Binnenland. Gremengri. de geheele liand gegrepen." En dat bij de toestanden, die heeten ver beterd te worden, de kleine burgerman boe langer zoomeer in de knel komt, schijnt men beelemaal te vergeten. Toch is dat niet te ontveinzen. Of komt die stand niet in aaumerking? In de meeste gevallen verdient ze bet meer dan de pruilerige werklui in de ste den, die wel niet zoo heel veel thuis bren gen, maar daarom niet minder verdienen. Voor de zoodauigen wordt de maatschappij op haren en snaren gezet. ItltESKEXS, 10 Februari 1003. Zaterdagavond gaven enkelo leden van Yolksweerbaarbeid in bet «Hotel du Com merce" alhier voor de leden van de So ciëteit en van bovengenoemde vereeniging eene tooueelvoorstelling, die weder zoowel wat uitvoering als opkomst betreft, goed is geslaagd. 't Is waar, de opkomst kon grooter ge weest zijn, maar met het oog op de bier en daar heerschende influenza bleven ver schillende personen weg, die anders hoogst wrarschijnlijk zouden gekomen zijn. Het woord van dank den dilettanten de jonge dames in de eerste plaats door den voorzitter van de Sociëteit gebracht, was ten volle verdiend. Te Biervliet is Zaterdagavond brand ontstaan in een huisje van een 80jarige alleen wonende vrouw. Het geheele huisje brandde uit. Niets was tegen brandschade verzekerd. Wegens diefstal van tarwe is een ze kere M B. te St. Kruis gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat in verband met in België uit te voeren werken, bet kanaal van Brug ge naar Sluis van 1 tot en met 15 April gesloten zal zijn. Oostburg. Alhier werd Woensdag 4 Febr. des avonds voor eene welbezette zaal een uitvoering gegeven door de Zangver- eeniging »Oos:burg's Zangkoor". De uitvoering der verschillende zang nummers mochten den bij val van het pu bliek verwerven. Het glanspunt van den avond was echter de opvoering eener operette genaamd »Een gelukkig echt paar". De rollen waren in zeer goede handen. Hierbij muntte vooral uit de heer A. Lucieer en mej. J. Masclee, benevens de heer J. Versprille. Het geheele stuk gaf blijk van zeer grondige studie, costu- ten en al was dit ook nog niet in zijne handen, daar zijn vader er nog het vrucht gebruik van had, zoo gaf hij mij toch op deze zekerheid een crediet, dat mij in staat stelde, de school weder te bezoeken en te studeeren. Hoe ik gewerkt heb, mijnheer Lenz, met welk een vreugde en met welk een ijver Hij heeft gelijk gehad. Vaders zegen reikte verder, dan alleen om moeder en mij het het kommervol brood der zorge te schen ken. Do graaf liet zich geregeld mijne ge tuigschriften voorleggen, ondersteunde mij ne moeder en stelde alleen deze voorwaar de, dat over de zaak niet gesproken zou worden. (Wordt vervolgd.) mes en tooneel waren in overeenstemming. Ook mag niet een woord van lof ont houden worden voor de begeleiding der piano door de heer I. Steenhart. Na afloop van het officieel programma bleef het publiek in eene zeer genoege'ij- ke stemming bijeen, nu en dan vergast wordende door de leden op komische voor drachten en verschillende dansen welke niet alledaagsch zijn. Het is te hopen dat deze vereeniging nog dikwijls zijn krachten ten beste zal geven voor zulke uitvoeringen. Benoemd tot lid van de gezondheids commissie, waarvan de zetel is te Oost- burg, de heer A. van Male. bouwkundige te Schoondijke. Sclinoiidijhe, 7 Februari. Heden had. alhier de jaarvergadering plaats van het Ziekenfonds, de eerste onder haren nieu wen voorzitter, de heer Anth. Luteijn. De leden waren in grooten getale opgekomen. Uit het verslag bleek, dat in het afge- loopen jaar het ledental met 3 was ver meerderd, zoodat het op 31 Dec. jl. bedroeg 91. In 1902 werd uitgekeerd aan 29 per-o- nen ƒ350,87s. Het kapitaal vermeerderde met ruim ƒ200, zoodat dit thans bedraagt ƒ1530.175. Een cijfer, dat wijst op een