BRESKENSGHS COURANT Mij is de wrake. Socialisme. No. 776. Zaterdag 7 Maart 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. FEUILLETON. Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEEEJI.t.\ te Breskens. o II. De hervorming slaat dan ook meer te rug en komt hoofdzakelijk neer op de ar beidsvoorwaarden. Deze moeten beter geregeld worden. Minder arbeidsduur en meer loon. Niets is aantrekkelijker voor den werk man dan deze bepalingen. Maar ze moeten gerechtvaardigd zijn. Dat wil niet zeggen, dat ze daarom ter stond worden ingewilligd. O neen, daar loopt heel wat tijd over heen. Eigenlijk moeten we zeggen, daar is heel wat tijd over heen geloopeti. Want die eisch is in al zeer vele ge vallen toegestaan. Daarop volgden nieuwe eischen, en we kunnen gerust vragen: »waar is het eind." >De arbeider is zijn loon waard" wordt er geredeneerd, en niets is meer waar, dan dat. Maar zjjn het wel alle goede arbei ders en is het niet onbillijk van dezen als zij eischen, dat in een zelfde vak aan ieder hunner hetzelfde loon wordt betaald, dus ook aan hen, die minder goed hunne diensten kunnen presteeren. Nu zijn dit wel maar ouderdeelen van den arbeidsstrijd, doch het een gevoegd bij het ander is een lange reeks vau verlan gens ontstaan. Het eigenaardige by de arbeidsbeweging is, dat als men hunne grieven hoort, men ze, op een onpartijdig standpunt staande, gelijk moet geven en evenzeer de werkge vers in hunne belangen, in bet gelijk moet 145. 'ij stond op, legde voorzichtig het sla- ide kind op eene sota neder, opdat het t zou ontwaken en trad op hem toe. Wacht dan, zeide zij hartelijk, laat u it misleiden niet in uw recht, maar ook it in uwe rechtvaardigheid. Wellicht is de dag nabij, waarop zij wederkeert, vrij en gelukkig Hij maakte eene afwijzende beweging met de hand i zijn gevoel overstelpte hem, daar vrees en hoop langs reeds hadden stil gestaan aan haar graf. Neen, neen, riep hij ongeduldig uit, dat is voorbjj en ik wil geen medeljjden meer, ik wil alleen nog voldoening. Weet gij dan iets van haar lot? riep zjj verschrikt uit, hebt gjj haar gevonden? stellen. Als men de grieven verneemt van de pachters van hofsteden en daartegenover stelt de belangen van den eigenaar, dan komt men tot dezelfde gevolgtrekking. Tusschen beiden wordt een contract op gemaakt bij het aangaan eener verbintenis, waarin beider rechten en verplichtingen worden omschreven. By het beschikbaar komen eener hofste de, stroomen de liefhebbers, en wordt te gen elkander opgeboden. Is dan de hooge pachtsom de schuld der eigenaren of van de concurrentie der lief hebbers? En zij u in zoo'n geval de klach ten over den eigenaar gerechtvaardigd of niet Het zal niet moeilijk zijn het laatste te bewijzen. Ook aan deze zijde ontstaat eenige on tevredenheid en we kunnen dit beschou wen als een onderdeel van het socialisme. Bij deze kwestie kunnen twee standpun ten worden ingenomen. De pachtboer kan zeggen, dat zonder hem de landerijen en dus een deel van bet kapitaal waardeloos zijn, en de landheer kan daartegenover stellen, dat zonder zijn kapitaal en zonder zjjn land des pachters bedrijf zonder waar de is. En by slot van rekening komt men tot deze algemeene stelling, dat beider be langen zich aan elkander aansluiten. De eigenaar koopt geen landerijen ten pleziere van den boer, maar om daaruit profijt te trekken, en de pachter boert weer niet voor mynheer's genoegen, maar om zelve in het onderhoud van zich en zijn Hjj vermeed haren onderzoeker den blik. Ik kan mij daarover niet uitlaten, gravin, maar gij ziet mij toegerust tot een feilen strijd, tot een strijd, waarbij de naam en de eer van een oud geslacht de inleg zjjn zal. Naast zoo bittere vijandige gevoelens, die mij beheerschen gij ziet het vin den vriendelijke en onbezorgde herinnerin gen geen plaats meer. Langzaam trad zy terug en zag hem eenige seconden treurig en strak aan maar dan weder straalden hare schoone oogen opnieuw met levendig vuur, het geloof aan zichzelve en aan de alles overheerschende macht harer liefde begaf haar niet. Gij moogt den band verscheuren, die ons verbindt, zeide zy met een opflikkering van den ouden trots, maar ik duld het niet. De liefde zegt men overwint zelfs den dood zoude zij niet de vijandschap bedwingen, die een menschenhart opbouwt zonder grond gezin te