Gemengd. Ingezonden. et 1901 in het geheele Rijk voor dezee militie hebben aangemeld of hebben doen opgeven, niet zoo groot is, dat het voor den dienst ter zee bestemde deel der lich ting geheel uit deze vrijwilligers kan wor den samengesteld, dan geschiedt de bepa ling van het daarin door elke Provincie te dragen aandeel naar de volgende regelen lo. Door elke Provincie worden voor de lichting der zeemilitie zooveel vrijwilligers geleverd als er in de provincie gerekend worden beschikbaar te komen2o. In het gedeelte dat na levering, overeenkom stig het bepaalde onder lo. van de in het geheele Rijk beschikbare vrijwilligers nog aan de lichting der zeemilitie ontbreekt en dat volgens de eerste zinsnede van art. 137 der Militiewet 1901 moet worden aan gewezen door loting, wordt een evenredig aandeel geleverd alleen door elk van die provinciën, die aan vrijwilligers slechts le veren een aantal, welks verhouding tot de geheele lichting der zeemilitie kleiner is dan de verhouding van het aantal in die provincie ingeschrevenen, bedoeld in de tweede zinsnede van laatstgemeld artikel, tot het gezamenlijk aantal dier ingeschre venen in het geheele Rijk. Voor Zeeland bedraagt het aantal inge schrevenen 2032, het opgelegd aandeel 754, waarna ter volledige oefening 530 en tot korte oefening 224 manschappen. Bij de Dinsdag gehouden herstem ming voor een lid van de Tweede Kamer voor het Kiesdistrict Amsterdam III werd de heer Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) ge kozen met 3397 stemmen. De heer J. W. IJzerman (lib.) verkreeg 2595 st Er waren 5992 geldige stemmen uitge bracht. De toestand van den minister van marine is hoogst ernstig. De krachten ne men sterk af. De tijdel jke minister van marine heeft een crediethegrootiiigswet, voor dat depar tement in f i diene i bij de Tweede Ka mer, gereec geium kt. Hedenmi rgeu 7 ure is minister G. Kruis overreden. De opgaven omtrent de uitkomsten van de werking der Leerplichtwet over 1901 zijn tot dusver nog niet volledig in gekomen, en vele die inkwamen moesten wegens onnauwkeurigheid ter correctie te ruggezonden worden. Ook op het terugkomen van deze laat ste opgaven wordt gewacht. Ophelderen vraagde zij met een uit drukking van zoo diepe ver. wijfeling, dat hij in verwarring den anders zoo vasten blik neersloeg, ophelderen Het is im mers nacht, eeuwige starrenlooze nacht. Daarop volgt de dag, jhernam hij, ter wijl hij met opzet zij het dan ook met inspanning een luchtigen toon aansloeg, en van dien dag willen wij spreken. Zel ve heb ik zorg gedragen, dat uwe toe komst voor gebrek gevrijwaard is, ik geef u hier duizend guinjes, waarvan de intrest, gevoegd bij den arbeid, dien gij wensclit te verrichten, toereikend zal zijn voor uw onderhoud en voor dat van het kind. Gij zult niet in Engeland willen blij ven, maar er zijn in Duitschland vele kleine, vriendelijke stadjes, waar eene vrouw met uwe neigingen en behoeften stil en tevreden leven kan. (Wordt vervolgd.) I Eerst na volledige kennis van den toe stand gekregen te hebben, zal de Regee- ring kunnen overwegen, wat ten dezen ge raden zal zijn. Reeds nu echter wenscht zij uit te spreken, dat zij in geen geval tot den toestand van veelvuldige verwaarloo- zing der opvoeding en van ongeregeld schoolbezoek, die voor de invoering van de Leerplichtwet bestond, wenscht terug te keeren. Indien tot intrekking moest worden over gegaan. zou dit slechts kunnen geschieden na ot bij aanneming van een ontwerp dat bedoeld kwaad, doch naar een stelsel, kon fnuiken. De Koningin, de Prins en het ge volg hebben Woensdagmiddag in open rij tuigen langs het Apeldoornsch Kanaal ge reden, waar juist een wedstrijd was. Nabij Woruier stapte de Koningin uit, en deed zich de schaatsen aanbinden, waarna zij zich, vergezeld van den Prins en de overige heeren en dames der hof houding, op het ijs begaf, te midden van het