Binnenland. Gemengd. Rechtzaken. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het di strict Middelburg waren uitgebracht 4888 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. C. Lucasse (anti-rev.) 3703 en J. A. Bergmeijer (soe.-dem.) 1185 stem men, zoodat de heer Lucasse is herkozen. Het opkomen der lichtingen ging Dinsdag in het geheele land zoo geregeld mogelijk. Wel werden hier en daar anti militaristische geschriften verspreid en waren er verschillende miliciens die luid hun misnoegen over de opkomst te kennen gaven, doch dat mag van geen beteekenis genoemd worden. Te Arnhem werd een milicien ingerekend die een officier had nagescholden. Verschillende miliciens te Haarlem, voornamelijk gehuwden, hebben geweigerd gevolg te geven aan de oproeping om on der de wapenen te komen. Enkelen hebben hiervan aan het mini sterie van oorlog kennis gegeven, zich be roepende op de onmogelijkheid om vrouw en kinderen onverzorgd achter te laten. Namens Ged. Staten wordt over een en ander sinds Dinsdagmiddag door den Com missaris der Koningin een drukke corres pondentie gevoerd met de Regeering. Op het oogenblik, dat H. M. de Ko ningin Woensdagmiddag met den Prins op het gewone unr, halftwee, zou uitrijden voor den gebruikelijken rijtoer, begaf zich een fatsoenlijk gekleed man uit het publiek, dat steeds op dat uur voor het Paleis het uitrijden van het Koninklijk Echtpaar bij woont, in de richting van het Koninklijk Paleis. De politie, meenende dat de man, die een vrij dikken brief in de band had, in het Paleis moest wezen, liet hem gaan, maar het bleek, dat hij met een zeer be leefden groet op het rijtuig toetrad en H. M. de Koningin den brief overhandigde. H. Al. nam dien aan. De man wilde zich daarna verwijderen maar werd toen door de politie verzocht mede te gaan naar het commissariant aan de Groenmarkt tot het geven van inlich tingen. Daar bleek, dat de man een werkman uit Delfl was. Hij gedroeg zich ten politiebureele vol- onderzoek te doen onder het masker van volkomene onpartijdigheid en onbekendheid en hij gaf daarom bereidwillig gehoor aan Rubens raad, om de kleine Veronica te doen doorgaan voor het achtergelaten kind eener Engelsche dame, welke met Esther bevriend geweest was en Magdalena's dood ten minste zoo lang geheim te houden, tot Richard in Londen het terrein persoonlijk verkend zoude hebben. Weken verliepen. Het kleine meisje dat geen vermoeden had van de stormen door haar jong leven verwekt, begon zich tehuis te gevoelen in de woning des zaakwaar nemers en vol spanning zag men Richards terugkeer tegemoet. Zijne in Duitschland aangevangen onder zoekingen hadden geenerlei resultaat op geleverd geen brief, geen portret, geen herinneringsteeken dat den gever zou kun nen verraden, was te vinden onder Mag dalena's bescheiden nalatenschapalleen een aanzienljjke som in Engelsch goud. (Wordt vervolgd.) komen ordelijk en beleefd, doch weigerde hardnekkig den dienstdoenden inspecteur in te lichten omtrent den inhoud van den aan H. M. overhandigden brief. De man werd dientengevolge nog eeni- gen tijd aan 't politiebureau gehouden, ten einde door den commissaris gehoord te worden. Hij bleek te zijn Bruigom, uit Delft, bekend omdat hij in den Iaatsten tijd ver schillende adressen richtte tot onderschei dene aatoriteiten en tot de Tweede Ka mer, met verzoek om in het bezit te wor den gesteld van een stuk grond, waarop hij eigensdomrecht meende te hebben. Onlangs toen het Kamerlid, de heer Ter Laan, den minister van jnstitie interpel leerde naar aanleiding van de quaestie- Bruigom, beschuldigde Bruigom, die op de publieke tribune de Kamerzitting bijwoon de, luidkeels den minister, toen deze den interpellant beantwoordde onwaarheid te spreken, wat eene terechtwijzing van den voorzitter ten gevolge had. Den brief, dien