voor zaalhuur in de rekening voorkwam, dat alleen gold eene vergoeding van de noodzakelijke onkosten aan deze vergade ring verbonden. Ingekomen was eene oproeping voor de vergadering van de aangesloten fondsen in dit district, welke vergadering door 3 le den van dit fonds werd bijgewoond. Het belangrijkste dier vergadering kwam hierop neer, dat aan pensionneering van fondsleden boven de 65 jaren vooralsnog niet te denken viel. In Oostburg was de toestand daarvoor wel rijp, omdat daar slechts één lid in de termen zou vallen, maar in dit fonds zouden 6 leden daarvoor in aanmerking komen, hetwelk met het oog op den stand der kas niet wel mogelijk was. Dientengevolge kon dit voornemen niet tot uitvoering komen. De door den penningmeester overge brachte rekening bedroeg in ontvang, met het goed slot der vorige rekening ad 474.28 op ƒ762.55 en in uitgaaf op 157.28 alzoo met een batig saldo van 605.27. De commissie van toezicht verklaarde bjj monde van den heer H. A. Cijsouw dat zjj geen noemenswaardige aanmerkin gen had en mitsdien tot goedkeuring ad viseerde. Dienovereenkomstig werd beslo ten, onder dankzegging aan den Penning meester voor zijn gehouden beheer en aan de voornoemde commissie voor hunne be reidwilligheid. Verder werden dezelfde heeren Cijsouw en J. G. Meijer Jr. uitgenoodigd als com missie van toezicht voor de loopende reke ning te fungeeren. Door het bestuur werd daarna vastge steld de leden die den ouderdom van 65 jaar hebben bereikt in de 3 wintermaan den vrijdom van contributie te verleenen. Het lid W. C. Neele achtte dit onnoo- dig omdat de bewuste leden alle hun werk nog goed kunnen verrichten. Van de zijde van het bestuut werd dit wel als edn gunstig teeken opgemerkt, doch was tot het doen van dit voorstel gekomen, omdat art. 364 veel verder gaat en met het oog op de kas de bevoegdheid toekent om aan de bedoelde leden gedu rende 13 weken /2.50 's weeks te ver strekken. Doch zooals reeds is opgemerkt was dat plan niet wel uitvoerbaar en om nu eenigszins aan de verplichting te vol doen was het bestuur eenstemmig tot dit persoon die de woning gemeubileerd had en dat alles niet tot mijn schade, dat moet ik zeggen. Zij was toen reeds te ziek, of wellicht ook te lusteloos, om voor alles te zorgen, en daar zij geld genoeg had, kon zij ook eer. ander daarmede belasten. Richard dacht er aan, hoe droevig haar hart moest geweest zijn, hoe vol smart en vol vertwijfeling, toen zij alles achterliet en ontvlood. Had zij geen dienstmeisje, dat opgezocht kan worden? vraagde hij. O ja, Sir; het was een vrijmoedig onbe schaamd ding, maar goedhartig. Gij kunt haar echter niet gaan opzoeken, want zij is acht dagen geleden in eene andere be trekking naar het vasteland vertrokken zij kwam hierom afscheid te nemen. Maar haar naam zult gij toch wel ken nen Zij heet miss Suzanna Flintch, maar ik kan u niet zeggen waarheen zij gegaan is. Wenscht gij nog iets te weten vroeg hij na een poos, terwijl Richard in naden ken verzonken, gezwegen had. (Wordt vervolgd.) voorstel gekomen. Het werd aangenomen met 22 tegen 3 stemmen. Verder kwam aan de orde een voorstel om voor één jaar, bij wijze van proef de uitkeering te verhoogen van ƒ0.80, ƒ0 60 en ƒ0.40 en te brengen op ƒ1.ƒ0.75 en ƒ0.50. Namens het bestuur werd medegedeeld, dat de meerderheid tot dit voorstel beslo- ten had, terwijl de minderheid de oude uiteekring wenschten te behouden. De heer De Vries zeide, aanvankelijk geene meening gehad te hebben over dit voorstel, omdat hem niet genoegzame ge gevens bekend waren. Thans echter moest hij de aanneming er van ontraden. Het motief waarop het voorstel grondde, kwain hem niet voldoende voor. Immers waar door den voorsteller was aangemerkt, dat bij zulk eene uitkeering meerdere leden zouden toetreden, ook omdat Fonds II de zelfde uitkeering had, was een onzuivere steliing. Immers dan zou, als het andere ƒ2.stelde, ook ons fonds ƒ2- moeten geven en gaf 't ƒ0.50, zouden ook wij daarmee gelijk moeten staan Spr. kon daarmee niet meegaan bovendien ging die stelling op, dan zou het voor de hand lig