BRESKENSCHE COURANT Mij is de wrake. No. 753. Zaterdag 13 December 1902. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Bit klad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELEMAiV te Breskens. De eigenaardige opvatting van de re geering der Venezuelaanseben Staat in Zuid-Amerika ten opzichte van vreemde lingen gevoegd bjj de groote warreling van dezen Staat ten opzichte van Enge- land'a en Duitschland's belangen aldaar, heeft het thans voor beide laatsten nood zakelijk gemaakt eens dieper op haar waar schuwingen te moeten ingaan. Er is door de gezanten aan de regearing een ultimatum gesteld ter voldoening aan de eischen der regeeringen, waaraan geen gevolg is gegeven, en zoo staat Engeland en Duitschland op voet van oorlog. Lang zal het evenwel niet duren, want de strjjd die zich aanvankelijk ter zee zal bepalen is wegens de geringe kracht van Venezuela slechts 4 oorlogsschepen - dezen reeds zeer ongunstig. Nadat de Britsch-Duitsche vloot beslag had gelegd op het Venezuelaansch oorlog schip »Bolrair" heeft deze vloot op haar beurt de geheele kant van Venezuela in blokkaden verklaard en wordt dan ook ge blokkeerd. Dat het ernst is blijkt verder uit het feit, dat men de te Languayra de in be slag genomen oorlogschepen, op een en kel na, dat gezegd werd Jfransch eigen dom te zijn, heett doen zinken, en dat men begonnen is daar Duitsche troepen te ont schepen. Uit Caracas wordt gezegd, dat troepen onderweg zijn om de indringers terug te drjjven. Dit strookt geheel met den geest van 123. Denkt gij, dat ik mij van u zou scheiden, dan uit nood zoo begon hij weder. Mijn vader is dood, hij heeft mij niets nagelaten, in het geheel niets; mijn onbesmetten naam zelfs ben ik verschul digd aan de grootmoedigheid mijns ooms en mijne moeder en zuster zijn overgege ven aan z.jjne genade. Mijne carrière is gebroken, een vloed van schulden dreigt dagelijksch mij te verpletteren. Zonder middelen om u en het kind te ondersteu nen, zonder het geringste uitzicht voor mijzelven, wat blijft mij over, dan een rijk huweljjk, dat mij terugbrengt in den toe stand, waaraan ik gewoon ben en dat u en uw kind middelen van bestaan verschaft. Zij had zich opgerichtde schoone oo- woest verzet, die uit de andere berichten uit Caracas spreekt. Men heeft er volks- betoogingen gehouden, waarbij Britsche en Duitsche vlaggen verbrand zijn en getracht is de deuren van het Duitsch gezantschaps gebouw open te breken. Eu de regeering heeft niet veel beter gedaan door maar weder willekeurig juist de grief, die men tegen haar heeftbeslag te leg gen op Britsche en Duitsche eigendom men en door het gezamenlijk arresteeren van alle Britsche en Duitsche inwoners De Amerikaansche zaakgelastigde schjjnt echter met goed gevolg doende, om hen weer vrij te krijgen. President Castro blijft er zich maar steeds op beroepen, dat er geen geld voor handen is om aan Britsche en Duitsche ei schen te voldoen en ook geen gelegenheid bestaat, zoolang de opstand van Matus nog niet geheel is gedempt, om dergelijke za ken te behandelen. Dat is inderdaad dan ook de reden waarom andere landen, als b. v. Frankrijk, die nog wat met Venezu ela te verrekenen hebben, tot nu toe hebben gewacht. Maar Duitschland en Engeland hebben, wellicht juist wegens dien benarden toe stand, de volheid der tijden gekomen ge oordeeld, en eischen nu met geweld klee- ren, ja het vel van eenen naakte. Im mers de laatste jaren zijn voor Venezuela steeds oorlogsjaren geweest, met vele on kosten en veel derving van winst door de onmogelijkheid van het binnenhalen van den oogst. Engeland en Duitschland mogen wijzen op betoonde lankmoedigheid hetoogen- blik waarop zij nu eindelijk toegrijpen is er wel een, dat den brutalen, maar zwak ken tegenstander nagenoeg machteloos en krachteloos in hunne handen geeft.. Intusschen trekken twee onder-bevel - hebbers van Matos, Generaal Rollando en Generaal Lesama Rieza, van de verlegen heid der Venezuelaansche Regeering partij om weer in 't veld te verschijnen, ieder met 1200 man. Groot blijft de steenkolennood te New- York, Boston en andere steden, terwijl het overal in de Noordelijke Staten van Ame rika bitter koud is. Da rijken moeten uit gebrek aan brandstof in de hotels trekken. En de armen zijn er ellendig aan toe. Kinderen en zwakken worden heele da gen in bed gehouden, omdat men ze an ders niet warm kan krijgen. Zuigelingen sterven van koude. De St. Crt. No. 289 bevat een Kon. be sluit van 19 November jl., betrekkelijk de