Gemengd. gend tekort te ontgaan, dan behooren alle klassen naar evenredigheid belast te wor den, maar behoort niet de druk gedragen te worden door hen, die het minste daar toe geëigend schijnen. De adressanten gelooven niet, dat de verhoogde accijns zul medewerken tot ver mindering van het gebruik en op die wijze een weldaad zou worden voor den minde ren man, omdat de Minister van Financiën niet versterking zou zoeken in eene belas- tingverhooging, welke niet het doel zou be reiken maar integendeel van de verhoo ging verwacht wordt, dat daardoor een tekort zal worden gedektalzoo, dat de opbrengst van den accijns met eenige rnil- lioenen zal worden vermeerderd. De verhooging van den accijns is dus geen ethisch middel tot tegengaan van drankmisbruik, maar een financieel middel om aan geld te komen. Vervolgens wordt er op gewezen dat in 1892 reeds den toenmaligen Minister er op opmerkzaam was gemaakt, dat de Mi nister, die had voorgesteld den accijns van het gedistilleerd te brengen van f 57 op f 60 heeft verklaard, dat de accijns voor verdere verhooging niet vatbaar was, bet geen evenwel niet verhinderde, dat in 1892 diezelfde accijns werd verhoogd tot f 63 en thans weer een voorstel wordt gedaan om den accijns te brengen op f70. Bovendien achten de adressanten het voorstel inconsequent. De herziening van de wet tot wering van drankmisbruik, door middel van de be kende Vergunning", is in bewerking, hetzelfde Ministerie dus, dat thans verhoo ging van den accijns voorstelt, zal maat regelen moeten nemen om de opbrengst dier belasting zoo gering mogelijk te ma ken. Verder, dat accijnsverhooging de smok kelarij sterk in de hand werkt en de volks gezondheid op bedenkelijke wijze wordt aangetast, doordien bij voortdurende accijns verhooging de lust tot vervalsehing wordt aangewakkerd, omdat de waarde van het gedistilleerd gemiddeld is f 8 per hectoliter en de accijns (f 63) dus ongeveer 8 maal die waarde vertegenwoordigt, en thans het voorstel is de accijns op negen maal die waarde te brengen. Een dergelijke abnormale verhouding van eene belasting tot de waarde van een ar tikel, doet zich bij geen ander product voor. den was, eer hij haar kwam opzoeken terwijl zij bezorgd in hem was en voor zijn geluk bad, dacht hij er aan, het hare te verraden. Ofschoon zijne gedachten nog niet geordend waren, ofschoon zij slechts vreesachtig en in nevelen opdoken, Mag- dalena gevoelde het met eene siddering vol vermoedens in den ijskouden kus, dien Her- bert bij het wederzien haar op de lippen drukte. Een doodelijke schrik deed haar huive ren, zij boog zich achterover en zag hem vol angstige verwachting in de oogen. Eerst toen zijn spotachtig lachen haar antwoordde, sloeg zij blozend de trouwe oogen neder. Tevergeefsch was haar ang stig vragen, hij gaf korte algemeene ant woorden, die hare zorgen niet verminder den. Tevergeefsch waren ook hare teedere opmerkzaamheden voor zijn welbehagen en zijn gemak. Eindelijk nam zij hare toe vlucht tot een laatste middel, zij haalde haar slapend kind en legde het hem met smeekenden blik in de armen. (Wordt vervolgd) Ook wordt in dit adres gevraagd, of het niet beter zou zijn, wanneer bij het indie nen van wetsontwerpen tevens de bron werd aangewezen, waaruit de kosten kun nen worden bestreden, welke een eventu- eele uitvoering dier wetten tengevolge zal hebben; dan heeft de regeering niet steeds te grijpen naar het unicum tot helasting- verhooging. namelijk den accijns op ge distilleerd Deze week is te Leiden overleden het Tweede-Kamerlid de heer A. E. van Kempen en hedenmorgen de heer C. H. den Hertog lid voor Amsterdam 3. ItltESKOS. ;tl October 1902. We ontvingen hedenmorgen per post schrik niet, lezereen brandbrief, dra gende het poststempel Breskens-Maldeg- hem, maar geen aanduiding van plaats waar ze in de postbus van de tram was gestoken. Ons eerste onderzoek leidde tot de we tenschap dat dit te Kruisdijk was geschied. Nu is het niet een bedreiging dat we hier of daar wat