B. aan H. M. de Ko ningin overhandigde, en door H. M. in het rijtuig meegenomen werd, bevatte we derom het verzoek dat hem recht zal ge daan worden. Aan het politie-commissariaat werd de politiedokter ontboden om een onderzoek in te stellen naar den toestand van 's mans geestvermogens. BKESKE.VS, 13 Februari 1903. Aan het eind der vergadering van de algemeene onderlinge paarden-verzekering- maatschappij te Schoondijke, werd nog voorzien in de vacature in het Bestuur ontstaan door de periodieke aftreding van den beer Joh. Risseeuw te IJzendijke, die had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Bij de eerste stemming werden uitge bracht 118 stemmen, waarvan 5 blanco, terwijl stemmen verkregen le heeren Joh. Dhont, IJzendijke, 39, Th. Dusarduiju te Biervliet, 26, Iz. Risseeuw-Tromp, Schoon dijke, 10, C. W. Verplanke Hoofdplaat, 8, P. B. Modde, Schoondijke 7, P. de Hullu, id. 3 en 6 anderen 2 en 8 anderen 1 st. Bij de 2e stemming hadden J. Dhont 51, Th. Dusarduijn 45, I. Risseeuw-Tromp 7, C. W. Verplanke 4 en enkele anderen minder stemmen, terwijl bij herstemming de heer Dhont werd gekozen met 56 st. tegen 49 op den heer Dusarduijn. Sluis, 13 Febr. Heden werd door B. en W. aanbesteed het verleggen en ver nieuwen der Hoogstraat met een gedeelte van de Kaai met bijlevering van de be- noodigde keien. Ingeschreven werd door de heeren J. Braedt te Oostkerke (B) ƒ7777, C. J. de Smit te Breskens ƒ7600, A. du Burck te id. ƒ7512, A. van Male, Schoondijke ƒ7486, J. M. H. van de Sande. Breskens ƒ6728, A. Risseeuw Groede ƒ6636, A. Monjé, Breskens, ƒ6480, A. Foudraine, Goes ƒ6120, J. de Jonghe, Middelburg 6096, J. K. de Vos, Terneuzen ƒ5976, J. Douw te Zierikzee ƒ5054. Naar men verneemt, is thans reeds over het geheele land een postdienst ge organiseerd door middel van automobielen, rijtuigen en stoomschepen, indien er we der staking mocht komen in den spoor wegdienst. Indien noodzakeljjk kan deze organisatie ieder oogenblik in werking treden. Te Roggel (L.) verliet een landbou wer des avonds om 6 uur zijne woning. Ongerust geworden door zijn lang uit blijven ging men zoeken en vond des nachts de ongelukkige verdronken in een sloot. De oorzaak van het noodlottig ongeval is niet bekend. Te Goor is een vrouw, wier klee deren in brand geraakten, aan de gevol gen harer bekomen brandwonden over leden. Een kind van ongeveer 2 jaar te te Rijnsberg lag in een wagen. Daar de vader en moeder afwezig wa den wegens werkzaamheden, was het kind alleen, maar het kreeg gezelschap en wel in den vorm van een rat. Deze begon op zoo'n ruwe manier aan het kind te knagen, dat het met vele bloedende wonden door de buren werd ge vonden. Gelukkig is de toestand van het kind thans vrij wel. De familie van O. te Dordrecht, is op zeer onaangename wijze dupe gewor den van een ambtelijke vergissing. Achttien jaren geleden verloor zij een zoontje van 6 maanden, waarvan destijds behoorlijk aangifte werd gedaan. Thans ontvingen de ouders een oproe ping voor dien jongen om zich te doen in schrijven voor de nationale militie. Te Zoelen bij Tiel, hebben eenige opgeschoten jongens een Russisch hof ja ger, die aldaar voorstellingen gaf met zijn beer, zeer ernstig mishandeld. Hem werden drie vingers zoo goed als afgesneden en nog verscheidene wonden werden hem over het hoofd toegebracht, waaronder zelfs een van 18 cM. en twee van 9 c. AL lengte. Vier jongens zijn als de vermoedelijke daders gearresteerd. Iu het bierhuis .Excelsior", op de Avenue de la Grande Armee te Parijs, is Dinsdagmorgen om 4 uur, kort na het slui ten der zaak, ingebroken. De brandkast, waarin 5000 francs, werd met behulp van dynamiet geopend. In de Petroleumhaven te Amster dam ligt het oorlogsschip .Reinier Claes- zen", waarop zich ook Rijksveldwachters bevinden. In en om de petroleumhaven