men in officierskringen algemeen van op>- nie is dat de regeering eventueel van den toestand zal gebruik maken om een mobi lisatie-oefening te houden. In groote landen wordt zulks meerma len gedaan, hij ons echter niet, omdat een gevolg van dergelijke oefeningen steeds schade meebrengt voor handel en nijver heid. Wanneer nu echter door een of ande ren maatregel van regeeringswege het spoorwegpersoneel zou gaan staken, vervalt dit bezwaar, en zou dit een prachtige ge legenheid zijn om eens te zien hoe de mobilisatie bij ons werkt. Zooals men weet worden bij een derge lijke oefening de sporen terstond voor het militair vervoer gerequireerd en de treinen ook door militairen gereden. Om deze reden zouden dan ook verschil lende forten zijn bezet. Men meldt uit Bergen op Zoom Op telegrafisch otder is een detachement infanterie, groot 150 man, onder comman do van kapitein H. J. Roeloffs, naar Ro- sendaal vertrokken. Door de regeering zijn uitgebreide maatregelen genomen tot bewaking van de spoorwegen in ons land. Vooral in Fries land werd Zondag en ook gisteren nog een groot machtsvertoon ontwikkeld. Het schijnt dat in deze noordelijke pro vincie iets broeit, hoewel men nergens iets gelezen heeft wat deze uitgebreide maat regelen noodzakelijk maakt. BRESKEVS, 24 Februari 1903. Aan mej. J. Ossewaarde, Wed. van J. de Masier alhier, in leven waterbouwkun dig ambtenaar van het Calaniiteus Water schap Oud- en Jong Breskens, is een pen sioen verleend van ƒ300 's jaars. De hedenmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle le den bijgewoond. Na lezing en goedkeuring van de notu len, deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten de be^rootin; voor 1903 hebben goedgekeurd evenals het Suppletoir kohier van den Hoofdelijke Omslag. Dat de oplevering van het torenuurwerk heeft plaats gehad as elk bekend overgelegd werd de nota der algeheele onkosten, waarvan de kwitantie aan den schenker zal worden uitgereikt. De heer Weijkman wees er op, dat het uurwerk Zondagmiddag was blijven staan. De voorzitter zeide, dat het wel meer gebeurd was, o. a. laatst met den harden windmisschien was dit Zondag ook de zelfde oorzaak. zijn ernstig gelaat gleed een vroolijk lach je. Kunt gij dat nog worden vraagde hij, ik meende, dat de wereld u dit reeds lang zou ontnomen hebben. En toch ben ik het nog vaak als ik nu stil blijf, zelfs niet eens de punten mij ner voeten beweeg, dan is dit omdat ik in toom gehouden word door de vrees, om het kind wakker te maken, het lieve kind, dat zoo heerlijk slaapt. Zij keek het teeder aan, met maagdelij ke verrukking en het scheen hem toe, dat zij schooner geworden was sedert hij haar had gezien. Maar evenals in vroeger dagen kantte hij zich bijna met trots aan tegen iedere opmerking, die ten haren gunste sprak. (Wordt vervolgd De heer Weijkman merkte verder op, dat Zondagmorgen de klepel onder het luiden uit de bel was gevallen, misschien was dat de reden. De heer Besemer meende, dat dit niet van invloed kon zijn, omdat de klepel er om half tien uitviel en de klok om half een was blijven staan. De voorz. geloofde dat de klok te sterk was opgewondenhij dankte intusschen voor den wenk en zou er naar laten zien bovendien is de klok 10 jaar gegarandeerd, en wijl we met een hoogst vertrouwd per soon te doen hebben, behoeven we niet ongerust te zijn. De heer Besemer vroeg verder of het niet wenschelijk zoude zijn om het uur werk een kastje te doen ter beveiliging voor het stof. De voorz. zeide, dat destijds met den fabrikant daarover was gesproken, doch dat deze zulks onnoodig achtte. Blijkt even wel later de noodzakelijkheid, dan kunnen we dat altijd laten doen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een adres van mej. A. M. Wemelsfelder, houdende verzoek om ont slag als onderwijzeres tegen 1 April a. s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. De heer N. Valk vroeg of het wel wen schelijk was de datum van 1 April te noemen, voor het geval