Mij is de wrake. No. 73(5. Woensdag 15 October 1902. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. FEUILLETON. ii in: s k n s i n i; courant, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.5U, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E It T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur llit hlad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIIXIAIAV te Breskens. GEMEENTERAAD VAX M/AVDIJKE 'Zitting van 13 October. Voorzitter de heer Neeteson. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Aan de orde is de behandeling der ge- ineente-begrootiug voor 1903. De post van nieubileering en onderhoud van het raadhuis is verhoogd met ƒ40. De voorz. B. en W. zijn tot dit voor stel gekomen, eerstens omdat de belooning voor het onderhoud ad ƒ30 veel te wei nig is, voor het vele werk dat daarvoor moet gedaan worden. De raadzaal wordt wel is waar niet heel netjes onderhouden, maar ik heb daarop nog geene aanmerking willen maken, over tuigd als ik ben, dat er veel te weinig voor wordt belaald. B. en W. wenschen dus het onderhoud te brengen op ƒ50. Voor de resteerende ƒ20 der verhoo ging zullen een 12-tal stoelen in de raad zaal voor het publiek worden aangeschaft, terwijl de hier aanwezige in de wachtka mer kunnen worden geplaatst. Goedge keurd. De zegelkosten voor den Burgerl. Stand zijn met ƒ30 verlaagd. De voorz. Er worden hier zegels ge bruikt van ƒ1.125, terwijl men kan vol staan met die van ƒ0.75. Men krijgt dan een kleiner model. We kunnen daartoe thans overgaan omdat het volgend jaar de registers, die om de 10 jaar worden inge bonden, compleet zijn en dan weer eene nieuwe periode aanvangt. De heer Carpreau. krijgt men van de zegels, die niet zijn gebruikt, het geld te- rug? De voorz. Neen, want de zegels zitten in registers gebonden en ze zijn gewaar merkt door den President der rechtbank. Maar als wo nu een kleiner model nemen, dan zijn in den regel zeer weinig zegels overin de meeste gevallen komt men te kort en dan schaft men supplementen aan. Goedgekeurd. De heer Hendrikse. Evenals als andere jaren heb ik de noodzakelijkheid nog niet ingezien van een ambtenaar ter secretarie, die de gemeente ƒ150 kost, evenmin als we ƒ100 behoeven uit te geven voor bu reau-behoeften, waar we misschien niet eens voor ƒ25 noodig hebben, te minder omdat voor druk- en bindwerken en schrijf behoeften ook ƒ100 is uilgetrokken. Het abonnement der bureaubehoeften zou eigenljjk heelemaal kunnen vervallen Hij stelde daarom voor de ƒ150 voor den klerk ter secretarie te schrappen en de ƒ100 voor bureaubehoeften te vermin deren tot ƒ25 en die voor drukwerken enz. van ƒ100 tot ƒ50. De voorz. De kwestie van den amb tenaar ter secretarie is al zoo dikwijls ter sprake gekomen, dat het vrijwel overbodig is daarover nogmaals discussie te voeren. Terstond in stemming gebracht, werd de post behouden met 4 tegen 3 st., tegen de heeren Hendrikse, Doens en Leenhouts. De voorz. Ten opzichte van het abon nement der schrijf- en andere kantoor-be hoeften ben ik er zeer zeker voor deze bij de aanstelling van een' volgenden titularis te verminderen, maar nu, wijl het is een vermindering van traktement van den Secre taris, kan ik daarmede niet meegaan. De drukwerken enz., die op ƒ100 ge raamd zijn, te verminderen met ƒ50 is eene onmogelijkheid, omdat voor eene ge meente als deze met 2800 zielen zooveel noodig is, dat men met ƒ50 beslist niet kan toekomen. De heer Hendrikse. Ik zeg u dank, Mijnh. de voorz., voor de toezegging om bij de aanstelling van een nieuwe titularis de ƒ100 voor abonnement schrijfbehoeften te doen vervallen. Daaruit blijkt uwe overtuiging, dat het te veel is, wijl het niet anders geldt, dan eene verhooging van het traktement van den secretaris. Vroe ger had deze clandestine post reden van be staan, toen het salaris zooveel minder was dan thans. En alhoewel ik weet dat het aan doovemans deur is geklopt om dezen post te verminderen, zou het toch inconse quent zijn, daarop bij vernieuwing niet aau te dringen. Voorts wil ik verder aannemen, dat 50 voor druk-, bindwerk en schrijfbehoef ten, te weinig zou zijn, maar in verband met de ƒ120 uitgetrokken voor verschot ten, porto's, vrachten enz. en de ƒ100 bureaubehoeften voor den Secretaris, kwam mij ƒ50 hoog genoeg voor. De voorz. brengt beide posten in stem ming zij worden aangenomen met 4 te gen 3 stemmen, die der heereu Hendrikse, Doens en Leenhouts. De voorz. De pensioensbijdrage voor den veldwachter bedroeg vroeger ƒ12, doch is thans gebracht op ƒ30. De vori ge premie was berekend op eene uitkee- ring van ƒ100 op 65jarigen leeftijd. Dit kwam B. en W. al te miniem voor, im mers ƒ100 's