Mij is de wrake. No. 771. 12e Jaarg. Woensdag 18 Februari 1903. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE.IIAV te Breskeus. ijMO '.13' Om het opdringen van het publiek in den Thiergarten tegen te gaan, wanneer de Keizer uitrijdt, worden de rijen van politie-agenten er tegenwoordig verdub beld. Men zegt, dat dit vooral geschiedt om de grasperken, die anders door het pu bliek platgetrapt worden, te beschermen. Ook op de Unter den Linden staat thans in den omtrek der voornaamste kruispun ten, bijna om de drie passen een agent in uniform op bet korte eindje van het pa leis tot aau de Brandenburgsche poort on geveer 70 uniformen. Bovendien nog een aantal leden van de geheime politie in politiek bij het uitrij den van den Keizer. De blokkade van Venezuela is op gegeven. Ten einde te voorkomen dat gelijk de vorige week Woensdag geschiedde, bij het uitrijden van Vorstelijke personen iemand zich naar het Koninklijk rijtuig kan be geven tot overhandiging van brieven of smeekschriften, zijn thans de politie-maat- regelen bij het Paleis in bet Noordeinde te 's Gravenhage nog uitgebreid. Op de scheidingslijn tusschen de straat en het voorplein van het Paleis zullen voortaan, zoowel bij het uitrijden als bij de thui-komst van H M. de Koningin twee I agenten geposteerd zijn, die in last hebben ieder die op het oogenblik dat H. M. zich in het rijtuig begeeft of uit het rijtuig stapt en omtrent wien niet met volstrekte zekerheid bekend is dat hij tot de hofhou ding of tot het paleispersoneel behoort, te beletten. Donderdag kwam deze nieuwe maatre gel reeds in werking, daar H. M. en de Prins op het gewone uur den middag rij toer gingen maken. Bij Kon. besluit is vernietigd een besluit van Ged. Staten van Utrecht om aan mej. de wed. Van Ramelen geen ver gunning te verleenen en is haar thans ver gunning verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, welke vergunning tot dusver op den naam van haren overleden echtgenoot stond. Tot nog toe mocht de vergunning bij hel overlijden van den echtgenoot niet overgeschreven worden op de weduwe van den vergunninghouder. Door den Minister van Oorlog is aan de kommacdeerende officieren der korpsen en gedetacheerde ouderdeelen der korpsen van het leger last gegeven, dat de verkoop van sterkedrank in de militaire cantines voorloopig moet worden gestaakt. ItltEskEYs. 17 Februari 11103. Uit volslagen gebrek aan belangstel ling kon de voordracht van den Zuivelcon- suleut in Zeelaud over het nut van cont.ro- le-vereenigingen te LTzendijke niet door gaan. Te Groede was de uitvoering van het muziekgezelschap al even matig bezocht. Beter slaagde de uitvoering van de Chr. Zangvereeniging aldaar, onder leiding van ds. Stellwag. Een twaalftal nummers onder directie van den heer .1. A. de Munk mochten de goedkeuring van het talrijk opgekomen pu bliek verwerven. Ter afwisseling werden verschillende samenspraken gegeven, die ook het hare bijdroegen om elk tevreden te stellen. De uitvoering werd nog verhoogd door orgel- en fluitspel, waarbij de heeren De Meester en Van der Meulen hunnen ge- waardeerden steun verleenden. In het slotwoord uitgesproken door ds. Homburg, werd door dezen nog gewezen op het nut van samenkomsten als deze. Groede, 14 Febr. Hedenavond had de algemeene jaarvergadering plaats van het Ziekenfonds I alhier ouder presideum van den heer L J. Roggeband een 25-tal le den waren tegenwoordig. In zijn welkomstwoord sprak de voorz. den wenscb uit, dat het den leden in hun ne huisgezinnen en mede liet fonds dit jaar voorspoedig moge gaan. Na de lezing en goedkeuring der notu len van de vorige algemeene vergadering, werd door den voorzitter verslag uitge bracht over den toestand van het fonds over het afgeloopen jaar. Allereerst werd in herinnering gebracht het overlijden van het lid Trihou, die de grondlegger is geweest van dit fonds, en niet alleen wilde zijn een hechte steun in naam, maar dat ook toonde in daad. Im mers meermalen wees hij de hulp van het fonds in zieke dagen af in de overtuiging, dat elke aanspraak, die men kon doen gel den niet bevorderlijk was aan de kas. Zijne nagedachtenis zal gewis bij de le den van het Fonds in dankbare herinne ring blijven. Liet verder de financieele toestand zich aanvankelijk minder gunstig aanzien ten gevolge van de talrijke uitkeeringen, later werd dat beter, waardoor de kas eene be langrijke schrede