Binnenland. Gemengd. Ingezonden. In verband met 'mogelijke moeilijkhe den bij de werkstaking te Amsterdam van gemeente-werklieden, zijn de verlofgangers der lichting 1902 opgeroepen. ItltlSKKYS. Februari 1903. De heer F. Beun, onderwijzer te Aardenburg, is benoemd tot hoofd der school te Dinteloord. Oostburg, 4 Febr. Bij de heden ge houden stemming voor Notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer I. J. Risseeuw-Tromp met 47 stemmen. De heereu W. M. Catsman, L. Verspril le, en Iz. Andriessen hadden ieder 1 stem, de heer J. J. Risseeuw verkreeg er 2. I.lzemlijke, 5 Febr. Hedenavond hield de heer Dr. Van der Meulen van Bergen op Zoom voor het Dep. IJzendijke van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing, die niet door een groot publiek werd bijgewoond. Dit is trouwens bij zul ke gelegenheden meestal het geval. Spreker sprak oversHoe kinderen niet moeten worden opgevoed. In duidelijke en welsprekende taal gaf hij eenige schet sen, waaruit men kon opmaken, dat op die wijze niet de juiste methode bij de opvoe ding werd toegepast. Na de pauze hield hij »een praatje over het weer dat hij, hoe dor het onderwerp ook moge wezen, zoodanig wist in te kleeden en te kruiden, lat het met aandacht werd gevolgd. De milicieplichtigen van de lichting van dit jaar zullen in dienst komen die voor volledige oefening tusschen 1 en 15 Maart, en zij, die bestemd zijn [voor korte oefening, tusschen 15 en 25 Mei a. s- Men schrijft uit Barneveld Zondagavond is de telegrafist van het tramstatiën alhier, de heer Postema, door een drietal personen op verraderlijke wijze zeer ernstig mishandeld. Nadat men met een steentje tegen de vensters gegooid had, naar aanleiding waar van de heer P. zich naar buiten begaf, werd hem aan den hoek van het station len gevalle over den tijd dien ik mij zeiven gesteld had. Ik werd daarvan wakker, dat iemand hevig mijnen arm schudde en toen ik opsprong, zag ik eenige jongelieden voor mij staan, die onder luid gelach om mij heen sprongen en op het meer wezen. Sta op, zoon Israels, riep een van hen, gij moet gedoopt worden. Zie maar, Johan nes de Dooper is reeds in het water en wacht op u. Toen ik mij vol schrik om keerde, zag ik, dat men mij mijn rok dien ik als kussen onder mijn hoofd gelegd had, had weggenomen. Ook het buideltje aan mijn hals ontbrak en nu bemerkte ik, dat een reusachtige hond in het meer rond zwom, en iets als een buideltje kleeren op den kop droeg. Het was mijn beste rok, de eenige uit betere tijden, ook de eenige waarmede ik onder de menschen komen kon en wat erger was, de spaar penningen van vele maanden waren heen, geheel het kleine vermogen, dat ik met zooveel moeite had verzameld en aan mij ne moeder wilde brengen. (Wordt vervolgd.) eensklaps met een mes een lange en die pe snede over het gelaat toegebracht. Daarna werd de verwonde door het drietal nog hevig geschopt en geslagen. De politie heeft den vermoedelijken hoofddader, den letterzetter G. A. in hech tenis genomen, terwijl (ook het bebloede mes in beslag genomen is. Te Warrega is eene dienstbode, ter wijl zij een boodschap bij een buurman ging doen, in de sloot voor diens woning gevallen en verdronken. De buurman had wel een kreet gehoord en was naar buiten gegaan, maar had niets bespeurd. Bij het omslaan eener boot bij Veen- woude, is een jongeling van 17 jaar ver dronken. Een ander redde zich door naar land te zwemmen. Woensdagmorgen had aan de gemeen te-gasfabriek te Zaandam een treurig on geval plaats. Bij het uitstooinen van le dige teertonnen, hetgeen aan boord van 't aldaar liggend stoomschip Aurora" ge schiedde werd door de felle kracht van den stoom de bodem van een der tonnen uiteengeslagen terwijl de stukken den stuur