Gemengd. Vergezeld van de heeren Baron Von Pelzer Berensberg, Blankevoort, ingenieur te Heerlen, beuevens nog enkele hoogge plaatste personen, wier identiteit wij niet kenden, daalde Prins Hendrik naar bene den. Door een luid »hoera" werd bij door de mijnwerkers begroet. Prins Hendrik droeg in de linkerhand een zilveren mijn lamp, geschenk van de Domaniale mijn, en in de rechter een stok. Door drie in het wit gekleede mijnwerkers werd de Prins- Gemaal op een wagen rondgevoerd. Hij stelde groot belang in de werkzaamheden «Ier mijnwerkers. Twee plaatsen, waar inen bezig was met het kappen der kolen, werden bezocht. De Prins toonde eene buitengewone belangstelling in alles. Ruim een uur duurde de bezichtiging van de pnijn in den grond. Intussohen was ook voor de werklieden de tijd van ophouden gekomen. De Prins liet enkele arbeiders vóór hem opstijgen, waarnaar hij volgde. Toen hij aan het daglicht kwam, werd hij met het statige »Wien Neerlandsch Bloed", uitgevoerd door de Bergkapel on der directie van den heer Keiler, begroet. Op dit volkslied volgde het sBerguians- lied". Nadat de Prins zich van de mijnwer kers-kleeding ontdaan had, werden door lieui nog bezocht de kolen wasscherjj, de machinerieën en verdere aanhoorige ge bouwen. Ook hier werd zijne belangstel ling gaande gehouden. Daar opeens verschijnt de Prins weer voor de menigte. Het regenen heeft ge lukkig weer opgehouden. >Daar is hij daar is hij klinkt het uit aller mond, en de een wijst hem aan den ander. Prins Hendrik begeeft zich weer naai de zaal. Men wijst hem op de kronings linde, geplant bij gelegenheid der kroning. Hij wijdt er zijn aandacht aan. Intusschen groeit de volksmenigte nog altijd aan. Een kleine muur scheidt haar van de binnenplaats, vanwaar de Prins vertrekken zal. Doch, wat nood Een paar stoelen zijn fluks bij de hand, terwijl de jongeren op den muur postvatten. De tijd van vertrek breekt aan. Allen zullen hem vaarwel zeggen. Daartoe stelden de aanwezige mijnwerkers en verdere ar beiders zich in twee rijen, op de binnen plaats op. Vlak voor de deur, waardoor de Prins zal naar buiten komen, staat de Bergkapel, die in den wachtenstijd ecnige nummers ten beste geeft. Het vierspan komt voor een oogenblik wachten en de gemaal onzer dierbare Koningin treedt naar buiten. De Bergkapel stemt een driewerf Hoch aan en een vijfhonderd mijnwerkers, benevens de talrijke nieuws gierigen stemmen hiermede in. De Prins groet heel beleefd door buigingen en het afnemen van zijn hoed, en in vollen draf gaat het naar de oude Keizersstad, die thans weer een vorstelijk persoon in dub bele beteekenis huisvest. Eene ernstige beteekenis kon dit wel niet hebben, daar de jonge gravin zoo be daard sprak over zijne liefde tot de ont- vlodene en het deed uitkomen, dat hij zich gebonden gevoelde. Hij vermoedde even wel niet, dat Theresa zoo blindelings op haar gesternten vertrouwde, dat hare vroe gere ijverzucht lang reeds in medelijden was overgegaan, van den tijd af dat het lot op zichtbare wijze de wegen der eens verbondenen had uit elkander doen loo- pen. (Wordt vervolgd) Zoover het oog reikte, werd de Prins der Nederlanden nagekeken en in gedachte wordt hem het beste toegewenscht. Nog lang zal dit hoog bezoek bij het personeel en de directie der mijn in berinnering blijven. ItlliiSKIiVS. 7 October' IM03. Vervolg en slot van den Aarden- burgsehen Gemeenteraad. Daarna kwam aan de orde de begroo- ting voor 19' '3. Algemeene beschouwingen werden daar over niet gevoerd De opbrengst der keurloonen zijn 5. en de marktgelden 15hooger geraamd, ingevolge een wenk van Ged. Staten om de ontvangsten le ramen zoo na mogelijk overeenkomstig het bedrag als het vorig jaar ontvangen. Schoolgelden geraamd op ƒ125, vergun ningsrechten d X ƒ25 minder, wegens op geheven en te niet gegane vergunningen. Rijksbijdrage voor onderwijs 1525. Dit bedrag is verminderd, omdat het aantal onderwijzers één meer bedraagt dan de wet eischt en