vooruitging. Het aantal leden, 56 bedragende, ver minderde door overlijden met 1, door ver trek met 3 en door bedanken eveneens met 3 leden, terwijl het vermeerderde met 1 nieuw lid, zoodat het fonds thans 50 le den telt, waarvan 36 mannen en 14 vrou wen. Feitelijk is dit getal veel te weinig, en er zou uit moeten blijken, dat nog velen, die zouden kunnen toetreden, hun eigen belang niet begrijpen andermaal wekte hij ieder op om in eigen kring, dat belang té bepleiten opdat ook anderen daarvan doordrongen worden en zich aansluiten. Ook de begunstigers werd voor hunne trouwe steun dank gezegdkonden nog meer gegoede ingezetenen besluiten als be gunstiger toe te treden, des te beter voor de kas en voor het moreel van het fonds. De verschillende bestuursleden, die in hunnen werkkring de belangen van het fonds zoo mildelijk behartigden kon even min een woord van dank worden onthou den. Terwijl ten slotte het Bestuur der Chr. school dank werd gezegd voor het belan geloos afstaan van het lokaal voor de ver gaderingen, ondanks dat een klein bedrag 140. De dokter, die haar in Londen behan deld had, en door wien Esther haar had leeren kennen, was de eerste bron, tot wel- I ke de jonge kunstenaar zich wendde, maar zij was niet overvloedig. De dokter was 1 slechts tweemaal bij Magdalena geweest, eens voor het kind, de tweede maal voor haar zelf en steeds in dezelfde woning. Het huisje in de voorstad werd opge- zochthet stond nog ledig. Richards hart kromp ineen van een onbeschrijfelijk ge voel van medelijden en smart, toen hij de ruimte betrad, waarin zij geleefd had. De I naakte muren staarden hem aan, als een beeld harer vreugdelooze dagen, zonder versiersel, zonder glans, zonder zon. De meubels waren er uit op de vensterbank stonden een paar verdorde bladplanten verkwijnd als zij. Een zware zucht ontsnapte de beklemde borst van den jongen man, krachtig bestreed hij de tranen, die hem in de oogen wilde dringen. De eigenaar van het huisje wist weinig van Magdalena's betrekkingen. Het was een onvriendelijk persoon, die zich ieder woord liet afvragen en slechts noode eeni- ge verklaring gaf. Hij vertelde, dat me vrouw Wangen bijna een jaar geleden met haar kind bij hem was komen inwonen en dat hij niet wist, waar zij vóór dien tijd gewoond had. Het kwartier was door een net heer voor haar gehuurd, die haar af en toe, zij het dan ook met wekenlange tusschenpooze had opgezocht, zoodat men twijfelde of hij haar man, dan wel slechts haar geliefde geweest was. Ander bezoek had de dame nooit ontvangen, zeide de be richtgever, ook had zij, voor zoover hem bekend was, nooit iemand bezochtzij had enkel en alleen geleefd voor haar kind. Een lange reeks droevige dagen toog voorbij Richards geestesooghij zag het, hoe het lachje verdween van Magdalena's lippen en de hoop uit haar harthij zag hoe zij beproefde iedere schemering van licht en iedere straal van vreugde vast te houden en hoe het nochtans donker werd en stil. Zoudt gij den heer herkennen vroeg hij nu, terwijl hij een fotografie te voorschijn haalde, die hij zich had weten te verschaf fen. De man zag hem wantrouwend aan. Neen Sir; mijnheer hield zich hij ons niet op, kwam meestal 's avonds en vertrok spoedig. De voorname en opgesmukte heeren zien er allen zoo tamelijk eender uit en ik ben een stil en bedaard man en kom niet gaarne in aanraking met het ge recht, als ik niets te vorderen heb. Zoover zal het niet komen, viel Richard pngeduldig in, maar of ge hem herkent of niet. Ik zeide het u immers reeds, hernam de man knorrig. Ik weet alleen, dat hij groot was en donker, als zoovele anderen, anders niets. De dame is dood, begon de schilder we der na een poos op ongekunsteld boffelij- ken toon. Het zou voor kare vrienden een troost zijn, iets te vernemen betreffen de hare laatste levensdagen, daar zij te ziek bij ons aankwam, om zelve nog iets te kunnen mededeeleu. Leefde zij in goe de omstandigheden Dat valt moeielijk te zeggen, Sir. Het scheen bij haar eenvoudig te zijn en zij heeft mij lang genoeg op de huur laten wachten, eer zij betaalde, zoolang, dat ik reeds meende, slechte zaken met haar te zullen doen. Maar toen nam zij plotseling het besluit om te vertrekken en toen kwam het uit, dat zij toch geld had. Alles werd vereffend, ik heb haar nog een plaats op de stoomboot bezorgd, afgerekend met den

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1