volk. Herhaalde malen moest de Koningin o- verstappen, wanneer eene brug bereikt was. H. M. en de Prins passeerden de baan van den wedstrijd, bleven kalm tussehen het volk doorrijden en werden op enkele plaatsen zelf niet opgemerkt. Terwijl de hofrijtuigen langs het kanaal volgden, reed het Koninklijk Echtpaar op het ijs in de richting naar Het Loo. Toen gisteren de Koningin, na het klau teren langs den hoogen spoordijk, waar zij bij een brug moest overstappen, met wat al te snelle vaart het Apeldoornsch kanaal opreed en terecht kwam op het nauwe plekje, waar eenige kinderen en een boe- renvrouwtje aan het rijden waren, was laatstgenoemde, die juist een mooie bocht wilde maken, daarover erg boos. »Mens, kiek toeh uut, astenblieve," riep zij, waarop tde Koningin minzaam ant woordde Ja vrouwtje, 't was maar een klein ongelukje. Ik zal oppassen Men kan zich de ontsteltenis voorstellen van het vrouwtje, toen een oogenblik la ter, achter dan Prins en het gevolg, een troep mannen en vrouwen het ijs kwamen op»uirfnen. die haar vertelden, dat zij zoo even tot de Koningin had gesproken. Zij moest even aan den dijk gaan zitten om op haar verhaal te komen en ver klaarde aan de omstanders, dat zij er o zoo beduusd" van was ItltHShLVS. 12 December 1902. Bij de plaats gehad hebbende verkie zing van Kerkeraadsleden der Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen als ouderling de heer Abr. Luteijn in plaats van den heer J. de Hulster die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, en herkozen als diakenen de heeren J. A. Carels en P. C. van den Heuvel. Dat het bietenvervoer in westelijk Z. Vlaanderen dit jaar aanmerkelijk minder is dan het vorige jaar, kan ook blijken uit de mindere opbrengst der Stoomtram-maat schappij Breskens-Maldeghem. Deze be droeg gedurende de maand November j.l. ƒ9351.03, tegenover ƒ14.113.02 indezelf de maand van 1901, hoofdzakelijk tenge volge van het meerdere bietenvervoer. Scliooiulijke, 9 Dec. Heden gaf ons muziekgezelschap haar 11e concert. Het programma, afgewisseld door eenige nom- mers door het Symphoniegezelschap gege ven, werd goed ten gehoore gebracht. Ook enkele voordrachten ten beste ge geven door eenige jongelui, vielen zeer in den smaak. De opkomst van het publiek was niet talrijk, wat zeker voor een goed deel op rekening mag geschreven worden van het gure winterweder. De heer J. W. H. Huijkman te Biervliet, die zijne benoeming tot gemeen te-geneesheer te Vinkeveen heeft aange nomen en daarheen is vertrokken, heeft daardoor zijn contract met de gemeente Biervliet verbroken, waarvoor lie gemeen te eene vergoeding van ƒ1000 zou kun nen eischen, wegens het bouwen van de nieuwe dokterswoning. De Raad heeft echter deze som op 500 vastgesteld, omdat de heer Huijkman zijn medewerking heeft verleend tot het aanwijzen van een geschikt opvolger, die reeds zijne praktijk is begonnen. N. v. tl. D. Door den heer A. J. A. Scholte van Oostburg is te Leiden het candidaats exa men in de theologie eerste gedeelte met gunstig gevolg afgelegd. Sluis. Toen de vrouw van den land bouwer B. van Retranchement Maandag morgen na de vroegkerk met paard en kar naar huis reden hadden zij onderweg het ongeluk dat de as van de kar brak waar door het voertuig omsloeg. Door dat het paard nog al te werk ging en de kar van voren stuk sloeg zijn de ongelukkigen door de kap van de kar heen moeten kruipen. De vrouw heeft zich nog al bezeerd. Sluis, 11 Dec. Hedenmiddag was zoo als gewoonlijk weer heel veel beweging met schaatsenrijden op het Kanaal van hier naar Brugge. Vooral wordt deze gemeente druk door Belgen bezocht die na een hijlickmaker en een Schiedam te hebben gekocht wederom op schaatsen huiswaarts trekken. De schaatsenrijder J. A. N. werd door een Belgische schaatsenrijder zoodanig om ver gereden dat eerstgenoemde een hevige wonde boven zijn rechteroog bekwam, zoo dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Retraiicheiuent, 11 Dec. Aan de her stemming op heden tot lid van den Ge meenteraad werd deelgenomen door 106 van de lit kiezers. Op A. Risseeuw Iz. werden uitgebracht 63 stemmen, op A. van de Sande 42 St., zoodat alzoo de heer A. Risseeuw lz. is gekozen. Een biljet was blanco ingele verd. IJzemlijku, 9 Dec. Hedenavond om streeks 5 uur ontstond alhier brand in de stalling van den winkelier Gast. Deze stalling brandde totaal af en ook een gedeelte van een daarbij staand woon huis, eveneens het eigendom van genuem- den winkelier. Door krachtig optreden der brandspuit werd het vuur in zijn voortgang gestuit, anders was een tweede huis dat daarbij stond, ook een prooi der vlammen gewor den. Het gedeeltelijk afgebrande huis werd bewoond door A. Serlé. Verzeke ring dekt de schade. Men vermoedt dat de brand ontstaan is, doordien er eene hoeveelheid hooi tegen den schoorsteen lag. De koopman C. G. te Zaamslag, had een ouden gebrekkigen hond, die het le ven tot een last was. Daarom besloot hij het dier uit zijn lijden te verlossen en 't op te hangen. Hij sprak er evenwel met niemand over en stond 's morgens vroeg op om zijn plan te volvoeren en hing den hond aan den post van de deur op. Daar- °1' ging bij een put graven om het dier te begraven. Ondertusschen was zijn vrouw door het leven wakker geworden en bemerkende dat haar man niet in bed was stond zij ook op. Toen zij den hond zag hangen, meen de zij dat het haar man was en riep schreiende: kinderen staat toch op, je va der hangt op. Ook de buren kwamen toe- loopen tegelijk met den vader zelf, die de put gegraven had. De droefheid veran derde daarop in blijdschap en de hond kreeg eer. fatsoenlijke begrafenis. Te Leerdam is het driejarig zoontje van G. Veen in een pot met kokend water gevallen en verdronken. Te Opheusden (Geld.) is de 14jarige J. door het ijs gezakt en verdronken. In het hooggebergte van Tyrol woont een vrouw, die beweert dat zij on geveer 200 jaren oud is en de bewoners van de streek schrijven haar ook algemeen dien leeftijd toe. Er is door een lOÖjarige, die deze vrouw altijd »het oudje" noemt, verhaald, dat zij reeds zeer oud was toen hij pas 25 jaren telde. De vrouw is zwak en afgeleefd. Zij woont in een grot en leeft voorna melijk van spijzen welke haar worden ge bracht door menschen uit die streek, van welke velen wat bang voorUiaar zijn, om dat zij haar voor een heks houden. In het Belgische stadje Florennes, prov. Namen, is een belangrijke diefstal gepleegd ten huize van den heer Senator Felix Frévier, notaris aldaar. Inbrekers hebben daar in het kantoo-j met een valschen sleutel de brandkast ge opend en daaruit 700 f'r. in geld en voor 100.000 f'r. aan effecten gestolen. Te Beerta is een twaalfjarige jon gen zoodanig op het ijs "gevallen, dat hij onmiddellijk dond was. Aardenburg, den 10 December 1902. Mijnheer de Uitgever Ofschoon ik het besluit had genomen, O niet meer te antwoorden op ongeteekende stukken, moet ik nog twee punten weer leggen uit het stuk van heden. Uw correspondent beweert, dat er harde woorden zijn gevallen onder de geloofsge- nooteu, over het uitwerpen van den heer v. d Hemel, en dat deze harde woorden aanleiding hebben gegeven tot bedanken. Dat er daarover gepraat is, en nog wel het meest door den Heer v. d. Hemel zel ve, geloof ik goed, maar die harde woor den hebben in mijne ooren niet geklonken om daarvoor te bedanken Hij beweert op de tweede plaatsdat ik kennis had, van het eerste strooibiljet »waarin de heer v. d. Hemel, om den le den welbekende reden, niet meer verkies lijk werd geacht". Ik verklaar opnieuw dat ik daar niets van wistdat zulks leugen en laster is. Indien in 't vervolg, die schrijver mij nog iets te verwijten heeft, of meent ten mijnen laste te hebben, verzoek ik hem

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2