Mij is de wrake. No. 763. Woensdag 21 Januari 1903. 12® Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Dr Schaepman. Zaterdagochtend ontving het Ceiitrnm het volgende telegram betreffende dr. Schaep- man's toestand: »Dr. Schaepman heeft de nacht vrij rustig doorgebracht. Benauwd heden geheel verdwenen. Hij lijdt veel pijn aan de voeten, een gevolg der hart ziekte. Advies van den dokter hedenmor gen Toestand goed vooruitgaande, zelfs van dien aard dat wij depêches zullen ver minderen. Telegram aan de Tijddoor ons heden gezien, geeft onjuisten indruk. Dr. Schaepman sprak zijn verschillende talen, zooals hier noodig was, uitstekend, een bewijs dat van abnormaliteit van geest geen sprake is geweest. Dr. Lapponi zei- de, dat de snelheid van herstel wijst op eene constitutie, die hoop geelt op nog ve le levensjaren". De Tijd ontving dien dag het volgend telegram uit Rome, 2 u. 10: »Dr. Schaep man gaat voortdurend in beterschap voor uit. Dit blijkt ook uit goeden slaap enz. De doktoren oordeelen, dat het voortaan overbodig is telegrammen over den toe stand te seinen". BRESKENS, 20 Januari 1003. Behalve de tol van Breskens naar Groe- de zullen de provinciale tollen in het voor malig vierde district worden herverpacht. De niet-gunning is een gevolg van een, naar het oordeel van Ged. Staten, te laag ingeschreven som. Of de herverpachting een beter resultaat zal hebben is voorhands nog een open vraag. Immers bij de gestadige verbetering en verharding van de polderwegen wordt daar van hoe langer hoe meer gebruik ge maakt en verminderd alzoo het verkeer over die wegen, waarop tollen geplaatst zijn. En dat deze vermindering van in vloed is op de inschrijvingssom is duidelijk. Bctranchenient. Tot wethouder dezer gemeente werd Zaterdag 1.1. door den Ge meenteraad benoemd de heer W. Alme- kinders. Daarmede is voorzien in de vacature van wethouder, ontstaan door vertrek van den heer Iz. Risseenw. Het nieuw gekozen lid A. Risseeuw werd in dezelfde zitting ge ïnstalleerd. Bij den Quaestor van het Classikaal Bestuur van IJzendijke is in 1902 ontvan gen Voor het fonds voor noodlijdende ker ken en personen Collecte van IJzendijke ƒ2.35, Biervliet ƒ7.145, Hoofdplaat f2.855, Waterlandkerk je f2.50. Schoondijke f5, Breskens f 4.37, Nieuwvliet f2.165, Sluis f10St. Anna ter Muiden f 1.75, St. Kruis f2.60, Oost burg f3.70, Groede f7.23, Retrauchement f4.—, Cadzand f8.84, Axel f 12.55, den Hoek f 5.80r', Terneuzen 114.20, Zaamslag f 15.Hontenisse c.a. f8.47 en Sas van Gent met Philippine fl.565. Van de Kerkvoogdijente Oostburg f 10.Aardenburg f 5en Terneuzen f 5. Voor het Hulppensioenfonds voor Emi- riti-predikanten Van de Kerkvoogdgen te IJzendijke, Schoondijke, Groede, Sluis, St. Anna ter Muiden, Aardenburg, Terneuzen, Zaamslag, Hulst en Sas van Gent, elk f10. Voor de Synodale weduwen- en weezen- beurs: Van de Kerkvoogdijen te Aarden burg f 5.Terneuzen f 5.en Hulst f 10.— Voor de Generale Kas: Van IJzendijke f3185, Schoondijke f 17.50, Groede f 13.25, Nieuwvliet 12.50 Sluis f 52.St. Anna ter Muiden f 13.50, St. Kruis f 12.Aardenburg f 47.545, Oost burg f 24.40, Zuidzande f 4.75, Cadzand f 20,35, Retranchement f 4.75, Terneuzen f 32 25, Sluiskil f 6.Zaamslag f 6.50, Hontenisse c.a. f 12.85 en Hulst f 65.45. IJzendijke, 19 Jan. De heden gehou den zitting van den gemeenteraad werd door 6 leden bijgewoondde heer De Jae ger was afwezig. Na lezing der notulen merkte de heer Hendrikse op, dat bij de verhuring van de beurs aan Lievens was bedongen geen al coholische dranken te verkoopen, hetwelk in de notulen niet voorkomt. Overeen komstig zijn verzoek werd dit er alsnog in opgenomen, waarna ze werden goedgekeurd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat a bij gedane kasopneming ƒ2026.975 aanwe zig was, b de opbrengst van het kaphout met 10 °/0 oukosten ƒ64.515 bedroeg, c de heffing van plaatsgeld in de beurs door H. M. de Koningin, en d het contract der onderhandsche verhuring van de beurs door Ged. St. is goedgekeurd, evenals de gem.