Mij is de wrake. No. 730. Woensdag 24 September 1902. lle Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. E'EESKENSCEE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad rerscbijiit eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAA te Breskens. De Koningin van België is Vrijdag avond te 7.35 u. onverwacht overleden. H. M. zat aan tafel en gebruikte een lichten maaltijd, toen zij zich plotseling ongesteld gevoelde en het bewustzijn ver loor. Onmiddellijk werd een geneesheer ont boden. Toen deze kwam, was de Vorstin echter-reeds overleden aan een acute hart- crisis. Baron Goffinet en Barones Fierlar.t wa ren hij de Koningin en seinden onmiddel lijk aan den Koning te Bagnères, Luchon, en aan de overige leden van het Vorste lijk Huis, van wie niemand aanwezig was. De Minister-President verscheen Zater dag om de doodacte te teekenen. Zoodra het bericht van het overlijden bekend werd, liep een groote menigte voor het paleis te hoop, die de gebeurtenis be- De Brusselsche bladen zijn met een rouw rand verschenen en wijden lange afscheids- artikelen aan de Koningin. Koningin Marie Henriette, was de jong ste dochter van Aartshertog Joseph van Oostenrijk, een oud-oom van Frans Jozef. Zij was geboren te Schönbrunn den 23en Augustus 1836 en trad 22 Augustus 1853 in het huwelijk met Leopold II, destijds Hertog van Brabant en Kroonprins van België. Zij schonk haren echtgenoot drie doch ters, van wie de oudste, Prinses Louise, huwde met Prins Philips van Saksen-Co- burg-Gotha, en de tweede, Prinses Stepha nie, met wijlen den Oostenrijkschen Kroon prins Rudolf en sedert met den Hongaar- schen Graaf Lonyay. De derde dochter, Prinses Clementiue, is ongehuwd gebleven. H. M.'s eersteling, een zoon, de Graaf van Henegouwen, ontviel haar op jeugdi gen leeftijd. De overleden Vorstin was algemeen ge liefd wegens hare weldadigheid en werd bewonderd als een voortreffelijk paard- rijdster. Het «Handelsblad van Antwerpen" meldt omtrent de ontvangst van de drie Bóeren- Generaals aldaar. «Geen Vorst heeft ooit in Antwerpen een intrede gedaan, welke in de verste verte kon vergeleken worden bjj die van het roemvolle drietal". Het perron was natuurlijk afgezetmaar toen de trein aankwam, was de geestdrift der wachtende menigte niet te bedwingen. Zij drong, ondanks alle verbodsbepalingen, er heen, zoodat het comité, dat de Gene raals moest ontvangen wel 50 meter van hunnen waggon werd weggedrongen. «Leve de Boeren 1" klonk het aan alle kanten en uit volle borst werd het Trans- vaalsche Volkslied aangeheven, dat alle aanwezigen medezongen. Toen de heer Van Kerckhoven Donnez, voorzitter van het Boeren-Comité, einde lijk met de andere heeren de Generaals kon genaken, heette hij hen welkom met eene hartelijke toespraak. Daarna stapten de Generaals met de hunnen in de gereedstaande rijtuigen, wel ke zij weder door het gedrang der geest driftige menigte slechts met moeite kon den bereiken en reden door straten vol juichende mensehen naar het huis van den heer Van Doosselaere. Lange Nieuwstraat, waar zij afstapten. Geen pen is bij machte de geestdrift te beschrijven, die de menigte bezielde. Alles juicht mede en zwaait met hoeden en zak doeken en een gedrang om eene ribbekas te pletteren ontstaat, terwijl, als op een gegeven teeken, eensklaps het Boerenlied weerklinkt. «Spoorwegbedienden, douaniers, officie ren, heeren en dames, werklieden en kin deren, alles zingt mee. En wie niet mee zong, pinkte een traan weg, want nooit kreeg men iets zoo oprecht treffend, zoo hartroerend, zoo echt gemeend te hooren en te zien 1" En bij dat alles is geen enkele vijandi ge kreet gehoord tegen Engeland 1 De Generaals werden bij hunne komst begroet door de h.h. Van Doosselaere en Pol de Mont, waarop Botha en De Wet korte antwoorden gaven, waarin zij ander maal het doel van hun bezoek aangaven steun te zoeken voor wat nog van den Zuid-Afrikaanschen stam in Zuid-Afrika overbleef om welken te behouden eenig en alleen in den vrede was berust. Hulp was dringend noodig opdat volk noch taal daar nu te loor ga 's Avonds werd het aangekondigd feest ter eere van de Generaals gegeven in de groote zaal der Harmonie. Ook daar werden de helden, die er alle drie het woord voerden, met groote geest drift begroet Louis Botha karakteriseerde er kortelijk de overgave met het woord «Het zijn niet 20 000 Mausers, maar hef waren 20.000 Lee-Metfords dus op de Engelsche veroverde geweren 1 die de Boeren hebben nedergelegd". De verdere feesten en het bezoek te