Binnenland. Gemengd. klaas) den dag n.l. waarop de Czar gebo ren is. De Turken hebben echter den Russischen gezant te Constantinopel wel eene verrassing bezorgd, waarover de Rus zeer vertoornd is geweest. Het is n 1. gebruikelijk, dat op dezen jaardag, om twaalf uur precies, een salvo van 21 kanonschoten door het Ottomaan- sche wachtschip worden gelost, dat bij den ingang van de haven ligt gestationeerd. Maar ditmaal wachtte de gezant tever geefs op de Turksche saluutschoten. Verrast liet hij den volgenden morgen naar de oorzaak van dit verzuim vragen. Men vertelde toen, dat het kruit bedor ven was, zoodat het op het gewichtige oo- genblik niet gebruikt kon worden. De commandant werd desniettemin af gezet en aan Jinoviev de excuses van het Turksche ministerie van buitenlandsche za ken aangeboden. Heel toevallig is een dergelijk verzuim gepleegd door den gouverneur vau Baya- zid, een stad niet ver van de Turksch-Per- zische grens. Hij vergat den vertegenwoor diger van Rusland te feliciteeren. Ook de ze zondaar werd afgezet en aan Zinoviev nu ook de excuses van binnenlandsche za ken aangeboden. Het zijn een paar kleinigheden, maar ge voegd bij de overige berichten die over de stemming in Turkije tot ons komen, krij gen zij beteekenis en schijnt er reden zich af te vragen of werkelijk de regeling der Oostersche kwestie op de politieke agenda van 1903 is geplaatst. Men meldt uit 's Gravenhage Het Gala-bal ten Hove was ook dit jaar wederom met veel luister omgeven. De zalen, prachtig en kwistig met bloe men en planten uit de kweekkasten ver sierd, boden een rijken en feestelijken aan blik, nog verhoogd door de schitterende uniformen der heeren en de keurige toi letten der dames. Toen ongeveer 9 uur H. M. de Koning in en Z. K. H. de Prins te midden der genoodigden waren verschenen, werd er cercle gemaakt, waarbij het corps diploma tique werd voorgesteld. Daarna ving om 9 uur precies het bal aan. H. M. de Koningin in een wit, aan den hals laag uitgesneden balkleed, met langen sleep, over de robe een tablier met zilveren pailletten, was in de sehitterende Maar juist dat geheim, hetwelk haar omgeeft, schijnt met den tijd een smarte lijk geheim te zijn geworden en is stellig de oorzaak harer krankheid. Open dus uw lieldevol hart, mijn goede Esther, wel licht gelukt het u, in zooverre haar ver trouwen te winnen, dat gij haar nuttig kunt zijn. Wees onbezorgd, heer dokter, hernam de jonge dame, ik zal haar behulpzaam zijn, zooveel in mijn vermogen is. Waar heen gaat zij van Hamburg uit of blijft zij daar Zij scheen het doel harer reis niet gaar ne te willen noemen, zij zeide, dat zij in Hamburg eerst nadere bestemming wacht te met betrekking tot hare reis. En haar naam, dien zult ge, als haar dokter, toch wel weten Zij heet mevrouw Wangen, de naam is Duitsch, evenals haar eigen afkomst. (Wordt vervolgd.) omgeving den ganschen avond een lieflij ke verschijning. H. M. droeg de diadeem van diamanten, Haar bij Haar huwelijk ten geschenke gegeven en de rivière met edelgesteenten, en over de corsage het lint van het Grootkruis van den Nederland- schen Leeuw en de keten der Mecklen- burgsche orde, aaneengeschakeld met dia manten. De Prins droeg de groote tenue van generaal-majoor. De Koningin-Moeder een parelgrijs kleed, eveneens met diadeem, waarvan de witte sluier afhing en het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De Koningin en de Prins dansten de eere-quadrille, waarin o. a. de eer hadden plaats te nemen, de gezanten van Enge land, Spanje en Portugal, de oud-minister Van Karnebeek, de ond-stalineester baron Bentin<Ék, de Staatsraad jhr. Van der Wijck, en de dames van de ministers, hoofden der departementen, die bijna allen het bal be zochten. Ook de Kamerleden, in de resi dentie woonachtig, en vele leden der Pro vinciale Staten in dit gewest, waren aan