kunnen voorzien. Elk tracht voor zich zooveel mogelijk voordeel te halen, maar er is een grens, en wil men deze overschrijden, dan komt men in conflict. Precies dezelfde verhouding treft men aan in de arbeidswereld. Gaan we een trapje lager en nemen tot voorbeeld de landbouwer en zijn arbeider. De eerste kan het niet zonder de laatste en deze heeft weer de eerste noodig even zeer geldt dit voor elk ambachtsman, in- dustriëel, fabrikant en groote maatschap pij, van welken aard ook. Worden nu de grenzen der belangen van beide partijen overschreden, dan ontstaan er botsingen, en deze zijn des te omvang rijker, naar mate de uitgebreidheid der be drijven en van het personeel. De conflicten ontstaan tengevolge van grieven die de arbeider heeft tegen de werkgever. Eu de grieven zijn hoofdzakelijk te lage loonen. Het menschwaardig bestaan waarop men zich immer beroept, kan dus blijkbaar be reikt worden door eene ruimere belooning we zouden haast zeggen, dat men dit dus kan koopen. De waardigheid van het menschelijk be staan is overigens een zeer rekbaar idee. Want wat de een menschwaardig noemt, zal dat voor den ander nog niet op de helft zijn. De uitgebreidheid van het gezin, de huishoudelijke zorg van de vrouw en de nooddruft van den man, zijn alle factoren waarmede het menschwaardig bestaan ten Een gevoel van beschaming greep hem aan, tegenover deze onwankelbare liefde zoo verklaart gij mij in allen ernst den oorlog, zeide by, zichzelven met geweld dwingend tot scherts. Maar zij bleef ernstig. Ja, den oorlog, hernam zij met schitterenden blik, maar daarna den vrede schoone, onverstoor bare vrede XX. De laatste handwerkslieden en décora teurs hadden het paleis van graaf Wan- gerloh in de residentie verlaten het sta tige gebouw was een niéuw schitterend kleed gegeven en een kostbaren tooi. Graaf Herbert bereidde zich ter bruiloft. Een geweldige ommekeer had daar plaats gegrepen in zijne omstannigheden, grooter dan de wereld vermoedde en het kwam er nu op aan de"nieuwe toestanden steun te geven en vastheid. Tannensee was ontruimd en graaf Wolf nauwste samenhangt. Het is dus niet gemakkelijk om dit naar juistheid te bepalen. En zij die ondanks dpzelfde gunstige levensomstandigheden bet minst aan dit geluk arbeiden, roepen het hardst over de onrechtvaardigheden van de maatschappij, en worden de vurigste aanhangers van het socialisme. Dat ligt in den aard van de zaak. En als dat beginsel zich dan openbaart gelijk we dat soms zien, namelijk in een belagen van al wat zweemt naar het bur gerlijke in de maatschappij, naar de be zittende klasse, en deze als 't ware niet alleen te beschouwen, maar ook te beje genen als een vijand, kunnen we van dit socialisme gevoegelijk zeggen dat het zich van zijn kwaden kant laat zien. Daarom zijn velen in den waan, dat de groote beweging van den huidigen tijd ee ne is met een kwade zijde en dringt het socialisme zich meer en meer als een kwaad spook aan velen op. Men denkt aan geweld en nog eens ge weld. En dat doet met afkeer vervullen. Over den plechtigen dienst die Dinsdag in het Vatikaan gehouden is ter gelegen heid van het vijf-en-twintigjarig jubilé van den Paus, lezen we het volgende Men schat het aantal personen, dat aan de plechtigheid deelnam op 60.000. De gereserveerde tribunus in de schitterend gedecoreerde balesiek waren voor het aan- teruggegeven, de schulden des opperjacht- meesters waren betaald en het prachtige huis overgegaan in handen. Hij had, op verlangen zijner bruid, den staatsdienst verlaten hare uitgestrekte bezittingen had den behoefte aan een waakzaam oog en Herbert haastte zich, hare wenschen te vervullen. Want zij was eene eigenzin nige, verwende jonge dame van kindsheid af gewoon, haar wil als toongevend in den familiekring te beschouwen en nu voorne mens, haar jong leven aan de zijde van haren gemaal te genieten in onbeperkte vrijheid, niet verstoord door den arbeid die beroepsplichten met zich brengen. Zij beminde hem met den hartstocht van een luimig gemoed het was meer eigenzini heid geweest dan trouw, die haar aanzoeken had doen afwijzen, tot Herl zijne menigvuldige, maar dubbelzinnige t drukkingen eindelijk verving door een d delijk aanzoek en haar jawoord verkree Het was zijne immer slagende overi

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1