BRESKENSGHE COURANT Mij is de wrake. No. 762. Zaterdag 17 Januari 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren en brievengaarders worden abonnementen.aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl ELKMAS te Breskens. Voor de verkiezing van een lid vau de Provinciale Staten in het district Goes in de vacature, ontstaan door het vertrek van den beer jhr. mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort, is van anti-rev. zijde alleen can- didaat gesteld de heer D. Mulder, burge meester van Ovezande, Driewegen en Nis- se. De liberalen vereenigen zich algemeen met de candidatuur van den heer J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke, terwijl bet verluidt dat de katholieken ook met een eigen candidaat zullen komen, eveneens een burgemeester, nl. die van 's Heerenhoek, de beer J. G. P. Tiraans. De verkiezing van een lid van de Tweede Earner in bet district Middelburg, in de vacature, ontstaan door de benoe ming van den beer mr C. Lucasse tot kantonrechter te Goes, zal dus niet zonder stemming afloopen. Immers, zooals ver wacht werd|is"'gcschied, de S. A. P. heeft een eiger. candidaat gesteld en wel den heer J. A. Bergmeijer, die ook in 1901 de candidaat Mier partij was. Toen be haalde bij 697 van de '6305 uitgebrachte geldige stemmen, nl. 332 in Middelburg, 246 in Vlissingen en 119 in de verschil lende dorpen van het district. De liberalen zullen voor deze verkiezing wel geen candidaat stellen, de gewoonte volgende, die bij ambtshalve verkiezingen gebruikelijk isde vrijzinnige kiesveree- niging te Vlissingen nam reeds een besluit in dien geest, te Middelburg zelf bestaat thans geen liberale kiesvereeniging meer, sinds de vereeniging .Eendracht maakt Macht" is opgeheven en de .Vrijzinnig Democratische kiesvereeniging is geworden. Wat deze vereeniging zal doen, zal nog moeten blijken. De herkiezing van den heer Lucasse mag natuuilijk zoo goed als zeker genoemd wor den. zoodat de heer Bergmeijer meer als een protest-candidaat is te beschouwen. Intusschen bezorgt diens candidatuur den gemeentebesturen heel wat last en kosten tevens. IIRESKE.S'S ie Januari 1!>03. Dinsdagavond hield de varkens-assuran- tie-vereeniging .Eendracht maakt macht" hare gewone jaarvergadering, die door een 50-tal leden werd bijgewoond. Aan het jaarverslag over 1902 uitge bracht door den secretaris Besenier is ont leend, dat de vereeniging bestond uit 82 leden en 6 donateurs, terwijl 110 varkens waren verzekerd, waarvan 22 wegens ziek te werden aangegeven, en 9 stuks overle den, terwijl voor een der aangegevenen geene uitkeering kon plaats hebben, we gens niet voldoening aan de bepalingen van het reglement. De vele en belangrijke uitkeeringen wa ren dermate van invloed geweest, dat de uitgaven ad ƒ406.95, de ontvangsten ad ƒ390.57 met 16-38 overtroffen en het maat schappelijk kapitaal, dat op 31 Dec. 1901 ƒ1657.085 bedroeg tot 1640.70"'had doen slinken. De rekening door den penningmeester II. Brakman aldus overgebracht, werd goed gekeurd. Ter bepaling van den inleg voor nieuwe leden, thans ƒ3 bedragende werd door het bestuur voorgesteld deze te stellen op ƒ5, met het oog op de belangrijkheid van de kas. Van verschillende zijden werd dit bedrag te hoog geacht, terwijl de heer A. du Burck wees op het gevaar van dit voorstel, waar door velen zullen teruggehouden worden om zich als lid aan te sluiten; het is eene vereeniging voornamelijk om de werklie den bij ongevallen met hun varken te steu nen en op deze wijze zou hij daarin be lemmerd worden, hij deed daarom het te gen-voorstel de inleg op dezelfde som van ƒ3 te behouden. Namens het Bestuur werd het voorstel toegelicht en verdedigd door den heer J. de Hullu, die er op wees dat het bestuur, immer met groote meerderheid verkozen zijnde, daarin een blijk van het volle ver trouwen der leden zag. Dit had het Be stuur dan ook immer aangespoord om de belangen der vereeniging zooveel mogelijk te behartigen en het thans gedane voorstel was ook daarvan een uitvloeisel. Hij gaf een kort statistisch overzicht van den stand der vereenigingskas in verhou ding tot het leden-aantal, waaruit bleek dat enkele jaren terug het bedrag, waarop elk lid feitelijk hoofdelijk aanspraak kon maken ƒ25 was, welke som allengs daalde tot ƒ20 naarmate het leden-aantal aan wies, en de risico der verzekering grooter werd. Was het dan niet billijk en ge tuigde het niet van eene waakzaamheid voor de kas en mede voor het belang der leden, als het bestuur eeöe verhooging voor stelde Immers, ja, want de nieuwe leden deelen onmiddellijk in de aanspraken op de kas met hen, die deze tot zulk eene hoogte hadden opgevoerd. Dat het hooge bedrag anderen zoude afschrikken, geloofde hij