man deerlijk verwondden. Te Helmond is een kind dat een pot met kokend water had omgetrokken, aan zijne brandwonden bezweken. Een jonge man uit Bochurn (Pr.) was voor lange jaren naar Amerika ver trokken, zijne vrouw en zijn eenig zoontje achterlatende. Dezer dagen ontving de politie in zijn voormalige woonplaats van hut gerecht te Philadelphia het bericht, dat de man al daar was overleden en hij zijne vrouw tot erfgename van zijn nagelaten kapitaal, had bemaakt 180.000 dollar. Daar de vrouw reeds overleden, valt het geheele vermogen ten deel aan den zoon, die met bergbouw een sober stukje brood verdient. In eene gemeente in de buurt van Katwijk kwam op een avond oen man vragen of op het erf van een boer een draaiorgel mocht staan. Het werd toege staan. Edoch de boer hoorde gekraak in het orgel, liet een veldwachter halen men opende het orgel en toen bleek, dat in het instrument een manspersoon zat ver moedelijk een handlanger van den bezor ger. In het district Setrasso in Hongarije is tengevolge van onvoorzichtigheid in het huis van een arbeider in de steengroeven een doos met 3 K. G. dynamiet ontploft. Het huis werd volkomen verwoest en 100 Meter in den omtrek werden alle ven sters gebroken. Twee arbeiders, die zich in het huis be vonden, verloren bij dit ongeluk hun le ven. Te Alkmaar was een Sjarig knaap je aan het spelen bij een water, hij had het ongeluk uit te glijden, waardoor hij te water geraakte en verdronk. Het lijkje werd opgehaald. Een familie te Doetincbem kreeg de vorige week bezoek van een kennis uit Arnhem. Eenigen tijd na het vertrek der dame erd uit (en kast een bedrag van -ƒ205 vermist, waarvan de bezoekster werd ver dacht. Den anderen dag werd door de politie te Arnhem een onderzoek ingesteld, en het mocht gelukken de vrouw tot bekentenis te brengen en een bedrag van ƒ195, dat nog in h.iar bezit was, mede te brengen. Natuurlijk zal zij zich voor den rechter hebben te verantwoorden. Zaterdagmiddag had er een ernstig ongeluk plaats met de beroemde Mumbles- reddingsboot in de Swansea-baai. De bemanning Jvan het stoomschip »G'hris- tina" had om hulp geseind. De reddi lisboot had te kampen met de geweldige branding en de opvarenden had den hij Port Talbot reeds écu keei hun po ging op moeten geven. Zij herhaalden die echter met het nood lottig gevolg, dat de boot tegen de stee- nen pier stootte en omsloeg. Van de 14 opvarenden verdronken er 6 allen huisvaders, op één na, en van 40 tot 60 jarigen leeftijd. De geredden, die allen jonger zijn, wer den uit hun benarde positie geholpen door middel van touwen. Twee hunner hebben reeds zestien jaar geleden een dergelijk avontuur gehad met de toenmalige Muniblesboot. (De Mumbles is een vuurtoreu voor de Swansea-baai Zaterdagavond kwam een meisje erg ontdaan op een politiebureau te Parijs met een pak, omwikkeld met bloedige couran ten. Ze vertelde dat ze op den hoek van een straat had gezien hoe een vrouw eerst naar alle kanten had uitgekeken of ze ook bespied werd, toen het pak had neergeh-gd en hard was weggeloopen. Zorgvuldig en met zeker ontroering sneed de politiebeambte de touwtjes door, in de meening een misdaad op het spoor te zijn. Maar hij barstte in lachen uit, toen hij in het pak het nog warme lijk van een groo- te kat vond. Terwijl te Tilburg een wagen inet hooi door C. van Berkel aan de waag ge wogen werd, bemerkte deze eenige bewe ging in het hooi. Onmiddellijk stelde hij een onderzoek in, aangezien hij bedrog vermoedde. Op den wagen klimmende ont dekte hij een corpulent man, die zich in het hooi had verborgen, ten einde het ge wicht daarvan te vermeerderen De poli tie werd er mede in keunis gesteld. In de Nieuwsteeg, een zijstraatje van de St. Laurensstraat te Rotterdam, ont