Binnenland. Gemengd. weldige nederlaag geleden gesteld al- tjjd, dat de Porte de kwestie aan haar ei gen beloop overlaat, m. a. w. genoegen neemt met de verklaring, dat ook Enge land zijnerzijds zieh hetzelfde voorrecht voorbehoudt, dat nu aan Rusland is toe gestaan. De Porte heeft nog niet geantwoordzij zal misschien in het geheel niet antwoor den en de verklaring van Enge'and vooj eenvoudige kennisgeving aannemen. Engeland zal het natuurlijk laten voor komen, dat het in deze kwestie de over winning heeft behaald en zeggeu, dat het van de Porte openstelling der Dardanellen voor zijn vloot heeft afgedwongen. Om hiervan het bewijs te toonen en het Engelsch chauvinisme tevreden te stellen, heeft, naar de Petit Bleu1' uit Constanti- nopel verneemt, de gezant uit Engeland het Engelsche schip »El Kabira" order gegeven om op weg naar Alexandria de Dardanellen te passeeren zonder zich op te houden. Waarschijnlijk zal de machtiging, die de Porte hiertoe verleent, het antwoord op het Engelsch protest zijn. Uit bovenstaaude blijkt echter voldoen de, welke waarde aan deze Engelsche overwinning en deze parade moet worden toegekend. BltESKEVS, 13 Januari 1903. Aan de scheepvaartbeweging onzer ha ven, in 1902, is ontleend, dat in het ge heel zijn binnengekomen 5925 vaartuigen met een inhoud van 187124 M3, waarvan 254 ledig en 5671 geladen; under deze laatste kwamen 5035 visschersvaartuigen van de vloot alhier met een inhoud van 80788 M». Voorts waren onder de geladen vaartui gen 341 met beurtgoed en de overige met diverse goederen. Het getal der uitgaaude schepen bedroeg 5928, met een inhoud van 187689 M3, waarvan 5355 ledig en 573 geladen wa ren. Onder deze laatste waren 341 gela den met beurtgoed, 46 met suikerbieten en de overige met diverse goederen. Dat de vermindering van de bietencul- mij gezonden om u te verplegen, want ik ben zijne vriendin. Ge moet nu heel be daard zjjn en mijn raad volgen, mij Ve ronica heel rustig toevertrouwen. Gehoorzaam als een kind legde Magda- lena het hoofd in de kussens en zag de vreemdelinge strak aan, wier nabijheid zichtbaar kalmeerend op haar werkte. Esther legde haar natte doeken op het voorhoofd, ontkleedde stil het kind en ge noot de vreugde, Magdalena te zien in sluimeren. Zij berichtte den kapitein, dat zij in de dame, naar zij vermoedde, eene bekende gevonden had, wier verpleging zjj wilde overnemen en bracht vervolgens den nacht wakende aan Magdalena's bed door, wier slaap door droomen en fantazieën vaak werd onderbroken. Een dokter, welke zich onder de passa giers bevond en den toestand der zieke onderzocht, meende, naar Esthers voor zichtige aanduidingen, deze alleen aan gees telijke ontroering te moeten wijten en be val de diepste rust en vermijding van ie dere aandoening. (Wordt vervolgd tuur, en niet het minst de wjjziging van het vervoer dezer producten van invloed is op de scheepvaartbeweging onzer* haven, en wat meer zegt, nadeelig werkt op de havenwerkzaamheden van een deel onzer bevolking, bewijst het belangrijk kleiner aantal schepen met bieten van hier uitge voerd in vergelijk met 1901 toen nog 97 schepen geladen met bieten van hier ver trokken, ondanks dat het toen reeds aan merkelijk minder was, dan voorgaande ja ren. Aan het slot van het overzicht des jaars 1901 zeiden we, dat het zou moeten blij ken of het gebruik van de haven van Cad- zand voor die van onze haven nadeelig zou zijn. Tot heden is het verkeer niet verminderd voor. wat de aanvoer van beurt goed betreft, immers in 1901 kwamen 315 geladen schepen binnen en in 1902 was dit aantal 341. Mej. A. M. Wetnelsfelder alhier komt voor als no 1 op de voordracht te Maas sluis. De heer K. Veen, beroepen predi kant bij de Geref. Kerk B te Oostburg, is toegelaten tot de bediening des Woords. De dagboot »Duitschland" van Queens- borough naar Vlissingen moest Zaterdag