gunstigen toestand. Als regel was aangenomen, dat men be neden de 30 jaar moest zijn om als lid te kunnen toetreden. Nu werd met 54 tegen 5 stemmen beslist, dat ook personen van 3035 jaar kunnen lid worden tegen een entree van ƒ3. Dit jaar hadden geen periodieke aftre dingen van bestuursleden plaats. Schoondijke, 10 Febr. Hedenmiddag had alhier eene algemeene vergadering plaats van deelnemers in de algemeene On derlinge Paarden-Verzekering-maatschappij, die door 115 leden werd bijgewoond. Aan het verslag van den toestand der maatschappij is ontleend, dat zij zich bij voortduring in de algemeene belangstel ling der landbouwers mocht blijven ver heugen, wat niet weinig strekt voor het nut, dat zij afwerpt. Slechts een drietal leden scheidde zich van de Maatschappij af, om de alleszins te billijken reden, dat zij hun bedrijf be ëindigden. Daarentegen traden 38 nieuwe leden toe, waardoor het aantal deelnemers tot 219 steeg, en het getal der verzekerde paarden van 1650 tot 2099 opvoerden. Gedurende het le halfjaar beliep de verzekerde waarde van de paarden, zoo van hen die reeds vroeger lid waren en dus Iio u stortten, als van de nieuwe le den, van wien 1 u/0 werd gevorderd bene vens van de aangekochte paarden een to taal bedrag van van ƒ839.975, terwijl die zelfde waarde voor deze drie eategoriën in het tweede halfjaar ƒ797.220 bedroeg. Aan premiën werd in het le halfjaar ontvangen ƒ4726.825, en aan inleg van nieuwe leden ƒ526.95, benevens ƒ6 van 3 donateurs en in het tweede haltjaar resp. ƒ7982.20 en ƒ126.125. In het eerste halfjaar werd van 27 overleden paarden ƒ762.925 en in het 2o van 26 dito ƒ709.25 ontvangen. De renten van de uitgezette kapitalen beliep ƒ116.125, terwijl als buitengewone ontvangst in de rekening is gebracht de verkoop van een certificaat N. W. S. ad ƒ412.87. De ontvangsten beliepen alzoo, met het goed slot der vorige rekening de totale som van ƒ17867 96 Voor de kosten van het beheer werd 88.80 uitbetaald. De verschillende schattingen vorderden eene uitgaaf van ƒ325.86. Voor do administratiekosten werd 462.01 uitgegeven. lil het eerste halfjaar werd voor 27 overleden paarden ƒ7653.26 en in het tweede voor 26 dito ƒ7389 94 uitgekeerd. Als buitengewone uitgaven zijn 2 posten geboekt ad ƒ45 en ƒ175, waardoor het totaal der uitgaven ƒ16139.87 en het goed slot der rekening mitsdien ƒ1728.095 is. De beide posten werden door het Be stuur toegelicht als volgt: Gelijk bekend is ontstond onder de paar den van den hoer -lob. Risseeuw te Schoon dijke eene ziekte, die door de deskundigen is geconstateerd »Balbar paralyse" te zijn. Aan die ziekte stierven van af 23 Sept. tot 7 Nov. niet minder dan 7 paarden, waarvan een drietal door afmaking, ten einde die aangetaste dieren een martel dood, waaraan geen ontkomen was, te ontnemen. Daar de deskundigen beslist verklaarden, dat de ziekte moest ontslaan zijn door het gebruik van voeder, doch omdat te kun nen vaststellen, dan wel of ze mogelijk ook was voorgekomen uit de lucht of uit den stal, werd een tweetal paarden aan gekocht en genoemden Risseeuw verstrekt om een en ander nader te kunnen beproe ven. Dit onderzoek is nog niet ten einde. De rekening werd als voren overgelegd en goedgekeurd. Een voorstel van den heer P. de Hul- lu óm zieke paarden die volgens genees kundig advies van 2 veeartsen niet kun nen genezen of voor den arbeid ongeschikt zijn, af te maken en te vergoeden, werd verworpen met 162 tegen 9 stemmen, om dat art. 38 van het reglement in dit geval voorziet. Ia de achterbuurten te Rotterdam is helaas de beschaving nog niet doorgedron gen. Aan den Schulpweg was nl. sedert een jaar tijd een jongentje ziek, zonder dat men er achter kon komen wat het ventje mankeerde. Eindelijk bleek dat het knaapje betoo- verd was. Een duivelbanner werd nu