Brussel zullen geen voortgang hebben nu het droevig bericht kwam van het plotse ling afsterven van Koningin Marie Henri ette. i In cere hersteld. Gelijk men weet is in de buitenlandscke pers na het Hof ook Nederland zelve over de tong gegaan. Ons land zou een bondgenootschap zoe ken, voornamelijk met Duitschland. De reizen van minister Kuyper, zijn door onze groote bladen eveneens als mikpunt voor dat doel gekozen. Eindelijk en wel ter juister plaatse is in het Koninklijk woord, gesproken ter ope ning der zitting van de Staten-Generaal, op de meest officiëele wijze aan al die praatjes in het buitenland en aan al de critiekjes in het binnenland, den bodem ingeslagen. »De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat ze waren en behielden een vriendschappelijk karak ter". Daarin ligt opgesloten dat er hoegenaamd geen grond bestaat voor eene toenadering tot eene andere groote mogendheid, want dan zouden de betrekkingen ondersteld, dat er onderhandelingen gevoerd waren, zooals men vermoedde veranderd zijn. 100. De gravin volgde ontstemd en misnoegd de huisbewaarster in de koele torenkamer, waar de koffie werd opgediend en vanwaar men een verrukkelijk gezicht had naar be neden in het groene gezegende land met zijne dorpen en wouden en den trotschen i stroom, die zich majestieus voortbewoog. Maar ook dit prachtig uitzicht kon haar niet verheugenwant wat haar blik zag in de naaste omgeving, aan den voet des bergsde bloeiende tuinen, de golvende korenvelden, dat alles was graaf Wolfs eigendom. Boerderijen en molens behoor den daarbijmalsche weiden eu prachtige kudden, een woud, grooter nog dan dit van Tannensee. Zij gevoelde slechts kwel- ling en onmachtigen toorn over den aan haar beganeu roof, zij wendde de oogen af en had ook gaarne de ooren gesloten, om de vroolijke drukke beweging niet te hoo ren, die van beneden tot haar opsteeg. Alles, alles herinnerde haar aan haar ongeluk, de zon bescheen met een soort leedvermaak de heerlijke bezitting, om haar al deszelfs schoonheid te toouen. De ge lukkige gezichten der lieden schenen haar een hoon, haar aangedaan. Haar gemaal verstond het beter, om zij ne stemming te beheerschen. Hij wist het, wat daarvan afhing voor hem en die stemming was niet geheel gekunsteld meer, nu hij zijnen zoon gedweeër en verstandi ger bevond, dan hij had durven hopen. Hij was er op gesteld de inrichting van het kasteel te zien, nu die voleindigd was, vóór graaf Wolf aankwam, want de ver trekken, welke Theresa bewonen zou, wa ren eerst in de laatste dagen klaar geko men. Jmhetwaseentrotschkasteelen trotsch het geslacht, dat het gebouwd had. Graaf Wolfs moeder had het eens haren gemaal als bruidschat medegebracht en toen na haren vroegen dood haar echtge noot opnieuw in het huwelijk trad, was het deze bezitting geweest, waarom hij, ten gunste des opperjachtmeesters, een on rechtvaardig testament had gemaakt. Maar graaf' Wolf was geen moderne Ezau, hij had zijn goed recht bevochten en ook hier door zijne schoonzuster aanleiding gegeven tot de bitterste beschuldigingen. Haar hart herhaalde die nog heden, toen zij de rondte deed door de onderste rijen kamers, welke met echte kunstenaarskennis en fij nen siuaak in orde waren gebracht. Het rijke snijwerk en het donkere eikenhout, de schooue oude lederen behangsels en de prachtige glasschilderingen der groote boog vensters waren wel door handen gemaakt, die langs reeds rustten en tot stof waren vergaan. Maar de meubelen in den stijl van dien__tyd_eu toch in gemakkelijkheid zoo ver hem vooruit, behoorden tot den tegenwoordigen tijdop de donkere, met zijde gestikte gordijnen kleefde het stof van lang vervlogen jaren nog niet en de bloemen, die in de antieke vazen bloeiden, waren kinderen van het heden. Aan graaf Wolfs woon- en werkkamer grensde de statige bibliotheek, alles in den ernstigen degetijken stijl, waaruit zijn karakter sprak en eerst in de eetkamer bevond men zich, zooals graaf Herbert zich uitdrukte, op neutralen grond en bodem. Deze was p.iet zeer groot, berekend voor familiegebruik en vertrouwde vrienden en misschien zou deze kamer het minst de opmerkzaamheid der tegenwoordige gasten hebben opgewekt, als niet het beeld van Ariadne van den tegenover de vensters ge legen muur op heu had neergezien. De opperjachtmeester had deze plaats voor zijn geschenk van voor twee jaren zelve uitgezocht en per brief den dank van zij nen .htfléder OUtvaiK-'en. Aic.znnala hii nu.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1