avond ter hoogte van het vuurschip in de Wielingen de reis staken wegens een de fect aan de machine. Door sleepbooten afgehaald arriveerde zij eerst den volgenden middag te Vlissingen. Sluis, 10 Januari. Heden werd door het bestuur van den polder Bewester Ee- de benooi den St. Pietersdijk aanbesteed le het onder profiel brengen van 4667 M. lengte aardeweg en 2e het aanleggen van een grintbaan over eene lengte van 4667 met het onderhoud tot 1 Aug. 1904. Ingeschreven werd voor het eerste per ceel door Abr. Beun te 'Aardenburg voor ƒ1180, J. Caille te id. ƒ898.70 en I. A. Gijzeis te Oostburg y 740. Voor het tweede perceel door B. den Exter van den Brink te Krabbeudyke voor ƒ16200, en voor beide perceelen door J. Ph. Salomé te Breskens voor ƒ18480, J. M. H. van de Sande id. ƒ17937, A. Raes te IJzendijke en A. Luteijn te Nieuwvliet, ieder ƒ17690, Jac. Cambier Retranchement ƒ17679, C. de Wilde, Kattendijke, 17440, A. Eoudraiue te Goes, ƒ17150, A. J. de Wilde te id. ƒ17098, A. Risseeuw, Groe- de ƒ16916, W. Woittiez, Breskens, 16800, B. den Exter van den Brink voor noemd ƒ16739, A. van Male, Schoondrjke ƒ15964, C. J. de Suiit te Breskens 15950 en A. du Burck id. ƒ15944, wien de uitvoering is gegund. De Commissaris der Koningin heeft den heer H. W. Blokland te Groede. op verzoek eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie, wier zetel te Oost- burg is. Groede De loop der bevolking op 31 Dec. 1902 is als volgt Op 31 Dec. 1901 bestond zij uit 1157 m., en 1231 vr., totaal 2388 inwoners. Zjj vermeerderde door geboorte met 40 m. eu 30 vr., en door vestiging met 95 m. en 81 vr. is samen 135 m. en 111 vr. zjj verminderde door overljjden met 20 m. en 17 vr. en door vertrek met 107 m. en 78 vr., is samen 127 m. en 95 vr., zoodat al- zoo op 31 Dec. 1902 de bevolking be stond uit 2412 zielen, 1165 m. en 1217 vr. zij is dus vermeerderd met 24. Er werden 3 kinderen als levenloos aan gegeven en 14 huwelijken voltrokken. Oosthurg, 10 Jan. In de heden onder voorzitterschap van den heer J. de Hullu gehouden vergadering van den Smeden- bond in dit kanton, is als bestuurslid ge kozen de heer I. A. de Brouwer, in plaats van den heer L. Tilleman, die had opge houden als lid van den Bond. Op voorstel van het Bestuur werd eene toelage van ƒ25 verleend aan de leerlin gen van den aanstaanden cursus in hoef beslag, in dier voege, dat van deze toela ge kunnen genieten de bazen-leden en de gezellen, die in geen enkel verband tot den Bond kunnen staan. Als onderwijzer vo >r de praktische les sen van dien cursus werd aangewezen de heer Sunders van Oost- en West-Souburg. Oostburg. Woensdag jl. had in het ca fe' »de Eenhoorn" de eerste algemeene vergadering plaats van de nieuw opge richte vereeniging »Het groene kruis". De heer mr. van Dam, die de vergade ring leidde, deelde mede, dat ongeveer 179 leden zich h idden aangemeld tot een ge- zamelijk bedrag van ƒ280 75 leden waren ter vergadering, die zouden deelnemen aan de benoeming van een definitief bestuur. De H. H. van Dam en de Groot (de ont werpers) werden beiden bij acclamatie als zoodanig benoemd, terwijl voor de drie andere bestuursplaatsen eene stemming plaats had. De heer Immink werd bij de eerste stemming, als hebbende de volstrekte meer derheid, gekozen verklaard, terwjjl voor de twee nog te vervullen plaatsen eene keu ze zou geschieden uit de H. H. van Ham, Meijer, de Jong en jhr. Stoetwegen, die het grootst aantal stemmen op zich had den vereenigd. De H. H. de Jong en Meyer verzoch ten liefst niet in aanmerking te komen. In de nu volgende stemming werden de H. H. van Ham en jhr. Stoetwegen geko zen. De vijf gekozenen zullen de verschillen de functiën onderling verdeelen. IJzendijke, 12 Jan. Zondag is alhier eene Algemeene Vergadering gehouden van de Bietenbonden in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en Watervliet in