BRESKENSCHE COURANT Op de grens. No. 758, Donderdag 1 Januari 1903. 12e Jaarg Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Oroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IMIXFJIAV te Breskens. •Hffilla Het ondenkbare oogenblik van den overgang des ouden jaars in het nieuwe, kunnen we de grens noe men van beide tijdperken, evengoed als de onzichtbare lijn der scheiding van twee rijken, hunne grens is. En al moge nu dat tijdstip van den overgang een ondenkbaar oogen blik zijn en alzoo de grens een on bevattelijk punt vormen, toch gevoelt de mensch zich als 't ware er toe aangetrokken, naar aanleiding van het overschrijden dier grens, een blik achterwaarts en een blik voor waarts te slaan. De blik achterwaarts bepaalt zich voor ieder afzonderlijk tot die pun ten, welke de meest interesseerende voorvallen in dien jaarkring omvat ten, zoo wat eigen aangelegenheden betreft als de verschillende familie omstandigheden. 't Oude jaar zinkt in den nacht der eeuwen en wat daarin is ge beurd, er moge een sluier over gaan, toch maakt dat het gebeurde niet ongedaan. De tekortkomingen kunnen we in dien afgelegden kring niet meer goed maken. Wat zijn we geweest voor ons zeiven en wat voor anderen? Bij die vraag, die we liever niet beantwoorden, omdat de feiten meest tegen ons getuigen, staat men dan ook in den regel niet lang stil. Hoe hebben we onzen plicht ver vuld, zoo tegenover ons zelve als tegenover anderen Zijn we dien getrouw na gekomen of hebben we ook in dezen gestrui keld? Is het vrede op aarde ook in dien zin bewaarheid dat we vrede in en met ons zeiven hebben of is dit alles nog maar een looze klank? En is het „in menschen een wel behagen" alleen op ons zei ven toe gepast of deelden ook anderen daar in mede, dan wel werd deze gedach te zoodanig misvormd, dat het een welbehagen is in anderer ongeluk of tegenspoed. In de meeste gevallen slaat de balans naar het debet over, maar dat schijnt nu eenmaal in 's men schen natuur te liggen. Toch kunnen de levensomstandig heden er toe leiden, dat de verplich tingen niet ten volle aan de ver wachting beantwoorden. Tal van teleurstellingen kunnen ons als met lamheid slaan. En de teleurstellingen zijn vele, vooral als men eenige hoop heeft gevestigd op de standvastigheid en goede trouw van velen onzer mede- menschen. De gluiperds, die u als 't ware door zoet gefluit en teemende taal in hunne strikken lokken, zijn stel lig niet de minsten om teleurstellin gen te bereiden en de samenleving zuur te maken. De moreele rekening van zoodani- gen sluit zeker met een nadeelig sal do De werkelijke rekening daarente gen heeft een ietwat voordeeliger sluitpost. Het hart van elk rechtgeaard Ne derlander is met dankbaarheid ver vuld over het genadig herstel onzer geliefde Koningin, wier ernstige krank heid in het begin des jaars zooveel zorg baarde. De algemeene volkswelvaart kan gunstiger genoemd worden dan eer tijds en de landbouw, een der voor naamste takken van bestaan van het platteland, is vooruit gegaan. Ons land en ook onze omgeving bleef voor groote rampen gespaard. In den Staatkundigen toestand kwam geen verandering, wijl periodieke Staatkundige verkiezingen niet plaats hadden. Het Kabinet verloor door den dood twee zijner leden, die op deskundig gebied een zeer goeden naam had den en als mensch zeer edele denk beelden in praktijk brachten. De portefeuille van marine is voor 't oogejiblik definitief nog onbezet en die van koloniën is op zeer waardi ge wijze vervangen. De meest belangrijke gebeurtenis in de wereldgeschiedenis was de tot standkoming van den vrede tusschen de Boeren en Engeland en het daar mee gepaard gaand verlies van de onafhankelijkheid der eersten. Bij al het gene daarover reeds is ge schreven, is een uitvoerig relaas of zelfs eenige beschouwing overbodig. Het feit is overigens eenig in de ge schiedenis, dat het volkenrecht op zoo onhebbelijke wyze is verkracht mogen worden als door Groot Brit- tanje. Op even gelijke wijze wordt ge oordeeld over het gezamenlijk optre den van Engeland en Duitschland tegenover Venezuela. De oude