Binnenland. M lf--y Het Koninklijk Echtpaar is Vrijdagmor gen enkele minuten voor negen uren van Het Loo naar Schwerin vertrokken. De afstand van het paleis naar het per ron werd in open rijtuig afgelegd. De Koningin droeg een reiscostuuin van donkergroene stoffagede «Prins was in burgerkleeding. Alvorens te vertrekken, drukte de Koningin den burgemeester en den arts Pc^tdie op het perron aanwezig waren de hand en gaf Hare bijzondere vreugde, te kennen over het schoone weder. HetKoninklijk Echtpaar reisde in een ■salon-rijtuig 0. S., de trein bestond voorts uit een goederenwagen en twee rijtuigen voor de hofhouding. Begeleiders waren de heeren Jorissen Inspecteur en Koster, treinopzichter. Het Koninklijk gevolg maakte de reis mede. Er was weinig publiek aan het station. Het Koninklijk Echtpaar bleef geruimeta tijd op het balcon toeven. Men schrijft van Zaterdag p«t Schwe rin aan de N. li. C. De bevolking hier heeft Koningin Wil- helmina en den Prins-Gemaal gisteren avond wederom een zeer warme ontvangst bereid. Reeds twee uren voor de aankomst van den trein waren aan het station, op den Luisenplatz daarvoor, en verder langs de lange Wismarsche Strasse, waarlangs de weg naar Rubensteinfeldt leidt, tallooze menschen opgesteld, die voor de aankomst van den trein tot duizenden aangroeiden. Het toeval wilde, dat juist tegen dezer, tijd honderden leerlingen van de gymnasia en middelbare scholen in Mecklenburg, die van een uitvoering van .Wilhelm Teil" in den hof-schouwburg naar hun woon plaatsen teug wilden keeren, op het sta tion bijeen waren. Toen de koninklijke trein binnenliep, klonken de vorstelijke gasten daverende toejuichingen tegemoet, waar de stemmen van de jeugd hoog bo ven uitklonken. Zij was zeer hartelijk. De Koningin omarmde hare schoonmoe der, Groothertogin Marie, zeer levendig en kuste haar herhaaldelijk. Zeer vriendelijk begroette H. M. ook de ter verwelkoming aanwezige leden van de hofhouding, die zij reeds van hare vroegere bezoeken kent. De kamerheer von Engel, die aan prins gen, de zenuwachtigheid, waarmede hij de beslissing afwachtte, sprak uit den diepen toon zijner stem, uit het lichte beven zij ner band, waarmede hij de hare omsloten hield. Hoe schoon en bekoorlijk zij hem ook menigmaal toegeschenen had, op dit oogen- blik zag hij niet de vrouw, hij zag alleen den rijkdom waarover zij gebood. Hij wist het nauwkeurig, dat nu zijn lot beslist moest worden het zijne en dat van vrouw er. kind, die daar ginds op zijne trouw bouwden. Als de teerling gevallen zoude zijn, had liij het spel verloren. Het rui sell te in zijne ooren, de lampions in de boomen wemelden als bonte, dan sende stipjes in een nevel voor zijne oogen maar hij hoorde Theresa's woorden helder en duidelijk, toen zij liefdevol zeide Mijn goede Herbert, ik heb gecil hart meer weg te sell enkenmaar wel een warme vriend schapneem die-aan. (Wordt vervolgd.) Hendrik is toegevoegd, was reeds te Schwe rin aan het station. Met het Iioogè paar zijn verder hier aangekomen de hofdame baronesse Sloet van Marxveld, de kamerheer graaf van By- laudt, de adjudant kajiiteiif van Hoogstra ten en de adjudaiit van prins Hendrijr lui tenant-ter-zee Graafland. De Koningin zag er goed uit. Zij droeg een donkergroen costuum, met.btrnf? afge zet, en een toque van dezelfde kleur met veeren. Prins Hendrik, die eveneens door zijné moeder zeer hartelijk begroet wferd en met de aanwezige heeren vriendelijk^ woorden wisselde, droeg donkere burgerlijke klee-'1 ding. De Groothertog, die de hooge gasteii reeds te Hanegow verwelkomd, had en met hen naar Schwerin gereisd was, ver trok om 7.18 u. naar Ludwigslust, waar hij op dit oogeublik vertoefd. Toen het koninklijke paar uit het vor stelijke ontvang-salon buiten kwam om op den Luisenplatz in het rijtuig te stappen, weerklonken luide eindelooze toejuichin gen. Het publiek had op het breede plein op de gewone wijze, dwa-s over