worden 's nachts posten uitgezet Aan de officieren thans in Amsterdam aanwezig zijn passé partouts verstrekt voor de trams, opdat zij zich spoedig naar de verschillen de plaatsen der stad kunnen begeven. Te 's Gravenhage werd Dinsdagmid dag weder een zeer druk bezochte verga dering van Spoorwegpersoneel gehouden. Verschillende sprekers en ook een spreek ster voerden er het woord en werd gewe zen op de beteekenis der jongste staking. Luide protesten werden gehoord tegen het oproepen der lichtingen. Ten slotte werd een motie aangenomen, bevattende hulde aan de spoorwegarbeiders en een protest aan de regeering, die soldaten afzendt op rustige burgers. Te Sliedrecht is een 18jarig meisje in de Alerwede aldaar verdronken. Hoewel spoedig opgehaald, mochten de pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, niet baten. Strenge maatregelen zijn thans door den burgemeester van Amsterdam geno- men tot bestrijding der relletjes die in de laatste dagen aldaar door de stakende koet siers verwekt werden voor verschillende stallen. Op zijn last heeft de politie den: stalhouders doen weten dat zjj bij dag en bij nacht steeds op politiehulp kunnen re-; kenen en desnoods de rijtuigen begeleid kunnen worden door marechaussees. Alochten er ongeregeldheden bij de stal-1 len voorvallen, dan kan dadelijk telepho-, nisch hulp worden aangevraagd aan de cavalerie-kazerne, alwaar de marechausseesI zijn ingekwartierd, die dan onmidde lijk zullen uitrukken, vergezeld zoo mogelijk van een of meer politieruiters. Ook zal op de uren, dat de begrafenis sen plaats hebben op den Haarlemmerweg en den Overtoom gesurveilleerd worden door rijksveldwachters om handelend te kunnen optreden, indien het mocht voor komen, dat een begrafenisstoet werd be moeilijkt. Arroudinements-Rechlb. Middelburg. Zitting van heden 13 Febr. F. 0. D., 38 j., huisvr. van P. B. te Sluis is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ3 b. of 3 d. h. J. G., 23 j., landbouwersknecht te Hoofd plaat is wegens wederspannigheid veroor deeld tot 1 maand gev. str. Bij bevelschrift van bovengenoemde Rechtbank is naar de openbare terecht zitting dier Rechtbank verwezen C. F. v. H., 16 j., dienstknecht, wonen de op het gehucht .Patrijs" onder Stop peldijk, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij in den vroegen morgen van 22 Januari 1903 in een landbouw- schuur van G. F. de Theije, opzettelijk brand heeft gesticht door met een bran dende lucifer het in die landbouwschuur aanwezige hooi in brand te steken, tenge volge waarvan die schuur met het vee, de landbouwproducten en de gereedschappen, in die schuur aanwezig, zjjn verbrand. Aan den beklaagde is Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Kantongerecht te Oostburg. Dinsdag 10 Febr. zijn de navolgende vonnissen uitgesproken wegens overtreding prov. regl. wegen en voetpaden M. V. te Eede f 0.50 of 1 d„ J. L. te Sluis f 1 of 1 d., J, d. Z. te IJzendijke f2 of 2 d., J. P. B. te Oost burg 3 maal f 0 50 of 3 maal 1 d. overtreding drankwet; P. F. A. 1. G. te Oostburg en I. A. d. P. Biervliet f 1 of 1 d., D. W. SBiervliet, en J. G. en P. K. te Sluis f2 of 2 d. h., C. B. te Ijzen- dijke f3 of 3 d., J. B. G. te Aardenburg f 15 of 10 d. h. en P. d. B. Waterland- landkerkje f25 of 15 d. rijwiel-overtr.A. F., Groede f0.50 óf 1 d., C. d. B„ Aardenburg, f 1 of 1 d. jachtwet-overtr.B. v. R., Eede, f 1 of 1 d., C. J. v. H., Eede en J. W., Sint Kruis, 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. strooperij G. J. P. Retrenchement f 1 of 1 d. LeerplichtwetP. d. M. Biervliet, I. d. M., te Oostburg en A. v. d. B. te Water- landkerkje f 0 50 of 1 d., S. A. d. K. te Oostburg en J. Q., Breskens f 1 of 1 d. j Vrijgesproken zijn: M. A. Groede en A. L. Zuidzande.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2