Gemengd. 40 milicien-sergeanten worden aangesteld. (Dat aantal was tot nu toe 20.) Wanneer een udspirantenklasse niet tot de aangegeven sterkte kan worden samen gesteld door aanmelding, zal het ontbre kende aantal worden aangevuld door aan wijzing (art. 10(3 militiewet 1901) van de meest daartoe geschikte lotelingen. De adspirant-uiilitie-officier moet Neder lander zijn. De milicien-korporaals, die de opleiding tot milicien-sergeant volgen en eene ver bintenis als adspirant-militie-officier heb ben aangegaan, wonen in afzonderlijke ka mers met onderofficiers-meubilair. De milicien-sergeanten 8 of 4 maan den (deze laatste zijn dan in Oct. en Nov. vrijwillig onder de wapenen gebleven) die eene verbintenis hebben aangegaan als adspirant-militie-officier, en in December aangesteld zijn tot milicien sergeant, wor den reeds met Febr. in het genot van groot verlof gesteld. IMtKNlilvX*. 27 Januari lont. In de Zaterdagavond gehouden algemee ne vergadering van het Ziekenfonds alhier is als penningmeester benoemd de beer J. H. Valk, in de plaats van den heer A.du Burck, die verzocht had niet meer in aan merking te komen. En gisteravond zijn de hoeren J. Mul der en J. M. H. van de Sande resp. met algemeene en bijna algemeenc stemmen her kozen als leden van het Bestuur der Wil- hel mi na-Bewaarschool. Oad/.and. Be loop der bevolking over 1902 is als volgt Op 31 Dec. 1901 bestond zij uit 5(35 m., en 5(36 vr., totaal 1131 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 18 m. en 9 vr., en door vestiging met 38 m. en 10 vr. is samen 50 m. en 25 vr.zij verminderde door overlijden met 8 m. en 8 vr. en door vertrek met 58 m. en 32 vr., is samen 00 m. en 40 vr., zoodat al- zoo op 31 Dec. 1002 de bevolking be stond uit 110G zielen, 555 m. en 551 vr. zij is dus verminderd met 25. Naar Amerika vertrokken 15 m. en 11 Men schrjjtt uit Zeeuwsch Vlaande ren Oostelijk Deel De agenten der Noord-Brabantsche en Zuid-Hollandsehe suikerfabrieken zijn vol op bezig met het afsluiten van contracten voor de levering van suikerbieten voor de aanstaande campagne. En daar de prijs aanmerkelijk hooger is dan verleden jaar, zijn vele landbouwers wel genegen eenigo gemeten beetwortelen te contracteeren. Met de Union Sucrière wil het echter zoo goed niet vlotten. De landbouwers willen over het algemeen liever onderhan delen met de agenten der Nederlandsche fabrieken dan met de heeren. aangesteld door de Belgische vereeniging Enkele landbouwers nemen een afwach tende houding aan en spreken er van zich aan te sluiten bij den Bond van bieten verbouwers uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren en Watervliet (België.) Weer an deren, o. a die uit de gemeente Clinge, bieden een 100 gemeten bietwortelen aan den meestbiedende te koop aan. Doch hoe het ook zij, zeker is het, dat dit jaar hier heel wat meer beetwortelen zullen verbouwd worden dan in 1902, ook door de land bouwers aangesloten bij de coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent, die zeer tevreden zijn voor de bijbetaling dezer da gen hen uitgekeerd voor de beetwortelen geleverd in 1902. Daardoor hebben en kelen ƒ11, de meesten ƒ10 per duizend kilogram beetwortelen ontvangen terwijl de prijs bij de andere fabrieken verleden jaar slechts ƒ9 was. De kommies 3e klasse van den Brink wordt overgeplaatst van Uoedekenskerke naar Eede. Toen het met. een helder stemmetje zeide Ik ben Veronica, toen herhaalde hij in diepe ontroering Mijne Veronica. XIX. Boven Magdalena's graf dwarrelde de sneeuw de noordstorm had de laatste vochtige en verteerde bladeren der kransen weggenomen, door liefhebbende handen als afscheidsgroet daarop nedergelegd en het bruisen der zee klonk rommelend er over heen. Ook in de pastorie was het stil gewor den de klaagtonen der schoone vrouw en de woeste smart van Richard waren nu verstomd, maar ook het zoete kinderstem metje, dat somtijds de haiten had verkwikt en in