Binnenland. We hebben dit gedi iaii in de overtui ging dat aan liet straatwerk ontzettend veel wordt gedaan, hetwelk der gemeente, als dit door een ander werd verricht, veel zoude kosten en ten andere, dat door Aer- nouts ook buiten de gewone uren heel wat wordt gedaan. De lieer Hendrikse. Toen de heer Car- preau en ik de vorige rekening hebben nagezien, trok bet onze aandacht, dat nog zooveel aan particulier arbeidsloon is uit betaald. Toen indertijd een tweede ge meente-arbeider is aangesteld, is aan Aer- nouts uitdrukkelijk voorgehouden, dat de belooniug ƒ1 daags was en dat hij met straatwerk meer kou verdienen. Dat was, meende luj, wel eenigsziiis waar, want als hij werk had, beliep dat ƒ2.50 daags, maar hoeveel dagen, zeide hij, kwamen er, waarop hij geen werk had. Dij de gemeente had hij ƒ850 vast en vooral uiet het oog op den ouden dag leek hem dat zaakje best. Tegenover llamelinck zou ik er bepaald een gewetensbezwaar van maken om de zen, nu hij niet meer met dezelfde kracht kan werkzaam zijn, in zijn traktement te verminderen, ook tegenover Aernouts zou ik daar sterk tegen zijn. Maar nu Aernouts meer geven, terwijl hij dat alles te voren geweten heeft, en ondanks dat hij nu weer 7 jaar ouder is dan bij zijne indiensttreding, zoudat dezelf de krachten ook niet meer aanwezig zijn, is een greep ill de gemeentekas, die niet gerechtvaardigd is. De heer Leeiihouts. 't Is toch ontegen zeggelijk, dat Aernouts een zeer naarstige arbeider is. De voorz. 13jj het straatwerk komen werkzaamheden voor, die onmogelijk door één man kunnen verricht worden, zoodat hulp noodig is, en hoe uieer zulk werk voorkomt, hoe meer particulier arbeidsloon er wordt uitgegeven. De heer Carpreau. De aanmerking, die we toen gemaakt hebben betrof de uitbe taling aan den zoon van Aernouts. De heer Hendrikse. Ik wil volstrekt niet tegenspreken, dat Aernouts niet een zeer ijverig man is. Maar als er hoege naamd geen reden bestaat om Hamelinck, bondgenoot was. Juist deze wjjze matigheid verlichtte zij ne toenadering tot Theresa, die, op grond der nauwe bloedverwantschap, zelve een zekere vertrouwelijkheid niet buitensloot. Jeugd sluit zich zoo gaarne aan bij jeugd en daar Hortense nog een kind was eu graaf Wolf zich niet haastte 0111 zijne dochter aan den omwonenden adel voor te stellen, zoo bleven de beide jongelieden gedurende de weinige weken van Herberts verlof, grootendeels in elkanders gezel schap. Jij verstond bet meesterlijk zich den tijd ten nutte te maken met liet ver trouwen der dochter won hij tegelijkertijd de welwillendheid des vaders, want bij vertoonde zich van de schitterende, glan zende zijde, welke zoo menig oog verblind, zoo menig hart misleid had. Met eenige nuaueeeringen speelde bij hetzelfde spel, als eens met Magdalena bij betoonde The resa de meest mogelijke opmerkzaamheid, echter op niet in liet oog loopende wijze, hij maakte, dat zij zich zijner herinneren moest, ieder uur van den dag. bij hare werkzaamheden en bij hare genoegens, welke hij deelde of meer genotvol weiisch- te te maken. (Wordt ver.olgd) die uit den aard der zaak, niet zoo ijverig meer kan zijn, niet te verminderen, dan is er ook geen reden oui Aernouts, die, als hij ouder wordt en dus ook minder zal kunnen doen te verminderen, nu te ver meerderen. De heer Carpreau. Als 13. en W. had den voorgesteld om Hamelinck meer te geven, dan zou ik er ook voor geweest zijii de tijden zijn veranderd. De pol der-jongens die vroeger 80 ets. hadden, zijn o ik heel veel vermeerderd, en dezen zo mer zijn ze zelfs nog verhoogd. De heer Hendrikse. Men kan polder jongens hij geen gemeente-arbeiders verge lijken. Uit het gezegde van den lieer Carpreau bljkt, dat deze nog meer in de gemeente kas zou willen ingrijpen. De hoofdelijke omslag wordt nu al ƒ500 hooger voorgesteld dat zou niet noodig zijn als we niet zoo'n mooie muziektempel moesten bekostigen, als niet een massa verfraaiingen waren aangebracht, als niet de liiiaueieele plannen der meerderheid werden doorgedreven. De heer Carpreau. De heer Heudrikse vergeet dat we