wezig. Tal van genoodigden werden in den loop van den avond door de vorstelij ke personen aangesproken en vóórdat de Koningin en de Prins zich klokslag 12 uur in hunne appartementen terugtrokken, maakten zij eene wandeling door de zalen, zich met verschillende gasten onderhou dend, terwijl ook een oogenblik in de klei ne balzaal werd vertoefd. Als gewoonlijk waren er twee buffetten aangericht, waarvan een voor de aanwezi ge dames. Naar men meldt, is de kapitein ter zee Sluijterman, thans op weg van Indië naar Nederland, bestemd om als minister van marine op te treden. BRESKF.YN, 6 Januari 1903. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Dec. ingelegd 8304.09terugbetaald ƒ7341.64. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3678. Door het postkantoor alhier werd gedurende de 2e helft van December de navolgende onbestelbare brieven verzonden: Van BreskensI. Twisk te Amsterdam, R. Coppens, Antwerpen. Uit het kanaal bij de Keersluis te Vlissingen is opgehaald het lijk van een gehuwd persoon, aldaar wonend, die se dert Woensdagmiddag vermist werd. In het afgeloopen jaar zijn met de mailbooten der maatschappij »Zeelar.d" ruim 104,000 passagiers vervoerd. Dat is het grootst aantal ooit sedert het bestaan der maatschappij bereikt. Met ingang van 6 Januari is be noemd tot kommies 4e kl., de heer W. Jansen te Sluis en met ingang van 15 Jan. a. s. is verplaatst de heer H. Eijke, kommies 3e klasse, van Gorinchem naar Sluis en de heer P. Bouwens, id. 4e kl., van Sluis naar Roosendaal. Sluis, 2 Januari. Heden werden alhier bij inschrijving verkocht 17 Olme boomen staande op de stadswallen. Ingeschreven werd doordhr. Alberts te Middelburg voor ƒ1181.wed. Ma- kieu te Brugge ƒ1212.—, dbr. Caillie te Brugge voor ƒ1251.en door de heeren H. Verbeke en Edm. de Ruiter, beiden te St. Laureijns voor ƒ1406.aan welke laatstgenoemden de boomen zijn gegund, alles onverminderd de onkosten. Men schrijft van de Belgieche gren zen Naar aanleiding van de interpellatie van den heer Bel trand in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers over de duur te van het vleesch en het Besluit van den Hoogeren Landbouwraad om den Minister van Landbouw te adviseeren de grenzen gesloten te houden voor den invoer van Nederlandsch vee, heeft weer heel wat tongen in beweging gebracht en veel on tevredenheid gewekt. Duidelijk blijkt het allen, die belang hebben hij den vrijen invoer, dat het lou ter het protectionistisch beginsel is, dat de onverantwoordelijken toestand aan de gren zen bevestigt, een protectionistisch begin sel, dat, volgens vele Belgen, slechts ge handhaafd wordt ten bate van enkele hon derden groote landeigenaars en veefokkers, die munt slaan uit den reeds jaren be- staanden toestand. Luide roept men daarom niet alleen in de beide Vlaanderens, maar ook reeds in het Zuiden, dat een toestand, waardoor niet alleen landbouw en veeteelt, maar ook handel eu scheepvaart schade lijdt, niet mag bestendigd worden ten voordeele van enkele gunstelingen. Ook is men in België ontevreden, dat er steeds verschil gemaakt wordt tusschen den invoer van mager vee, dat aan eene 10-daagsche quarantaine wordt onderwor pen, en het vet vee, dat in geplombeerde wagens rechtstreeks naar de slachthuizen van vier groote steden gevoerd wordt. Deze ongelijkheid maakt, dat vleeseh- houwers en landbouwers wel eens vijandig tegenover elkander staan. Om daaraan een einde te maken, heeft de heer Dour'et, voorz. van den Nath. Beenhoudersbond te Charleroi, een open brief gericht tot de heeren Volksvertegen woordigers Tibbaut en Van Maerhout, den eerste een bekend tegenstander, den laat ste een vurig voorstander van het openen der grenzen, om dezen te verzoeken, eene algemeene vergadering te beleggen te Gent, en daartoe uit te noodigen de vertegen woordigers van de landbouwbonden en die van de