Oostersche quaestie schijnt ook weer op het tapijt te komen. Het is evenwel niet te v erwach- ten, dat deze in het nu aangevan gen jaar haar beslag zal krijgen. Door bijzonder schokkende gebeur tenissen heeft zich dus het afgeloo- pen jaar niet gekenmerkt. Hebben we ons in korte trekken bepaald tot de- blik achterwaarts, op het punt van den overgang kunnen we niet blijven staren en richten we mitsdien de blik voorwaarts. Wat 1903 voor ieder in het bij zonder zal brengen is natuurlijk ee- ne onbekendheid. De toekomst is met een dichte sluier bedekt. Om van de verwachtingen, die ze in haren schoot verbergt iets te kun nen zeggen, zouden wfc moeten af gaan op de teekenen der «tijden. Elk jaar wordtjgezipspeeld op het ernstige daarvatf, en hoofdzakelijk had men dan de sociale omwente ling op het oog. Zijn we, zooals reeds is opgemerkt voor schokkende gebeurtenissen ge spaard gebleven, we hebben goede hoop, ook thans daarvan verschoond te blijven, ondanks dat de tijden nu niet zóó rooskleurig zijn, al is eene kentering merkbaar. Het is alsof de groote maatschap pij onzer dagen een ernstige crisis is doorloopen, die de maatschappij meer gehard heeft. Er is onmiskenbaar in alle rangen en standen meer veerkracht ontstaan, en het schijnt alsof de concurrentie, die voor een zeker deel het even wicht in de handelswereld bewaart, is overgeslagen op de maatschappe lijke denkbeelden en evenzoo het evenwicht, dat blijkbaar zou zijn overgeheld naar de zijde van het materialisme, heett hersteld. Die herstelling is nog niet in die mate, dat de misstanden zijn opge heven. Zoo'n ideale toestand is ee ne totale onmogelijkheid, en zou ook niet goed zijn. Maar daarover zullen we nu maar niet in eene beschouwing treden, om dat dit onderwerp te breede omtrek ken zou aannemen, en ook thans niet van pas zou zijn. We bevinden ons in een zee van zegewenschenieder heeft voor an deren iets als mensch over. Het „veel heil en zegen in het nieuwe jaar" en „al wat wensche- lijk iszijn voor heden als 't wa re stopwoorden, die ons aangenaam aandoen, hoe zeer we er ook van overtuigd zijn, dat de meeste der opgedreunde wenschen looze klan ken en holle woorden zijn, en ze slechts als beleefdheidstermen ..dienst doen. Maar toch wil het meerendeel on- zes volks deze aloude gebruiken in eere houden, en voor zooveel men daaraan hecht, wenschen we dat vol maakt te eerbiedigen. We treden dan elkeen, bij wien we onder de oogen komen, tegemoet, met den wensch, dat de nu aangevan gen jaarkring eene in alle opzichten gezegende moge zijn, en dat zelfs, als druk u mocht treffen, deze langs andere wegen weder tot zegen mo gen strekken. De onafscheidelijke gedachte 'aan het verleden met deszelfs ramp en wee, zij u op dezen dag een aan leiding tot dankbaarheid, in dien zin, dat het ondervonden leed, de gele den smart, de ervaren teleurstelling slechts van tijdelijken aard waren, en met het afsluiten van 't oude jaar als 't ware een afgesloten tijdperk van uw leven vormen. Met het begin van 't nieuwe jaar is een gevoel van nieuwe kracht, nieuwe moed, nieuwe lust ontstaan, en als de dagelijksche bezigheden terugkeeren, dan schijnt men nog eenigszins onder den invloed dier ver nieuwde eigenschappen. Is ons zooveel zelfvertrouwen ge schonken om op dezen bodem het leven weder in te treden, dan zijn we een schrede voorwaarts op den weg der vooruitgang, die niet zonder in vloed blijft op ons zeiven en op on ze omgeving en een oorzaak van veranderde levensomstandigheden kan worden. Wie met deze vernieuwde levens kracht nogtans een verstokte moet blijven tegenover de verschillen, die hem van zijn medemensch verwijderd houdt, is helaas een verloren mensch, want dan heeft dat verschil hem tot een haatdragende gemaakt, en wee hem, die tot deze diepgaande zonde is vervallen. Maar als er een gevoel in hem aanwezig is, dat kan leiden tot er kenning van eigen fouten en van ei gen tekortkomingen en zoodoende recht kan doen wedervaren aan an derer gedachten, ja aan anderer le vensbeschouwing, dan is zoo'n mensch

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1