Binnenland. Gemengd. langer branden voorkomt. Als de lantaarns tot onder den morgen branden, is dat voor hem die ze moet uitdoen, om halt 4 of 4 uur een slavenwerk, nu we geen petrole um stoken en de lichten uit zich zelf kun nen uitgaan. Voor enkele personen die eens uitgaan is het wel plezierig en genoegelijk als de lantaarns blijven brandenin Aardenburg, Wiiar overvloed is kan dat wel, maar hier zie ik er geen nut in. De heer Sanders. Ik zou niet willen voorstellen om ze te vier uur uit te doen, maar te (5 uurook behoeven we daarom niet te geven als ze worden uitgedaan. Ik acht het van belang voor een groot gedeelte van het publiek. De heer Stern. Als ze langer dan ge woonlijk moeten blijven branden zou ik er ook niet voor zijn om ze. te vier uur uit te doen, maar voor onze gemeente acht ik langer dan elf uur niet noodig. Elke week ga ik des avonds eenmaal naar den ingenieur en ik geef u de verze kering, dat ik in de 52 weken geen 4 per sonen 's nachts tegenkom. Om nu voor een enkel raensch zulke groote kosten te maken, is geld weggooien. Ook zijn 10 lantaarns een boon in een brouwketel. De heer Sanders. Ik ben er van over tuigd dat het noodig is. De heer De Bruijne. Ik zal tegen het voorstel stemmen en wil mijne stem daar toe inotiveeren, wijl de kosten te groot zijn, en de menschen mij den wensch nog niet te kennen hebben gegeven. De heer Sanders. De helft der ingeze tenen is er voor. Dat De Bruijne daar niets van hoort, komt omdat hij niet on der de menschen verkeert. De heer De Bruijne. Dat ik verschil lende menschen niet spreek, is niet waar. Ik kom vaak in Sluis, al is dat nu wel niet tot 's nachts 12 uur, maar ik heb er nog niets van gehoord. De heer Stern. Ik ben niet tegen de uitbreiding der verlichting, maar ik ben er wel tegen, dat ze 's nachts doorbran den. Daarom wensch ik nog eens te vra gen of de bedoeling van het voorstel San ders is de straatverlichting met 100 te verhoogcn voor uitbreiding of bepaaldelijk voor doorbranding des nachts. De heer Sanders. Ik bedoel met mijn voorstel voor 's nachts licht. Over dit voorstel staken de stemmen vóór de lieeren Sanders, De Meijer en de voorzittertegen de heeren De Bruijne, Stern en Zonnevijlle. Beplanting. De heer Stern. Mijn col lega De Bruijne en ik hebben de plaats eens opgenomen waar eene nieuwe beplan ting zou moeten aangebracht worden. zoude zijr., als een geliefde vrouw zijne eenzaamheid opvroolijkte en zijne zorgen deelde hij dacht aan Esther en zuchtte. Zij was Ruben's eenig vergood kind, Wer ner wist, dat hij haar vrijheid schonk in het geloof en in de liefde, hij wist, dat de oude jood hem duizendmaal welkom zoude geheeten hebben als schoonzoon wanneer hij een andere studie had beoefend, welke geen eenheid vau geloof van de echtge- noote vordert. Maar Werner wankelt niet, wat hij eens erkend had het doel te zijn van zijn leven, bleef hem dierbaar en als eerste geschiktheid tot zijn beroep gaf hij het voorbeeld eener mannelijke en gedul dige zelfverloochening. (Wordt vervolgd.) Achter de gaaipers kunnen we 20 popu lieren, hij het weidje in pacht bij de wed. Beijaert 20 populieren en 20 olmen, aan Mauritskruk 34 populieren en 26 Olmen, aan het zandpad 40 wilgen en achter het weidje verpacht aan de tram 13 wilgen, samen 173 stuks plaatsen. Door de poten te omwikkelen zijn we er zeker van dat ze goed groeien zullen en als we roeien moeten we ook weer planten. We zouden voorstellen dezen post met ƒ150 te ver- hoogen. De voorz. Voor beplanting is nu ƒ225 geraamd, dat is ƒ25 meer dan verleden jaar. Als we dit nu eens brachten op 300 en over dit jaar ƒ50 gebruikten, dan was dat niet zoo bezwarend. De heer Zonnevijlle. Ik hoor daar spre ken van het zandpad. Is dat het zandpad in de Rewester Eedepolder waarvoor we geld tot onderhoud geven De heer