het verduisterde gemoed der moeder had weerklonken als engelentoner. Zij waren allen heen, allen, die den predikant na stonden, naar wie hij zoo vaak in een zame uren vurig had verlangd, en die toen, als antwoord op die heimelijke wenschen, sprookjesgewijze in zijn leven traden, om dan opnieuw te verdwijnen. (Wordt vervolgd Donderdagnamiddag werd te Oost burg op het »Groote Gat." van wege de ijsclub eene harddraverij op schaatsen ge houden, waaraan door een 14tal rijders werd deelgenomen. Ie prijs ƒ10.werd behaald door C. de Swarte, 2e pr. ƒ7.50 door Iz. de Swar- i te, beiden te Zuidzunde, 3e pr. ƒ5.door W. van Dam en 4e pr. ƒ2.50 door J. Versprille Az., beiden te Oostburg. Aan de ringrjjderij werd door een 20tal rijders deelgenomen, liet zachte winter weer had een aantal toeschouwers naar de ze, aldaar zeldzame voorkomende hardrij - j derij uitgelokt. Tijdens de wedstrijden ge raakte een hond door het ijs en zou zeker vei dronken zijn, ware niet een der toe schouwers er bij gesprongen, man en hond werden nu gered nadat de hond zijn red der nog een beet boven zijn oog had toe gebracht. Van den eigenaar ontving de man voor zijn moedige daad drie rijks daalders. Woensdag hield de heer Ca uiman, rijks-luinbouwleeraar voor Zeeland, te Zuid- zande eene voordracht over het snoeien der vruchtboomen. Na eerst het talrijk opgekomen publiek door middel van lichtbeelden niet de door onbekende snoeiers gevormde kroonboouen in kennis gesteld te hebben, liet hij enkele boomen zien zooals de natuur ze zelve ge vormd wil hebben. Een bekwame snoeier neemt hieraan een voorbeeld en spreker drukte vooral de be zitters van vruchtboomen op het hart uil sluitend bekwame vakmannen te nemen- Wat wil men toch, vroeg hij, met do zoo genaamde holkroonen bereiken bij dezen vorm verhindert men het doorgroeien van den stam, door hem telkens weg te snij den. De boom daarentegen tracht dit ver lies gedurig te herstellen, waardoor er een strijd tusschen snoeier en boom ontstaat, totdat eindelijk de boom het opgeeft en öf misvormd blijft of ten gronde gaat. Hij stelde daarom voor, wil men met snoeien een gunstigen uitslag verkrijgen, men de natuur van den boom in dezen na volgen moet door het vormen van de pira midale kroon; niet alleen dat dan de boom gunstiger ontwikkelt, maar hij zal ook overvloediger dragen. Verder gaf hij enkele wenken hoe van meet af aan de kroonen moeten gevormd worden mi welke middeltjes men toepas- j sen moet om de takken een vercischten stand te geven. Vervolgens gaf hij enkele boomgaarden met onderbeplanting van frambozen en bes sen te aanschouwen en tevens hoe deze niet kalk en bordeanxsche pap tegen de heerschende ziekte moeten behandeld wor den. 8pr. hoopte dat deze voordracht welke met zeer veel belangstelling gevolgd werd, er zou toe bijdragen om aan de vrucht- j hoornen de noodige zorgen te besteden 't gevolg hiervan zou zijn, mooiere en ge zondere boomen en rijkere opbrengsten. Men schrijft uit Zuiddorpe Donderdag ontmoette onze veldwachter in een dennenbosch, hij de Belgische grens gelegen, 5 Belgen, die bezig waren groene dennenappels te plukken Vier van hen, die hoog en droog in den top van een dennenboom zaten, hadden eerst weinig lust hun verheven zitplaats te verlaten, maar voldeden ten laatste toch aan het vprzoek van den veldwachter, die tegen de vijf mannen procesverbaal opmaakte en de zakken met appels in beslag nam. Naar tuen uit, goede bron verneemt, ver knopen deze luitjes- in België een baalzak groene dennenappels, die daar naar men wil, gemalen worden ter bereiding van verfstoffen, tegen zes frs. Op Belgisch grondgebied een 50 meters van de dennenbosschen bewaren ze bij een arbeider de verzamelde appels tot 't vrachtje groot genoeg is voor een leverantie. Zieu ze, terwijl ze in de bosschen aan den ar beid zijn, de politie op hen afkomen, dan vliegen ze »de schreef" over en wachten daar tot het veld of liever het bosch weer veilig is. Gisterenmorgen werden te Oostburg door den Burgemeester ten raadhuize al daar, bij inzet en opbod, herverpacht voor 3 jaren, ingaande 1 Mei 1903, de tollen op den weg van Groede naar Nieu'wvliet, van Schoondijke naar I.Izeudijke en van Oosthnrg naar Zuidzande. liet hoogst geboden werd voor den weg van Groede naar Nieuwvliet door A. Herinon, te Waterlandkerkje voor 500weg van Schoondijke naar IJzendij- ke (Zevenhofstedenstraat) door A. J. de Reu, te Groede, .