jaars is geen pensioen, het is niet veel meer dan eene bedeeling. We stellen thans voor eene polis te sluiten met de gunstig bekende Holl. Maatsch. van Levensverzekeringen te Am sterdam, die ƒ10 's jaars primeert voor elke ƒ100 welke men wenscht te verzekeren en met de bepaling dat bij vroeger overlijden of bij vertrek van dun verzekerde na 2 jaar der verzekering 90 °/0 zal worden te rugbetaald. De heer Hendrikse. Ik vind dit voor stel alleszins billijk. Iemand, die de ge meente zoolang heeft gediend mag niet met een fooi worden weggestuurd. Een ƒ300 is op een leeftijd van 65 jaar voldoende om van te kunnen leven, zon der dat hij zijn hand zal behoeven uit te steken. Goedgekeurd. De voorz. De benoeming van den op zichter is wel een tijdelijke geweest, en tegen 1 Jan. a. s. zal behooren beslist te worden of we daarmee doorgaan, maar toch stellen B. en W. voor de post van ƒ50 daartoe te continueeren. De heer Hendrikse. Ik acht het wen- schelijker daarover te beslissen bij de de finitieve benoeming. De voorz. B. en W. hebben den post voor de vaste arbeiders gebracht op ƒ675 en alzoo met ƒ25 verhoogd, met de be doeling de jaarwedde van Aeruouts, over eenkomstig diens verzoek met ƒ25 te ver- hoogen en te brengen op ƒ375. 106. O, dat woord, dat eene woord, hoe machtig was het in zijne armzaligheid bij hem besliste het over leven en dood. Des morgens had het hem nog niet half zoo vernietigend toegeschenen, daar hij dacht dat het noodlot hem den eenen keten voor den anderen schenken zou, de ruil betee- kende niets, dan de afhankelijkheid van een hartelijke, onbeschaafde, half onnoozele vrouw. Nu, dat hij Theresa gezien had, in de frissche bekoorlijkheid eener geluk kige jeugd, in den gloed harer zindelijke schoonheid, omgeven door vorstelijken glans, nu wist- hij, dat hij zich tot ellende ge doemd had, tot ellende zijn leven lang. Hij wendde vermoeidheid voor, toen de gravin hem vroeg naar de reden van zjjn stilzwijgen, hij smachtte naar zijn bed en naar den slaap, als eertijds somwijlen na woest doorzwendelde nachten. Hij kon en mocht niet meer denken. Wat zijn geluk moest zijn, stond hem tegen; waar hij naar smachtte, was een droombeeld en toen eindelijk na lang rusteloos woelen Theresa's gloeiend beeld lachend en zelf bewust door zjjne droomen zweefde, toen kuielde aau gene zijde van het kanaal ee ne schoone jonge, blonde vrouw aan de wieg van haar kind en sprak voor hem eene avondbede uit. XV. Er was een keerpunt ontstaan, niet zoo zeer in Herberts uitwendig leven, of in zijne geheimste wenschen, toen hij There sa op Kettenstein zag, maar in de plan nen die hij voor zichzelven maakte. Zoo lang het bestaan van het jonge meisje al leen een schrikbeeld geweest was in de jammerbrieven, welke zijn vader hem over het kanaal toezond, zoolang zijne fantasie, gevoed door avontuurlijke geruchten, haar hem had voorgesteld als een onbehaaglijk of deerniswaardig wezen, zoolang was hij het met zichzelven oneens geweest, hoe het dreigende gevaar het zekerst te kun nen afwenden en had hij slechts één dui delijk besef, namelijk dat graaf Wolfs doch ter zijne natuurlijke vijandin was. Maar sints hij haar gezien had, zoo jong en zoo schoon, met zoo frisschen geest, met de gemakkelijkheid, welke eene zorg vuldige opvoeding schenkt aan manieren en wijze vaü uitdrukken en die het ver keer in goed gezelschap verleent, sints kwam hij tot het inzicht, dat een hechte vrede verkieslijk was boven iederen strijd. Wellicht bedroog hij zichzelven niet eens, dat hij Theresa, ware hij vrij geweest, bo ven duizend en nogmaals duizend anderen zou verkozen hebben want hare jeugdige schoonheid was aanstekelijk en vol natuur lijke gratie; een edel wild, niet gemak kelijk te vaugen en daarmede den lachlust des jagers prikkelend. Hij gaf toe, dat dit wellicht evenzoo zoude geweest zijn, uls Magdalena zijne liefd onbeantwoord gelaten had het on bereikbare bleef hem het hoogste. Nu dacht hij alleen daaraan, hoe de ketenen te verbreken, die hij, door harts tocht verblind, zich had aangelegd, want, dat hij vrij moest worden, was iets, dat reeds bepaald en duidelijk in hem leef de. Het hoe kwelde hem meer dan het wanneerhij was eene veel te voorzichti ge natuur, om niet te weten, dat hjj slechts van lieverlede Theresa zijne hulde mocht bewijzen, zou die hulde den licht opgewekten argwaan van graaf Wolf niet gaande maken, ten opzichte van baatzuch tige nevensbedoelingen. Deze verstandige beschouwing had hij na menigen strijd ook het ongeduld zijns vaders als heilzamen teugel aangelegd en daarmede den tijd ge- wonuen, die op dit oogeublik zijn beste

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1