Binnenland. >t to verwachten. oereu-Geueraals zeiven moeten ver- hebben, dat zij aan Chamberlain ument, over verschillende zaken nde, hebben overhandigd, waarin welwillendheid ten opzichte van Z.- verzoeken. Van zoodanig docu- il men zich herinneren, was al da- prake toen Chamberlain's' reisplan undig werd raai Botüa heeft overigens verklaard, besprekingen en de briefwisseling amberlain nog niet zijn afgeloopen. het Ministerie van Koloniën reden :raals terug naar hun hotel, in het waar zij, naar men gelooft, nog tijd zullen blijven, .eer Chamberlain begaf zich om- half twee naar het Lagerhuis, r de generaals heen, wees een der aren van het Ministerie hun de waar het oude Ministerie van Ko- heeft gestaan, alsook het huis waar ine heeft gewoond, voor welke his- s herinneringen de generaals veel itelling betoonden, dat uitgeleide den vorigen keer ,t geheel anderswijst op een :chappelijk samenzijn, tbaar is kortelings onder de voor- n der Boeren het wachtwoord uit- n zich voorhands van uitingen in enbaar, die Engeland's gevoeligheid kunnen kwetsen men zou ook zeggen zijn kwade geweten zou n wakker maken te onthouden, riks de zaak der Boeren zou kun- haden. Dergelijk schaden, verklaar- ïmandaut Kritzinger, die op het >lik te Amsterdam vertoeft, aan een Jgever, moet voor alles voorkomen 1 en daarom zou hij zich hier te zelfs van ilezingen" onthouden om oor de een of andere ondoordachte kking van zijn kant aan de zaak van Derenvolk nadeel te doen, gelijk de zaak al door veel, wat in de pers oerenvertegenwoordigers werd in den gelegd, geschaad is. aanslag op dc Koning van België, erdagmorgen werd te Brussel een :nst gevierd, aan de nagedachtenis vee Koninginnen gewijd. :n na afloop van den dienst de Ko- jke rijtuigen de sRue Royale" in- loste een man drie revolverschoten t derde rijtuig, waarin de adjudan- n Hofdames zaten. Er werd niemand ld. gendarmes maakten onmiddellijk een e op de menigte en maakten zich er van den man, die naar de gang Irusselsche.Bank werd gebracht, waar hem op staanden voet ondervroeg. verklaarde Robini te heeten en Ita- ich onderdaan te zijn. schoolde voor het gebouw der Bank ;roote menigte samen, die onophou- ;evaar. is tien dagen oud, hernam de jonge Onze verloving had plaats op het 3 uur, waarin Herberts vader stierf, lt gij dat eigenlijk niet voor een droe- jteekenis, dat geluk en dood zoo dicht lkander stonden it is onder de omstandigheden een ge- -geschenk des Hemels, zeide graaf f ontwijkend. Het zou mijnen broe den dood verlicht hebben, de zeker- in u eene dochter te krijgen. (Wordt vervolgd.) delijk dreigende kreten tegen den pleger van den aanslag uitte. De man werd in een rijtuig, door gen darmes eD politieagenten omgeven, naar 't naburige commissariaat van politie ge bracht. Een ontelbare meuschenmenigte liep hei rijtuig na, onder het geroep: iSlaat hem dood Leve de Koning Toen het rijtuig voor het commissari aat aankwam, moesten bereden gendarmes een charge maken om de menigte op eeni- gen afstand te houden. Nader leest men dienaangaande dat hij bij zijn eerste verhoor verklaarde, dat hij het deed omdat een gevoel van nijd bij hem opkwam bij het zien van zooveel schitterende pracht, terwijl hij zelf geen stuiver rijk was. Maar later heeft hij toch bekend, dat 't hem te doen was geweest om den Koning, en niet zoozeer dezen Koning, maar het dichtst bij de hand gekroonde hoofd. Dat hij daarbjj schoot niet op het eerste rij tuig, waarin de Koning was gezeten, maar op het derde van den stoet was daaraan te wijten, dat zijn revolver aan de voering van zijn jaszak bleef haken, zoodat hij het wapen te laat te voorschijn kon halen. Hij schoot toen toch maar, al wist hij dat hij zijn doel zou missen. Het geval 't is de eerste maal ge durende de 37jarige Regeering des Ko- nings, dat zoo iets gebeurtheeft te Brussel groote opschudding en verontwaar