ƒ300 weg van Schoon- -dijke naar IJzendijke (Prins Willem- en Oranjepolder) door J. -I. Catsman te IJzen dijke ƒ305 en weg van Oostburg naar Zuidzande door Adra C. van den Broecke, te Oostburg, ƒ005. Er is alzoo ƒ1055 per jaar meer inge schreven dan hij de verpachting op 15 Dec. 1.1. De Provinciale Stilten van Zeeland zullen worden bijeengeroepen tegen Vrij dag 20 Febr. a. s., ter benoeming van een lid van Ged. Staten in de plaats van mr. C. Lucas se, benoemd tot Kantonrechter. Bij den Raad van State is ingeko men een wetsontwerp tot. verbod van het houden van verlotingen. In de Hervormde kerk te Bolsward is de vorige Zondag een 85jarige man bij den aanvang van het eerste gezang plot seling doodgebleven. Te Megen is een student van het gymnasium der Franciscaner paters bij het schaatsenrijden verdronken. I In de kelders of gewelven van Au- bervilliers heeft de Parijsche overheid dui zenden doodkisten gereed staan voor geval van uitbreking van een epidemie, een plaatselijke ramp of een herhaling van de straatgevechten van vroegere revolutie-da gen. Deze doodkisten worden dag en nacht bewaakt door mannen die tusschen de lan ge rijen opgestapelde kisten lrtopen om op te passen voor brand en dieven. Daar de kelders zeer uitgestrekt zijn, worden de wachters altijd geteld bij het aankomen en aflossen. De voiige week Donderdag bemerkte men dat een der nachtwakers ontbrak. Men doorzocht alle gangen maar men vond niets. Vrijdagavond laat bemerkte echter een andere wachter op een bepaal de plek een lucht van rum, en bemerkte dat die uit de bovenste kist kwam. De deksel daarvan was dichtgeslagen en kon slechts met behulp van een anderen wach ter geopend worden. Zij vonden toen het lijk van den vermiste in de kist met een leege flescli in zijn handen. Men vermoedt dat hij onder den iuvloed van sterken drank in de kist was geklom men om bij den rondgang van den inspec teur aan diens randacht te ontsnappent maar dat toen het deksel is dichtgevallen en hij daarin is gestikt. De politie te Haarlem heeft een vrouw aangehouden die haar werk er van maak te winkeliers op te lichten door vergulde twee-en-halfcentstukken uit te geven voor tienguldenstukken.) Het was haar nu weder gelukt in een winkel in het Schoterkwartier. Te Hoogkarspel waagden zich twee kinderen te ver op zwak ijs, met het ge volg dat ze beiden er door heen zakten en een van hen verdronk. Woensdagmiddag werd den school kinderen te Gouda vrijaf gegeven om te gaan schaatsen rijden. Op zich zelf beteekent dit niets, maar met het oog op het overal nog zwakke ijs daar in den omtrek, was dit geven vun een vrijen middag zeer onverantwoorde lijk. Vele kinderen kregen dan ook van hun ne ouders geen permissie en konden dien middag zich op andere wijze vermaken, zeker niet ten pleziere van de ouders. Drie jongens, uit een der buitenwijken, gingen evenwel, als zoovele anderen, met de schaat-en er op uit, doch keerden des avonds niet terug. De ouders verkeerden spoedig in groote ongerustheid, toen het maar steeds later werd, en niemand van de jongens zich liet zien. Men ging aan 't zoeken met lantaarns enz., men gaf de politie kennis van het geval, die toen ook onmiddellijk er op uit ging. Men bleef zoeken den ganschen nacht, doch alles tevergeefs, geen spoor werd van de jongens ontdekt. De 'mogelijkheid bestond, dat ze met hun drieën hadden afgesproken naar Rot-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2