gen, dat de leden van ons fonds, omdat het andere meer geeft, overloopen toch gebeurt dat niet, er komen zelfs, ondanks deze gunstiger bepalingen bij het andere, bjj ons ook nieuwe leden bij, zelfs telt het onze nog enkele leden meer. Hij was er ook tegen omdat het te veel in de kas zou grijpen en het doel tevens moest zijn, zon der tekortdoening aan de leden een goede kas te vormen. Er werd voorts nog gevraagd of de kas, ter wier bescherming destijds de geldende uitkeering werd aangenomen, de hoogere uitkeering zoude toelaten. Ter toelichting van deze vraag werd aangevoerd, dat als men uitsluitend be dacht is op het vormen eener kas, ook oui ouden van dagen te kunnen pensionneeren, men wel een goed werk verricht, maar te vens het doel van het fonds, uitsluitend in het leven geroepen om zieken te on dersteunen, voorbijstreeft. Liet voorts de kas het toe, dan verviel het argument, waaronder destijds de lagere uitkeering was aangenomen. Van de bestuurstafel werd hieromtrent medegedeeld dat de kas de verhooging wel zou toelaten, maar dat door de gestelde vraag het bestuur zich genoodzaakt zag, een teeder punt aan te roeren, n I. dat men wel eens te gemakkelijk en te lang ziek was. Bij de lagere uitkeering kwam dat eigenlijk niet meer voor. O i. deed het bestuur goed met deze mededeeling, omdat het waardeering ver dient, dat de werkman, die licht geneigd is tot klagen over de maatschappelijke ver houdingen, allereerst op eigen feilen dient gewezen te worden. We hebben dat reeds vroeger geschreven en coustateeren met genoegen, dat 't, wijl hier openlijk deze stelling is ingenomen zij 't dan ook, dat het bestuur daartoe was uitgelokt, van juist inzicht getuigt. Met 16 tegen 9 stemmen werd het voor stel verworpen. Op een verzoek van eenige ingezetenen van Nieuwvliet werd met 21 tegen 4 st. besloten, voor zoover dit door het regle ment kon worden toegelaten, aan te he men als leden van het fouds, tegen beta ling van ƒ1.50 als entrée. Deze leden zouden komen onder de controle van den commissaris J. Verkeij. Goedgevonden werd aan het bestuur de ttach tiging te verleenen, dat bet fonds ƒ5.'s jaars begunstiger worde van de afd. Oostburg van het «Groene Kruis" of van eene mogelijk te stichien afd. »Groe- de" wuartue, indien deze daartoe te vinden is door den heer Prins Mellema of anders door den heer Herman de Groot van Oost burg eene lezing te Groede zal gebonden worden. Als leden van het bestuur werden her kozen de heeren L. A. Cijsouw met 24, Iz. de Potter en A. Triestrain elk met 25 stemmen, die voor zoover aanwezig de her benoeming onder dankzegging aanvaard den. Ten slotte werd aan de begunstigers stemrecht bij benoemingen en stemmingen verleend, o. i. een wijs en billijk besluit Na wederkeerige dankzeggingen voor de bemoeiingen aan het welzijn van het fonds geofferd werd de vergadering gesloten. Oostburg, 14 Febr. Heden ontstond er in de woning van den heer van Hum, alhier brand. De oorzaak hiervan was dat de bak waarin de petroleum zich be vond sprong, en zich verspreidde over ta fel, stoeleu en vloerkleed, die vlam vatten. Gelukkig was men spoedig aanwezig otn te blusschen, door de felle hitte sprougen eenige glasruiten, het plafond, behangsel en meubelen werden grootendeels vernield. De braudspuit behoefde niet uit te ruk ken. Zondag herdachten de heeren T. van Tol en G. J. Verhagen, den dag waarop zij vóór 30 jaren zijn benoemd resp. tot kapitein en machinist bij den prov. st >oui- bootdienst op de Wester-Schelde. Tot predikant bij de Ger. Kerk A. te Schoondijke is beroepen de heer G. de Jager, cand. te Goes. De heer L. F. Nuijtens, te Sluis is benoemd tot evangelist te Gent (B.) De Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Oostburg werd door alle leden bijgewoond. Achtereenvolgens werd benoemd als on derwijzeres voor het herhalingsonderwijs voor meisjes Mej A. E. Vrolijk, de be grooting voor 1903 voor de Gezondheids commissie in het kanton Oostburg voor deze gemeente vastgesteld tot een bedrag van ruim ƒ104.aan mej. Brevet-Pas- ma, wegens hare benoeming te Vlissingen