Binnenland. Gemengd. Bij Kon. besluit is bepaald dat de wet van 24 Juni 1901 tot regeling van de landweer en van de opheffing van de schut terijen, in werking treedt op 1 April 1903. BRF..8KE\s. 3 Februari 1903. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteereude hulpkantoren, werd gedurende de maand Jan. ingelegd 19738.55 terugbetaald ƒ13569.55 Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3729. Nader is bepaald dat de behandeling van de zaak van de 9 bookmakersklerken te Middelburg, beklaagd van de bekende diefstallen op het kantoor der firma Stod- dart, op Vrijdag 20 Februari te Middel burg voor de rechtbank zal aanvangen. In de Maandagavond gehouden alge- meene vergadering van het Muziekgezel schap .Oefening kweekt Kunst" te Schoon- dijke, deelde de Voorzitter mede, dat door bemoeiingen van het bestuur het aantal leden met 80 0/0 was uitgebreid. De inkomsten over het afgeloopen jaar hebben bedragen ƒ193.23, de uitgaven 201.29, zoodat er een nadeelig saldo is van ƒ8.06. Op voorstel van het bestuur werd de jaarwedde van den directeur met ƒ25. verhoogd. Ook op voorstel van het bestuur werd goedgevonden den kapelmeester stemheb bend bestuurslid te maken. Daar nu het aantal bestuursleden even zou zijn, stelde het bestuur voor een lid meerder te nemen. Dit werd goedgevonden, Alsnu werd ge kozen in de vacature A van Male (die het vorig bedunkt had) de heer M. A. Bleiker, in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. de Koek, de heer Jac. Cransberg, Als nieuw bestuurs lid de heer J. A. Bosdijk. De heer J. de Ligny werd herkozen. Onder dankzegging voor de trouwe op komst, die uit 59 stemhebbende leden be stond. sloot de voorzitter de vergadering Vrijdag vertrokken uit bet voorma lig le district van Zeeland eenige huisge zinnen en vrijgezellen naar Noord-Ameri- ka, terwijl nog een vrij groot getal zich gereed maken, om met het voorjaar deze reis te ondernemen. De gunstige berich ten die aldaar worden ontvaugen van fa mille en vrienden en de overkomst door onderscheidene personen uit Amerika naar hun bloedverwanten, is zeker niet vreemd juist in deze moeielijke aangelegenheden beloof ik mij alles van uwe hulpe. De zaakwaarnemer peinsde een oogen- blik, toen zeide hij vrijmoedig: Ik ver zoek u, mijnheer Lenz, mij daarvan te ver- schoonen. Het zou mijzelf gevoelig pijn doen, als ik, als hun zaakwaarnemer, maat regelen moest nemen, welke de familie Wangerloh zou kunnen prijsgeven aan een pijnlijk in opspraak brengen. Het schoone mannelijke gelaat des kuns- teuaars teekende onverholen verbazing. Ha, ik begrijp het, deze familie is zeer rijk, zeide hij achteloos- Neen, neen, gij begrijpt het niet, zeide de oude man bedaard, want gij denkt, dat ik het goed recht opoffer aan het goud. (Wordt vervolgd.) aan den lust om naar Amerika te verhui zen. Uit Aardenburg schrijft men De arbeidersvereeniging .Samenwerking" komt de moeilijke kinderjaren tot nu toe goed door Wij tellen al ruim 30 leden Dat is na een bestaan van nog geen jaar heel bevredigend te noemen. Jammer is het, dat ds Hofstede, onze voorzitter, van 't voorjaar door beroep naar elders ons zal verlaten. Dat is een heel verliesMaar een krachtig en jeugdig gestel kan wat verdragen. Wij hebben een verzoek ingediend bij de commissie van werkverschaffing om aan meer personen werk te willen verschaften en deze in de gelegenheid te willen stellen, om een behoorlijk daggeld te verdienen. Nu zijn wij van plan een adres aan den gemeenteraad te richten om in de bestek ken voor gemeentewerken bepalingen om trent minimnm-loon en maximum arbeids duur op te willen nemen. Onze vergaderingen, die in een lokaal van de gemeenteschool geregeld om de 14 dagen gehouden, werden steeds ingeleid met de behandeling en toelichting van het een of ander onderwerp. Zoo sprak bijv. ds. Hofstede over de ongevallenwet, de hoeren Arlman en Haan hoofden van scho len te Heille en Aardenburg, maakten zich ten