Binnenland. Gemengd. Een Russisch detachement met 2 kanon nen is de stad komen ontzetten, heeft den gouverneur bevrijd en den aanvoerder der roovers gevat en meteen ter dood ge bracht. Waarna een Russisch garnizoen te Bo- dom is achtergelaten en waarschijnlijk ook wel eene dépêche naar Peking gezon den om te vragen of men daar nu wel ziet, dat men het in het Noorden zonder Rusland niet stellen kan. Naar wij vernemen heeft het Bestuur der Haagsche Pro-Boer Vereeniging in overleg met voormannen der Boeren beslo ten op grond van hare vele Buitenlandsche connecties en de daaruit voortvloeiende bestellingen van loten in het belang der goede zaak, de datum der trekking niet te doen plaatsen op 15 November a. s., zoo als oorspronkelijk bepaald, doch op 15 April 1903. Wij vernemen verder, dat zich te Am sterdam een zeer invloedrijk Comité ge vormd heeft, welke zich ten doel heeft ge steld ook Amsterdamsch ingezetenen in de gelegenheid te stellen, de rijke schat van Kunstvoorwerpen, bestemd voor de Verlo ting, georganiseerd door bovengenoemde Vereeniging, te bezichtigen. Een gedeelte van de onlangs te Selieve- ningen tentoongestelde Kunstvoorwerpen zijn tot dat doel overgebracht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam. Evenals te Seheveningen zal de toe gangsprijs slechts ƒ0 25 per persoon be dragen terwijl in bedoeld Museum ook lo ten verkrijgbaar zullen zijn. ItitKSliK.VS. li Xovember 1»03. Sluis.' In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn uit de schuur van J. B. 400 K.G. aardappelen ontvreemd. De schuur was gesloten, en door middel van openbreken hebben de dieven zich toe gang weten te verschaffen. Van de acht zakken waarin de aardap pelen waren zijn er zeven teruggebracht. Eveneens hebben zij ook een volle mand met aardappelen medegenomen. Daders zijn onbekend, de politie doet onderzoek. Bij het te Venlo gehouden examen voor de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek slaagde de heer C. Serlé te gaan en hoor mij ten uiinste aan Gij wilt uwen trotschen naam redden is het niet zoo V De graaf boog toestemmend het hoofd. Het is een dierbaar, kostelijk goed, zeide bij met plechtigheid, een naam, die eeu wenlang vlekkeloos gehouden, van den een op den ander overging, zoo trotsch en zoo rein. Ik heb hem heilig gehouden, mijn geheele leven, en beschermd in den maal stroom van de genoegens mijner jeugd, in den slrijd met mijne familie, in de zware offers, mijne vaderliefde opgelegd. Zal nu een schandelijk bankroet zich paren aan dezen naam, zullen smaad en verwijt zich over den doode uitstrekken? Mag dit huis, waarin ik mijne jeugd heb doorgebracht, ontwijd worden door onbeschaamden en nieuwsgierigen kijklust, door plomp betas ten van en bieden op de dingen die het bevat? Neen, duizendmaal neen dat mag niet geschieden, (Wordt vervolgd IJzendijke. (lost burg, 13 Nov. De lieden alhier gehouden paardenmarkt werd zeer druk bezocht. Ruim tweehonderd paarden ston den aan de lijn. De handel was nog al levendig. Honderden menschen waren er bijeen. Oostblirg. Aan het voorbereidend mi litair onderricht nemen een dertigtal jon gelui deel. De instructeurs zijn de Ser geant-Majoor Mol, en de Sergeanten Vis ser en Verstelle. Met het toezicht is belast de le Luite nant L. Timmer. Wuterlaudkerkje. In de vacature van den heer J. Milliano alhier, die naar Oost- burg is gaan wonen, werd Dinsdag jl. bij eandidaatstelling de heer L. Sturm tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen. Te Koewacht wilden Zondagmorgen, toen de meeste ingezetenen ter kerke wa ren, een aantal smokkelaurs drie koeien frauduleus over de grenzen voeren. Zij werden opgemerkt door het zoontje van den brigadier der douanen, die terstond een der ambtenaren, die daar in de buurt woonde, waarschuwde. Deze trok, met de revolver iu de hand, alleen op de