diging teweeggebracht en des Konings in de laatste jaren sterk getaande populari teit op eens weer verhoogd. Ook dat het wederom een Italiaan is, die naar een vreemd land komt om daar aan den hooggeplaatste zijn fanatieke moordlust te koelen, wekt bij de hurgerij groote woede. En bladen als bijv. »le Petit Bleu", die zich in den laatsten tijd in alles behalve sympathieken geest omtrent den Koning uitlieten, betuigen nu, dat het algemeen gevoelen zich heeft geuit in den kreet ileve de koning welke het volk den pleger van den aanslag in de ooren schreeuw de. sLeve de Koning!" iDat wil zeggen: wij hebben geen reden het verdwijnen te wenschen van onze Souverein en door uw revolverschoten is hij ons dierbaar gewor den. Vele Belgen hebben in de laatste dagen met vrijmoedigheid zekere handelin gen van onzen Koning geertiseerd, maar dat deed men niet uit een gevoel van vij andigheid tegen den Koning, en als een anarchist zich mocht hebben verbeeld dat één rechtgeaard Belg een laaghartigen moordaanslag tegen onzen Vorst zou goed keuren, dan heeft hij het mis. Want ook zij, die soms hebben gecon stateerd, dat geen mensch volmaakt is, ook al zit hij op een troon, roepen nu harte lijker dan ooit»leve de Koning De straf, welke aan Rubino volgens de wet kan worden opgelegd, is, nu de ko ning ongedeerd bleef, levenslange dwang arbeid. Was Z. M. gekwetst, dan zou de doodstraf toegepast kunnen worden. Onder de vele gelukwenschen, welke Ko ning Leopold bij deze gelegenheid ontving, is ook een telegram van zijne dochter, Gravin Lonyay, Prinses Stephanie. vu rige kolen op zijn vaderhoofd De Provinciale Staten van Zeeland heb ben Vrijdag aangenomen het voorstel van Ged. Staten, tot vaststelling van regelen voor het pensionneeren vaii weduwen en weezen van provinciale ambtenareu. Met 29 tegen 10 stemmen werd aange nomen het voorstel van Ged. Staten, om den termijn, waarop de tram Hulst-Wal soorden in exploitatie moet zijn, wordt verlengd van 1 Januari tot 1 Augustus 1903. Het toegestaan subsidie van ƒ1500 voor het oprichten en instandhouden van eene Zeevaartschool te Vlissingen werd verhoogd tot ƒ2000. Eveneens werd goedgekeurd een voor stel tot het verleenen van een crediet tot een maximum van ƒ100 aan de commis sie, belast met het toezicht op proefvelden in Zeeland voor den aanleg van proeftui nen in 1903. Een langdurige bespreking werd ge voerd over het voorstel van Ged. Staten, tot afwijzing van het aangehouden verzoek van het comité voor de tram Brouwersha- ven-Burghsluis, om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram. Het verzoek van het comité werd warm verdedigd door Mr. Fokker, uit Zieriksee, die het totstand komen dezer tramlijn een provinciaal belang achtte en dan ook voor stelde onder zekere voorwaarden een sub sidie te verleenen tot een bedrag van 130.630. De heer Siegers verdedigde, namens Ged. Staten, het afwijzend voorstel van hun college, vooral met het oog op den on- gunstigen toestand der financiën. De heer llammacher bestreed het voor stel van Ged. Staten. Hij achtte deze lijn van veel belang, en de exploitatie is bij zulk een machtige Maatschappij als de Rotterdamsche Tramw;eg-Maatscliappij in de beste handen. De heer Bolle verdedigde de subsidie aanvraag, vooral met het oog op de bloem bollencultuur in die streken, waarom een tramverbinding van het meeste belang is. Het voorstel-Fokker werd - naar aan leiding van het ainendement-Kakebeeke gewijzigd in dien zin, dat de belangheb bende polders en gemeenten ƒ42750 bij dragen in plaats van ƒ38,125, zooals hij eerst voorstelde, doch het maximumbedrag, dat de provincie bijdraagt, wordt dan ver hoogd van ƒ130.630 tot ƒ158.500. Na nog verschillende discussies stelde Mr. Dieleman voor, de behandeling van deze zaak aan te houden tot de zomer vergadering. Dit voorstel werd verworpen met 28 tegen 11 stemmen. Het