BRESKENSGHE C0URA1T Mij is de wrake. No. 745. Zaterdag 15 November 1902. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor bet voormalig 4e district. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk 0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bjj abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur I»it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE)IA\ te Itreskeiis. De Engelsche pers doet geen moeite haar booze humeur tegenover den Keizer Wilhelm, die voor 't oogenblik de gast van Engeland is, den grooten vriend van nog zoo even, te verbergen. En dat allest zoover uien zien kan, om Duitschlands hou ding in China. Het Jangstsedal is nu eenmaal Engelands sfeer van invloed, en dat Duitschland daar nu de hand in steekt, is niets meer of min dan eeue verbreking van de traetaten. Zoo kan men lezen. Die geest in de Engelsche bladen zal keizer Wilhelm, die voor populariteit in Engeland zoo gevoelig is, zeer pijnlijk aandoen. En het is ook werkelijk zeer onaangenaam. Na al wat hjj gedurende den Boerenoorlog voor Engeland gedaan heelt, deze behandeling De Duitsche re geering heeft verhinderd dat mogendheden diplomatiek iets voor de Boeren deden, zij heeft toegelaten dat Engeland oorlogsbe- noodigdheden uit Duitschland kreegde Keizer zelfs heeft, tot ergernis en verbe ten woede van zijn eigen volk, Engeland tijdens den oorlog gevleid, om den oorlog bewierookt, Roberts onderscheiden presi dent Kruger de deur gewezu, nog onlangs de generaals niet ten gehoor willen uit- noodigen, alles ten believe van Enge land. En nu vindt hij bij alle officieele hoffelijkheid in Engeland een stug en norseh onthaal. Dit is bijna tragisch. Maar, de Duitscher dacht voor al die vriendelijkheden nu ook wat te krijgen, vergetende, dat op het stuk van .Realpo- litiek" het goede Duitschland bij Enge land nog wel in de leer kon gaan. Zon Engeland nu iets van zijn voordeelen in China moeten prijsgeven Het denkt er niet over. De Boerenoorlog is voorbij en gewonnen. De Engelsche bladen herinne ren zich wel levendig de houding van het Duitsche volk gedurende den oorlog, en, nu ja, de .correctness" van den Keizer, maar toch vooral de Boerengezindheid der Duitschers. En verscheidene bladen zeggen 't open lijk, dat Duitschland de groote vijand van Engeland is. De Westminster Gazette tracht zijn le zers tegen die gevoelens te waarschuwen. Zij acht het even verkeerd, dat Enge land zich in de politiek door het beginsel van Duitschland de vijand zou laten be- heerschen, als dat van Frankrijk, of Rus land de vijand. Zij meent, dat er geen land is, waarmede Engeland minder pun ten van wrijving heeft dan Duitschland. En de stemming van het volk in den Boe- ren-oorlog, dat was een algemeen gevoel van medelijden met den zwakke, onafhan kelijk van de beteekenis van den strijd Een ding staat er in het artikel van de Westminster Gazette, dat voor den keizer minder aangenaam is, dit nl. dat, naar het blad zegt, men in Engeland beurte lings Duitschland benijdt om een zoo be kwaam en vurig bepleiter van zijn belan gen, en er zich over verbaast, dat het Duitsche volk de autokratische manieren van den keizer verdragen kan. De cor respondent van de Times te New-York wetende hoe de wind waait, haalt uit de Amerikaansche pers ook nog een paar vriendelijkheden. De New-York Tribune wijst op het algemeene gemis aan harte lijkheid tegenover keizer Wilhelm behalve in vorstelijke kringen, en zegt dat de ver lichte en leidende mannen in dien afkeer deelen. Verder een oordeel, dat misschien van den Times-correspondent zelf afkomstig is »De Amerikanen vinden... dat 's kei zers diplomatieke manieren kieschheid en ingetogenheid missen". De Generaals Botha en De la Rey zijn nu Dinsdagmiddag inderdaad voor de tweede maal (Botha eigenlijk voor de der de) en wel twee uren lang, op audiëntie geweest bij den Britschen Minister van Koloniën. Maar zij schijnen dat niet gedaan te hebben om, als door Reuter is gemeld, te gaan bedanken voor de, tegenover de nieu we koloniën betoonde vrijgevigheid, doch veeleer naar de Londensche correspon dent van de Brusselsche .Petit Bleu" zegt te kunnen verzekeren om het onvol doende der geboden hulp aan te toonen. Ook zouden zij sterk hebben aangedron gen op de naleving der vredesvoorwaarden en de vervulling der gegeven mondelinge beloften wat betreft den terugkeer van al le burgers zonder onderscheid en het uit vaardigen eener amnestie voor de Kaap- sche rebellen. Op een en ander zou door Chamberlain slechts geantwoord zijn, dat hij naar dit alles een persoonlijk onderzoek zal instel len, zoodra hij in Zuid-Afrika is. De oorlog heeft de bevolking van Londen met 18,000 invaliden verrijkt. 