BRESKENSC Mij is de wrake. No. 766. Zaterdag 31 Januari 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskeus. Staking der Transportarbeiders te Amsterdam. Op de Woensdagavond gehouden verga dering van het personeel van de Maatschap pij .Nederland" is een motie aangenomen, waarin verklaard werd dat geen goederen in ontvangst zouden worden genomen af komstig uit de"opslagplaatsen van de vee- men, waar op het oogenblik door de dok en veemarbeiders wordt gestaakt. Deze motie werd gisterenmorgen aan de directie van de Maatschappij .Nederland" ter hand gesteld, die daarop in een der loodsen met het personeel confereerde. Deze conferentie leidde tot geen resul taat. Tegen een uur kwam een deputatie met de werklieden op het kantoor verkla ren dat de motie gehandhaafd bleef, waar op de directie de volgende bekendmaking liet aanplakken »De directie der Stoomvaart-Mij. .Ne derland", kennis genomen hebbende van het op de huishoudelijke vergadering van 28 Jan. door de boot- en loodswerkers der Stoomvaart Mij. .Nederland" genomen be sluit, geeft bij deze kennis dat zij zich niet verbinden kan om bij de haar in dienst zijnde werklieden niet te laten werken met degenen, die op recht matige wijze hnnne plichten tegenover hun werkgevers vervullend, met onze werklie den moeten samenwerken dat ieder die weigert deel te nemen aan de werkzaamheden, welke in ons bedrijf noodig zijn, vervangen zal moeten worden door een ander ten einde onze verplichtin gen tegenover Regeering en publiek na te komen, en dat degenen, die dientengevolge bij ons moeten worden aangenomen en verder goed voldoen ook in den vervolge voor gaan boven ieder die thans zijn betrekking nederlegt". Om één uur trokken daarop circa 250 werklieden de poort uit. Alles ligt nu stil. »De Koning Willem III" die morgen (Zaterdag) moet vertrek ken is half geladen en moet nu met halve lading varen. Dat is niet zoo erg verzekerde ons de directeur, daar wij, wanneer zij waren ge bleven toch piet het schip vol hadden kun nen krijgen daar wij de wagons voor de boot bestemd toch niet konden ontvangen. De stakers zijn van de Handelskade re gelrecht naar .Handwerkers Vriendenkring" getogen waar eeue huishoudelijke verga dering wordt gehouden. Aan de West-Indische Maildienst wordt nog gewerkt. Gisterenmorgen weigerde een machinist en een stoker van de H. IJ. S. M. met hun locomotief eenige wagens door te zet ten, zooals het heet, omdat deze bestemd waren voor een der veemen. De beide mannen werden daarop ontsla gen. Dit was het sein voor al 't personeel in dienst bjj het goederenvervoer, om den ar beid neder te leggen. In geen der loodsen, op geen der stei gers, evenmin als in de Rietlanden, wordt op dit oogenblik gewerkt. Daar de politie niet bij machte is de geheele Rietlanden af te zetten, is deze taak toevertrouwd aan de mariniers. Om half twee zou het personeel van de Staatsspoor aan de goederenloods Hoogte Kadijk beslissen of het eveneens den ar beid zal nederleggen. Gisterenmiddag had tusschen de directie van de H. IJ. S. M. en het bestuur van de Nederl. Ver. van Spoorweg-ambtenaren en Trampersoneel een bespreking plaats. De werklieden eisclien dat de ontslage nen weder worden teruggenomen, dat zij niet verplicht worden wagons bestemd voor de veemen te rangeeren of te lossen. Worden deze eischen niet ingewilligd dan zal behalve het goederenvervoer ook het personenvervoer worden gestaakt. Deze conferente was bij het ter perse gaan van dit schrijven nog niet afgeloo- pen. Gisterenmorgen vier uur zijn een aantal bootwerkers naar schatting ongeveer 100 man langs den Zeeburgerdijk de Oranje sluizen over en voorbij Schellingwoude ge trokken. Tusschen die plaats en Durgerdain heb ben zij zich onder aan den Durgerdam- merdijk verdekt opgesteld om de Durger- dammers, die thans bij de firma W. Mul ler Co. werken, af te wachten. Deze ongeveer 50 in getal loopen des morgens langs dezen dijk van Durgerdam naar Nieuwendam, waar zij met een sleep bootje worden afgehaald. Zoo ook giste renmorgen. Toen zij bij de kromming kwamen, waar de troep lag opgesteld, spron gen dezen eensklaps te voorschijn en na men een dreigende houding aan. Zij verklaarden dat zij niemand zouden doorlaten, doch dat ieder die terug wilde keeren zulks ongehinderd zou kunnen doen. Toen hieraau geen gevolg werd gegeven ontstond eene formeele vechtpartij, waarbij de meerderheid de overwinning behaalde. De Durgerdammers werden verslagen Sommigen werden door de slooteu ver jaagd. Een