Binnenland. vee, springt het comité ook al niet ver. Benaderen de ambtenareu, wanneer het vee te laag is aangegeven, dan zijn ze ze ker in hun recht. Benaderen ze, wanneer de aangifte juist is, dan voelen ze het in hunne portemonnaie, dank zij de 7 pet voor den vleeschliouwer Maar wij kunnen gelukkig constateeren, dat in de abattoirs, waar vaste ambtena ren dienst hebben, zich langzamerhand des kundigen ontwikkelen, die den prijs van een stuk vee vrij goed kunnen beoordee- len, wat misschien den slagers wel een doorn in 't oog is. Ten plattelande zal de toestand wel niet zoo gunstig zijn als in de steden, maar t voordeel is altijd aan den kant van den aangever in dezen. Wat het verwijt betreft tegen den 011- willigen kommies verificateur, wanneer de aangever niet in het bezit was van de ae- cijns-quitantie, die na kantoortijd bij den ontvanger niet meer te verkrijgen is, zul len geen smeekbeden het hart van den ambtenaar van den actieven dienst ver murwen, hij kan het beest niet verifieeren. De administratie is anders toeschietelijk genoeg, en is bijv. bepaald, dat runderen, des Zaterdags aangegeven, des Zondags moeten geverifieerd worden. Ik geloot wel, dat het geachte comité in dit laatste verhaaltje een beetje aan be gripsverwarring lijdt. Na deze ontleding zullen we maar niet verder ingaan op het onsympathieke stuk ten gunste van de afschaffing van den ge- slachtaccijns. Ons do l was geenszins het benaderings systeem te huldigen, of eene belasting te verdedigen, die al lang tot de geschiedenis moest belmoren, maar een woord van pro test te uiten, daar waar de administratie der accijnsen en hare ambtenaren valsche- lijk werden aangevallen. I)r Scliaepman. Woensdagmorgen te 4 uren is Dr. Scliaep man te Rome overleden. Hij werd in 1844 geboren te Tubbergen (Overijssel.) In 1867 priester geworden, vertrok liij naar Rome om er zijne studie voort te zetten en verbleef daar tot in 1870. Aldaar den doctorstitel verworven heb bende, werd hij benoemd tot professor aan het Groot Seminarie te Rijsenburg Nog student aan dat Seminarie zijnde, gaf hij znlke proeven van dichterlijke ga ven, dat de bevoegde Alb. Thijm schreef »Er is een nieuwe, nog onbekende ster aan den dicht'renhemel verschenen" en de het bericht van zijn dood, waren daardoor genoegzaam verklaard. Een brief van Richard, dat Magdalena teruggekomen was en doodziek in de klei ne pastorie lag, bleef onbeantwoord; de schilder scheen zich te bevinden op eene zijner reizen in het gebergte, welke hij ge woon was in den nazomer te maken. De hartelijkheid, welke de broeders voor el kander gevoelden, was niet verminderd, maar sedert de rusteloosheid van het zoe ken en verlangen naar de geliefde bij Ri chard had plaats gemaakt voor een be daarder stemming en ernstiger werkzaam heid, sedert hij de smartelijke gebeurtenis beschouwde als afgesloten, sedert dien tijd gingen vaak vele weken voorbij, zonder dat zjj bericht van elkander kregen. (Wordt vervolgd eveneens bevoegde Van Lennep »Daar is een andere Vondel onder ons opgestaan". Zoowel door zijne lezingen als door zijne geschriften in hun bondigen, helderen, pit- tigen stijl, gaf hij weldra ook blijken van uitgebreide, diepe kennis op ander gebied van het menschelijke weten, vooral op dat der geschiedenis en staatkunde, zoodat het district-Breda hem bij 't aftreden van Mr. L. Luijber tot afgevaaidigde voor de Twee de Kamer koos. In dit staatslichaam nam hij spoedig eene marquante, overwegende positie in. Onwrikbaar zijne beginselen op de groo- te staatkundige punten handhavende, voer de hij nimmer eene stelselmatige oppositie tegenover andersdenkende Kabinetten en was hij ook om zijn open, rond en joviaal karakter bij alle partijen eene persona grata. Hierbij dient gevoegd, dat hij reeds vóór de verschijning van de pauselijke encycliek: iRerum novarum", de daarin gepredikte christelijk democratische denkbeeldek in zake de sociale kwestie beleed en verde digde. Het vaderland verliest in hem eeu waar dig, uitstekend staatsburger, bij de Twee de Kamer een sieraad, de Katholieke par tij haar leider en machtigsten strijder. Hij ruste in vrede. KKKMvKYS. 