Mij is de wrake. No. 749. Zaterdag 29 November 1902. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Binnenland. FEUILLETON. BRESKENSCIE C0URA1T. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Rit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. RIFLEMAN te Breskeus. Door het uitvoerend deel van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- maatschappy is aan de ministers van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, van Finan ciën en van Buitenlandsche Zaken het na volgend schrjjven gezonden. Waar meerdere onzer groote Landbouw- vereenigiugen en ook eenige afdeelingen onzer Maatschappij zich tot de Regeering hebben gewend, om haar gevoelen kenbaar te maken omtrent de maatregelen, die, als een gevolg van de Conventie van 5 Maart 1902 tot oplossing der suikerquaestie te Brussel gesloten, zullen behooren te wor den genomen, acht het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zich verplicht, mededeeling te doen van den loop der behandeling dezer aangelegenheid in de vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij van 6 No vember j.L als gevolg waarvan het be sluit werd genomen om te dezer zake geen culres van wege die Maatschappij te doen uitgaan. In evengemelde vergadering werd door den Voorzitter namens het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur het voorstel gedaan en verdedigd, om zich tot de Regeering te wenden met een adres, waarin zoude wor den gewezen op het belang van den ver bouw van beetwortelen voor den landbou wer, den veldarbeider en de schipperij, met vermelding tevens van de vermeerde ring der cultuur van andere gewassen, die, met name in deze provincie, dit jaar reeds plaats vond en daarvoor in de plaats trad. Voorts zoude in dat adres aan de Re geering worden verzocht, om bij de onze kerheid van de toekomst van de beetwor tel-suikerindustrie de kansen op het behoud eener cultuur van natuurlijken omvang te bevorderen door uitbreiding van het con- sumptiegebied en wel door eene belangrij ke verlaging van den suikeraccijns, en ein delijk zoude de wensch worden te kennen gegeven, dat de Regeering in het algemeen maatregelen mocht beramen, waardoor de beetwortelcultuur, zoowel voor den land bouwer als voor de industrie, loonend bleef. De beraadslaging ter vergadering be paalde zich bijna uitsluitend tusscben den Voorzitter, belast met de verdediging van den inhoud van het bovenbedoelde adres, en een der afgevaardigden van de afdee- ling Hulst onzer Maatschappij. Deze afgevaardigde bleek de toekomst van de beetwortelsuikerindustrie zóó duis ter in te zien, dat de invoering «ener sur- taxe hem wenschelyk voorkwam, al ware het niet tot het maximumcyfer, in de con ventie genoemd. Bij de bespreking der preliminaire vraag, of de Maatschappij zich met een adres tot de Regeering zoude wenden, achtte deze afgevaardigde dit ongeraden op grond, dat de kans bestond, dat de strekking van dit adres eene andere zoude kunnen worden, dan door het Uitvoerend deel was aange geven, in welk geval de voorzitter der Maatschappij later, naar zijne meening, als lid van de 2e Kamer, bij de behandeling van een eventueel Wetsontwerp in eene moeilijke positie zoude komentevens meende bij, dat, waar het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij ge woon was volkomen eenstemmig te zijn in de uitdrukking van zijn gevoelen, het zich liever moest onthouden van de openbaring zijner meening, waar dit nu vermoedelijk niet het geval zoude zijn. Door den voor zitter werd daartegen aangevoerd, dat hij hoopte, steeds te zullen kunnen onderscheid maken tusschen de verschillende betrek kingen, waarin hij had op te treden en aangetoond, dat verschil van gevoelen tus schen de leden der vergadering van het Hoofdbestuur zich meermalen had voorge daan, waarbij dan zoowel het gevoelen van de meerderheid, als dat der minderheid^ tot zijn re ehtwerd gebracht. Bij de daar- opgevolgde stemming over de vraag, of men zich in dezen tot de Regeering wen den zoude, verklaarde zich een gelijk aan tal, n.l. 10 leden, daar voor en daar te gen het voorstel werd daarop krachtens de bepaling der Statuten beschouwd als te zijn verworpen. De Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland een gewest, dat ongetwijfeld nauw betrokken is bij de toekomst van de beetwortelcultuur zal zich dus van het uiten harer meening bij de Regeering en Volksvertegenwoordiging onthouden. Het is moeieljjk aan te nemen, dat het geval lene besluit berust op de aangevoerde gron den en wij meenen, dat veeleer eene ove rigens lofwaardige vrees voor eene onzui vere stemming, evenwel niet uitgespro