opzichte van onze vereeniging verdiens telijk door een onderwerp uit de geschie denis te behandelen De heer Dingemau- se sloot zich hierbij aan en vertelde van de geschiedenis der Nederlandsche arbei dersbeweging. Woensdag 4 Februari komt de Rijks- tuinbouwleeraar praetische wenken aan de arbeiders geven in dezelfde maand heeft de heer Van Vliet, de secretaris van Pa trimonium beloofd voor ons te komen spre ken en in Maart verwachten wij den heer WibautMij dunkt, een rijk menu Een vischknopman uit de Korte Wa genstraat te Rotterdam vond in de Keizer straat een portemonnaie. Dit zagen twee bootwerkers die daarop voorstelden samen te deelen. doch de koopman wilde hiervan niet weten en gaf te kennen de portemon naie op het politiebureau te zullen depo- neeren In plaats van de richting naar dat bureau te nemen, ging hij huiswaarts en toen de bootwerkers dit zagen, volgden zij hem en bij zijn huis gekomen s.i'. l in zij hem ten tweede male voor het geld te samen te deelen. Toen hij weder weiger de en zijn huis binnenging waarschuwden zij een politieagent en deelden hem de vondst die de koopman gedaan bad mede, waarna zij zich verwijderden. Door tus- schenkoinst van dien agent is de porte monnaie, die ruim ƒ2 inhield, daarop op het politiebureau in de Pauweusteeg gede poneerd. Er schijnt een hoogst merkwaardig oud Hebreeuwsch Bijbelmanuscript te zijn ontdekt. Het is uit Syrië naar Kairo overgebracht en door Ivhaleel Sabra gekocht. Het bestaat uit de vijf boeken van Mo- zes in Samaritaansche letters op gazellen- perkament geschreven en dagteekent uit 't. jaar 116 der Mohammedaanscke tijdreke ning, d. i. 735 na Christusdus is het ouder dan eenig ander tot dusver bekend Hebreeuwsch handschrift van den Bijbel. De oudere zijn vermoedelijk alle verlo ren gegaan. Terstond na de Tien geboden volgen in dit manuscript vijftien regels, welke in 't tegenwoordige Oude Testament niet zijn te vinden en waardoor waarschijnlijk verschei den sinds lang bestaande strijdvragen op gelost zullen worden. De heer George Zeidan, van de »Uoyal Asiatic Society", een bekend Arabisch schrijver en geschiedvorseber, is voorloopig belast met het bewaren van het kostbare handschrift. Als de opgegeven dagteekening juist i<> dan moet de ontdekking, volgens deskun digen, als zeer uelangrijk worden beschouwd. Kort geleden heeft het Britsch museum een Samaritaansch manuscript van het boek Numeri en verscheiden Hebreeuwsche ge beden voor een zeer aanzienlijke som ver worven. Die handschriften waren gedag teekend uit het jaar 1339. In de groote remise in de Rotter- damsehe Tramwegniaatschappij aan deSchie, stapte een jongen van den lampenist Vrij dagmorgen over een brandende petroleum lamp, met het gevolg dat zijn jas in brand raakte. Hij trok dit kleedingstuk uit en wierp bet van zich, waarbij het terecht kwam op het in de nabijheid van het lain- penhok liggende poetskatoen, dat eveneens ontvlamde en op zijn beurt een vat petro leum aanstak. Toen was aan blusschen met eigen middelen geen denken meer. De brandweer moest gealmeerd worden, die onmiddellijk met veel materiaal aan rukte. Aan dit krachtig optreden is het te danken dat dit uit kleine oorzaak ont stane vuur uiet al te groote gevolgen na zich heeft gesleept. Intusschen is de scha de niet onbelangrijk. Een viertal tram rijtuigen zijn vernield, terwijl mede het dak der remise is doorgebrand. Voorts gin gen o m. een groot aantal lampen verlo ren, welke voor de kleurlichten in de ver schillende rijtuigen worden gebezigd. De grootste zorg boden natuurlijk de paarden In deze stallen zijn er meer dan honderd ondergebracht. Men joeg de bees ten echter alle de straat op, zoodat de le vende linie geen letsel heeft geleden. De ceiuentwerker S., die te Rotter dam bij den aanbouw van een pakhuis door den liftkoker was gevallen, is in het ziekenhuis aldaar overleden. Een vrouw te Sint-Gilles (Brussel) had voor hare twee kinderen van den dok ter