ning, die haar volkomen gegund is, ver loven. De loonstandaard brengt zulks niet mee, want werkelijk is deze lager dau vroeger. Maar door den algemeenen vooruitgang, door de verbetering van de communicatie middelen, door het gemakkelijker bereiken van de kleinste plaatsen en de afgelegen- ste buurten en gehuchten, is de concur rentie doorgedrongen en heeft de verlaging van den levensstandaard tengevolge gehad. Alles te zamen genomen kunnen we dus niet aannemen, dat de werkman niet per week vijf cents zou kunnen afzonderen om eenigszins te zorgen voor den ouden dag. Want mocht dit inderdaad niet kunnen in het licht der gunstiger eigenschappen, die zichtbaar zijn, dan zijn we geneigd te ver onderstellen, dat méér wordt besteed aan noodzakelijke uitgaven, dan beslist noodig is. En dan kunnen we met. het volste recht zeggen, dat zoodanig werkman ot zulk ge zin aan zijn plicht te kort doet om voor den ouden dag niet eenigszins te zorgen. Zoodat, mochten zij zich tot op zekere hoogte in dezen aan plichtverzuim schul dig maken, zij het tevens aan zich zeiven hebben te wijten, dat ze later, als het werk niet meer of slechts ten deele verricht worden, worden overgeleverd de publieke liefdadigheid, hetzij in vorm van een bescheiden onderkomen in een armhuis met den aankleve van dien, hetzij bij een hunner kinderen, waar niet zelden hunne onafhankelijkheid wordt ver loren op de wijze zooals de Boeren, die hebben moeten prijsgeven. Zegt men daarentegen geen vijf cents te kunnen missen, omdat men dit niet wil en de pensionneering liever ziet uitgaan van den werkgever, dan moeten we wijzen op een verkeerd toegepast beginsel. Wil men wachten tot het deelnemen aan pensionneering van staatswege ver plichtend wordt gesteld, dan gevoelen we ons huiverig, niet alleen omdat de ver wezenlijking van die zijde reeds lang op zich heeft laten wachten maar meer nog omdat de Staatsbemoeiing op sociaal ge bied zich meer dan eens van een gebrek kige zijde heeft leeren keunen. De Staat heeft o. m. bij de ongevallen wet getoond alles over één kam te schee- ren, hetwelk onbillijk is en bij de leer plichtwet ook een stuk der sociale kwestie integendeel onderscheid te maken tusschen gegoeden en minder gegoeden. kan aan den Doch dit daargelaten, als elk voor zich een groot of een klein pensioen begeert, al naar gelang dit aan zijne behoeften zoo na mogelijk kan voldoen, dan kan als re delijke eisch gesteld worden, dat ook ie der zooveel mogelijk voor zich zelf zorgt. Misschien zegt men. dat dit alles heel mooi gepraat is, terwijl men eerstens wei nig van de eischen voor eene verzekering af weet en ten anderen, kan men to 'i be zwaarlijk zelve een fonds oprichten tot be strijding van de pensioenkosten. Dat geven we niet alleen volgaarne toe, maar wilden dat zelfs op den voorgrond stellen. Evenmin als er in den regel iets komt van eigen besparing, evenmin zou dat ei gen pensionneeren op den duur gaan. Maar met voor zich zelve te zorgen be doelden we ook niet dat. We hadden natuurlijk op het oog, dat men uit eigen middelen moet trachten zich een pensioen te verschaffen, evengoed als men zich uit eigen middelen verzekert te gen de financierde gevolgen voor het ge zin bij ziekte, in de bestaande Ziekenfond sen en dergelijke onderlinge verz -ke ings- vereenigingen waarvan onze omgeving er legio kent. Op welke wijze zulks moge lijk is, willen we in een volgend a tikel nader bezien. bande, die nu zoo vaak haar het harte droevig maakte. Toen Herberts rijtuig voor het kleine bescheidene huis stilhield, Waarvan de be nedenverdieping bewoond werd door den eigenaar, een oud grommig man, met zij ne dochter, wierp Magdalena een blik door het openstaande venster der bovenkamer en toen weerklonk een luide vreugdekreet, waarmede het kleine meisje, hare moeder navolgend, met kinderlijk juichen instem de. Magdalena vloog haren man tegemoet en zag het niet, dat het rijtuig bleef staan en dat bet zoo smartelijk verwachte be zoek een betrekkelijk kort zoude zijn. Maar hoe ook van lieverlede zijne liefde en vriendelijkheid waren afgenomen, hoe geduldig zij hare aanspraken steeds meer beperkt had tot de hescheidenste mate, heden lag in zijn gelaat een vormelijkheid en koelheid, welke haar trof t .t in het hart. {Wordt vervolgd.) IMSIvSKKXS. 