De Meijer. Dat pad kon wel wat beter worden onderhouden. En ook dat van Beun en van mijne hofstede is slecht. De voorz. We geven ƒ25 aan de B'- wester Eede, die daarvoor alle voetpaden moet onderhouden. De heer Sanders. Als die voetpaden niet goed worden onderhouden, wat is daaraan dan te doen en zijn we daar elk jaar af? De heer De Bruijne. De raad kan deze post intrekken. Miuir als vertegenwoordi ger van de Bewester Eede. zou ik het be treuren als dit werd gedaan, tegenover de verschillende posten die de gemeente aan andere wegen geeft. De voorz. Nu raken we geheel van het onderwerp af. Ik zal mijn voorstel betref fende beplanting in stemming brengen. Goedgekeurd. De voorz. Ten behoeve van het voor bereidend militair onderwijs zou de ge meente voor de gymnastiek de benoodigde leermiddelen moeten aanschaffen. Voor die kosten zouden we ƒ50 op de begroo ting kunnen brengen. De heer De Bruijne. Het verwondert mij dit voorstel te vernemen, waar u in de vergadering van het collego gezegd hebt dat er niets van dit onderwijs kon komen omdat er geeu localiteit was. De voorz. Ik heb aan den kapitein be last met de leiding van dit onderwijs ken nis gegeven dat er geen andere localiteit beschikbaar was dan het schoolgebouw, en dat ik meende ongeschikt te zijn. Na dien vernam ik er niets meer van. Kort gele den is hier een officier geweest, die naar aanleiding dat we over deze zaak spraken, doch evenwel niet in opdracht van den kapitein, de school bezocht die het lokaal wel geschikt achtte. De heer De Bruijne. Krijgen we de daarvoor uitgegeven som van het lijk te rug? We zouden dan in de ontvangst een gelijk bedrag kunnen brengen, of voor memorie uittrekken. De voorz. Ik durf dat niet verzekeren. De heer De Bruijne. Ik zie in deze zaak niet veel heil, zoodat 't misschien het was dit maar te laten rusten. Aldus wordt besloten. Bij den post verlichting, verwarming en schoonhouden schoollokalen" wordt le- zing gegeven van een verzoek van het hoofd van school A tot het aanbrengen van gasverlichting in de school omdat de tegenwoordige verlichting zeer veel te wen- schen overlaat. De voorz. Naar aanleiding van dien zou de post van ƒ475 met ƒ100 moeten verhoogd worden. De gasverlichting zal bedragen ƒ40 en de aanleg met benuodig- de middelen ƒ51, zoodat we op ƒ100 kunnen rekenen. De heer Sanders. Het gas is duurder dan petroleum. De heer De Bruijne. De aanleg is duur tnaar anders zal het niet veel uiteen loo- pen. Het onderhoud kost nog al wat, on gerekend het breken van glazen. Als re de rekening van het onderhoud zaagt zoudt ge aardig staan te zien. In een huishouden wordt het onderhoud niet gerekend omdat het door de dienstbode of de huisvrouw wordt gedaan. De heer Sanders. Het is niet dat de verlichting onvoldoende is, maar ze willen het in de school beter hebben, en als het overal gebruikt wordt, mag het ook in de openbare gebouwen en in de school, zeker wel. Goedgekeurd met 5 tegen 1 st., die van den heer Zonnevijlle. Inkomsten. De heer Sanders. Nu een gedeelte der weide ip erfpacht bij de wed. Beijaert in erfpacht is uitgegeven aan de Tram-maatschappij, behoort de eerstge noemde zeker wel voor dat deel schadeloos gesteld te worden De heer De Bruijne. Uw bemerking is alleszins gegrond en er behoort rekening mêe gehouden te worden. Goedgekeurd. De voorz. De opslag- en kaaigelden hebben we in verband met het mindere verkeer 20 minder geraamd. De heer Sanders. Durf u u>g zoo'n be drag te ramen. Ik zou nog veel minder stellen. De voorz. De raming is pas voor het volgend jaar, en al zullen deze minder dan dit jaar zijn, we willen hopen dat het dan beter zal gaan. De heer Sanders. Jawel, maar lest heugt best. En waar nu de opbrengst te genvalt, zal het 't volgend jaar nog moei lijker gaan om bieten te krijgen. Maar en n als