eervol ontslag verleend als gemeente-vroed vrouw met ingang van 15 Maart a. s. Naar aanleiding van de verschillende klachten gerezen over het gebrek aan ruim te en licht in de graanbeurs, welke om standigheid reeds een punt van bespreking had uitgemaakt op de algemeene vergade ring van de afd. Oostburg der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, doch van welks resultaat bij den Raad nog geen kennisge ving was ingekomen, werd na deliberatie goedgevonden Burg. en Weth. te machti gen een onderzoek te laten instellen naar de wijze waarop het best in de te weinige verlichting kon voorzien worden. Van het beweerde gebrek aan ruimte was de raad niet doordrongen, wijl de ach terzijde van het gebouw nog voldoende plaats aanbiedt, die thans ongebruikt blijft. Te Biervliet zit het stelen blijkbaar in de lucht. Naast de laatst vermelde ont vreemdingen, werd het de vorige week zoo bont gemaakt, dat uit een winkel een flesch wijn en een groote kaas werd weggeno men. De politie mocht er in slagen de daders op te sporen nadat het viertal jongens de inhoud van de flesch had verorberd en een gedeelte der kaas had opgepeuzeld. Blijk baar hielden de gasten er een fijne smaak op na. Het Openbaar Ministerie van den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot af wijzing van hut verzoek om cassatie inge steld namens H. A. B„ te Biervliet, ver oordeeld wegens wederapuniiigheid en het doen eener valsche aangifte. Voor het examen ter toelating tot de Rijksnormaal'essen te Oostbuig hebben zich aangemeld 25 candidate!) en wel 10 voor de le klasse, benevens 9 voor de hoogste en 6 voor de laagste afdeeling der Voor bereidende Klasse. Oostbui'S', 16 Febr. Hedenavond had ten raadhuize alhier ouder voorzitterschap van den heer mr. F J. N. van Dam eene openbare vergadering plaats van de Gezond heidscommissie in dit Kanton, die door alle leden werd bijgewoond. Allereerst werd het nienw benoemde lid, de heer A. van Male, door den voorzitter geïnstalleerd en welkom geheelen in de commissie waarvan in korte trekken de werkzaamheid werd medegedeeld. Het doel der vergadering, die inmiddels door geen ander publiek werd bijgewoond dan enkele burgemeesters en secretarissen, wier vereeniging vergaderd was geweest, was uitsluitend het opmaken van het jaar verslag over 1902 De voorzitter zeide dat ditmaal het ver slag van zeer geringen omvang was en dit uit den aard der zaak niet anders kon, wijl het slechts de maanden November en December kan omvatten, in welke de com missie zich heeft geconstitueerd en admi nistratief gevormd. Op 9 Nov. werd de eerste vergadering gehouden tot het opmaken der aanbeve ling voor een secretaris van de commissie, terwijl op 23 Dec. eveneens eene vergade ring plaats vond. Gedurende het korte tijdsbestek van ha re werkzaamheid vroeg de commissie aan de gemeentebesturen inlichtingen om wo ningtoestanden, volksgezondheid enz., wel ker adviezen en hulp zeer werden op prijs gesteld. Hieraan knoopte de voorzitter den wensch en den wenk vast, dat een beter toezicht mocht gehouden worden op de toepassing van de gemeente-verordeningen voor wat betreft die, welke bevordering van de volks gezondheid beoogen. Want in zijne andere betrekking is hem tot heden nog geene zaak ter berechting opgedragen, waarbij de bedoelde verorde ningen waren overtreden. Nog werd medegedeeld, dat de uitwate ring van eene sloot achter de Zuivelfabriek, die circa 10U0 emmers water per dag loost, in onderzoek is. Daarna werd de vergadering met de ge wone plichtsplegingen gesloten. De lichtingen 1900 en 1901, die de vorige week zijn opgeroepen zullen, naar gemeld wordt, gedurende zes weken onder de wapenen worden gehouden l.lzendijkc. Wijlen Mej. Maria Geen sen alhier overleden heeft aan de Diaconie van de Ned. Herv. Geul. alhier ƒ100 be- m aakt Mzendijke, 14 Febr. Hedenmiddag is door het Bestuur van den »Angelinapolder" aanbesteed het maken van werken tot ver dediging van den onderzeeschen oever van genoomden polder. Ingeschreven werd door de heeren

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2