2 December lt»02. De door de diaconie der Ned. llerv. Gem. alhier gehouden collecte ten behoe ve der armen heeft opgebracht 146.20. Aan liet. postkantoor Breskens, en de daaronder rossorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Nov. ingelegd 9139.33; terugbetaald ƒ5478.6(3. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 366G. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid is de heer A. J. Mulder te Goes met ingang van 1 Jan. a. s. gecontinueerd als buiten gewóón-Opzichter bij de werken voor het op de diepte houden van de buitenhavens van het kanaal door Zuid-lievelaud te Hausweert en Wemeldinge. Tot gemeente-geneesheer te Biervliet is benoemd de heer S. Groen, arts te Ilin- deloopen. De heer P. Dreve te Kouter i3 be noemd tot kommies-ontvanger der 2e ca tegorie te Philippine. Itetrsiiiclicnient. Tot kerkvoogd der Ned. llerv. Gem. alhier is benoemd de heer A. van de Sande in plaats van den heer Iz. Risseeuw Iz., die naar Oostburg vertrokken is. G roede, 28 Nov. Ten overstaan van notaris Hainmaher had heden alhier de herveiling plaats van de gebouwen van een hofsteedje op en met 20 gemeten 104 roeden bouwland en erf in 2 perceelen. Deze goederen werden in massa toege wezen aan den heer J. Schippers, winke lier alhier, voor ƒ11700. De plannen van den heer Gerritsen, die reeds geruimen tijd met ernst in stu die waren om te komen tot een tramver binding tusschen Breskens en Terneuzen, en waartoe hem destijds concessie is ver leend, beginnen thans een vasteren vorm te verkrijgen. Deze overgenomen door de Stoomtram- tram- maatschappij Breskens-Maldeghcm zijn in den laatsten tijd in verband daar mede andermaal opmetingen in den Braak man gedaan om langs den kortsten weg Terneuzen te kunnen bereiken. Gold dit onderzoek ten vorigen jare een lijnrechte verbinding, thans is dit plan opgegeven, wijl het aan te veel technische bezwaren onderhevig was en is er een van zuidelijker richting gekozen. Dit wordt nu in kaart gebracht en aan de goedkeuring der bevoegde autoriteiten onderworpen. Na de beslissing omtrent dit plan kan eerst nopens de richting eene positieve mededeeling gedaan worden. Sluis. Bij het laden van een schip sui- kerkeeten langs het kanaal alhier geraak te J. Blankenberg met een kruiwagen vol beeten bezijden den rechter te water. Nadat hij reeds tweemalen naar bene den was geweest, werd hij door J. Maas, die hem ter redding was nagesprongen, op bet drooge gebracht. IJzcndijke, 1 Dec. De hedenmorgen ge houden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, deelde de voorz. mede, dat de weg aan de Nol hein bij onderzoek is gebleken te behooren tot de gemeente Biervliet. b. de gemeente-begrooting voor 1903 door Ged. Staten is goedgekeurd c. de scherpschiitters-vereeniging te de zer plaatse is ontbonden, en mitsdien de huur der Beurs met 1 Jan. a.s. is opge zegd en tl. tengevolge van de in de vorige week plaats gehad hebbende schoorsteenbranden door hem een strenge schouwing van de schoorsteenen zal bevolen worden, wijl hem is gebleken dat de schouwen in deze ge meente niet worden schoongemaakt. Voor 't oogeublik zal hij de zaak laten rusten, maar omdat het te veel last ill de huishouding zou veroorzaken, maar tegen den schoonmaak van 't volgend jaar zal deze schouwing door den brandmeester en de politie geschieden. In behandeling kwam 1. Voorstel tot heffing van leges bij het voltrekken van huwelijken. B. en W. stellen voor de huwelijken kosteloos te doen plaats hebben en Don derdag des voormiddags van 891/2 en namiddags van 24 uur, en voor andere dagen of uren ƒ10 extra te vorderen. De heer Uendrikse zag liever des mor gens van half 6, omdat de