ken in het spel wasimmers, naast den woordvoerder, in dezen de voorzitter van de Coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, bevonden zich drie aan deelhouders dier fabriek als afgevaardigden der afdeelingen ter vergadering. Hunne stem tegen het voorstel tot het uiten eener meening mag dan ook onzes inziens worden beschoumd als het gevolg der overweging, dat zij, zoowel voor de beetwortelsuikerindustrie als voor den land bouw opkomende, aan de zuiverheid der stemming over de strekking van een even tueel in te dienen adres afbreuk zouden doen. Het Vad. verneemt, dat de Regeering besloten heeft bij wet machtiging te ver- leenen tot heffen van een surtaxe op sui ker. llltfMillVS, 28 November 1002. Dinsdagavond gaf de muziekvereeniging Uit het Volk-Voor het Volk" haar eer ste concert in dit seizoen in het .Hotel de Commerce". De opkomst was matig. De uitvoering zoowel van de muziek stukken ats van de voordrachten liep goed van stapel. Er deed zich nog een incident voor, dat een oogenblik eenige verwarring deed on tstaan. Een der aanwezige vrouwen, die zich even naar achter begaf, viel tengevolge van de duisternis in de kelderopening waar van de sluitdeur was blijven openstaan., Bezeerde zij zich aanvankelijk zeer ern stig, thans is de toestand bevredigend. Voor de zooveelste maal moest weer bij 119. Gij hebt vaak in den tijd, waarin wij nog zorgeloos genoeg waren, om ons met de muziek te vermaken, gezegd dat mijn spel van kunde getuigde, mijn talent groot was. Laat my dit benuttigen om les te geven. Het zon mij zoo trotsch en zoo verheugd maken, een weinig te mogen bij dragen tot verlichting van de zorgen des levens, den velen tjjd, dien ik heb, nuttig aan te wenden. Hoe aangenaam zijn de zorgen, welke myne lieve Veronica mij heeft gebracht, hoe zalig moet het zijn, voor haar te werken. Denk er eens over na, geliefde, onder druk eenigszins den trotsch, dien gij wel hebben moogt voor uw eigen persoon, maar niet voor mjj, zoolang uw naam my niet siert. Laat het verstandig overleg kiezen, dat u eens nog maar heeft verlaten, na melijk toen het gold, mij gelukkig te ma ken. Eens zal de tijd komen, waarin deze zorgen overwonnen zijn, maar onze moed moet sterker blijven dan die zorgen. Nim mer zich buigen, krachtig zich toonen, al le geweld ten spijt zich staande houden, dat verschaft ons de hulpe der Goden. En nu, vaarwel, geliefde ik vraag niet meer, tot wanneer, nooit meer, opdat gij vriendelijk kijkt. Hoelang bet ook mo ge zyn, steeds blijf ik uwe Magdalena". Maar zijn gelaat helderde niet op, in weerwil van de heldhaftige liefde, welke uit deze woorden sprak het was ook te laat, te Iaat. Hij moest voorwaarts. Alle geweld ten spijt zich staande hou. den, dat verschaft ons de hulpe der Godent herhaalde hij zachtkens. Zij heeft ge lijk, mij daaraan te herinneren en ik moet mij de gunst ten nutte maken, welke mij wordt aangeboden. In haast dronk hij zijne koud geworden koffie, beval den binuentredenden bediende ieder bezoek af te wijzen en begon zich te kleeden, Dit alles deed hij met den haast van een ontroerd gemoed, met het koort sig ongeduld, dat een beslissend oogenblik tegemoet ziet. Vervolgens verbrandde hij aan de waskaars, die op zijn schrijftafel stond, zorgvuldig Magdalena's brief. Hij staarde op het verkoolde papier, waaruit de vonken met groote snelheid opstegen, tot de laatste was uitgegloeidzoo donker en woest, zoo beroofd van iedere blijde herinnering, zou haar leven worden. Of hy dat dacht, of hy bovendien be sefte, wat daar volgen zou op den stap, dien hy van plan was te doen Volgens zyne natuur kon hy alleen aan zichzelven denken en derhalve faalde zyne berekening zelden. Uit een geheim vak van zyn schrijftafel nam hy een document, voorzien van ze gels en stempels en nadat hij het opmerk zaam nagelezen en in den borstzak van zijn rok gestoken had, liet hij het rytuig voorkomen. Hij moet een goeden slag geslagen heb ben, aan heel wat gekomen zyn, zeide de palfrenier tot den koetsier, terwyl zij be neden wachtten. Het rennen en loopen om geld heeft eindelijk opgehouden. Ik hoop, dat gij mij extra zal betalen voor de grofheden, welke ik voor hem heb op geslikt, evengoed alsof hij myn bloedver want was. De koetsier lachte, hy is niet vrygevig, hoogstens met kussen voor de jonge dames en zy zullen de eenigen zyn die om hem treuren, als het waar is, dat hy voor altyd heen gaat. Voor altyd, bevestigde de palfrenier met gewichtig -gelaat, ik weet alles van Lamb. Rytuig en paarden neemt lord Lindsay over, wy krijgen een maand loon en den

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1