een middel gekregen waarin chloroform gemengd was. Er was een voorschrift bij om het middel slechts bij zeer kleine hoe veelheden toe te dienen. Maandag moest de moeder uitgaan en zij verzocht eene buurvrouw gedurende dien tijd de kinde ren te verzorgen. Nadat de moeder weg was, namen de kinderen het fleschje me dicijn en dronken het uit. Toen eenige oogenblikken later de buurvrouw in de ka mer kwam, lag een der kinderen stervend op het karpet voor het bed en overleed ondanks de beste verpleging. Het andere kind, dat ook bewusteloos was, maar in minderen graad was aangsdaan, werd na doelmatige verzorging in 't leven gehou den. Te Opeinde (Fr.) legde een moeder bij gebrek aan een kruikje, een warm ge- maakten steen in het bedje van het kind. De steen was te heet, het bed vatte vlam, met het gevolg dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Niets was verzekerd. Vrijdagavond had de lftjarige v. II., dekknecht op de Vlaardingsche stoomboot, bij aankomst te l'ernis het ongeluk een lus van een staaldraadtouw om zijn bee- nen te krijgen, waardoor deze als het ware werden afgesneden. De man is aan de gevolgen overleden. Te Spaarndam is verdronken gevon den de oud-wethouder van Halfweg De G., die door drankmisbruik totaal aan lager wal was geraakt. Een 3jarig meisje te Zwolle, dat he vige brandwonden bekwam, is in het zie kenhuis aldaar overleden. Te Lisse werd gevonden het lijk van I een heer uit Leiden het was met een re volverkogel doorboord. Men vermoedt, dat zelfmoord heeft plaats gehad. Vrijdagmorgen is in de Rosestraat te Feijeuoord een lljarige jongen gesprongen van een der wagens van de stoomtram, die van Oud-Beierland kwam met gevolg, dat hij onder de tram geraakte en dat de wie len hem over het onderlijf gingen. De dood volgde onmiddellijk. Te Smilde is een stoker, werkzaam aan een aardappelmeelfabriek, toen hij zich van de fabriek huiswaarts begaf door de duisternis in de Drentsche hoofdvaart ge- loopen en verdronken. Te Musselkanaal is een paard van eeu schuil envoerder op hol geraakt, waar bij hem de beide beenen op onderscheide- i ne plaatsen werden gebroken, hij is ter verplegiug in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomen. Te Nienweschans is Donderdag bij het rangeeren een wisselwachter tusschen de buffers bekneld geraakt. De ongeluk kige overleed kort daarna. Te Sneek verloor een oudereupaar binnen 14 dagen vier kinderen aan maze zelen. Op de mijn Oranje-Nassau bad Dins dagavond eeu löjarige jongeling het on geluk tusschen een der machines te gera ken, met het gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Bij 't sloopen van een boutzaagmo len te Meppel schroefde een werkman een groote ijzeren bout, 20 K.G. wegende, bo ven in de kap los. Hij scheen geen zin te hebben 't zware voorwerp naar bene den te dragen hij wierp 't althans naar beneden, waar het neerkwam op 't hoofd van een molenaarsknecht. De ongelukkige jongeling, die eerstdaags in 't huwelijk zou treden, overleed binnen een half uur. In Amerika hebben twee eru-tige spoorwegongelukken plaats gehad. Twee passagierstreinen kwamen in vol le vaart Donderdagmorgen in botsing bij Tucson (Arizona). Elf wagens werden ver brijzeld en de overblijfselen geraakten bin nen enkele minuten in brand. Tien lijken zijn reeds gevonden. Zeventien gewonden werden naar Tucson vervoerd. Het ongeluk bij Graceland is vreeselijk geweest. De exprestrein van Baltimore liep in vol le vaart op een stilstaanden locaaltrein, van den Central New-Yersey-Spoorweg. De achterste wagens van den stilstaan- den trein werden geheel verbrijzeld en van de passagiers hierin bleef geen enkele ge spaard Niet minder dan 24 werden ge dood, terwijl 75 min of meer ernstige ver wondingen opdeden De ramp nam een grooteren omvang aan, daar in den locaaltrein brand ont stond. Tengevolge hiervan zijn verschei dene personen verbrand. Do omvang van

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2