Gemengd. ItRE.SKE.YS, 20 Februari 1903. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der Registratie en Domeinen te Sneek, de heer P. A. de Jong, thans te Oostburg. De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat de aflevering van de man schappen van de lichting 1903, bestemd voor volledige oefening, zal plaats hebben Donderdag 5 Maart te Vlissingen in het gemeentehuis, des voormiddags 11 uur, die der gemeenten in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en der gemeente Vlissingen. Vrijdag 6 Maart te Vlissingen in het gemeentehuis, des morgens 10 uur. die uit het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaan deren. De aflevering van de manschappen voor korte oefening is te Vlissingen bepaald op Woensdag 20 Mej. In den loop van dit jaar zullen en kele r. k. in ons district een jubileum vie ren. Op 21 Mei a. s. hoopt n.l. de W.Eerw. heer S. H. Nuss, vroeger pastoor-deken te Aardenburg, thans rustend te Dongen (N. Br.) zijn 50-jarig priesterfeest te herden ken, terwijl op 26 Juni de eerw. heeren E. van Acker te Biervliet en G. v. Beek hoven te Groede den dag hopen te her denken, waarop zij vóór 25 jaren tot pries ter werden gewijd. Sluis, 19 Febr. Hedenmorgen hield de raad eene zitting, die door alle leden, be halve de heer Zonnevijlle, werd bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat in de be grooting voor 1902 eenige wijzigingen be hoorden aangebracht te worden. Voor de gezondheidscommissie moet worden uitge trokken ƒ37.31, de post beplantingen moet met ƒ45 verhoogd worden wegens de plaat sing van beschutters om de boomen op de kaai; die der onderwijzers-jaarwedden we gens pensioensbijdrage enz. moet verhoo- gen met ƒ41.665, terwijl de post »onder- houd schoolmeubelen" met ƒ15 moet ver hoogd worden wegens aanschaffing van 4 nieuwe kachelpotten voor school A. Het totaal bedrag ad ƒ138.975 ban ge vonden door afschrijving van de onvoor ziene uitgaven", waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nopens het 2e punt der agenda, goed keuring der aanbesteding van de bestra ting, werd overgegaan in geheime zitting. Na heropening deelde de voorzitter me de, dat de meerderheid van B. en W. voorstelde de aanbesteding niet goed te keuren en met den laagsten inschrijver, de heer Iz. Dauw te Zierikzee eene onder kind eene zoo gastvrije opname gevonden had. Toen hij in den namiddag op den dag zijner aankomst zich bij Ruben liet aan melden, zeide het dienstmeisje hem, dat juffrouw Esther een noodzakelijk bezoek was gaan doen, maar dat de kleine Vero nica met eene oppasseres zich in de ka mer der juffrouw bevond. Zachtkens opende hij de deur, om de kleine bij haar spel te verrassen en het dikke tapijt dempte het geluid zijner schre den. Htj zou gemeend hebben, dat de ka mer ledig was, als de groote spiegel, die tegenover de deur hing, niet een beeld had weerkaatst, dat tegelijkertijd zijn gemoed en zijn kunstenaarsoog in verrukking bracht. (Wordt vervolgd.) handsche overeenkomst aan te gaan in dier voege, dat dezen een bedrag van ƒ525 zal worden uitgekeerd boven zijne inschrij ving die ƒ5054 bedroeg, een en ander onder goedkeuring van Ged. Staten. Dienovereenkomstig werd met algemeene stemmen besloten. Als gevolg van dit besluit werd goed gevonden het bedrag a ƒ3968, hetwelk voor dit doel op de begrooting van 1902 voorkomt onder hetzelfde hoofd op de be grooting voor 1903 over te brengen even als het gelijke bedrag dat onder de ont vangsten dier eerste begrooting voorkomt, wegens verkoop van opgaande boomen. Mede zal daaraan worden toegevoegd het bedrag van den verkoop van booineu a ƒ1406, waardoor het geheele bedrag dan ƒ5374, zijnde de beschikbare som voor de straatverlegging. Dit besluit werd genomen met alge meene stemmen op 1 nade voorzitter onthield zich van medestemmen wegens redenen van comptabelen aard en niet om de zaak zelve. Op den gegeven wenk van Ged. Staten werden in de