lichting van de Nationale Militie van het jaar 1903. De lichting van het jaar 1903 bedraagt 17,500 man, waarvan 12,300 man ter vol ledige oefening en 5200 mau tot korte oe fening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lij ven manschappen worden 515 man be stemd voor den dienst ter zee. De hoegrootheid van het aandeel, door elke Provincie in die lichting te dragen, wordt aangewezen in den staat, welke bij dit besluit behoort. Voor elke Provincie wordt het aantal van de ter volledige beoefening en van dat tot korte oefening in te lijven manschap pen aangeduid in dienzelfden staat. Voor de bepaling van het aandeel, door elke Provincie te dragen in het voor den dienst ter zee bestemde deel der lichting, gelden de volgende regelen Wanneer het aantal lotelingen, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd en die zich overeenkomstig Art. 138 der Militie- wet 1901 in het geheele Rijk voor de zeemilitie hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zóó groot is, dat ook na eventueele vrijstelling in beroep van tot den dienst aangewezenen en van voor den dienst ter zee lichamelijk ongeschikt be- vondenen, het voor dien dienst bestemde deel der lichting geheel uit deze vrijwil ligers kan worden samengesteld, dan wordt het daarin door elke Provincie te dragen aandeel bepaald naar evenredigheid van 't aantal dergenen, die zich in die Provincie voor de zeemilitie hebben aangemeld of hebben doen opgeven, waarbij tevens, zoo mogelijk, rekening wordt gehouden, eener- zijds met de behoefte in elke qualiteit bij de zeemilitie in het bijzonder, en ander zijds met het aautal opgegevenen in de Provincie, welke een beroep uitoefenen, dat voor die qualiteit het meest geschikt is. Wanneer het aantal lotelingen, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd en die zich overeenkomstig art. 138 der Militie gen, die hij eens de sterren had genoemd van zijn leven, keken hem aan met eene dwalende uitdrukking en van de bleeke lippen klonk het sidderend Gij wilt mij verstooten mij en het kind en een an der zal uwe liefde bezitten, uwe liefde, die gij mij voor eeuwig hebt toegezegd Hij werd opnieuw ongeduldig. Mijne liefde zal u blijven, Magdalena, als gij verstandig zijt en edel genoeg, om mij die vrijheid te geven. Laat het mij niet te zwaar boeten, u bemind te hebben en gij dwingt mij het te zeggen u te veel te hebben opgeofferd. Wie spreekt er van verstooten Het is eene overeenkomst, zooals er in dergelijke gevallen duizend maal worden getroffen. Eindelijk, eindelijk richtte zich, naast al de ootmoedige liefde, welke zij hem had geschonken, de trots der vrouw op in haar. Als het uw geluk is, werkelijk uw geluk, Herbert, zoo ga, zeide zij met geweldige inspanning, en God zij met u. Een diepe zucht van verlichting was zijn antwoord, hij stond op en droogde met zijn zakdoek het vochtig geworden voor hoofd af. Dat was eindelijk eene opflikkering van uw verstand en van uw beter gevoel, zei- de hij, en eens, ik ken de wereld en de vrouwen, eens zult gij er mij voor dan ken, dat ik de banden verbrak, die ons pijn deden en vastketenden aan de ellen de. Zij bleef zwijgen tegenover het onge hoorde, het ongedachte, begaven haar ha re gedachten, zij was zich geen enkel ge voel bewust, dan een gevoel van doodelij- ke smart, welke bijna ook een lichamelij ke scheen te zjjn, want hare hand greep krampachtig naar haar hart en toen zonk haar hoofd neder op de voor haar staande tafel. Er volgde een pauze, die zelfs hem pijn lijk was. Ware Magdalena bewusteloos geworden, dan zoude hij tot hare hulpe en tot zijne verlichting het dienstmeisje geroepen hebben, om het tooneel te ver korten. Maar zij bewoog zich en toen hij de hand op haren schouder legde, bewees de huivering, waarmede zij zich aan hem onttrok, dat zij wist, wat er met haar om ging- Ik zou nu met u willen spreken over de toekomst van u en van het kind, Magda lena, zeide hij. Deukt gij bedaard genoeg te zijn, om mijne voorslagen aan te hoo- ren Mijne eigene aangelegenheden vor deren noodwendig mijne spoedige aanwe zigheid in Duitschland, ik zou in het ge heel niet zijn wedergekeerd, had de zorg voor u mij niet hierheen gedreven. Nu heb ik mijne zaken hier afgedaan en mij ne afscheidsbezoeken afgelegd, het is goedj zoowel voor u als voor mij, dat wij deze smartelijke ure verkorten. Laat ons der halve, als het u mogelijk is, uwe toekomst ophelderen, zooals ik het de mijne gedaan heb.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1