voor de beurs nog altijd ƒ1000 's jaars aflossen en dat de gemeente daardoor in de schuld is geraakt. De heer Hendrikse. De beurs is al lang vergeten, maar de luxe-artikelen, die gij op den hals der gemeente hebt geschoven, zijn oorzaak dier ƒ500 verhooging. De heer Leenhouts De zaak der beurs is mislukt en zoo zal 't in andere ge meenten ook wel eens met iets zoo gaan. Maar ondertusschen mag de arbeider un der dit alles niet lijden. De lieer Hendrikse. Ik durf beweren, dat als liet op goed bezoldigen aankomt, ik bovenaan staook zoo ten opzichte van de gemeente-ambtenaren, maar de noodza kelijkheid voor Aernouts zie ik met in. De verbooging wordt goedgekeurd met 6 tegen 1 stem, die van dhr Hendrikse. De voorz Het onderhoud van bet lij ken-huisje is met ƒ50 hooger geraamd dit jaar is bij de aanbesteding tot vernieu wing, wegens gebrek aan concurrentie, zóó hoog ingeschreven, dat de uitvoering niet kon worden gegund. Daarom willen 13. en W. wachten tot liet volgend jaar. Goedgekeurd. Bij den post «onderwijs", zegt de heer Hendrikse. Als ik mij goed herinner is Dellaert destijds aangesteld als waarne mend hoofd der school op een jaarwedde van f700. Als zoodanig is liy dan ook, tijdens de ziekte van Boskamp opgetreden. Nu heeft Ddllaert, meen ik, 10 jaar dienst en komen hem dus, volgens de wet 2 5- jaarlijksche verhoogingen toe van f50. zoodat zijn jaarwedde f800 wordt en moet verhoogd worden met f 50 voor huishuur. En toch is hij op gelijke lijn gesteld met Andriessen dat is eene onrechtvaar digheid. De voorz. Blijkens de memorie van toe lichting is Dellaert benoemd als onderwij zer met hoofdacte en fransch op f700, verder heeft hij 9 jaren dienst, zoodat de verhooging van f 100 eerst 't volgend jaar kan ingaan, terwijl Andriessen 13 dienst jaren heeft. De heer Hendrikse. In elk geval heeft hij dus recht op t 50 meer. Ik wijs hier op niet omdat liet in het nadeel van de gemeente is, maar omdat de wet liet zegt en de regeering er toch in tegemoetkomt. De voorz. Ik zal het eens onderzoekeu en zien op welke wijze de verordening zal moeten gewijzigd worden. De heer Hendrikse. Daar de verlioo ging door de wet is geboden is eene wij ziging der verordening uit dén aard der zaak niet noodig. De heer Carpreau. Als het voorstel ten doel heeft de jaarwedde van Dellaert met f 50 te verhoogen, dan vind ik het zeer onregelmatig, als dat zoo maar bij de be grooting geschiedt. De heer Hendrikse kan dat voorstel indienen, en dan kan dat in de volgende zitting behandeld worden. We hebben daar straks zoo moeten strij den voor die f 25 verhooging, dat we wel eerst moeten onderzoeken of er grond be staat voor aanneming. De heer Heudrikse. Het is uiet te dueu om Dellaert geld in den zak te ja gen en ik st.-l ook geen verbooging voor, maar vraag alieen o£ er niet krachtens de wet verhoogd moet worden. Misschien was het heter, als ik voorstelde om alle trak tementen te verhoogen, ook dat van Bos kamp, die destijds is verhoogd tot f1300 op voorstel van dhr. Carpreau. Of kouit de bestrijding d.iar vandaan, dat Boskamp er niet hij genoemd is De heer Carpreau. Dat zijn hatelijkhe den die er niet bij te pas komen. De voorz. Ik zal onderzoeken wat in dezen te doen is en waarop Dellaert recht heeft. De grond-, dijk- en polderlaMcn zijn met f ÖU minder geraamd en gebracht op f75, omdat er in 1901 maar f 70.79"' be taald is, en het tocli nooit een verschil van f 50 kan uitmaken Het onderhoud van door de gemeente verhuurde gehouwen is geraamd op f425. Men heeft kunnen zien dat herstellingen en opknappingen noodzakelijk zijn aan het post en telegraafkantoor, het doktershuis, het brandspnithuis en dat van Boes het huis vau De Hulster kan nog eens wach ten. Goedgekeurd. Ontvangsten. De voorz. Wegens uit gifte van grond in erfpacht aan Hame linck is het bedrag van den post opbrengst huizen en binderijen sints het opmaken der begrootiug mrlioogd met f40 en gebracht o]i t 1252.12"' terwijl wegens uniformiteit van erfpachtsprijs de betreffende post is verhoogd tot f807.76. De voorz. B. en W. stellen voor de Hoofd. Omslag te vermeerderen met f 500. 