het hotel van den Heer Aerts. De vergadering, die gepresideerd werd door den heer Thomaes, was flink bezocht. Nadat de besturen van genoemde Bon den nog een voorvergadering hadden ge houden, werd zij geopend en deed de heer Thomaes mededeeling, dat de heer Van Oyen uit Aardenburg, secretaris van de zen Bond, verslag zou doen van de bij eenkomst, die de 3 afgevaardigden van den Oostburgschen en Watervlietschen Bond gehad hebben met enkele Suikerfabrikan ten te Brussel. De heer Van Oyen ver tegenwoordigde den Oostburgschen Bond, terwijl twee Belgische heeren die van Wa tervliet vertegenwoordigden. Eerstgenoem de deelde mede, dat zij met vertegenwoor digers van van de Union Sucrière Snaes- kerke en La Ruche bijeenkomst hadden gehad. Allen vonden het billijk, dat er een on zijdig persoon werd aangewezen bij het bepalen van tarra wanneer er verschil over het tarra-nemen ontstond tusschen de ta- reerders, van wege de koopers en verkoo- pers aangesteld. Over het puht zaaizaad werd men het minder eens. Een der fa brieken wilde de landbouwers laten kiezen uit drie soorten zaad, de andere moesten zelf het zaad verschaffen. Al was dit reeds een concessie, het bleef toch zaak, nog al- tijp er de noodige reserve bij in acht te nemen. Er is zaad, waaruit zich bieten ontwikkelen met veel suiker en weinig groeien bovendien moet men nog aliijd op zijne hoede zijn, of wel het zaad wordt verschaft, dat wordt opgegeven. Over het afsnijden der bieten bestond het grootste verschilde afgevaardigden der Bietenbon den vast, dat de bieten bij het bepalen van tarra rond worden afgesneden, zoodat het bovenste deel van de biet a. h. w, wordt afgeschild, de fabrikanten wilden de bietwortels plat hebben afgesneden, zoodat ook een deel van de biet, dat ook suiker bevat, bij het tarreeren in aanmerking komt. De voorwaarden der Bietenbonden konden de fabrikanten niet aannemen al leen wilde een der laatsten bij het tarra- nemen de holle bietwortels uithollen. Hierover werd evenmin overeenstemming verkregen. Het huidig contract bepaalt dat de be rekening verdubbeld als er meer dan 15 tarra is, de bonden wilden zulks bij 20 o(0 Ten opzichte van den prijs was geen wijziging kunnen verkregen worden. De pulp werd bedongen aƒ1.75 per 1000 K. G.; de Bonden rekenden ƒ1. Nog werd meegedeeld, dat op het oo- genblik 900 gemeten beschikbaar zijn om op voordeelige voorwaarden te worden ge contracteerd. 371ste Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking Maandag 12 Januari. 100 No 302 14766 ƒ70. 375 400 1277 3293 3349 18994 20406 20418 20423 NIETEN. 300 366 387 392 411 421 441 462 467 1216 1222 1231 1272 3277 3281 18963 18974 18980 20427 20447 Een afschuwelyke moord in op het echtpaar Ackermann, die een hoeve be woonden bij Rosenburg, in West-Pruisen, de vorige week gepleegd. Des morgens vond men den 37-jarigen man dood in den zwijnenstal de schedel was door een vreeselijken slag met een bijl nagenoeg over de geheele lengte gesple ten, de onderkaak was verpletterd en ein delijk was door een laatsten bijlslag het hoofd van de romp gescheiden. De vrouw werd in een dergelijken toe stand, niet ver van daar, gevonden. Nog vreeselyker was't schouwspel, door dien de in den stal opgeborgen zwjjnen zich des nachts op de lijken te slapen hadden gelegd en van de doode lichamen hadden gepeuzeld. Twee Russische arbeiders, die sinds den moord niet meer werden gezien, worden van 't misdrijf verdacht. Eenige dagen geleden werd uit het bestelkantoor van een der spoorwegmaat schappijen te Amsterdam een partijtje ruw zilver gestolen. Het bleek den rechercheur Peeters, dat bij een koopman in goud en zilver, wo nende in de buurt van de Warmoesstraat, iemand een stukje zilver van de gestolen partij afkomstig, had laten zien en de waarde gevraagd. Bedoelde koopman had

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2