het plein, een haag gevormd. De gasten reden met Groothertogin Marie in een met 4 paarden bespannen rijtuig, waarvan de kap opge zet was, met een voorrijder voorop in lang- zamen draf door de juichende menigte de stad uit naar Rabensteinfeld. Aan het raampje neeg de Koningin her haaldelijk, om voor het huldebetoon te bedanken. Vele huizen hadden, al was het donker, de vlag uitgestoken, en hier en daar gloeide Beugaalsch vuur als wel komstgroet. Te 8 ure arriveerde men op Rabenstein feld, waar een dilié werd gegeven van 10 couverts, waaraan de vorstelijke personen en het gevolg van Groothertogin Marie en van het vorstelijke paar deelnamen. Nader meldt men van Zondag Hedenmorgen was het bekend geworden dat de vorstelijke- personen van Rabenstein" feld hierheen zouden komen, om, naar men algemeen vertelde en daarom ook ge- loofde, de godsdienstoefening in de paleis- kerk bij to wonen. Het was prachtig weer, men kon dus verwachten dat zij in open rijtuigen zou-) den koruen. Zoo hadden zich dan vele wandelaars naar den Sclilossgarten bege ven of stonden langs den weg van Raben steinfeld naar het paleis. De laatsten smaakten thans het genoegen de gasten duidelijker te kunnen zien dan gisteren avond in den donker. De Koningin droeg over een lichtblauwe japon een kraag van bont en een hoed van dezelfde kleur met veeren en een kanten sluier. H. M. zag er frisch uit. Tegenover haar en zijn moeder zat Prins Hendrik die zijn uniform van het Mec- klenburgsche infanterie-regiment had aan getrokken en daaroverheen den lichtgrij- zen militairen mantel -droeg. Overal wer den de groeten van het eerbiedig wach tende publiek zeer vriendelijk beantwoord. Naar de paleiskerk waren vele gemeen te-leden en andere menschen opgegaan, zoodat er nauwelijks eetn plaatsje open bleef. Maar men wachtte hier vergeefs op de komst van de hooge bezoekers, die ditmaal naar den Dom gingen. In ife'twee volgende rijtuigen .zaten de Nederlaudsche dames en heeren, dê hof maarschalk en een hofdame van Groother togin Marie. Voor den Dom stroomde intusschen een groote menigte samen, die geduldig op het eindè van den dienst wachtte. Dadelijk na afloop er van reden de vors telijke personen in een open rijtuig naar Rabensteinfeld, waar zij het verdere deel v&n den dag rustig doorbrachten.. Het fraaie park van Rabensteinfeld prijkt bij prachtig weder in een fraai herfstkleed en het Koninkl'jk Paar zal daar nu zeker wel veel wandejen. It It US li li VS. 4 November 1903. In de Zaterdagavond gehouden alge- meene vergadering van de sociteit »Ons Genoegen" werd de rekening met een goed slot van ruim ƒ55 goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Hullu als voorzitter met 14, K. C. Soetens als secretaris met 15 en ge kozen als penningmeester de heer L. Bruijn- ooge met 12 stemmen de heer P. de Hullu had verzocht als zoodanig niet meer in aanmerking te komen. De laatste benoeming geschiedde eerst na drie stemmingen. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Oct. ingelegd 5066.31 terugbetaald ƒ8766.12. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3)52. Tot de Rijks-Winterlandbouwschool te Goes is o in. toegelaten J. J. O. San ders van Sluis. Als provinciaal veearts te Dussen (N.-Br.) is benoemd de heer M. F. Plan- keel te Oostbnrg. Te Sehoondijke heerscht bij den landbouwer J. R. een vreemde ziekte on der zijne paarden, waarvoor de deskundi gen nog geen middel ter genezing hebben gevonden. Reeds zijn drie paarden gestor ven en twee afgemaakt, terwijl nog een tweetal met deze ziekte besmet zijn. Van een der afgemaakte paarden heeft men eenige deelen onderzocht, maar nog zonder bepaalde uitkomst. Hoewel de paarden verzekerd zijn, lijdt toch de landbouwer, die thans zijne paar den zoo dringend noodig heeft, groote schade. N. v. d. D. Bij het gehouden examen voor de vrije- en orde-oefeningen in de gymna stiek slaagde te Veulo R. J. Heil man te Sluis. De collecte voor de Unie »Een school mei den Bijbel" heeft te Groede en Bres kens ruim ƒ113.opgebracht. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft de sluiting der jacht op patrijzen bepaald op 29 dezer; die op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels op 31 December. OKMEE.Vmt UO VAN AIRDENBURG. Zitting van 4 November. Voorzitter mr. P. C. J. Hennequin. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorigè zjtting worden 'gelezen en goedgekeurd. I.. Ingekomen stukken a. *Van" de Arbeidersvereniging »"Sa- raenwerking", te kennen gevende, dat zij zich ten doel stellende het zedelijk en stof felijk peil der arbeidersbevolking te ver- hoogen-en dus in het algemeen willende werkzaam zijn, besloten heeft gedurende den winter 190203 door het geregeld om de veertien dagen houden van voor drachten in het belang van de volksont wikkeling werkzaam te zjjn. Deze voordrachten zullen handelen over zaken van algemeen belang, als arbeiders wetgeving, drankbestrijding, land- en tuin bouw en andere onderwerpenzij zullen ook kunnen worden bijgewoond door niet- leden van de vereeniging, behoudens be perkende bepalingen te nemen in het be lang van orde en regelmaat. De vereeniging wendt zich tot den raad met beleefd verzoek te willen toestaan dat deze voordrachten worden gehouden in een van de lokalen van de Gemeenteschool met vrije verlichting en verwarming op nader overeen te komen avonden. b. een gelijksoortig verzoek van de ka mer van rethijrica. c. missive van Ged. St. houdende goed keuring raadbesluiten tot verkoop van boo men op stam. d. kegrooting Weeshuis en id. Gasthuis met gelijktijdige kennisgeving van de pe riodieke aftreding als regent van ,>v dit ge sticht van den heer C. B. Wijffels, De voorz. Ik stel voor de beide eerste adressen te behandelen bij de punten op de agenda en de begrootingen van Wees- en Gasthuis, die wel reeds bij de leden zijn rondgeweest, doch nog niet bij Burg. en Weth. zijn behandeld, aan te houden tot de volgende vergadering. Dienovereenkomstig wordt besloten. De voorz. Van den opzichter over de verschillende werken aan de Kaaipoort is de verklaring van het einde en de ople vering dier werken iugekomen, benevens de nota der kosten van zijn toezicht. Op 29 October was de termijn van on derhoud geëindigd en hebben B. en W. het werk opgenomen. Deze laatste termijn bedraagt ƒ113.85. waaromtrent we voorstellen deze uit te betalen. We zijn thans een heele groote stap vooruit met deze weg Voor de begrin- ding hebben we een begrooting laten ma ken, die ƒ350 a ƒ400 beliep en wat we wel hoog vonden, temeer omdat we nog niet weten wat deze weg zijn zalde grondslag is er laag. Ten opzichte van de nota der kosten van toezicht, kan ik meedeelen, dat de zaak dezer verbetering, ook door de aan vankelijke niet-gunning van het werk, lang doende is geweest, en dat van Wejjnsber- ge èn bij de aanwijzing èn bij de confe- rentien van B. en W. vaak is tegenwoordig geweest, zoodat we meenen dat ƒ85 wel verdiend is. De heer Reepmaker. Is dat de geheele rekening De voorz. Ja, want ook de eerste werk zaamheden van verleden jaar zijn hierin begrepen. Een en ander goedgekeurd. De voorz. Betrekkelijk de aanvrage van een tweetal vereenigingen waarvan een pas opgericht en de andere reeds langer bestaat, wil ik meedeelen dat bjj B. en W. slechts eenig bezwaar bestaat tot inwilliging, en wel dit, dat, worden deze verzoeken door u toegestaan, ook voor andere vereenigin gen deze moeten toegestaan worden. Bij den sterken groei van het vereenigings-le- ven, zijn er hier nog slechts een drietal, die deze vergunning vragen, zoodat B. en W. vooralsnog geen reden hebben een weigerend antwoord te geven. Zij stellen voor tot 1 Jan. 1903 bij wij ze van proef het Nieuv^e Schoollokaal aan de vereenigingen af te staan, opdat dan het hoofd geen last er van heeft aan de

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2