115. Dit aanbod werd in dank aangenomen, niets kon moeder en zoon gewenschter voorkomen, dan eene sprakelooze blootleg ging van hunnen ondergang, niets was beter, dan dezen te vernemen als een nieuw, onverwacht ongeluk uit den mond van graaf Wolf. Schoof Herbert door alge- heele onbekendheid hiermede iedere mede plichtigheid verre van zich, zoo eischte ze voor de arme zoo zwaar beproefde vrouw de grootmoedigheid haars zwagers, welke zich in moeilijke uren nooit verloochende. De begrafenis had plaats gehad met al de praal, welke de doode in zijn leven had liefgehad en die nu nog een behoefte was voor de gravin. De schitterende stoet waarbjj de koning en de prinsen zich had den doen vertegenwoordigen, de talrijke bezoeken van heinde en ver, hielpen haar beter nog over het groote verlies heen, dan de eenvoudige maar ware deelneming van haren zwager, van wien zij niets wilde we ten en niets wenschte, dan stoffelijke hulp. Eerst na dagen van verhoogde smarte lijke bezigheid kwam eindelijk die stilte, waarbij men het doorleefde, het onherroe pelijke geheel bewust wordt en nu dron gen menigmaal zuchten vol vertwijfeling door tot in de kamer van haren overleden echtgenoot, waar graaf Wolf bezig was de papieren na te zien. Herbert hielp hem daarbij, voor zoover bet de correspondentie en de familie-pa pieren gold. Toen het groote hoofdstuk der schulden en rekeningen kwam, zond de oom den jongen man teergevoelig weg. Maar graaf Wolf kon er geen weg me de hij rekende en telde,' las en vergeleek onmogelijk, dat kon niet overeenkomen. Hoe lichtzinnig ook de opperjacktmees- ter geweest was, zoo onverantwoordelijk kou hij niet huisgehouden hebben. Graaf Wolf had zich sedert jaren lang niet be zig gehouden met werkelijke aangelegen heden, steeds was Ruben de werkzame hand geweest, die gelukkig en goed voor hem gehandeld had en hem riep hij ter hulpe. De zaakwaarnemer regelde niet alleen hij gaf ook uitleggingbij hem hadden reeds talrijke schuldeisehers onder de hand navraag gedaan en het bevestigd, dat de opperjachtmeester een geruïneerd man was. Er waren nog leeningen bij van het laatste jaarbetaalbaar op den trouwdag zijns zoons Een diepe verachting spiegelde zich af op het ernstige gelaat des graven in welk een ander licht verscheen hem nu de vriendschap en goedheid, welke men Theresa bewezen had, hoe walgde hem nu plotseling het aanzoek van zijne neet, dien hij voor eeuige dagen nog met een ge- waarvan velen er ellendig aan toe zijn. Wie het geluk hebben in de longen of de ruggewervels geschoten te zijn, krijgen 2 shilling 6 pence per dag pensioen maai de overige verminkten nauwelijks zes stui vers. Twee duizend dier gewezen krijgers moe ten thans aan epilepsie lijden, als gevolg van het ontzettend geraas bij het ontplof fen der nieuwste ki jitsoorten. De Britsche Minister van Oorlog heeft de rekening van den Zuid-Afrikaan- schen oorlog opgemaakt en zijne becijfe ringen medegedeeld in een Blauwboek. De totale raming der oorlogsuitgaven bedroeg 39,650,000 pd. sterl. en de wer kelijke uitgaven hebben beloopen 600.000 pd. meer, d. i. 4i',2o0,C00 pd. sterl. of 483 millioen gulden. De raming is overschreden o. a. voor den verkent.ngsdienst, soldij en gratifica ties aan de geregelde troepen met 2,200,000 pd. st., voor andere gratificaties 2,000,000 pd. stvoor de militie met 350,000 pd. sterl. Daarentegen is voor transport en re monte 3,150,000 voor levensmiddelen, klee ding, enz., 2,250,000 pd. sterl. minder uit gegeven dan geraamd was. In het geheel zijn verschillende posten overschreden met 7.5 millioen en werd voor andere te zamen 6 9 millioen minder uitgegeven. De Chins esche stad Bodom, ten Z.- Westen van Kbaidine, is door ÏOOroovers genomen. Zij maakten den gouverneur gevangen en staken een aantal huizen in brand. voel van spijt door zijne dochter zag af gewezen. De schuluenmassa was zoo aan zienlijk, dat zij niet te "erdeigen was zon der een gevoelig offer van zijne zijde. De zaakwaarnemer ried aan de zaken hun gang te laten gaan of tenminste een voordeelig vergelijk te treffen. Overleg wel, keer graaf, zeide de oude man waarschuwend, het is een vermogen, dat gij wegwerpt en gij ontneemt het uw eigen kind. Overleg tweemaal, want gij staat nog niet aan het einde. Gij hebt mij berispt en het zwijgen opgelegd, toen ik u vroeger den stand dezer aangelegen heden wilde mededeelen, een toestand, dien ik maar al te wel kende. Daar gij vooringenomen waart, een oude wrok niet kondet overwinnen, viel de graaf hem in de reden. De zaakwaarnemer schudde bedaard la chend het hoofd. Gij doet mij onrecht, heer graaf', de edelmoedigheid heeft mij alleen niet blind gemaaat. Laat mij voort-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1