stond Dinsdagnacht te 1 ure twist tus schen een schilder en een 19jarige glazen- wasscher. De twist, die over een meisje liep, dat Zondagavond ook reeds tot ruzie aanleiding gegeven had, werd op straat voortgezet. De glazenwasscher greep een vlijmscherp mes en stak daarmee zijn te genstander boven de linkerborst, tusschen het sleutelbeen en den hals. Het mes drong zeer diep naar binnen, zoodat het slachtoffer ineenzeeg en zijne onmiddellij ke opneming noodzakelijk was. De dader werd spoedig gegrepen en in bewaring gesteld. De doctoren vreesden voor het leven van den getroffene. Te Scheveningen is een knaapje al spelend onder de stoomtram geraakt en overreden. Naar het ziekenhuis overge bracht, overleed het ventje kort daarna. Een vrouw te Tilburg had de on voorzichtigheid, een zweertje in het aan gezicht met den nagel open te krabben. Zjj kreeg bloedvergiftiging en is aan de gevolgen overleden. Aardenburg, 2 Februari 1903. Mijnheer de Redacteur 1 Alsof een booze geest in hem gevaren is, zoo staat de heer G. A. Vorsterman Van Oyen in zijn blaadje te tieren en te razen. En waarom Om de doodeenvoudige reden dat hij een groote leugen moet wegpraten, wat hem evenwel niet gelukt, niet gelukken zal en niet gelukken kan. Aangezien hij nu bezig is mijn antwoord op zijn kale bluf bij gedeelten aan het pu bliek ter kennis te brengen, acht ik het niet ondienstig het in het geheel ook uwen lezers ter inzage te geven eu hen te laten oordeelen, of het den heer Van Oyen nu eens werkelijk gelukt is b e w ij z e n te leveren. Praatjes vullen geen gaatjes; kolommen vullen met dwaasheden, verdachtmakingen, kinderachtige moppen voor kale koppen beteekenen niets, dat is öf kwajongens- öf gekkenwerk voet bij stuk houden is de boodschap. De heer Van Oyen beweerde, dat mijn open brief aan liera nog niet verschenen is, omdat hij het niet wilde heb- b e n. Ik zond toen aan Zeelandia het volgen de De heer Van Oyen alhier heeft de on beschaamdheid mij in zijn twistgeschrijf met anderen te betrekken. Zooals U misschien weet ben ik niet gewoon al zijn nonsens voor zoete koek op te eten, maar hem, waar het pas geeft, be hoorlijk van repliek te dienen. Zijn snorkerij en blufferij. op den voet volgen doe ik echter nietik kan mijn tijd beter besteden, en laat ik zoo enkele beweringen, die overigens gemakkelijk te weerleggen zijn en bovendien kant noch wal raken, met. een minachtend schouder ophalen passeeren, daarbij voor een ge deelte de gewoonte volgende van tal vaii mannen van naam, die zijn geheele geschrijf geen antwoord waardig achten. Vooreerst moet ik constateeren, dat de heer Van Oyen, die tal van jaren de jeugd heeft moeten opleiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, naar het schijnt niet weet, dat onder deze hoort ook beleefdheid. Deze toch eischt, dat men zijn tegenstander met »tüijnheer" aanspreekt. Ik beroep mij daarbij op personen van verschillende richtingen, die wel eens een repliek hebben geschreven. Laat hij zich dat eens goed in 't ge heugen prenten, men is nooit te oud om te leeren en vertrouw ik dan ook, dat hij deze vriendschappelijke les in dank zal aan vaarden Ten tweede moet ik tot mijn leedwezen de opmerking maken, dat het wil mij voor komen, de heer Van Oyen nog steeds zijn oude taktiek volgt n.l. liegen en ver- dachtmaken. Jaren geleden heb ik hem telkens en telkens op deze slechte gewoonte gewezen, tot vervelens toe zelfstoen dit niet hielp hem een tientje beloofd alles maar om hem van die onhebbelijkheid te genezen. Niets mocht evenwel baten, zoodat er voor mij niets anders opzat dan hem open lijk voor een leugenaar te brandmer ken, en tot heden toe is hij in gebreke

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2