voorstel-Fokker werd ten slotte, na breedvoerige besprekingen, met 17 tegen 22 stemmen verworpen, en het voorstel van Gedeputeerden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Op voorstel van den heer Kakeheeke werd besloten aan de Regeering dank te betuigen voor de medewerking, welke de provincie ondervonden heeft bij de terug gaaf van de fraaie gobelins, welke thans weer in de zaal der Provinciale Staten zijn opgehangen. Jhr. Pompe van Meerdervoort, die gedu rende 32 jaar lid der Staten is geweest, heeft, wegens zijn vertrek naar Den Haag, met een hartelijk woord afscheid van de leden genomen, welke toespraak beant woord werd door den Commissaris der Ko ningin. Hierna werd de najaarsvergadering ge sloten. BRESKEXS, 18 November 1902. Sluis, 14 Nov. De heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijge woond door 6 leden de heer J. de Bruij- ne was met kennisgeving afwezig. Als leden van het alg. armbestuur wer den herbenoemd de heeren J. P. Bal en J. J. du Burck. Goedgekeurd werden a de begrooting van het gasthuis in ontvang en uitgaaf op ƒ3554.665 en b. die van het weeshuis in ontvang en uitgaaf op ƒ1789.72. Een verzoek van de bewoners der Nieuw- straat tot het plaatsen van een lantaarn in de nabijheid der woning van J. F. van Winsberghe werd van de hand gewezen. Besloten werd om de vervaardigde voor werpen van het handwerkonderwijs van van school A bij enkele inschrijving in het openbaar te verkoopen. Mede werd besloten tot den openbaren verkoop bij inschrijf van 17 olmen hoo rnen, staande in de nabijheid van de Zuidpoort en de opbrengst daarvan te be steden tot verbetering der straten. Aan de wed. P. J. Beijaert werd kwijt schelding verleend van een gedeelte harer pachtsom van het bij haar in pacht zijnde perceel weiland aan de haven, en zulks wegens verkoop en het uitgeven in erf pacht van een gedeelte van dat perceel aan de Stoomtram-Maatschappij Breskens- Maldeghem. Tot klokkenist werd met alg. stemmen benoemd de heer J. J. Ghijsels en zulks in plaats van wijlen zijnen vader dhr. A. Ghijsels. Met dank werd aanvaard eene vrijwilli ge bijdrage van ƒ300 tot voortzetting der restauratie van het raadhuis, onder zekere voorwaarde aangeboden door den heer J. F. Hennequipf alhier, lid der commissie van toezicht voor de restauratie. Slllis. Bij het verplaatsen van een bak, waarin beeten geworpen worden, had L. V. het ongeluk, door het omvallen van een schraag, dien bak op zijn neus te krijgen, waardooa deze over de geheele lengte ge spleten werd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en de wond werd dichtgenaaid. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de dieven nog altijd niet afgeschrikt door de uitbreiding van de Rijks-politie. Op de Maria-hoeve, in den Einmapolder onder Nieuw-Namen, beproefden zeven per sonen hun slag te slaan, hetgeen mislukte, doordien de bewoners een schot op hen losten. Onder Grauw, in den Kieldrechter pol der, zijn twee marechaussées slaags geweest met een Belg, die een zak graan gesto len had. De dief wierp den zak tegen den eenen marechaussée, waardoor deze viel en ging toen aan den haal. De andere greep hem echter; er ontstond eene hevige worsteling, waarbij de dief zich met een groott mes heftig weerde. Toen beiden in de leiding tuimelden, wist de dief te ontsnappen met achterla ting van jas en pet. Biervliet, 18 Nov. In de hedenmorgen gehouden voltallige zitting van den Ge meenteraad is tot onderwijzeres aan de Openbare School te Driewegeu benoemd mejuff. A. M. de Vlieger te Zuidzande met 4 stemmen. Op mejuff. M. P. de Hullu te Breskeng waren 3 stemmen uitgebracht. In het R. K. pensionaat voor meis jes te Eecloo (Oost-Vlaanderen) heeft zich een geval van diphtheritus voorgedaan met doodelijken afloop. Al de leerlingen 250 in getal zjjn

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2