naar welk minimum de bij drage wordt bepaald. Volgend jaar zullen eenige beuken bij de erven Galon gerooid moeten worden omdat ze te dik staan, terwijl wellicht in verband met de tram Brugge eenige ande re boomen zullen moeten vallen Uitgaven zijn geraamdvoor straatver lichting ƒ600, gezondheids commissie 68.94. Onderwijs ƒ4650. In verband met de verhooging van de zen post deelde de voorz mede, dat een nieuw leerplan is ontworpen, waarbij voor het handwerks onderwijs, dien tak van on derwijs, die voor het platteland niet hoog genoeg kan worden geschat, meer aandacht zal worden gevraagd. De onderwijzeres geeft thaus 23 uren per week ouderwijs. In het nieuwe leerplan, opgemaakt in overleg met het hoofd der school en goed gekeurd door den districts-schoolopziener, is dit onderwijs ojigenoinen met 4 uur per week voor elk der 6 klassen. Wordt nu dit onderwijs opgedragen aan de onderwijzeres, dan wordt baar aantal lesuren uitgebreid tot 47. Nu vinden B. en W. dat dit niet aangaat en wenschten voor de helft van die 24 uur voor hand werken een tijdelijke onderwijzeres aan te stellen, die, naar de meaning van het hootd der school voor ƒ109 's jaars wel te vinden zal zijn. De minderheid in het Dag. Bestuur was evenwel van meening, dat 24 uur toch te veel aan dat onderwijs was besteed, en wel voornamelijk op hygiënische gronden, doch waar diezelfde minderheid sterk is voor de doorvoering van het begrip .volksschool' meende de meerderheid, dat dit juist te bereiken was door dén aangeuonieh maat regel. De heer Van den Berg was het niet den voorzitter eens, dat het handwerks- onderwijs is een eisch der volksschool de getroffen maatregel was dus goed. Doch zou niet hetzelfde bereikt, als bijv. de on derwijzeres het handwerksonderwijs te la ten geven, door baar meer aan het ge woon ouderwijs te onttrekken, juist nu de voorz. had meegedeeld, dat we feitelijk een onderwijzer méér hebben, dan de wet eischt Niet, dat het bedrag van ƒ100 nu zoo'n uitgaaf is, maar voornamelijk met het oog op het laatste argument, kwam hem dit wel gewenscht voor. De voorzitter moest tegen bet denk beeld van den heer Van den Berg opmer ken, dat alsdan het hoofd zoude worden onttiokken aan het uitgebreid ouderwijs, hetwelk men toch niet zal willen laten varen. Opdat liet onderwijs zoo na mogelijk zal zijn, wat men van een volksschool mag verwachten, wordt er groot beslag gelegd op de onderwijskrachten. Het nu voorgestelde is echter een tijde lijke maatregel, want het ligt in de be doeling van het Dag. Bestuur om bij eene eventueele vacature eene onderwijzeres op te roepen. Het zoti hem aangenaam zijn als de raad zich met het denkbeeld van het Dag. Be stuur mocht kunnen vereenigen. Dit deed de raad dan ook door het be wuste voorstel met alg. st. aan te nemen. Nadat alle posten der begrooting waren afgehandeld vroeg de voorz. of nog ie mand over de begrooting het woord ver langde. De heer Van den Hemel wenschte nog even te spreken over de schatting der ver gunning-lokalen. De voorz zeide, dat deze post eigenlijk gepasseerd was en het reglement een her opening niet toeliet, doch overigens hoe genaamd geen bezwaar had het woord te verleenen. (Waartoe de vraag van den voorzitter dan wel diende, is ons niet recht duidelijk gebleken.) Intusschen vroeg de heer Van den He mel of er wel rechtmatig geschat werd het kwam hem voor dat locaiiteiten als van de wed. de Meijer met die van De Baere en Rodts niet op éene lijn konden gesteld worden en toch gelijk geschat wer den ook kwam ƒ1per localiteit hem wel wat hoog voor. De voorz. zeide dat dezelfde opmerking door hem ook reeds elders is gemaakt. De prijs van ƒ1.is wel goed betaald, doch men mag niet vergeten, dat men er voor minder voor bedankt. Nu is de aanslag toch hetzelfde of men beneden of boven ƒ50 schat. De heer Van den Hemel meende dit laatste te moeten betwijfelen hij geloofde dat de aanslag in dat geval ook vermin dert. De voorz. meende juist van nietoveri