Mij is de wrake. Socialisme. No. 777. Woensdag 11 Maart 1903. 12e Jtuirg, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. FEÜILLETON. Binnenland. BR ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Rij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADTBRTINTIËN. Van 1 tot en inet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever 0. DII1LIDIA te Rreskeus. 0 111. Eene staking kan ook gewelddadig zijn, zonder dat recbtstreeksch geweld gebruikt wor dt. En dat was die van 31 Januari naar be weerd wordt. Hebben dat vele der Spoorwegmannen ingezien, en zich daarom afgescheiden van organisaties die zulk eene geweldpleging voorschrijven De leiders der werklieden, die een ze kere ontwikkeling hebben en daarmede een zoodanigen indruk maken en invloed uit oefenen, dut massa's arbeiders zich aan de zen toevertrouwen, doen al het mogelijke om die staking goed te praten en haar te rechtvaardigen. De werkman wordt overmoedig, de lei ders niet minder, als het nu uiaar niet gaat als met hem, die het onderste uit de kan wil hebben. Want dan zou de werkman de dupe zijn. Als iemand niet wil werken, of werkend zijnde zulks niet meer verkiest te doen, is dat zijn zaak, maar zich aan het gezag onttrokken hebbende, is het allerminst zijn zaak, wie zijn opvolger wordt. Het misbruik, dat de stakende arbeiders maken om hunne opvolgers te beletten te arbeiden is eene belemmering der vrijheid, waarvoor gezegd wordt te strijden, maar die ze, om hun eigen belang te dienen, in toepassing brengen, is moeilijk houdbaar in een geordende Staat. En waar in eigen kring eene onbelem merde onderworpenheid wordt gevorderd, waar het gezag aan de leiders in het minst niet mag onderbroken worden, waar het solidariteitsgevoel tot in merg en nieren moet zijn doorgedrongen is het zeer in consequent, dat hunnerzijds, het gezag in een wel geordende maatschappij, moet wor den omvergeworpen. Heeft dat velen doen afkeeren, ziende waar het op uit zou loopen? Maar het socialisme heeft ook zijn goe de zijde. Het voortdurend argumenteeren van de leiders heeft tot gevolg gehad, dat toestau- den zijn verbeterd, die anders wellicht niet zoo spoedig tot oplossing zouden zijn gekomen. Ook is bij andere partijen meer veer kracht ontstaan en heeft elk op haar pro gramma punten gebracht, die aan de soci ale kwestie gewijd zijn. En tijdsomstandigheden, èn naar gelang de behoefte in aanmerking genomen, wordt gestadig aan de oplossing der sociale kwes tie gearbeid. Maar die strijd zal wel eindeloos zijn. Tot eene globale oplossing komt het nooit, omdat de belangen van beide partijen te genstrijdig zijn, indien er niet eene erken- kenning van den meerdere is noch reke ning wordt gehouden met de risico die een werkgever loopt, en het van omstan digheden afhangt wat in het bedrijf ver diend wordt. Men verlangt arbeidscontracten. Zullen die de klove kunnen dempen Zullen die in staat zijn het evenwicht te herstellen? We betwijfelen het, want toch zal onte- 146. Het was een wilde jacht geweest om het dringen der schuldeischers te ontko men naam en stand liepen gevaar, zoo veel had hij verloren op de vertwijfelde vlucht, wat kostbare schatten zijn voor de eer van den man en zijnen vader had het den dood gebracht. Maar hij zelf, hij wilde niet sterven, nog niet, daarvoor was het nog tijd genoeg. Hij sloot de oogen en waagde een koenen sprong over deii steilen, ontzettenden af grond - die sprong gelukte, en zijn ver volgers stonden aan de andere zijde en keken verbaasd hem na. Eén oogenblik zette zijne borst zich uit in het gevoel der verkregene vrijheid, die ééne gewaarwor ding beheerschte hem geheel, de gewaar wording, dat hij grond gevoelde onder zij ne voeten. Maar toen zag hij rond zich. Huiverend bemerkte hij, dat een nieuw gevaar hem dreigde de vertwijfelde sprong had hem gebracht op een duize- lingwekkenden rotswand, vanwaar nauwe lijks ontvluchten mogelijk was. Struikel de hier zijn voet dan was hij verpletterd iedere wankeling, iedere siddering kon hem den deod brengen daarom koen en voorzichtig naar beneden, naar bene den. Evenals die waaghalzen van jagers, wier haren in het aangezicht van een gruwza- men dood in korte uren vergrijsd zijn, zoo ook was zijne ziel een tijdlang als ver stijfd. Geestelijk en lichamelijk was hij een geheel ander mensch geworden en toch was het in hem zoo helder, zoo on verbiddelijk beider Een van beiden moest onderliggen öf de vrouw, die hem ge volgd was in teedere trouw, öf de glans zijner positie, de schijn zijner