BRESKENSCHE COURANT. Mij is de wrake. No. 743. Zaterdag 8 November 1902. 12e Jaarg Algemeen Niemvs- en Advertentieblad voor bet voormalig 4e district. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE.tl.4K te Breskens. Zondag leverde Londen het schandelijk, aan Turksche toestanden herinnerend schouwspel op van een optocht van onbe taalde soldaten! Langs de Theemskade trokken zij op om daarna eene bijeenkomst in Hyde Park te houden. Het waren allen gewezen Afri- kaansche soldaten, reservisten, die de hun toekomende soldij nog maar niet van het Ministerie van Oorlog ontvingen en die ook niet in dienst gehouden konden wor den. Een der sprekers verhaalde een geval van een reservist, wiens twee kiuderen van honger stierven, terwijl hij ir, Zuid-Afrika streed en die na zijn terugkeer in het werkhuis moest gaan, terwijl hij nog 375 te goed had van het Rijk. De manifestanten dreigden de recrutee- ring voor het leger te zullen belemmeren, wanneer niet wordt voldaan aan hunne eiscben. Dat geldt dus van het tegenwoordige. Maar wat het verleden betreft, is nu Lord Rosebery's destijds geuite beweringdat tijdens den oorlog de Regeeriug in Enge land niet veel meer patronen in voorraad had dan noodig was voor een dag verdekt schieten, dezer dagen gebleken letter- 1 ij k waar te zijn geweest. Niemand minder dan de President-Mi nister Balfour heeft in eene redevoering zoo terloops bevestigd, dat tegen het eind van 1899 niet meer dan 2000 rounds pa tronen in de magazijnen van het Ministe rie van Oorlog waren. Hij had deswege, zoo voegde hij er bij, zoozeer in angst verkeerd, dat hij hoopte nooit weder zulk een tijd van kwellende onrust te doorle ven. Van een absent-minded Minister nog al sterk De berichten uit Zuid-Afrika luidden nog niet erg gunstig. De steden wemelen van werkloozen, heet het, die öf zeiven geen land, öf op het land dat zij bezitten niets te doen heb ben. Vandaar waarschijnlijk ook het gre tig zich aanbieden voor den dienst in So- mali-land. Te Johannesburg heerscbt in de mijn- nijverheid wegens het gebrek aan werk krachten een bepaalde crisis, die een rnaan- delijksch verlies heet te veroorzaken van 600.000 pond sterling. Daarbij is nu gekomen het vonnis van het Hooggerechtshof te Pretoria, waardoor President Kruger's proclamatie betreffende de schorsing van huren en pachten gedu rende den oorlog ongeldig wordt verklaard. Men vreest dat dit velen daar te lande zal te gronde richten, daar de noodzakelijk heid om te betalen den verkoop van eigen dommen op groote schaal zal tengevolge hebben, wanneer niet, waarvan sprake is, door sommige Banken buitengewone maat regelen worden getroffen. Des eeuen dood is echter des anderen brood, en naar in de N. II. C. van giste renmorgen wordt opgemerkt, zal deze be slissing voor een paar instellingen hier te lande de Pretoria Hypotheek-Maat schappij en de Nederlandsch-Zuid-Afrik.- Hypotheekbank van zeer groote en gunstige beteekenis zijn. Immers, dan is nu uitgemaakt dat gedurende den oorlog de rente van hypotheken is blijven door- loopen en dan is voor de genoemde in stellingen, in wier verslagen de beteekenis der bedoelde proclamatie herhaaldelijk is uiteengezet, het vooruitzicht geopend op 't alsnog inhalen van een goed deel van een verlies, dat tot dusver als een onvermijdelijk uitvloeisel van den oorlog was beschouwd. Tegen de roovers van Sicilië wordt door eenige jonge Engelsche sportliefheb bers eene expeditie beraamd. Zij vinden dat de premiën, voor het van gen van de beruchte bandieten uitgeloofd, zeer wel door hen kunnen verdiend wor den en hebben het edelmoedig voornemen, als zij slagen, het geld te geven aan de menschen, die door de roovers werden ge plunderd. Het eerst zullen zij Varsalone vervol gen, een roover, die nog erger is dan Mu- solino. De voorloopige uitslag der verkie zingen in Noord-Amerika is, dat de Re- publiekeinen in het nieuwe Huis van ver tegenwoordigers over eene meerderheid van omstreeks twintig stemmen zullen beschik ken. De heer Pierpont Morgan heeft nu, naar men bericht, al de spoorwegen van Maryland naar Kentuky tot een syndicaat of trust vereenigd met een kapitaal van een een milliard dollars, ƒ2500,000,000. Er loopt een gerucht omtrent een ge rechtelijke vervolging tegen dat syndicaat. Eene Lotings-quaestie. Het bekende ge val betreffende de voor de gemeente Hil- legom op 14 October jl. gehouden loting voor de Nationale Militie is thans voor Ged. Staten van Zuid-Holland behandeld, naar