niet, te minder nu het toch herhaaldelijk is gebleken, dat verschillende personen zich hadden aangesloten, die reeds vódr jaren lid hadden kunnen zijn, maar niet zijn toe getreden voordat zij de droevige ervaring met hun varken hadden opgedaan, dat ze dit moesten verliezen en niet konden uit gekeerd worden omdat ze geen lid waren. Eerst toen meldden zij zich aan en zagen dan niet op den inleg overtuigd als zij wa ren, dat die inleg geen bezwaar kon zijn tegenover de zekerheid van eene uitkeering bij een ziekte- of sterfgeval. Ook kan de inleg in termijnen worden betaald en is ook dit niet bezwarend. Het bestuur stohd ech ter niet op de 5 alleen vond het eene verhooging billijk. Na nog eenige gedachtenwisselingen tus- schen deze beide sprekers en nadat bleek, dat 5 in elk geval over 't algemeen te hoog werd gevonden, stelde de heer Iz. Brakman voor de inleg te bepalen op ƒ4. Thans werd tot stemming overgegaan en verklaarden zich 21 leden voor ƒ3,— 14 voor ƒ4 en 10 voor ƒ5. Overeenkomstig de bepaling van het re glement handelende over de benoeming van personen werd thans herstemd over de voorstellen van ƒ3 en ƒ4, welke laatste werd aangenomen met 30 tegen 21 st. De uitkeering werd andermaal door het Bestuur voorgesteld te bepalen op 40 cent 131. Esther overlegde in bange zorg. Zou zij uit Hamburg Werner bericht zenden, zijne aankomst daar afwachten Zou zij Magdalena niet medenemen naar haar ei gen, nog zoo ver verwijderd thuis, of was het beter, de ongelukkige vrouw naar het doel van haar verlangen, naar Werners stille woning te geleiden, opdat door zijne bemoediging en door zjjne broederlijke lief de, geest en lichaam tegelijkertijd gezond mochten worden. Deze laatste overweging gaf het jonge meisje raad hoe te hande len, als zij bedacht, hoe gewichtig het voor de treurige zaak was, dat Magdalena nog zelf haar geheim openbaarde en hoezeer een bekentenis haar zou verlichten. Aan ver pleging zou het haar niet ontbreken, daar Werner de oude huishoudster van zijn voor ganger mede had overgenomen en daaren boven had het kleine eiland een verbin ding met het vaste land, die hem de reis zou vergemakkelijken. Bij hunne aankomst in Hamburg was een lichte beterschap te bespeuren en bij de gegronde bezorgdheid, dat vermeerderde onrust en ontroering de zieke, als men haar tot blijven uitnoodigde, ook grooter geva ren zou bereiden, gaf de dokter toestem ming, haar aan het einddoel liarer reis te brengen. Esther meldde uit Hamburg haren vader wat er was voorgevallen, nam voorschrif ten en geneesmiddelen mede en ondernam de reis met eene dier visschersbooten, waar mede de eilandbewoners der Noordzee het vaste land bezoeken. Verwachting en verlangen schonken Mag dalena nieuwe kracht en waren oorzaak dat zij weinig last had van de ongemakke lijkheid der bijna acht uren lange vaart. Esther zorgde met treffende liefde, wist iedere mededeeling te verhinderen, welke het diepbewogen gemoed der zieke opnieuw zou kunnen schokken en wees slechts op de naaste uren. Er was geen tijd geweest Werner bericht te doen het wederzien, zoo smartelijk voor hem en zoo troostrijk voor Magdalena, vond hem geheel onvoorbereid. De zon was reeds ondergegaan, toen de boot land de en de beide vrouwen het eiland betra den. Onder heete tranen, uitgeput door ziekte en zielelijden en nu plotseling over gegeven aan het gevoel, het doel bereikt te hebben, het doel, waarnaar zij zoo lang reeds met hare laatste zinkende krachten had gestreefd, onder heete tranen omhels de Magdalena het jonge meisje, dat zij als vreemdelinge gevonden had in de overstel ping der smart en dat haar als een zuster geleidde naar het oord der ruste. Na een korte verademing begonnen zij den tocht, door een visscher begeleid reeds spoedig bleken Magdalena's krachten on toereikend te zijn, om den moeilijken weg door de duinen af te leggen. De man, die de kleine Veronica had gedragen, gaf het kind aan Esther over, om de moeder op zijne krachtige armen te nemen on toen ging de zonderlinge optocht langzaam voort naar het dorp. Een aantal nieuwsgierige gezichten keek hen na, hier en daar hief zich iemand op van de bank en volgde de vreemdelingen op eenigen afstand. Nog eenmaal verlang de Magdalena om te gaan, maar tever- geefsch. Had de reis haar zoo uitgeput, brak nu werkelijk de verwoestende ziekte uit, die tot dusverre slechts gedreigd had, een dichte nevel verduisterde hare oogen en wankelend zonk zij na de eerste schre den in de armen des verschrikten visschers. Met verdubbelden haast werd het laatste eind zwijgend afgelegd, Magdalena had de oogeu in volslagen bewusteloosheid geslo ten en in Esthers armen rustte het slapend

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1