gens kon hij den heer Van der. Hemel de toezegging doen, dat zijne vraag aanleiding zal zijn tot een werk aan de schatters. Daarna werd de begrooting in ontvang en uitgaaf voorloopig vastgesteld op 16.525.81'. Aan J B. Lootens werd wegens afge graven grond in eene weide, aan dezen van gemeentewege verpacht, eene schadevergoe ding toegekend van 5 83. Ten slotte wees de heer Van den Berg op den minder gunstigen toestand van deu vloer in de gymnastiekzaal van de school. Door de vele oneffenheden zou 'dit gevaar kun.ien opleveren bij dit onderwijs. De voorz. meencnde dat dit onderwijs meer effect opleverde bij eene oneffene dan bij een etfene vloer, beloofde echter zijn aandacht aan de bewerking te wijden. Daarna werd de zitting gesloten. IJzcitdijkc. Als onderwijzers belast met het geven van herhalingsonderwijs zijn be noemd voor het onderwijs voor jongens de heeren P. J. Dellaert en F. Cruijsberg, voor dat van meisjes G. T. Boskamp alle voor school no. 1, en voor die aan de Klakbaan de beeren J. du Burck, voor jongens, P. J. Rosendaal voor meisjes en rnej. E. Calluert voor het handwerkonder- wijs in beide scholen. De gemeenteraad heeft besloten tot aan leg van een grindwegje van Turkeije ter lengte van 33 M. in aansluiting met den nieuwen grindweg in het Waterschap Ei- luud en Brandkreek en met die van den Prins-Willempolder. Ziiidziuitlc, 5 Oct. In de heden, ouder gewoonte, matig bezochte vergadering der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw, werd besloten andermaal een 3- jarige cursus in het snoeien te orgauisee- ren. Ter bestrijding der kosten daaraan ver bonden zal worden voorzien door een sub sidie van wege het rijk. Deze cursus zal weder gehouden worden geheel in overeenstemming met de voor gaande. De rijks-tuinbouwleeraar, de heer Carn- man, zal eene voordracht houden te Aar denburg op 23 October e.k. en te Zuid- zande op nader te bepalen tijdstip. Voorts zal de 3-jaarlijksche tentoonstel ling gehouden worden op 26, 27 en 28 September 19U3, te Aardenburg, in de voorkerk van de Ned. Herv. Kerk aldaar waartoe door H.H Kerkvoogden op een daartoe gedaan verzoek, gunstig is be schikt op de voorwaarden door de Maat schappij vastgesteld. Aan deze tentoonstelling zal op de ge wone wijze een verloting worden verbon den, terwijl getracht zal worden door pre sentatie van een lijst, waarop men voor zeker bedrag kan inteekenen, ter bestrij ding van een deel der kosten aan deze ten toonstelling verbonden. Met ingang van 15 Oct. a. s. wordt de rijks-ambtenaar D. Sloof tijdelijk ver plaatst van Sluis naar Rotterdam en met ingang van 1 Nov. a. s. P. Bouwens van Oostburg naar Sluis, A. Looi van IJzen- dijke naar Vlissingen, L. Michielsen van Oostburg naar IJzendijke en J. de Ronde van Bruinisse naar Oostburg. Gioedc. De heer P. Luteijn alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzer te Arnemuiden. Sehoondijke. De collecte gehouden ten bate van de slachtoffers van den oorlog in Transvaal bracht ruim ƒ188 op. De meisjes, die zich de moeite hebben getroost, mogen tevreden zijn over de ont vangen som, in aanmerking nemende de talrijke aanvragen 0111 steun, die in den tegenwonrdigen tijd gedaan worden. Sluis. De heer L. J. Pi ré, vroeger al hier, thans onderwijzer te Nieuwe Tonge, is als zoodanig benoemd te Rotterdam. Te 's Gravenliage heeft het zoontje van den heer II. Wijnands, opzichter van 's Rijks Waterstaat, te Heusden, bij eene stoeipartij met twee jongens de punt van een mes in het oog gekregen, met het treurig gevolg, dat hij dit oog heeft ver loren. Een wielrijder, die den dijk van Schellinkhout naar Hoorn bereed, werd staande gehouden door vier jongelieden, die blijkbaar verkeerden onder den invloed van sterken drank. Zijn rijwiel werd zoodanig beschadigd, dat hij de re;s te voet moest vervolgen. Bovendien werd hem geld afgeperst. De politie schijnt de daders op het spoor te zijn.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2