smokke laars los, die na eenige schoten op de vlucht sloegen. Een der koeien word door don wakke ren douanier in beslag genomen. Woensdagnacht is in volle zee door een plotseling opkomenden dikken mist eene aanvaring ontstaan tusscheu eene van Antwerpen naar Londen varende vracht boot en de nachtiuailboot Koningin Re gentes", van de Maatschappij .Zeeland". De «Koningin-Regentes" werd aan de raderkast en den achtervleugel zwaar be schadigd, terwijl de andere boot een aan merkelijk gat aan den voorsteven kreeg. Gelukkig is alles in de beste orde en zonder andere onheilen afgeloopen. De sloepen waren spoedig uitgezet, doch het schip behoefde niet verlaten te wor den. De reizigers bleven kalm. Na ruim een uur in elkanders nabij heid gebleven te zijn, hebben de beide booten hunne reis vervolgd. Te Tsjenstchova, in Polen, is een in aanbouw zijnd huis van twee verdiepin gen, bestemd voor kazerne van een regi ment tirailleurs, ingestort. Ondanks de hulp van twee compagnieën soldaten en de brandweer heeft men nog slechts elf werklieden, allen gekwetst, on der de puinhoopen weg kunnen halen. Alle anderen zijn bedolven en waar schijnlijk dood. Twee der geredden zijn inmiddels ook overleden en men vreest voor het leven der anderen. Te Swalmen (Limburg) ontstond bij den bakker P. Winckels brand, terwjjl de huisgenooten nog ter ruste lagen. Half gekleed moesten de bewoners het brandende gebouw verlaten, Een gebrekkig kind, dat boven nog te bed lag, werd nog intijds door zijn broer gered. De moeder, in de veronderstelling dat het kind nog te bed lag, wilde naar bo ven snellen, doch zag haar zoon met het kind de trap afkomen. Door schrik en ontroering overmeesterd zakte zij ineen en is twee uur daarna over- loden. Het huis, de schuur en de stalling met bijna den gebeelen inboedel, benevens de veldvruchten werden een prooi der vlam men. Alles was verzekerd. De 22jarige jongeling J. J., die op de oefeningsvergadering der gymnastiek- vereeniging te Knijpe (Fr.) Zaterdagavond jl. van het rek viel, is aan de gevolgen (inwendige verbloeding) overleden. 't Was een oppassend jongeling, van be roep bakkersknecht te Meer. In liet kanaal bij Franeker is Maan dag de lOjarige zoon van schipper v. d. W., uit Harliugen, die op reis was naar Minnertsga om aardappelen te laden, over boord gevallen en verdronken. Men schrijft uit Ooststellingwerf aan de Asser CL Ds. C. te D. in den Ring Wolvega, ver vulde Zondag jl. de predikbeurt in de va cante gemeente N. De gebruikelijke doops- bediening was begonnen en na ontvangst van een briefje waarop de naam .Froukje" was geschreven, begon dominé C. de be kende formule uit te spreken «Froukje", ik doop u in den naam des Vaders, des Zoons »'t Is een dochter, dominéaldus de vader van het kind. De predikant herhaalde des Zoons" »'t Is een dochter, dominé, 't Is een dochterde vader weer. en des Heiligen Geest.es, amen 1" Daarop had de doop der volgende klei nen zijn gewoon verloop. Na afloop der godsdienstoefening vernam de voorganger der gemeente dat de vader in de meening verkeerde, als zou dominé zijn kind als zoon «hebben" gedoopl, ter wijl liet werkelijk een dochter was. Te Angerloo (Geld.) heeft Zondaga vond een zeventigjarig man, zekere D. uit Doesburg, een koe uit een weide gestolen en zich daarmede over Giesbeek, Lathum en Westervoort naar Arnhem begeven. Ofschoon velen, die hem onderweg ont moetten, (o. a. ook een een onbezoldigd rijksveldwachter te Lathum) het vreemd vonden den ouden man met een koe te zien wandelen, gelukte het hem toch nog ongehinderd Arnhem te bereiken. Spoedig evenwel werd hij aldaar aan gehouden en in verzekerde bewarin ge bracht. Tc 's Gravenhage is Woensdagmor gen een ernstig ongeluk ontdekt, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Bij een ingezetene in de Korte Poten was een echtpaar uit Zierikzee