't Is waarlijk geen luxe, die B. en W. hiertoe brengen want de noodzakelijkheid eischt eene vermeerdering van middelen. Beslist de raai evenwel anders, dan kan nen we daarmee geen genoegen nemen, tenzij hij andere middelen aanwijst. We heb ben niet voorgesteld 0111 de opcenten op de directe belastingen te verhoogen of te hef fen, omdat, naar het ons voorkwam, de be lastingschuldigen liever weten, waarvoor ze hunne belastingen betalen, dan liet als ill. directe belasting door opcenten te verha len. De heer Carpreau. Ik sta op een an der standpunt dan B. en W., daar ik eer der vraag, voor wie de verhooging der be lastingen dragelijker is, dan direct alle klassen van den omslag te verhoogen. De heer Hendrikse. Door dit voorstel blijkt het opnieuw dat we toch eenmaal in de schuld zitten. Vroeger hadden we ba tige sloten van flUOO, soms 13, 14 of 1500 gulden en thans is het maar een lut tel bedrag tneer. Sinds we de uitgaven voor luxe artike len hebben gekregen, en een muziektem pel van f3000, die alles opslokken, is het niet meer dan billijk, van de ingezetenen, die de heeren, welke ons in de schuld hebben gestoken, hebben afgevaardigd, ook daarin maar helpen bijdragen voor de ver booging van den hoofd, omslag. Door opcenten op de ongebouwde eigen dommen, bereikt men de grondeigenaren, maar dit kan niet, want het maximum is daarvan bereikt, en op de gebouwde ei gendommen treft men den kleinen man en den kleinen burger en dat is niet billijk. De voorz. Ik heb eens enkele begroe tingen nagegaan en ben tot de conclusie gekomen, dat de batige sloten zijn ver bruikt voor het opnieuw verleemm van een subsidie van f1259 aan de tram en van 1609 aan den Oranje Dierentijupolder. De heer Hendrikse. Dat is nieD de re den, want aan Oranje Oiereatjd is reeds de o/jQ eu aan de tram de 1-/2U termijn betaald, en niettegenstaande die posten,had den we altijd, de rekeningen kunnen dat getuigen, tfinke batige sloten, maar sints de muziektempel is gekomen, zijn die ach teruit gegaan. De lieer De Jaeger. Maar de f159 of f165 voor die muziektempel kunnen toch die f 599 niet uitmaken. De heer Carpreau. En de beurs dan, die een jaarlijksche aflossing van f1990 vorderde, terwijl de praktijk heeft uitge maakt, dat ze heeleuiaal niet nuodig is, terwijl van de muziektempel wel gebruik wordt gemaakt. De lieer Hendrikse. Ik zal het u voor rekenen, waarvoor de f 500 verhoogiug noodig /.al zijn. Eerstens f 165 voor de muziektempel, f 100 voor bureaubehoeften, als verm -inde verhooging aan de jaarwed de van den secretaris, f 150 voor den klerk ter secretarie, die niet noodig is, benevens de verschillende weelde-artikelen aan stad huis en de woning van Boskamp. D? beurs is noodig, al wordt er geen gebruik van gemaakt, terwijl van de muziektempel wel gebruik gemaakt wordt omdat ze er een maal is. Daarna wordt de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 19.925.09s, waarop de zitting wordt gesloten. ISltliSIiliVs. li October 1903. Sluis. T' erwijl Zondagmorgen j;l. de knecht van den landbouwer J. 13. alhier het ontbijt gebruikte, kwam diens hond met de voorste pooten op zijn knie staan. Toen hij den hond (een jonge üeensche schaaphond) over den kop streek, kreeg hij een zoodanige beet in het aangezicht, dat spoedig geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Sluis. Zaterdag heerschte hier langs liet kanaal eene groote drukte. Velen wilden nl. tegenwoordig zijn hij het lossen en lichten van het Vrijdagmor gen te voren gezonken schip. Tal van raenschen, ook van elders, be wogen zich langs den dijk heen en weer. Op het schip was het als een mieren nest; ruim zestig nieiischen waren er aan het werk. Een 40 tal personen was bezig het schip te los-en en een 24 tal anderen pompte liet schip leeg. Zondagavond werden zij vervangen door nieuwe krachten en eerst Maandagavond kwam het schip leeg. Hoewel het water in het kanaal veel was afgetrokken, had er geen stremming in den stoombootdienst plaats.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2