aanleiding van tegen die loting door J. van Lierop en W. Holleman, te Hille- gorn', ingediende bezwaren. Men zal zich herinneren, dat door den burgemeester geloot werd voor een lote- ling, die, gelijk later bleek, reeds den 20 Mei jl. was overleden. De rapporteur over deze zaak, de Heer Krap, deelde mede, dat de lijst met de namen der voor de Militie ingeschrevenen gedurende den in de wet bepaalden tijd ter lezing heeft gelegen en dat daar tegen geen bezwaren zijn ingebracht. Voorts, dat de reclamanten in hunne bezwaarschriften nietig-verklaring van de loting hebben verzocht, omdat naar hunne meening de naam van den ingeschrevene, Lommers (de overledene), op de lijst had moeten doorgehaald zijn, en omdat, nu dit niet is geschied, le. aan andere lotelingen de gelegenheid is ontnomen om het voor den overledene getrokken nummer te trek ken, en 2e. een nummer te veel in de lo tingsbus is gedaan. De rapporteur was evenwel van meeuing dat er voor nietig verklaring geen termen zijn, omdat, dewijl tegen de lijst der in geschrevenen geen bezwaren zijn inge bracht, de loting zelve op regelmatige wij ze is geschied overeenkomstig de wet, vol gens de lijst der ingeschrevenen. Ook de 113. Hij wist niet, wat hij geantwoord had, een of andere volzin, dacht hij naderhand, toen hg weder tot zicbzelven gekomen was. Namelooze woede vervulde hem en blusch- te met vollen straal het vlammetje uit van den hartstocht, die uit het schuim des ei- genbelangs en de sluwe berekening hier en daar was opgeflikkerd. Voor zijne oo- gen vertoonde zich de oude afgrond, de gouden brug stortte in, die brug, welke zijne hoogvliegende plannen daarover ge slagen had. Nu gold het een laatsten koe nen vertwijfelenden sprong, wilde hij niet verzinken in de diepte, waaruit een liefe lijk vrouwengelaat bang naar boven keek wilde hij den tegenoverliggenden oever be reiken, waar het leven lokte en lachte met nieuwen lust. In deze stemming vond zijn vader hem, die nauwelijks minder opgewonden en met evenveel verwachting de beslissing tege moet zag. Is zij de uwe vraagde hij met vroolij- ke stem. De zoon schaterde het uit, hoe hoog taxeert gij hare vriendschap Leg mij niet op de pijnbank riep de oppesjachtmeester bijna sidderend, wat heeft zij gezegd Het woord is»neen", hernam de zoon op scherpen toon, en zij was zoo genadig, mij hare vriendschap aan te bieden. De opper jachtmeester sloeg zich voor het hoofd en liet zich in een armstoel ne- derzinken. Is het onherroepelijk vroeg hij na kor te pauze. Kent ge haar zoo weinig voer Herbert voort, dat ge meent, zij zou zich laten ver bidden Denkt ge, dat een meisje in hare plaats en met haar karakter dit kan De zaak is uit en alles, wat ons rest, is, schandaal te vermijden. Gij zijt op den besten weg daartoe, met uwe terneergesla gen houding en nadat ik voor het alge meen welzijn der familie mijn plicht heb gedaan, mag ik u wel verzoeken, mij voor belachelijkheid te bewaren. Gij hebt gelijk, zeide de opperjachtmees- ter, zich met moeite opheffend, het is nu tijd noch plaats, om te onderzoeken, wat van den inwendigen mensch nog heel ge bleven is na dezen vreeselijken val. Ga tot het gezelschap terug, opdat wij niet gelijktijdig vermist wordenik volg u, zoodra ik slechts eenigszins tot mijzelven gekomen ben. Het morgenrood kleurde den hemel, toen de laatste gasten waren heengegaande schemering verlichtte spookachtig de be treden paden en de uitgaande lampions aan de boomen, en als een afzichtelijke woestenij strekte het leven zich uit voor den vertwijfelden blik des opperjachtmees- ters, nu hij alleen was, het masker vallen liet en zijn toestand overzag. Alles rust te, hij alleen waakte met zijn kwelling. Het was hem, als ware de wereld plotse ling onbewoond, als moest zijn hulpge schrei ongehoord wegsterven in die diepe stilte, waarop het bleeke licht der morgen schemering lag. Sterven, sterven, dacht de ongelukkige man, wat blijft er anders over! Hg trad met de lamp naar zjjn schrijf tafel, verbrandde en zonderde af, rekende en vergeleek langen tijd, tot plotseling een verblindende straal op het witte papier viel en zijne overnachtende ougen pijnlijk trof. Door een reet der toegetrokken gor dijnen was een zonnestraal binnengeslopen het was dag Nu reeds de opper- jachtmeester gevoelde als eene vermaning. Hg doofde de lamp uit, ging naar het venster en stiet eene vleugeldeur open, op dat de frissche morgenlucht kon binnen-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1