dan nog niet eens in de vacature was voorzien. Het is nu toch al treurig op de school, en dan zou het nog erger zijn. De voorzitter gaf in antwoord hierop te kennen, dat de wet den termijn van ont slag stelt drie maanden nadat het verzoek daartoe is ingekomen. Nu wordt deze ter mijn nooit genomen en is men er dus aan gehouden 1 April te stellen. Wat verder de opmerking van den heer Yalk betreft, diene, dat het weinig geeft, hier toestanden te bespreken, waaraan toch niets te veran deren is de minder gunstige gezondheids toestand van het hoofd der school is oor zaak, dat deze zijn functie niet zoo gere geld kan waarnemen. Daartegen is niets te doen. Hij meent echter dat de raad gerust kan zijn, dat deze toestand Burg. en W th. genoeg bezwaart en hunne volle aand: vt bezighoudt. De heer Valk achtte zich toch gerech tigd als raadslid er op te wijzen; als voorts de termijn van 1 April de uiterste wette lijke is waarop ontslag kan gegeven wor den, vindt hij het overbodig dat de raad dat nog moet goedkeuren. Inmiddels besloot de raad het gevraagde ontslag aldus eervol te verleenen. De voorzitter, zeide daarop, dat terstond na het inkomen van deze ontslag-aanvra ge eene oproeping voor eene andere on derwijzeres is geplaatst, waarop 8 sollici- tatiën zijn ingekomen. Wegens het niet bezitten der vereischte acten konden slechts 5 mededingen. Het stelsel destijds door den raad aange geven de bekwaamste te zoeken, is ook nu weer gevolgd en er zijn er vier uitgenoo- digd eene proefles te komen geven. Met het oog op de omstandigheden zijn B. en W. uitgenoodigd deze te komen bijwonen, waaraan door hem is voldaan. Naar aanleiding van een en ander is door het hoofd der school een rapport ingezon den, waarin het niet oproepen voor een proefles van een der sollicitanten dermate wordt verklaard, dat hij voldoende met hare praktische bekwamheden op de hoog te was, wijl ze als volontaire aan de school is werkzaam geweest. lie proeflessen hebben tot gevolg gehad dat door meergenoemd hoofd mej. Baetens te IJerseke verre wordt geprefereerd, en mitsdien als no 1 op de voordracht be hoorde te staan, terwijl mej. Scheffelaer Klots te Terneuzen no. 2 en mej. de Wil de te Heinkenszand no. 3 diende te zijn. Overeenkomstig dit rapport bood het Dag. Bestuur de voordracht in dien geest aan. De heer Valk vroeg of het feit dat mej. de Hullu, eene der mede-sollicitanten, niet heeft voorgewerkt bij B. en W. voldoende bekend was. Ze is wel in de school werk zaam geweest en was daardoor de gemeen te behulpzaam maar als B. en W. ook haar hadden zien werken, konden ze even juist oordeelen als over de anderen. De voorz. zeide dat de redenen in het rapport waren opgegeven en dat die aan B. en W. voldoende voorkwamen. Voorts is dit college aan den Raad geene verant woording verschuldigd van de motieven waarop het een voordracht samenstelt. Al leen wilde hij den heer Valk nog wijzen op een door dezen verkeerd gebezigde uit drukking, waar hij er van sprak dat mej- de Hullu de gemeente behulpzaam was ge weest. Het is juist omgekeerd, de gemeen te is haar behulpzaam geweestimmers als een ingenieur van de Polytechnische school komt, dan is hij wel ingenieur in theorie maar niet in praktijk zoo is het ook met het onderwijs, men moet leeren onderwijzen. De gemeente is aan mej. de Hullu be hulpzaam geweest door haar in de gele genheid te stellen zich praktisch te ont wikkelen. Aan elk der sollicitanten is gezegd dat hen die op de voordracht kwamen, daar van kennis zou orden gegeven, opdat zij zich konden presentseren bij de leden. Alvorens tot stemming over te gaan vroeg de heer Du Burck of de raad ge houden was aan de voordracht dan wel of ook mede sollicitanten in aanmerking kon den komen. De voorz. deelde hierop mede, dat in zulk geval eene benoeming ongeldig zou zijn, wijzende o. a. op een dergelijk geval in Philippine voorgekomen. Daarna werden ingeleverd 7 briefjes, waarvan 4 op mej. M. P. de Hullu, 2 op mej. Scheffelaar