begrooting van 1903 enkele wijzigingen gebracht van administratieven aard het eindcijfer werd vastgesteld op ƒ26.488.275 in ontvang en uitgaaf. Bij de gewone rondvraag vestigde de heer De Meijer de aandacht van den voor zitter op de omstandigheid, dat hij de vo rige week de oproepingsbrief voor de ver gadering zóó laat ontving, dat het hem niet mogelijk was, tijdig van zijne niet- aanwezigheid kennis te kunnen geven. Hij verzocht mitsdien zoo mogelijk tij dige toezending van het convocatiebiljet. Eerst Maandagmiddag te 4 uur ontving hij de oproeping voor de vergadering van den volgenden dag. Bij nader onderzoek bleek, dat het be wuste convocatiebiljet, per post verzonden zijnde, het stempel droeg van 7 Febr. n. m. 56 uur, zoodat toch de bezorging des Zondags had moeten plaats hebben. Blijkbaar ligt dus de fout bij de post of bij den besteller. De voorzitter zeide hem toe, dat hij den directeur hierover zou spreken. Daarna werd de vergadering gesloten. Men meldt uit Overslag Alhier is eene exportslachterij voor var kens opgericht. De dieren zijn bestemd voor de Londensche markt. De onderne mers kunnen varkens in overvloed beko men, daar, tengevolge van het bevriezen van het beestenvoer vele kleine landbou wers gebrek aan eten hebben voor hun vee en zich gaarne van de overtollige var kens ontdoen. St. Anna ter Huiden. In navolging van de werkstakingen te Amsterdam had dezer dagen bij de wed. v. d. V. alhier eene staking plaats onder de graandor- sckers. Het graan werd met eene machine ge- dorschen waarvoor de werklieden ontvin gen een daghuur van 70 cent. Toen alles in vollen gang was weiger den de werklieden het werk voort te zet ten en eischten eene verhooging van 30 ets. per dag. Eerst nadat de eisch was ingewilligd werd het werk voortgezet. Middelburg, 20 Febr. De heden ge houden buitengewone zitting der Provinci ale Staten werd bijgewoond door 37 leden. De geloofsbrieven van het voor het di strict Goes nieuw gekozen lid, de heer D. Mulder, werden onderzocht en in orde be vonden en de gekozene, na in handen van den voorzitter de vereischte eeden te heb ben afgelegd, toegelaten. Aan de orde kwam daarop de verkiezing van een lid van Ged. Staten in plaats van den heer mr. C. Lucasse, die wegens zij ne benoeming tot Kantonrechter te Goes als zoodanig ontslag had genomen. Ingeleverd werden 37 briefjes, waarvan 1 blanco, 23 stemmen op den heer M. de Jouge (a.-r.) te Goes, en 13 op jhr. C. J. J. A. van Teijlingen (lib.) te Middelburg, zoodat eerstgenoemde werd verkozen, die de benoeming aannam. Iemand te Erica (Dr.) had een puist je in het gezicht dat hij open maakte en daarna bestrooide met poederzeep. Het gevolg hiervan was dat bloedver giftiging ontstond en thans is de ongeluk kige overleden. Dinsdagavond is het tweemaster- aakschip Avontuur", schipper A. de Bot, tehuis behoorend te Dordrecht, in de spoor brugopening bij die stad gezonken. De opvarenden, de schipper, zijn vrouw, zuster, zes kinderen en de knecht zijn met moeite gered alleen het jongste kind van acht weken, dat de moeder uit de armen in het water liet vallen, is verdronken. Het lijkje is nog niet opgevischt. De »Avontuur" was zwaar geladen met oud ijzerze was verzekerd. Het ongeluk werd veroorzaakt door het uitwijken voor andere schepen. Op de Oudegracht te Utrecht werd Zondagavond te 11 ure, een buitenman, die een beetje te diep in het glaasje gekeken had, staande gehouden door een tamelijk jonge vrouw, met verzoek haar te willen zeggen hoe laat het was. Nadat bereidwillig aan haar verzoek was voldaan, ging de vrouw weer heen, waarop ook het boertje zijn weg wilde vervolgen, hetgeen hem echter belet werd door een man, die hem bij den arm greep en van hem verlangde te weten welke afspraak hij zoo juist met diens vrouw had gehad. Van schrik bijna geheel nuchter gewor den zijnde, vertelde de man wat er was gebeurd, hetgeen de ander aanvankelijk niet wilde gelooven, doch