23 Januari 1903. Mej. A. M. Wemelsfclder, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier; is als zoodanig benoemd te Maassluis. Sclioomlijke. De vereeniging tot verze kering van varkens hield Maandag jl. baar 29e jaarvergadering. Uit het verslag over liet afgeloopen jaar bleek, dat de 39 leden gezamenlijk 53 varkens verzekerd hadden, dat ontvangen was ƒ217.34 en uitgegeven 174.45, waardoor het kapitaal gestegen is tot ƒ839.54. De inleg voor nieuwe leden werd bepaald op 5 gulden de maaudelijksclie contribu tie op 20 cent per varken. I*e uitbetaling voor gestorven varkeus werd vastgesteld op 40 cent per K G. bru to gewicht. Als leden van het bestuur werden her benoemd de heeren A. van Male als voor zitter en Iz. Dubois als weger. Gekozen werden als nieuwe bestuursle den de heeren Iz. van de Sapde en J M. Risseeuw. Als peuningmeester treedt op de heer Jac. Butler. Besloten werd om op 1 October e. k. het 25jarig bestaan der vereeniging feestelijk te vieren. De heer K. Veen, te Zaandam, be roepen predikant te Oostburg, heeft aldaar voor de classis Axel voor de Geref. Ker ken in Nederland zijn peremptoir examen afgelegd en is met algemeene stemmen toe gelaten als predikant aldaar. Dezer dagen werden te Biervliet bij een voerman twee balen bloem ontvreemd, van een geladen wagen met 8 balen, die gereed stond om den volgenden morgen te vervoeren. Een vorige week werden verschillende winkelwaren ontvreemd bij de Middelburg- sche schipper. Deze brutaliteit gebeurde 's Zondagsavonds, toen niemand aan boord was. des avonds ongeveer na 9 uur. De dieven werden opgemerkt en nog ten deele achtervolgd, zoodat ze een deel van den buit kwijt raakten, als kolfie, suiker en pakjes zeeppoeder, ruim het vierde deel van het gestolene. Het zoude te wenschen zijn dat in bo vengenoemde uitgestrekte gemeente eene sterkere politiemacht gevestigd was. Bij Kon. besluit is de railitie-com- niissaris in de provincie Zeeland, luitenant kolonel H. B. de Blij, in vermelde betrek king overgeplaatst naar het 3e militie-di strict van Noord Holland en benoemd tot militie-commissaris in de prov. Zeeland, de gepensionneerde kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger A. Klontje. Aurilctibtirg. Ds. G. Hofstede, pred. bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Delfzijl aangenomen. Aui'ileiiluirg, 23 Jan. De heden gehou den zitting van den Gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat ten opzich te van de beslissing van den raad, het bij adres van I. Jansen gedaan verzoek tot rooi ing van een tweetal boomen, ter afdoening te stellen in handen van B. en W., door dit college daaraan geen gevolg is gege ven, omdat bij nader onderzoek is geble ken, dat adressant zelve niet precies wist, welke der twee boomen hij wenschte ge rooid te hebben. Door het afhakken van enkele takken is aan zijn verlangen vol daan en zal uit de praktijk moeten blij ken of dit middel afdoende is. Voorts ver dient het voortaan aanbeveling om adres sen wat duidelijker te stellen opdat men wete wat de strekking daarvan is. Nopens de vulling der putten op den weg naar St. Kruis, zal voldaan worden zoodra het weder zulks toelaat. Tot de ingekomen stukken behoorden kennisgevingen van Ged. Staten a tot goed keuring van de gem.-rekening over 1902, waarbij enkele gegronde aanmerkingen wa ren gemaakt, doch waarbij er ook waren, die uien, onder zijns gelijken zijnde, ge zocht zoude noemen, maar welke term niet toegepast raag worden op het Ged. College. 