eer en van vredeuheid blijven bestaan, en immer ge poogd worden uit de contracten zoodanige leemten te putten, die als nadeelige voor den werkman-contractant zullen worden voorgesteld. Een klein voorbeeld Schrijvende over de betrekkelijk onbe duidende werkstaking te Sint Anna ter Muiden, wezen we o. a. óp de voordeelen die vaste arbeiders bij de boeren genieten. Nu schijnt dat artikel hij zeer velen de aandacht getrokken te hebben en wel met dit resultaat, dat de conclusie werd beoor deeld naar het standpunt dat men innam. Zoo werd van de zijde van de landbou wers opgemerkt, dat de opgesomde pro ducten, waarop de vaste arbeiders onder- markt kregen, met nog vele andere had den kunnen vermeerderd worden. En van de zijde van de arbeiders, die in vasten dienst bij den boer waren ge weest, werden dié voordeelen ontkend. Hoe hebben we bet nu Door de eersten werd nog gezegd, zeer gaarne een vast dagloon van een gulden te willen geven, indien de emolumenten vervielen, en de andereu zeggen juist het tegenovergestelde. Wie heeft nu gelijk En wijst dit nu juist niet op het tegen strijdige van de wederkeerige belangen. We willen hierbij even stilstaan het schijnt, dat niet in alle deelen van het di strict de aloude stelregel van ondermarkt aan vaste boerenarbeiders is gehandhaafd. Maar we veronderstellen, dat daar dan de dagloonen ook hooger zullen zijn als 70 cents, en zijn ze dat niet, welnu dan heeft men daarover toch ons oordeel dui delijk hamen lezen, waar wij toch in gee- nen deele beweerden, wat ons wordt toege dicht. Rij de gewone ambachtsman is dat an ders geregeld. Daar wordt uitbetaald naar de verrichte arbeid. Maar daarentegen kunnen zich andere gevallen voordoen, en speelt de bejegening een hoofdrol. De baas is dit of dat, is nooit tevreden, bromt en moppert, terwijl de knecht een engel gelijkt. Hoort men de baas, dan zijn de rollen verwisseld. Wie heeft hier gelijk In grootere bedrijven nemen deze vol maakt gelijke gevallen ook veel grooter verhouding aan en zijn de op den duur niet te vermijden botsingen ook van veel uitgebreider omvang. Is dat nu alles wettelijk en contractueel te regelen We zeggen nog eens, dat we het betwijfelen Te Vlissingen en Middelburg werden Zondag protest-meetings gehouden tegen de voorgestelde wetsontwerpen. Als sprekers traden op ter Laer en Sleef, beiden uit Amsterdam, die de wets ontwerpen aan strenge critiek onderwier pen en den arbeiders aanmaanden, zooveel als in hun vermogen is, daartegen te pro testeeren. Een motie, houdende afkeuring van de ontwerpen, werd aangenomen. Te Rotterdam en Delft zijn ook commissies gevormd, tot het steunen van het zoete genot. En hij twijfelde niet. Wel was het een gevaarlijke weg, de weg, die benedenwaarts leidde, het angst zweet parelde op zijn anders zoo stalen voorhoofd en menigmaal beving hem de vrees, dat zijn voet zou uitglijden en hij zou neöerstorten. Alles had hij zoo goed berekend, alleen niet zijn eigen kracht. Hij had de omstandigheden goed beschouwd, Magdalena's tegenstand niet te ruin ge schat, maar er waren oogenblikken, waar in hij niet zeker meende te zijn van zijne eigene misdadige onbeschaamdheid. Het deed hem genoegen, dat hij nu met zijn oom op zoo vreemden innerlijk ge spannen voet leefde. De vernedering, wel ke graaf Wolf hem deed ondervinden, toen hij trotseerend getoond had, dat de keuze eener gade alleen een geld- geen harts- kwestie voor hem was, was gering, verge leken met de verlichting, die hij gevoelde, door deze onmin ontkomen te zijn aan den vorschenden blik eens mans, een blik, ge scherpt in een lang en veel bewogen le ven. De omstandigheden waren hem boven dien ook gunstig. Men weet zijne terug getrokkenheid, zijn droevig gelaat aan den plotseliugen dood zijns vaders en men was bijna bevredigd, dat dit ongeluk eenen zoo diepen indruk gemaakt had op het gemoed van den zoon, wien men anders geene gevoeligheid kon toekennen. Dat hij in tegenstelling van vroeger da gen, stil voor zich zelf leefde, was boven dien een gebod der etiquette gedurende den rouwtijd en als hij daarbij te ver ging zoo prees men dit en zocht men de reden daarvan in de betrekking tot zijne bruid, welke hem werkelijke bevrediging scheen te schenken. Des te verklaarbaarder was het ook, dat hij de toebereidselen tot de bruiloft bespoedigde. Hoe meer hij zich van de buitenwereld afsloot des te drin gender moest hij behoefte gevoelen, om een in gelukkig tehuis vergelding te vin-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1