ten slotte zich liet overtuigen en den buitenman de hand gevende, zich haastig verwijderde in de zelfde richting, waarin ook de vrouw was gegaan. Kort na liet vertrek van den man, bemerkte het boertje echter dat zijn hor loge met ketting waren verdwenen, deed daarvan aangifte bij de politie, die echter maar een gebrekkig onderzoek kon instel len, doordien de man, noch zijn eigendom noch de beide personen met wie bij in aanraking was geweest, naar behooren wist te omschrijven. In eene Zuid-Hollandsche gemeente werd dezer dagen op last van den burge meester, proces-verbaal opgemaakt tegen een lid van den Raad aldaar, wegens het ongemuilkorfd laten loopen van zijn hond, zonder dat vooraf gewaarschuwd was. Het raadslid, hulde brengende aan den dienstijver van den burgemeester, trad nu toevallig ook dezer dagen, met twee zijner collega's, op in hunne qualiteit van brand meesters belast met den schoorsteenschouw. Aan de woning van den Burgemeester gekomen, deed laatstgenoemde de heeren zelf open en verklaarde plechtig, dat zij ne schoorsteenen volkomen in orde wa ren. Nu, aan die verklaring wilden zij vol strekt niet twijfelen, doch zeiden niet on der te willen doen bij den Burgemeester, in het vervullen van hunne plichten als brandmeesters. Zij gingen dus binnen en constateerden eenstemmig dat zij tot hun leedwezen verplicht waren proces-verbaal op te maken, omdat de schoorsteenen niet geveegd waren. De vorige week hebben te Nieuwe- Pekela ongeregeldheden plaats gehad, die haar oorzaak vonden in het feit, dat een kruidenier aldaar door het publiek wordt beschuldigd van in al te intieme betrek king te hebben geleefd met zijne dienst bode. Zaterdagavond hebben die ongeregeldhe den een meer ernstig karakter aangeno men. Eene menigte van een paar honderd per sonen had zich voor de woning van be doelden kruidenier verzameld, om dezen een ketelmuziek te brengen. Op last van den Burgemeester werd de menigte verstrooid en werden deketel-mu- ziek-iustrumenten in beslag genomen. Tegen acht uur echter kwam er een nieuwe troep van naar schatting 300 per sonen, die, toen zij niet voldeed aan de sommatie om uiteen te gaan, door de ma rechaussee, gemeente- en rijksveldwacht met getrokken sabel uiteen gedreven werd. Maar toen was de geschiedenis nog niet uit. Een troepje van ongeveer twintig per sonen was naar de ovei zijde van het wa ter gegaan, nadat men door het open draaien der brug de politie belet had daar te komen. Van uit dit troepje is op de politie een revolverschot gelost. Niemand werd daardoor echter geraakt. Daarna is met steenen gegooid, waardoor de nachtwacht De Haan aan het been ge troffen werd. Onmiddellijk daarop hebben de brigadier der marechaussee Veen, de rijksveldwach ter Alting en de gemeente-veldwachter Hansema een revolverschot op de menschen aan de overzijde gelost of en met wel ke gevolgen is niet bekend. De avond is verder kalm voorbij ge gaan. De brigade marechaussee te Nieuw-Pe- kela is inmiddels versterkt. In een olieslagerij te Kloosterhille (Fr.) geraakte een werkman tusschen de raderen der machine en werd zoo deerlijk gewond, dat hij spoedig overleed. Bij de Woensdag in Brazilië gehou den parlementsverkiezingen hadden onge regeldheden plaats. Er vielen dooden en gewonden. Het 4jarig dochtertje van H. te Sit- tard wist in een onbewaakt oogenblik de koffiekan te bereiken, zette dien aan den mond, met het treurig gevolg dat het kind zich inwendig zoo brandde, dat het na hevig pijn lijden aan de gevolgen is over leden. Te Berkel is een schilder, doordat zijn ladder uitschoot, gevallen met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. De man was zeer oppassend en laat eene vrouw met 3 kinderen onverzorgd achter. Een klompenmaker te Zalt-Bommel die te Haaften bezig was met het rooien van boomen, werd door een omvallende boom zoo getroffen dat hij overleed.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2