geld moeten nederleg- gen opdat men de roode haan niet op ons dak zoude zetten, neen, we zullen in een ander blad aangeklaagd worden, dat we aan onzen plicht tegenover het publiek te kort doen. Als men nu den brief zag, dat zou men den steller daarvan kunnen rangschikken onder het publiek, dat belust is op grove schandalen, en dan kunnen we niet ont veinzen, dat we tegenover dat publiek te kort doen, door er geen «eronique scanda- leuse" op na te houden. Bij voorbaat zeggen we dank voor de kostelooze reclame, die men zich voorstelt voor ons te maken. Als wij er bijvoegen dat de schrijver van den dreigbrief zoo laf is, ons zijn naam te verzwijgen, dan zal men op z'n vingers kunnen uitrekenen, in welke categorie we dezen auteur hebben geplaatst. Als curiositeit zullen we den brief be waren en hem deponeeren bij een ten vo- rigen jare uit Oostburg gelijksoortig ont vangen geheimzinnig schrijven. Het is niet onmogelijk dat op de eeue of andere wijze uitlekt, tot welk consortium deze held behoort, en dan is het mogelijk, dat de onbewezen zware beschuldiging in dat schrijven voorkomende aan het adres van eeu met name genoemd persoon, wordt ge deponeerd ter plaatse waar zulks gebrui kelijk is. We hebben meermalen aan vuige laster achter onzen rug uitgekraamd, blootgestaan, zelfs voortkomende uit lioogere kringen, maar wie zich geen schuld bewust is, stoort zich daaraan niet. Het geweten derzulken is veelal zoo onzuiver, dat het te zwak klopt, om belaagden te kunnen omver werpen. Met dit schrjjven zullen we echter een uitzondering maken. In verband met de gedrukte brieven te gen bedoelde persoon, die in dit schiijven worden aangekondigd, zullen we op onze hoede zijn. In de gisteren gehouden vergadering van het college Kerkvoogden en Notabelen der Ned. llerv. Gem. alhier is de begrooting voor het dienstjaar 1903 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op ƒ1494,545. De jaarwedde van den koster werd op diens verzoek verhoogd en wel met ƒ25. Bij het gehouden examen voor de vrije- en orde-oefeningen in de gymnastiek slaagde te Venlo de heer J. P. Leenhouts te Cadzand. Nog geslaagd mej. E. J. Weisfeit te Aarden burg. De directeur van het Zeebad Dom burg is met de Noorderzon vertrokken, zonder orde op zijne zaken te stellen. Zijn verblijfplaats is onbekend. De Justitie uit Middelburg heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Tot agent, van politie te Vlissingen is benoemd A. Engels te Driewegen (Bier vliet.) Sluis, 30 Oct. In de hedenmiddag ge houden zitting van den Gemeenteraad werd de begrooting in ontvangst en uitgaaf op ƒ20814.275 vastgesteld. De verlichting voorstel-Sanders waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten, werd na eenige discussie verworpen met 4 tegen 3 st., vóór stemden de hee- ren Sanders, Meijer eu de voorzitter, te gen de heeren Maenhout, De Bruijne, Stern en Zonnevijlle. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat Maandag jl. een amb tenaar der gemeente gestorven was, nl. de klokkenist A. Ghijsels; hij bracht hulde aan den overledene en zeide nooit een klacht van dien ambtenaar bij hem was ingekomen. De voorzitter deelde mede dat hij be houdens goedkeuring van den raad als tij delijk klokkenist had benoemd diens zoon Jac. Ghijsels. Nog was bij den raad ingekomen een verzoekschrift van de bewoners van de Nieuwstraat tot het plaatsen van eeu lan taarn aan van Wepnsbergen, doch dit werd naar B. en W. verwezen. Daarna ging de vergadering over in ge heime zitting. Tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk, is door het prov. kerk bestuur van Gelderland o. m. toegelaten de heer W. A. Noest, van de universiteit te Utrecht. Aan de gemeente Hoofdplaat is eene buitengewone bijdrage voor het onderwijs toegekend van ƒ400. Sluis, 29 Oct. Door een tot nog toe onbekend persoon zijn aan verschillende menschen in deze gemeente waarschuwin gen gezonden om hunne belasting te ko men betalen. Toen men op het kantoor der belastin gen kwam en den