geraadpleegd maar deze kon geen hulp verleenen, voor dat de tooverkol ontdekt was. Dit zou echter gemakkelijk genoeg gaan. De moeder moest met het kind naar huis gaan. Dan zou haar een vrouw te gen komen en vragen hoe het met haar kind was en dat zou de tooverheks zijn. Aldus geschiedde en juist zooais voor speld was, vroeg haar een buurvrouw naar den toestand vafl het kind en deze, die er een winkeltje op na houdt is nu de dupe der historie en zal wel moeten verhuizen, daar al haar klandisie is verloopen. Te Naaldwijk is een tuinier door een noodlottig toeval te water geraakt en ver dronken. Te Helium verweet de knecht van den landbouwer D. 's morgens aan tafel de meid, dat ze te vroeg opstond en te veel voor den boer deed. Een woordenwisseling ontstond, waarop de knecht met een broodmes de meid aan den arm verwondde, en zoodanig dat ge neeskundige hulp moest, worden ingeroe pen. Op de Prins Hendrikkade le Ams terdam werd een jongetje van 6 jaar door een handkar, beladen met stukgoedeien, overreden Een der wielen ging bet arme kind o- ver de borst. Aanvankelijk in een particulier huis] binnengebracht, overleed het kind aldaar spoedig. Een ru m twee-jarig jongetje van den fabrieksarbeider Dühr te Gouda ge raakte in een onbewaakt oogeublik te wa ter in een slootje achter de woning. Korten tijd later werd het levenloos op gehaald. Dezer dagen werd te 's Gravenhage de aandacht gi-vestigd op de praktjjken van eenige vreemdelingen, die bankiers kantoren binnentreden en onder het uit zoeken van goudstukken plotseling de plaat poetsen met medeneming van geldstukken. Iets dergelijks zou ook dezer dagen hier gebeurd zijn. Uit een ingesteld onderzoek is geblek: n dat inderdaad ten kantore van de coinmis- sionairsfirma I). Fryda en Co., in de Prin senstraat te 's Graveuhage, die tevens een geldwisselkantoor houdt, in het midden dei- vorige week zulk een brutaal stuk is uit gehaald. Twéé vreemdelingen traden het kantoor binnen. De voor het publiek bestemde ruimte is van het kantoor afgescheiden door een schot met loketten, voorzien van vrij dikke ijzeren staven. Een deur verbindt de kantoorruimte met de voor het publiek bestemde lokaliteit, maar het uiterste loket bevindt zich dich ter bij d- straatdeur dan bij bovengenoem de verbindingsdeur. Aan bedoeld uiterste loket nu vervoegde het tweetal zich en vroeg, onder nedereg- giug van een bankbiljet van ƒ40, da't te mogen wisselen tegen goudgeld. Daar de houder van het kantoor niet recht uit de Vreemde taal die de personen spraken scheen te kunnen opmaken w Ike muntstukken zij verlangden, haalde, hij uit de étalage een bakje vol goudstukken te voorschijn. Een dier personen scheen nu de ver langde goudstukken uit te zoeken, maar de tweede maakte allerlei handbewegingen voor de oogen van den eigenaar van het wisselkantoor, totdat op een gegeven oogen- blik het tweetal tot niet geringe ontstel tenis van den heer F. plotseling heenging. Bij het natellen van den inhoud van het bakje bemerkte de commissionair, dat hij miste 296 mark aan gouden markstukken, '2 Engehche ponden (vermoedelijk Trnns- vaalsche ponden met de beeltenis van Paul Kruger), 40 francs en 2 gouden dukaten. De politie, met het voorgevallene in kennis gesteld, hield kort daarop aan het Spoorwegstation de vreemdelingen aan, die toen in gezelschap waren van eene vrouw en nog een landgenoot. Het viertal is toen geleid naar het po litiebureau aan de Groenmarkt, waar bij onderzoek bleek dat veel Fransche. Duit- sche en Spaansche goudstukken in hun be zit worden bevonden, doch geen dukaten en Engelsche ponden. Zij ontkenden niet geld te hebben ge wisseld bij den heer F., maar ontkenden ten sterkste diefstal te hebben gepleegd. Zij waren in het bezit van deugdelijke

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2