn bemest met stalmest. Deze mest onder te spitten. Legt men mest in hoopen op het land, zoo vervliegt door broeiing de stikstof de meest waarde volle bestanddeelen. In het voorjaar is de mest zoodanig van samenstelling veranderd, dat hare bestand deelen door de planten kunnen worden op genomen. Bemesting in 't voorjaar is eer nadeelig dan voordeelig, daar de grondstof fen dan niet dadelijk door de planten kun nen worden opgenomen. Op deze grond plant men in 't voorjaar van 1903 spina zie, raapstelen, selderie en verdere blad gewassen en later kool. In de herfst van 1903 bemest en bewerkt men vak 2 op dezelfde wijze en in 1904 verbouwt men op dat vak dezelfde producten. In 1905 doet men dat op vak 3, in 1906 weer op vak 1. Vak 1 biedt nu in 1904 eene uitnemen de grond voor jonge aardappelen en wor telgewassen (schorseneeren wortels enz). De in de herfst van 1902 aangebrachte mest is nog geheel en al niet verteerd en deze half verteerde mest is de beste grond stof voor deze vruchten. In vak 2 ver bouwt men deze vruchten in 1905 enz. In 1906 kan men in vak 1 niet beter doen dan peulgewassen (boonen en erwten) verbouwen welke de eigenaardigheid heb ben van de stikstof uit de lucht op te ne men. De grond is na tweejarige teelt arm ge worden aan stikstof, de peulvruchten nemen de stikstof uit de lucht op en hebben dus geen stalmest noodig, maar kunstmest byv. per Are 10 K. G. Thomas-slakkenmeel, 5 K. G. patent-kalie. In de herfst van 1905 wordt dit vak dan weer bemest met stalmest, om er het volgend jaar weer kool- en bladgewassen te verbouwen. Zoo volgt het eene regelmatig op het an dere. Het voordeel van deze wyze van verbou wen is, dat op een van de vier vakken de stalmest kan worden geconcentreerd, een vak elk jaar onbemest kan blyven en een derde vak met een geringe hoeveelheid kunstmest kan volstaan. De beste grond voor de groentenkwee- kery is de compost. Alle afval wordt op een hoop gesmeten, hierby gooit men wat kalk, wat afval van kunstmest, wat natuurmest en werkt dit een paar malen in 't jaar om. In drie jaar tyds verrot en vergaat deze massa tot de allerbeste teeltaarde. De heer Camman maakte nog de opmer king, dat waar goede waren worden ge kweekt, de afnemers van zelf zullen te vin den zyn. Door groote ontwikkeling elders is echter een schielyke bloei niet te ver wachten. Aan den heer Camman werd de dank der vereeniging .Samenwerking" overge bracht voor zyne belangryke rede. Aardeublirg, 16 Maart. Hedenmorgen hield de raad eene openbare zitting, die door alle leden, behalve de heer De Bruy- ne met kennisgeving afwezig, werd bijge woond. Na lezing en goedkeuring der notulen werd op voorstel van Burg. en Weth. be sloten goedkeuring te verleenen aan een besluit van Regenten van bet Burger-Gast huis tot verhooging der jaarwedde met 25 van den concierge in dat gesticht en aan een daarmee in verband staand besluit tot wijziging hunner begrooting. Ingekomen was het verslag der Commis sie tot wering van Schoolverzuim, waaraan is ontleend, dat 8 personen wegens onwet tige verzuimen hunner kinderen waren op geroepen, waarvan 5 waren verschenen. Hierby bleek dat zy niet juist bekend zijn met de wet en werden hen de noodi- ge uitleggingen gedaan die dankbaar wer den aanvaard. De meeste verzuimen waren het gevolg van huis- en veldarbeid, terwyl by een het al of niet wettig verzuim niet was vast te stellen. Het verslag werd in dank voor kennis geving