beenhouwersbonden. In deze vergadering zou uiteengezet wor- worden wat voordeel de vrije invoer van vee uit Nederland zou opleveren, zoowel voor de landbouwers als voor de slachters, terwijl de tegenstauders tevens in de ge legenheid zouden zijn, hunue bezwaren te verdedigen. De heeren Tibbaut en Van Maerhout hebben echter het voorstel van den Natio- nalen Beenhouwersbond van de hand ge wezen doch zij hebben zich bereid ver klaard, de kwestie nogmaals in de Kamer ter sprake te brengen, waarbij de belangen der slachters niet uit het oog zullen ver loren worden. Waarschijnlijk hebben we dus eene nieu we interpellatie in de Kamer te wachten. ld. Groede. De Oude- en Nieuwjaars-col lecte alhier heeft dit jaar opgebracht ƒ406.80. Zaterdagmiddag werd op een terrein aan den West-Zeedijk te Rotterdam, waar voor de firma Van der Lugt een loods ge bouwd wordt, door een wiudhoos een deel van den kap opgenomen, waarop 13 werk lieden werkten; 9 sprongen er in haast af en bekwamen lichte kwetsuren; 4 werden met de kap 30 Meter ver weggeslingerd Een hunner, J. Jansen, bekwam een schedelbreuk en overleed spoedig. Een ander, Ten Bokkel, werd levensge vaarlijk gewond naar het Ziekenhuis ge bracht. Ook de beide anderen kregen kwetsuren. De windhoos heeft zich na die eene vlaag niet herhaald. Maandagmorgen had de 78jarige we duwe T., wonende in de Bagijuesteeg te Delft, bij het scheppen van water uit den regenput, het ongeluk voorover in daarin te vallen. Toegeschoten buren haalden de vrouw levenloos boven. Op de bekende ontginning bij Em- men van den heer Verver te Zuidbroek, zijn eenige honderden perebooinen naar schatting ongeveer 300 afgesneden en totaal vernield. Hoe schandelijk dit nachtelijk bedrijf reeds op zich zalf is, nog meer is het de ze daad door de omstandigheid, dat de heer Verver voor werkverschaffing aldaar zooveel heeft gedaan en door zijn groot- scha ontginningen welvaart teweegbrengt. Te 's Gravenhage heeft op den Ou den Scheveuingschen Weg een noodlottig ongeval plaats gehad. Een koetsier der Maatschappij sUrbai- ne", die aan Hotel de la Promenade" van de telefoon gebruik had gemaakt, kwam, toen hij het hek van Promenade aan den Ouden Scheveuingschen weg uitging, in aanraking met het tweespan paarden van een aanrijdende tram. Hij werd door de paarden op zijde ge gooid en viel met het hoofd zóó op den steeneu trottoirband dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Volgens ooggetuigen heeft de koetsier van de tram geen schuld. Door de zorgen der politie is het lijk naar de Algemeene Begraafplaats overge bracht. Een Enschedeür, die het oude jaar wilde wegschieten, schoot zich de rechter- haud stuk. Op Oudejaarsavond om 12 uur was W. H. in de Elconorastraat te Rotterdam bezig met uit de eerste verdieping van zijn woning met een revolver het oudeen nieu we te schieten. De revolver was scherp geladen. Ongelukkigerwijze trof de man zijn lOjarigen zoon, die op straat vertoef de, in het meest vleeschelijke deel van zijn lichnam, zoodat de jongen door de politie per brancard naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De vader was hevig ontsteld door het noodlottige schot. De vrachtstootnboot »Zuid-Willeins- vaart I", varende van Rotterdam op Veg- hel is Vrijdag bij het vertrek van de Maaskade te Rotterdam tengevolge van een gebrek aan de machine tegen de peilers van de spoorbrug gedreven, lek gespron gen en gezonken. De lading is zooveel mogelyk gered. Een niet onvermakelijke jachtscène had verleden week onder de gemeente Was senaar olaats. Een welbekend landheer was ter jaaht geweest vergezeld van een arbeider, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter. Toen de Jager met eenige hazen patrij zen en verder dien dag geschoten wild, te rugkeerde, zag de heer een paar wildstroo-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2