voor een paar dagen gelogeerd. Woensdagmorgen vroeg werden de huis genooten een brandlucht gewaar, en toen zij zich spoedden naar het slaapvertrek der logé's, vonden zij beiden dood, gestikt door den rook. Waarschijnlijk is eene kaars in aanra king gekomen met de bedgordijnen en heb ben dezen, zonder brand te veroorzaken, voortgesmeuld, waardoor de echtgeuooten bewusteloos zijn geworden. Men vond den man dicht bij het raam, en blijkbaar heeft hij getracht nog het raam te openen, wat hem helaas niet is gelukt. Tussclien Flauwers en het haven hoofd van Zicriksce werd Zaterdag het houten tjalkschip «De Vrouw Cornelia", schipper A. de Bruin, van Terneuzen, ge laden met suikerbieten van Burghsluis naar België, getroffen door een rukwind, waardoor het schip vol water liep en bij na onmiddellijk in de diepte wegzonk. Met groote moeite konden de schipper met zijn knechts, benevens de vrouw en 5 kinderen, zich in de roeiboot redden. Het schip was niet verzekerd. Dat eeue weduwe drie huwbare doch ters heeft zoo wordt gemeld uit Rijs- bergen aan het D. v. Nbr. is niets bij zonders, maar dat die drie zusters met 3 broeders trouwen, gebeurt niet alle dagen. En als daarbij komt dat de eenige broer dier zusters met eenige zuster der drie broeders huwt, dan staan we voor een ui terst zeldzaam geval. Dat geval echter zal zich dezer dagen alhier voordoen door de voltrekking van het huwelijk van de twee laatste paren uit de families B en lt. te dezer plaatse. Reeds is uit Rotterdam gemeld, dat de brandvrije kluis der firma Van der Lugt is geopend, en dat al de daarin aan wezige boeken geheel ongeschonden, waren bewaard gebleven. De N. R. C. geeft daarover nog de vol gende bijzonderheden Nadat reeds den vorigen dag gebleken was, dat door het uitzetten van de buiten plaat van de kluisdeur, de gewone sleutel te kort was geworden, heeft men het ope nen, met den inmiddels verlengden sleutel, opnieuw beproefd. En zie, het protector- slot ging ook thans nog goed open. De knopsluitiug kon men echter toen niet open krijgen, omdat de schoteu ach ter de flenzen van het kozijn, waarin de deur sluit, klemden. Zware beugels wer den nu van buiten op de deur gezet, en de deur met vijf kwarts schroeven naar binnen gedrukt. Hierdoor kregen de scho ten speling, en met de handgreep kon men ze tegenwerken. De deur zat echter zóó klem, dat men verplicht was er een gat in te maken. Hierin werd een bout gezet, een strop daaraan bevestigd, en toen kon men door middel van een kelderwins, de deur naar zich toetrekken. Zoover was uien onder leiding van de firmanten der firma J. Lips, teeds in den ochtend gevorderd, doch omstreeks halfeen had in bijzijn van verschillende autoritei ten, belanghebbenden en belangstellenden de opening plaats. Behalve natuurlijk de heeren van der Lugt, waren daar notaris van der Hoeven, de bankier, de Heer Gil lissen, de hoofdcommissaris, bouwkundigen der gemeente, enz. Dra na de opening, waarbij van rook of hitte geen spoor was, bleek, dat de toe stand van de boeken en andere beseheiden iu de kluis, zóó was, als ware eerst gis teren er alles ingezet en van brand geen sprake geweest. Zelfs de verf aan de binnenzijde van de gepantserde deur ziet nog spierwit en ver toont geen spoor van hitte of schroeiïng- De buitenplaat van die deur is dan ook 4'/2 centimeter dik en bestaat uit zacht en glashard staal. Alle boeken en bescheiden zijn daarop naar het tijdelijk kantoor van de firma W. van der Lugt Zn. in de Boompjes ge bracht. Men schrijft uit Veendam Zondagavond vertrokken met de laatste tram van Zuidbroek richting Veendam o. m. twee marechaussees, die, tegen het ver bod in, rookten, ook, nadat de conducteur hen op dat verbod had gewezen. Maandagavond half zeven gingen weder om twee marechaussees per tram naar

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2