meeste missen te 8 uur beginnen. De voorz. zag in dat vroegere uur geen bezwaar. De heer De Jaeger vroeg h^e nu het zal kunnen gaan voor het Eiland. De voorz. gaf hierop te kennen, dat hij deze vraag had voorzien eu bereids een onderzoek had ingesteld, waarbij hem was gebleken, dat gedurende de laatste 5 ja ren in deze gemeente 129 huwelijken wa ren voltrokken, waarvan slechts 4 van het Eiland, dat is uog niet een huwelijk per jaar. Nu moet men er ook rekening mêe hou den, dat de pastoor te Waterland Oude- man ƒ199 's jaars van de Nederl indsche regeering ontvangt ten bohoeve van de Nederlandsche parochianen, en dat genoem de pastoor voor de zeldzaam voorkomende inzegening van een kerkelijk huwelijk de ze ook wel eens ter wille mag zijn. Met alg. st, goedgekeurd. II. Als tarief tot het heffen van uiarkt- gelden bij gelegenheid der kermis of dere gelegenheden stellen B. en W. 5 cents per M- eu ƒ5 als vaste draaimolens. an- voor voor De voorz. deelde mede, naar aanleiding van een vraag van den heer Hendrikse dat een draaimolen niet naar zijn oppervlakte berekend wordt om dezer komst niet te belemmeren, en dat voorts alle geschillen omtrent de oppervlakte worden beslist door B. en W. Goedgekeurd. III. Ingekomen is een verzoek van 1'. J. Liavens om hem het beursgebouw ge durende den Zaterdagmorgen, na afloop van de groentemarkt te willen verhuren voor den tijd van 10 jaar, waarvan 2 jaar vast en 8 jaar in 't zicht, tegen ƒ100 's jaars. De voorz zeidc, dat B. en W. van oor dcel zijn dit voorstel met gretigheid te moeten aanpakken. De beurs is er een maal en er wordt geen gebruik van ge maakt, terwijl de markt eer af- dau toe neemt. Aan deze huur zoude de voorwaarde ver bonden worden, dat tijdens de markt de hoofddeur wordt gesloten, van gemeente wege een deur wordt aangebracht die in directe verbinding staat met de inrichting van Lievens en dut er hoegenaamd niet in mag getapt worden alleen koffie en een broodje zal er verkrijgbaar gesteld worden de verwarming moet eveneens door de ge meente geschieden. De heer Leenhouts meende, dat dit op zoo'n wijze aan de markt ten goede kan komen. De heer Oprpreau gelooft zulks ook, en tevens dat de gemeente er beter mee zal zijn dan Lievensnu zal deze wel een en tree heffen, hetgeen mag gebillijkt wor den. De voorz. moet daartegen opmerken, dat geen entree zal geheven worden. De heer Hendrikse heeft eenig bezwaar tegen de verbindtenis der gemeente voor 10 jaar. De mogelijkheid kan zich voordoen dat het beursgebouw voor een hoogen prijs aan den man kan gebracht worden, en dan zou zulks niet kunnen wegens die verbin ding. Hij is er wel voor haar voor 2 jaar vast eu 2 jaar in 't zicht at te staan, om dat het van Lievens toch al een heele waag is en de gemeente zich niet uioet verrijken ten koste van een ingezetene. Ook zou hij er nog aan willen toevoegen, dat hij telkens voor twee jaar kan inhu ren. De beurs is kunstmatig doodgemaakt, door de kooplui op te ruien, waardoor de boeren er van zelf niet inkwamen. B. en W. worden gemachtigd op de ze voorwaarden met Lievens een contract aan te gaan en de goedkeuring aan Ged. Staten voor de onderhaudsche huur aan te vragen. De voorz. zeide verder, dat B. en W. over de zaak met Lievens sprekende, op het denkbeeld kwamen de beiirs in huur af te staan bij het houden van meubilaire verkoopingen, hetwelk veelal buiten een koude boel is, eu voor andere gelegenhe den. De heer Hendrikse heeft daartegen geen bezwaar, mits met «andere gelegenheden" maar niet is bedoeld het houden van ver tooningen of lezingen. De heer Carpreau zeide, dat de gemeen te er niet onverschillig voor is als de beurs productief kan gemaakt worden. En aan den anderen kant blijft de ge meente neutraal als zij enkel het gebouw verhuurt. Indien een clericaal, of een li-/ beraal of een socialist optreedt is voor de gemeente hetzelfde en wie geen lust heeft er heen te gaan blijft thuis. Men moet

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2