Ontvanger er over sprak dat het nog geen tijd van waarschuwen was, stond de man erg verbaasd te kijken, daar hij hij van niets af wist. De aan de andere zijde gestelde tien ct. voor kosten behoefden zij niet te betalen. Door I. J. van de Vijver te Schoon- dijke is ontslag gevraagd als postbode al daar. Sluis. Woensdagmorgen kwam de tram van Brugge naar hier te Westcapelle in botsing met den tram, die van Heijst kwam, waardoor belangrijke schade werd opgeloopen en stoornis in den dienst werd veroorzaakt. Personen in den tram aanwezig om de markt te Oostburg bij te wonen, hebben zich pci rijtuig daarheen moeten laten brengen. Een leurder met beelden die op den tram aanwezig was, liep veel schade op aangezien eenige beelden door den schok omsloegen en braken. Ook een vrouw werd ernstig gewond. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft benoemd in de Gezondheids commissie die haar zetel heeft te Oostburg tot lid en voorzitter Mr. F. J. N. van Dam, kantonrechter te Oostburg. tot leden: dr. J. Schouten, arts te IJzendij- ke, Dr. J. Doijer, arts te Aarden burg, J. A. Lugten, Opz. bij den Rijks-Waterstaat, Breskens en H. W. Blokland, gepension- neerd officier der Infanterie te Groede. Te Nizza is een brutale diefstal ge pleegd in de villa van barones Rahden, welke voor het oogenblik onbewoond is. Daar zijn een paar kamers nagenoeg leeggestolen. Allerlei meubelen, een ledi kant, schilderijen, kostbare voorwerpen, Saksisch porselein en allerlei andere zaken zijn verdwenen. Van de dieven, die waarschijnlijk wel auderhalven dag in de villa hebben door gebracht, is geen spoor ontdekt en geen der bewoners van de naburige huizen heeft iets gezien of gehoord. Te Heerlen ontstond dezer dagen tusschen de gebroeders W. een korte twist, waarbij de eene broeder den anderen met een stok zoodanig aan het hoofd verwond de, dat deze aan de gevolgen in het ge sticht Calvariënberg, te Maastricht is over leden. De dader is voortvluchtig. Maandagavond heeft een brand te Amsterdam een slachtoffer geëischt. Omstreeks half 10 werd de brandweer opgescheld voor een uitslaanden brand in het bovengedeelte van perceel 78 Van Beuningenstraat op den hoek van de Van Limburg Stirumstraat, waarin de tapperij en slijterij van H. van Eijkelenburg ge vestigd is. Het gezin bewoont het eerste bovenhuis. De zaak wordt door de vrouw gedreven daar de man werkzaamheden bui tens-huis verricht. Juist even nadat deze van zijn werk was thuis gekomen en bij zijn vrouw in de tapperij was, kwam het oudste van de zes kinderen, een meisje van 15 jaar, naar beneden stormen, zeggende dat er boven brand was. Zij had vlak voor de alkoof waarin twee der kinderen sliepen, een petroleum-ganglampje, dat ze in de hand droeg, laten vallen, daar zij kramptrekkingen in die hand kreeg. Als het meisje niet zoo ontdaan was geweest had zij misschien den brand nog in den aanvang kunnen dooven, doch door haar wegloopen gingen eenige kostbare oogen- blikken verloren, De ouders en eenige bezoekers van de tapperij snelden natuur lijk dadelijk naar boven, waar zjj de twee in de alkoof slapende meisjes, van 7 en 9 jaar, redden. De schapen hadden echter nu reeds ernstige brandwonden, voorname lijk aan de armen en het hoofd. Zij wer den, nadat de brandweer een voorloopig verband had gelegd, in allerijl per rijtuig naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar bleek dat haar toestand niet levens gevaarlijk was. Erger was het gegaan met het jongste van de drie andere kin deren, die in een klein vertrekje schuin tegenover de alkoof sliepen. De twee oud sten van dit drietal, een meisje van 11 en een jongen van 9 jaar, waren door het geraas wakker geworden en intijds naar beneden geloopen, denkende dat de brand niet zoo erg was of het tweejarig broertje kon de komst van moeder wel afwachten. De arme moeder echter was uit den aard van de zaak het eerst in de richting van de alkoof geloopen, waar, zooals zjj

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2