Klots en 1 op mej de Wilde. Naar aanleiding van dezen uit slag deelde de voorzitter mede, dat hij ge bruik makende van art. 70 der gemeente wet, dit besluit niet zou uitvoeren en daar Burg. en Weth. hun voordracht niet zou den wijzigen, zal dit besluit ter vernieti ging worden voorgedragen. Tevens voegde hij 'daaraan toe het te betreuren, dat door dit besluit middelen om het personeel compleet te maken,eu waar voor de heer Valk zoo bezorgd was, juist worden tegengehouden. Verder vroeg hij de machtiging van den Raad om, gelijk een vorige maal, aan elk der sollicitanten, die proefles hebben ge geven, 2/3 van hunne onkosten te vergoe den. De heer du Burck vroeg, krachtens welk besluit B. en W. toch handelden met de oproeping; geen enkel raadslid wist er iets van. De voorz. zeide dat deze dit had kunnen weten uit de verordeningen, indien hij daar voor de moeite had willen doen. V erder is gehandeld krachtens de onder wijswet, en als dat zich meer voordoet, zal dit college eveneens zoo handelen, zon der te vragen of dit is naar den zin van dit of dat raadslid. Voorts weigerde hij een antwoord te ge ven op vragen die de bevoegdheid van B. en W. raken. Ten slotte werd met 4 st. besloten 2/s der onkosten te betalen. Vóór (Ie h.h. Weijkman, De Hulster. Risseeuw 'en Be semer, tegen de h.h. Du Burck, Valk en Van Houte. Daarna werd de zitting gesloten. Bij een landbouwer onder de ge meente IJzendijke is door den hevigen wind een groot stuk van het dak afge rukt. Ook op nog enkele andere hofsteden werd meerdere of mindere schade aange richt. Te Waterlandkerkje is eene onder- afdeeling van het «Groene Kruis" opge richt. De rijksveldwachter Bezooijen (woon plaats IJzendijke) is met Maart a. s. als zoodanig benoemd te Arnern uiden. Twee te Overslag gestationneerde douanen ontmoetten dezer dagen een man met een hondenkar, waarop twee varkens geladen waren. Daar zij meenden een ge val van smokkelhandel te eonstateeren, hiel den zij den man staande en wilden zijn zwijntjes in beslag nemen, maar onze voer man verzette zich hiertegen, want hij be - weerde op Nederlandsch grondgebied te zijn. Onze Belgische ambtenaren wilden zulks niet grif aannemen en dreven het zelfs zoo ver, daar zij meenden dat de man zich tegen hen wilde verzetten, dat zij bun revolver voor den dag baalden. Toen de inmiddels geroepen brigadier der douanen ter plaatse arriveerde, constateerde deze, dat de krulstaarten werkelijk nog in Hol land waren, waarna de douanen stilletjes afdropen. Onze voerman evenwel spoedde zich, na zijn vrachtje in veiligheid gebracht te hebben naar de marechaussees, die nu tegen de twee Belgische douanen proces verbaal opgemaakt hebben. Sluis. Zondagmorgen is tijdens de vroeg mis waarheen A. P. gegaan was, in diens woning ingebroken. Daar A. P. alleen dit huis bewoont, was door zijne afwezig heid alzoo niemand te huis. De inbreker of inbrekers hebben zich toegang tot het huis weten te verschaffen door de luiken van een zijvenster open te breken, daarna een ruit van het venster in te slaan en alzoo de sluiting van het ven ster aan de binnenzijde open te maken, waarna men door het venster is binnenge klommen. Toen de eigenaar van het huis uit de vroegmis te huis kwam, vond hij niet al leen het venster geopend, maar ook zijn koffer en een lessenaar opengebroken. Aangezien de inbrekers daar geen geld vonden, hebben zij ook zijn bed onder zocht meenende daar iets te vinden, doch alles zonder resultaat. Doordat A. P. juist eenige dagen te voren eene partij haver had verkocht, hebben de inbrekers ver moedelijk gedacht het geld daar nog te zullen vinden maar zijn natuurlijk deerlijk bedrogen geweest toen zij alles ledig von den. Daar A. P. op ongeveer vijf minuten afstands van St. Anna ter Muiden en al zoo op Belgisch grondgebied woont zijn Belgische en Hollandsche politie in deze zaak gemengd. Groede. De heer K. Jasperse alhier ii benoemd tot leeraar aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2