- rekening over 1901. Verder werd medegedeeld, dat voor Ged. St. geene termen aanwezig zijn tot tus- sehenkomst in zake de jaarwedde van den onderwijzer Dellaert. Weshalve werd deze zaak opnieuw bij den raad aanhangig gemaakt, waarbij B. en W. voorstelden geene verhooging toe te staan, althans dit was de conclusie van de meerderheid van dit college de min derheid vertegenwoordigd door den voor zitter was van meening, dat eene verhoo ging billijk was, omdat Dellaert als waar nemend hoofd was benoemd. Wel is diens jaarwedde verhoogd, maar ook die van andere onderwijzers is ver hoogd. De heer Hendrikse vond het beter, nu de neuzen geteld zijn en De Jaeger er niet is, dit punt uit te stellen tot bij de be grooting. De heer Carpreau zeide, dat daartoe geen reden was, evenmin als voor de verhoo ging der jaarwedden. Voorts is een plaats vervangend hoofd bij de wet niet gekend en heeft hij zich deze titel zelf maar toege- eigend. De voorz. merkte op, dat Dellaert hier toe is benoemd. De heer Carpreau bleef er bij, dat deze titel bij de wet niet bestaat en als Del laert daartoe is benoemd, dit in elk geval eene domheid is van hen, die hem benoem den. De heer Hendrikse zeide, dat de heer Carpreau in elk geval dan toch ook aan deze domheid had medegewerkt. Op een vraag van den voorz. werischten de beide wethouders hun voorstel niet in 132. Geen enkele vraag werd verder tusschen hen gewisseld, de predikant liep ijlings vooruit en wenkte, zijne kamerdeur ope nend, den visscher om de onmachtige op zijn eigen bed neder te leggen. Toen verscheen de oude vrouw, die zij ne kleine huishouding in orde hield. Sprakeloos staarde zij een oogenblik de beide nette dames en het sclioone kind aan, maar dadelijk kreeg zij hare bezin ning terug, toen de kleine zeide Veroni ca is dorstig. Wat een engeltje, riep zij bewonderend uit, hoe fijn en schoon en wat een helder stemmetjeZeker zult ge drinken, mijn hartje, dadelijk. Maar Werner nam zelve het kind bij zich en bevochtigde hare lipjes met water uit een glas, dat op een kleine tafel stond. De moeder heeft uwe bulp meer noodig, vrouw Oltrud, haal spoedig water en azijn en ontkleed de dame. Hij zette de kleine, die heel bedaard en opmerkzaam hare moeder beschouwde, in een leunstoel en begon, terwijl de huis houdster compressen gereedmaakte, de sla pen der bewustelooze met eau de cologne te wrijven. De koelte en de stilte, de verfrisschende invloed, werkte eindelijk op de overspan nen zenuwen en Magdalena sloeg de oogen op, wier eerste bewuste blik den trouwen vriend harer jeugd trof, die bezorgd en vol liefde zich over haar heen boog. Een za lige rust teekende zich op het schoone ge laat, zij breidde de armen uit en trok zijn hoofd neder op hare borst. Daar ben ik terug uit de wereld, zeide zij, ik heb erg gedwaald, Werner, maar nu Zijt gij tehuis, viel hij haar diepbewogen in de rede. Uitgeput en vermoeid streelde zij zijne hand. Ja, bij u, zeide zij diep ademha lend, het valt zoo zwaar te sterven in den vreemde, als men zijn hart niet kan ver lichten en nu ben ik hierheen gekomen en bid u vergeef mjj en neem mij op met mijn kind. Dierbare, dierbare Magdalena, gij maakt mij toch zoo gelukkig, omdat gij weder keert tot uwe vrienden, die uw gemis zoo smartelijk hebben gevoeld en gij brengt ons een zoo kostbaar geschenk. Hij wees op het kleine meisje en legde het, daar het naar hare moeder heenwilde, Magdalena in de armen. Mijne Veronica, zeide zij met gloeiende innigheid, gij zult haar behouden als een dierbaar pand onzer vriendschap, als een aandenken aan mij en haar niet verlaten, als ik zal zijn heengegaan, voegde zij, zich oprichtend, op angstigen toon daarbjj. Be loof mij dat, Werner, beloof mij dat reeds heden Hij reikte haar de hand ik zal haar een trouw vriend zijn, evenals u, Magda lena. Maar nu, wees bedaard en denk nu alleen daaraan, dat gij tehuis zijt onder mijne bescherming. Wat daar ook achter u ligt en wat daar ook komen mag, uw lot wordt bestuurd door een goeden God. De mensch waant zich wel verlaten, hjj is het nooit. Laat ons iedere mededeeling verschuiven tot een gunstiger oogenblik, als gij u krachtiger zult gevoelen en als geen dringender plichten op den voorgrond zullen treden. Gij moet nu voor alles rust hebben, gg en het kind, ik denk, wij zul len vooreerst ons daarmede vergenoegen, dat gij bjj mij zijt. Dankbaar boog zij het moede hoofd, ha re oogen vielen weer opnieuw toe en zjj duldde het zonder tegenspraak, dat Esther, toen de predikant was heengegaan, haar ontkleedde en vol zorg te bed hielp.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1