4. tot goedkeuring der gemeente-begroo ting voor 1903 c. id. der verordening tot heffing van plaatsgeld op de wekelijksche veemarkt. Verder was ingekomen een adres vau J. v. d. Kerckhovon, P. Riemens en wed. F. L. de Grave met verzoek tot steun van gemeentewege van een eventueel adres, waarbij subsidie zou worden gevraagd voor den aanleg van een harden weg in den Diomedepolder. De voorz. zeide, dat adressanten zeker iets hebben hooren luiden omtrent eene verharding vau den Weg in dien polder, maar welk plan nog niet vaststaatdit adres, dat zeer voorbarig is, kan dns eerst behandeld worden, als zulk een verzoek tot den Raad komt. Het telefoonkantoor verzond in 1903 567 en ontving 683 telegrammen. De commissie tot wering van schoolver zuim heeft zich voor 1903 dermate gecon stitueerd, dat de heeren Van der Plaat en De Brujjne resp. voorzitter en secretaris zijn. Alle voor kennisgeving aangenomen. Op het Suppletoir kohier van de hon denbelasting werden geplaatst 3 aanslagen le klasse a f2.50 elk en 11 in de 2e kl. a f 0.50, voor 6 maanden 1902. Op een vraag van den heer Reepmaker of houden van jagers, die dit bedrijf voor hun brood uitoefenen, in eene lagere klas se kunnen geplaatst worden, antwoordde de voorz. dat de verordening zulks niet toeliet. Op het adres van den stadswerkman tot verhooging van zijn loon, zeide de voorz., dat ook deze, niet ontgaande aan de te genwoordige strooming om te geraken tot lotsverbetering, een vast dagloon van ƒ1 heeft gevraagd. Neemt de raad dit voorstel aan, dan zal de gemeente f24 meer betalen dan thans, wjjl hij gedurende 7 maanden fl.en de overige maanden 80 ct. per werkdag heeft. B. en W. stelden voor het verzoek toe te staan, onder beding, dat deze regeling ingaat met 1 Februari, omdat hij een 14 dagen ziek geweest zijnde, gedurende dien tjjd is uitbetaald volgens de oude bepa ling. De voorz. verklaarde zich wel voldaan over den stads-werkman alleen was het hem wel eens opgevallen, dat hij over allerlei praat en de stadstijd eigenlijk niet mag verbabbelen. Er is een spreekwoord dat zegt, dat men geen twee dingen tegelijk kan doen. En dat is hier ook zoo men kan niet tege- I jk zijn werk verrichten en praten. De heer van den Berg merkte op, dat iedereen hem nog al eens aanspreekt en dus voor den werkman deze gelegenheid den dief maakt. De voorz. zeide, dat men den dief toch niet mocht bevorderen. De heer Van den Berg vroeg verder, of bij voorkomende ziektegevallen de werk man zou worden uitbetaald volgens het ou de tarief. De voorz. meende dat elk geval op zich zelf moest worden beschouwd. De heer Vau den Berg voerde hiertegen aan, dat andere gemeente-ambtenaren toch werden uitbetaald volgens hunne jaarwed de. en dus ook deze daarop aanspraak zou de hebben, omdat hij toch ook gemeente ambtenaar is. De voorz. zeide, dat het verschil tus- schen deze en andere gemeente-ambtena ren dadelijk in het oog springt, ten op zichte van het loon, dat voor dezen per dag is berekend. Voorts zou bij langdu rige ziekte van andere ambtenaren wel de gelijk overleg met den Raad noodig zijn. Met alg. st. werd het voorstel in dezen geest aangenomen. Goedgevonden werd de weg aan de Kaaipoort die groote slagen vertoont en waardoor een aanzienlijke grondverplaat sing outstoud, met grind te verharden. Ten vorigen jare werd dit werk begroot op t 556 en werd van de uitvoering afge zien, omdat de raming te hoog was voor het nut van dit werk. Wjjl de verkoop van de boomen de ra ming met f255 heeft overschreden en de mogelijkheid bestaat om goedkooper aan grind te komen dan anders door eene schik king te treffen met den aannemer van de verharding der Bewester Eedestraat, werd door B. en W. voorgesteld dien weg thans te verbeteren, welk werk thans uit de ge wone middelen slechts een f 200 zoude vorderen. Voor ingenomen terrein aldaar zal aan elk der bewoners f 0.75 worden vergoed. Ingevolge een vroeger in beginsel ge nomen besluit, werd met algemeene stem men goedgevonden eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan te stellen op eene jaarwedde van f 100, onder voor waarde dat, als te zijner tijd een zoodani ge verandering in het personeel mocht ont staan, dat eene onderwijzeres wordt aan gesteld, de thans benoemde zal worden ontslagen. Alvorens tot stemming over te gaan, vroeg de heer Reepmaker naar het advies van het hoofd der school over de op de voordracht staanden, waaraan werd vol daan.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2