door deze post de rekening slui tend kan gemaakt worden, is 't mij goed. Goedgekeurd. De heer De Bruijne. Er zijn 17 olmen rijp om te rooien. We zouden die willen verkoopen en de opbrengst bestemmen voor de tekortkomende som ten behoeve der bestrating, waarvan we een beetje geknipt hebben. Ik geef dan in overweging niet te laat te verkoopen, want de ervaring heeft mij geleerd, dat laat verkoopen niet het meeste geld geeft. Goedgekeurd. De vaststelling der begrooting wordt aangehouden tot de volgende week, waar bij dan tevens zal herstemd worden over het voorstel-Sanders tot het 's nachts bran den der lantaarns. De raad vereenigt zich overigens met al le voorgedragen cijfers in de begrooting, zoodat in deze geene wijzigingen meer kunnen aangebracht worden. II. Eene af- en overschrijving in de begrooting 1902 wordt goedgekeurd tot een wederzij dsch bedrag van ƒ219.06. III. Als regent van het Godshuis wordt herbenoemd de heer L. Noest met 5 st., 1 was uitgebracht op A. Beun, terwijl mede J. Noest Sr. door regenten was voorgedra gen. IV. Eenige reclames in den hoofdelij- ken omslag worden in geheime zitting be handeld. ItRESKEYS, 28 October 1!»02. Reti'iuichemeiit.. Zaterdag 1.1. werd in den Hazegraspolder (gem. Knocke) een klopjacht gehouden, waarbij door zestien jagers geschoten werden meer dan veer tienhonderd konijnen, meer dan honderd hazen, als nede enkele faisanten. Daar de drijfjacht op een werkdag gehouden werd, waren er bijna geen nieuwsgierigen. Heeft die bekende drijfjacht op Zondag plaats, dan is er ontzettend veel publiek bij. Dat vergemakkelijkt dan voor de jagers het schieten niet. Retrnuclieiueut. De heer A. Lucieer, leerling aan de rijks-kweekschool te Mid- burg slaagde te Venlo bij het gehouden examen voor de vrjje- en orde-oefeningen in de gymnastiek. Bij Kon. besl. is benoemd tot in specteur bij de belastingen in de inspec tie Oostburg de heer Jhr. II. A. Wtt- waal van Stoetwegen. De nieuwbenoemde zal zich te Oostburg vestigen. Sluis, 24 Oct. Dezen avond is in hej Hotel »Stad Sluis" alhier eene hand-boog- maatschappij opgericht. Als bestuursleden werden gekozen de heeren E. Janssens, A. Dusarduiju, H. v. den Hemel, E. F. de Rycke en S. v. Mal. degein. Staande de vergadering traden 27 per sonen als lid. Zooals reeds gemeld is, zal het jacht sHohenzollern", dat den Duitschen Keizer van Vlissingen naar Engeland vervoert, niet op de haven komen. De Keizer wordt met een stoomsloep, welke aan de ponton van den provincialen stoombootdienst wordt gemeerd, naar de »Hogenzollern" gebracht. De Keizer zal waarschijnlijk reeds den 6en November oversteken. Een Belgische Maatschappij zal bin nenkort een aanvang maken met het lich ten van het Engelsche stoomschip »Mag- gie Mac Nair", dat vóór 2 jaar in de na bijheid van Terneuzen in de Wester-Schel- de is gezonken. Groede. De heer W. Kodde, onderwij zer aan de Chr. school alhier, slaagde te Venloo voor de acte vrije- en ordeoefenin gen der gymnastiek. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is er ingebroken bij den heer Van Amstel, den eigenaar van het koffiehuis »De Kikkert" aan den Kloppersingel te Haarlem. Deze inbraak getuigt weer van gróote brutaliteit en routine in het vak. Onder het raam van de voorkamer is een breekijzer gezet en na de wervels te hebben losgebroken is men er in geslaagd het raain open te schuiven. Aan de in drukken in de vensterbank is te zien dat van een breekijzer is gebruik gemaakt. De dief of dieven hebben in de voorka mer van drie kasten de sloten afgebroken en alles daaruit gehaald, zoodat de kamer zich 's morgens in de grootste wanorde bevond. Ze hebben meegenomen zes kopjes (an tiek aardewerk) en 16 porseleinen scho teltjes van twee soorten, een paarlemoenen

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2