aangenomen. Ontvangen was van Ged. Staten eene missive houdende beschikking op een ver zoek van den gemeente-ontvanger, tot ver hooging van zyne jaarwedde, deze met in gang van 1 Jan. 1903 is gebracht op 400, terwyl van het zelfde college eene goedkeuring tot restitueering van een be drag van ƒ22.50 wegens schadeloosstelling wegens het leggen van een riool aan de Kaaipoort. Aan ds. G. Hofstede werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gemeente archivaris. Aangaande het aangehouden adres van W. Rooze tot het uitgeven van grond in erfpacht tot bebouwing, deelde de voorz. mede dat B. en W. er was eene meer derheid en eene minderheid ingevolge informatiën voorstelden aan P. A. de Clercq een strook grond achter diens woning ge legen willen afstaan in erfpacht en ook aan Maria Buyek, indien ze dit verlangt, doch aan de Clercq in elk geval, als uit weg naar den Ooievaartweg en het dan resteerende aan W. Roose in erfpacht te geven, alles voor den tijd van 50 jaar, ook dat gedeelte, tot dat tijdstip te verlengen hetwelk reeds is uitgegeven. De heer Van den Hemel kon zich er niet mede vereenigenin de vorige vergadering is er op gewezen, dat eerst aan de Kaaipoort zou worden volgebouwd. Ook vestigde hij de aandacht er op, dat als Roose beestiaal houdt, dat zeker niet bevorderlijk kan zijn aan het goede drink water in die omgeving. De heer Eekhout vroeg of het verplicht was in steen te bouwen hy gaf in over weging adressant daarmee in kennis te stellen omdat het mogelijk zou kunnen zijn, dat hij het niet wist en voor het ge val hy niet by machte was in steen te bouwen, zou wellicht alles vervallen. De voorz. zeide voor de bedenkingen van den heer Van den Hemel wel wat te gevoelen, en dat ook in den boezem van B. en W. eene minderheid was, die be zwaren had, doch die natuurlyk niet in aanmerking kwamen tegenover de meer derheid. En ten opzichte den heer Eek hout gaf hij te kennen dat Smedekensbrug- ge valt buiten de brandverordening en deze wordt toegepast op dit bouwen. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer Van den Hemel werd het voorstel aange nomen. Ten slotte had de voorz. nog een voor stel te doen niet qua Dagelijksch Bestuur maar als particulieren. De wenschelijkheid is gebleken dat onze ambachtsjongens beter leerden teekenen dan de voorouders. Daartoe had men zich in verbinding ge steld met specialiteiten, tengevolge waar van men tot het resultaat is gekomen, dat de heer Krijger te Vlissingen zich bereid heeft verklaard 40 lessen te komen geven tegen vergoeding van ƒ300. Er is een beroep gedaan op de mede werking der ingezetenen, dat niet onbeant woord is gebleven ook zal dit gericht worden tot de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op wier weg zulk een steun zeker ligt. Bovendien zal, als alles goed marcheert, aan den cursus een anderen vorm gegeven worden, waardoor het mogelyk is ook steun te vragen aan de Regeering, die aan der gelijke verzoeken reeds meermalen te ge- moet kwam. Er is bepaald dat elke leerling ƒ5. zal bijdragen, doch voor twee of meer uit een gezin bedraagt dit ƒ7 50 de aan schaffing van teekenbehoeften kouit voor hunne rekening. Toch is dit alles nog niet voldoende en stellen B. en W. voor ook een blijk van be langstelling te geven van de zijde der ge meente door eene susidie van ƒ100.te verleenen en gedurende de lessen op Zater dagmiddag de bovenzaal van het Raadhuis af te staan. Door den heer Reepmaker werd het be drag van ƒ300 te hoog geacht, doch de voorz. weerlegde dit. Het tweeledig voorstel werd met alg. st. aangenomen en daarna de zitting ge sloten. Biervliet, 17 Maart. By de heden ge houden aanbesteding van het maken van eene keibestrating op verschillende wegen in den Beukelspolder ter gezamenlijke leng te van 2304 M. werd het laagst ingeschre ven door den heer J. Jansen te Terneuzen voor ƒ13750. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof te 's Hage, waarbij H. A. B. te Bier vliet tot 9 mnd. gevangenisstraf is veroor deeld vernietigd en deze zaak verwezen naar het Hof te 's Bosch. Hoogwatergetij Breskens. DAG E N. voorm. nam. Woensd. 18 Maart 3.54 4.18 Donderd. 19 4.30 4.54 Vrijdag 20 a 5.08 5.32 Rotterdam 16 Maart. Nieuwe Zeeuwsche eu Vlaamsche Tarwe, puike f7.00 a f7.50, goede f6.00 a f 6.75 Rogge f 4.50 a f 5.20. Gerst f 4.50 af 4.75, Haver f6.25 a f7.00 (per 100 KG.) Br. boonen f8.5Ua f 12.00 witte flla f 12.75. Kookerwten f7.50 af 9 00. Voer- erwten f6.50 a f 7*50, Kauariez. f 15. a f 20.00, Koolzaad f af Zeeuwsche Aardappelen Jammen f'2.50 a f3.00; dito blauwe f2.50 a f 2.80. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 0.40 kleine f0.75, stroogele f 0.90 per 60 KG. Veemarkt. Koeien le qual. 34 c. 2e qual. 30 c. 3e qual. 26 c. Ossen le 35 c. 2e 32, 3e 30 c. Stieren le 26, 2e 23, 3e 20 c. Kalveren le 47, 2e 40, 3e 37 c. Schapen le 30, 2e 23 c. Lamm, le 2e 3e ct. Varkens le 22, 2e 20, 3e 18 ct. Koers van het geld. België 100 fr. f 47.725 f 4g.l5 Eng. 1 pd. St.f 12.015 af 12.13. N.-Amerika 1 Dollar f 2.455. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde echtgenoote en moeder JACOB t ELIZABETH KUB VINK, in den ouderdom van ruim 42 jaren. Breskens, 15 Maart 1903. J. W. VAN DEN HEUVEL en Kindehen. Eenige kennisgeving. te J. A, WEI.NFELT, Deurwaarder te Oost burg, zal op WOENSDAG 18 MAART 1003, des namiddags 1 uur, te Oostbubg, ten verzoeke van den Heer AM. BREVET, al daar, in het openbaar te koop aanbieden Trog, Bakplaten, Beschuitplaten, 1000 Beschuitdoppen, koperen en tinnen Tul bandspannen, Taartring en Blikken, Roomhoornpennan, 200 kleine Taarten- blikjes, Korstplank met Rol, Amandel- schaaf, groote Amandelbak met Kogel, St. Nicolaasplanken, Beschuitmes, mar meren Vyzelpot met Stamper, Brood- blikken en Mandjes, Schalen en Gewich ten, Fornuis inhoud 60 Liters, koperen Pannen, Doofpot, 3 Loeds Ovenpalen, Graanzakken enz. Glazen, Boorden, Bascules met Ge wichten, Flesschen, Taait- en andere Doozen, Chocolaadkistje, Bussen, Vleesch- mes, Lessenaar enz. Tafels, Stoelen, Spiegels, Lam pen, Pianino, marmeren Pendule O met Coupes, Waschtafel met mar- kis, meren blad, Kleerkast, Wieg en™=^R houten Kinderledikaut, Vlag met stok, Kachels, Waschtobben en Tafels, Em mers, Kisten, Heeren- en Damesfiets enz. Tuingereedschap, Kruiwagen, Klief hamer, Keggen, Bijl, Kapmes, Varkens- bak, 15 jonge Kippen en Haan, 2 Loop varkens, een partijtje Mest en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Koopen tot ƒ3.contant te betalen. 3i)^" Bij goed weder, precies om 1 uur te vergaderen op het hofplein by mej. E. Bhevst, om te beginnen met het Bakkersgereedschap. dir. I. VAN M E L L E. Zy die van bovengenoemde Ver. lid wenschen te worden moeten zich voor a.s. Zondag aanmelden bij den directeur. HET BESTUUR. Breskens. VROON. EENE MOOIE SORTEERING P. J. WESDORP, Breskeus.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 3