vier a vijftal kregen ernstige hoofdwonden en moeten het bed houden. Men verzekerde ons dat de aanvallers met bleekpoeder hebben geworpen, doch zulks kan niet worden bevestigd De ge kwetsten zijn door doctoren uit de omlig gende dorpen verbonden. De burgemeester van Durgerdam met den eenigen agent van Durgerdam, Rans- dorp en Schellingwoude heeft zich bij den Procureur-generaal vervoegd om assistentie. De Amsterdamsche politie heeft de han den meer dan vol en worden die plaatsjes bewaakt door gerequireerde rijks-veldwach ters. (Tel.) Suikeraccijns. Het Bestuur van den An ti Suikeraccijnsbond heeft zich met een adres gewend tot de ministers van buiten- landsche zaken, financiën, waterstaat en koloniën, naar aanleiding van de memorie van antwoord, betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring der Brusselsche conventie in zake de suikerbelasting, waaruit blijkt dat de regeering voornemens is een wets voorstel in te dienen tot verlaging van den suikeraccijns met het bedrag der vrij val- 135. Toen Magdalena begraven was en de predikant zijnen broeder het kleine meisje in de armen had gelegd, het kind, dat de doode hem stervend had aanbevolen, toen had hij ook Esther tot hem heengeleid, Esther, die de schreden der arme zorgvul dig en liefdevol hierheen gevoerd had en die haar den laatsten bitteren strijd had verlicht. De zorg over de naaste toekomst trad nu gebiedend op den voorgrond, Est hers werk hier was verrichtzij had noch het recht om hier langer te toeven, noch een plicht om langer te vervullen en nu moest men daaraan denken, waar het kind zou blijven. Voor het oogenblik, ofschoon Richard de naaste aanspraak daarop maakte, voor het oogenblik had hjj het geen verblijf aan te bieden de oude Oltrud in de pastorie was weinig geschikt, om het teedere en ver wende kind op te voeden, destemeer, daar de bezwaren omtrent het ruwe klimaat en het algeheele gebrek aan een dokter zwaar in de schaal vielen. De kleine Veronica, die iedere verande ring, waaraan zij de laatste weken was blootgesteld, stil gedragen had, zoolang zij hare moeder nog zag en nu en dan hare stem hoorde, begon onrustig te worden siuts men Magdalena had heengebracht. Zij klemde zich met zekere angstige teederlieid vast aan Esther, die haar in den loop des tijds lief geworden was en vertrouwd en het was zeer bedenkelijk, haar ook van deze te scheiden. En dan hadden de broe ders ook niemand, geen enkele vrouwelij ke vriendin of bloedverwante, welke de moederlijke zorg over het kleine meisje had kunnen op zich nemen. Esther bleef de eenige toevlucht. Als de christelijke predikant overwoog of hij het kind in een joodsch huis durf de overgeven, dan kwam deze twijfel meer voort uit de verplichtingen, die zijne be trekking hem oplegden, dan uit eigen in zicht. Het teedere kind, nog niet beroerd door geloofsstellingen, vond in Esthers lief devol vrouwelijk gemoed de beste ontwik keling en toen de tijd drong tot een be sluit, daar de schepen gedurende de win termaanden niet voeren, toen gaf de uit spraak van Richard, die Veronica beschouw de als zijn eigendom, de beslissing. Zoo had dan Esther, onder geleide van den schilder, het kind medegenomen het wederzien der beide broeders was van te korten duur geweest, dan dat bepaalde be sluiten met betrekking tot Veronica's toe komst konden genomen worden, te meer, daar er over haar verleden nog steeds een sluier lag. Want licht hadden de verwar de en spaarzame verklaringen, welke Mag dalena in koortsachtige oogenblikkeu gaf niet geschonken, hoogstens eenen argwaan opgewekt, welke in Richards hartstochte lijke bewogen gemoed een vruchtbaren bo dem vond. Zij had ir. hare vertwijfelings volle uitbarstingen wel verteld, dat zij graat Herberts vrouw was en dat hij haar verlaten had, om een rijk huwelijk te slui ten, maar het werd in haar verzwakt denk vermogen niet zoo helder, dat zij zeggen kon, waarom Constantijns naam in het trouwregister stond. Wat zij daarvan zei- de, was te verward en te ongelooflijk, om als uitgangspunt te kunnen dienen voor verdere nasporingen, des te meer, daar zij in Londen toch Constantijns naam gedra gen had. Deze verbalen, welke de zieke zelve zoo diep schokten, dat zij gewoonlijk uit be zorgdheid voor haren toestand moesten af gebroken worden, lieten moeilijk gissen, waar waarheid en fanfazie van elkander scheidden, en toen kwam de langdurige bewustelooze toestand, die iedere gedachte

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1