Mij is de wrake. Het ui No. 729. Zaterdag 20 September 1902. lle Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor bet voormalig 4e distriet. FEUILLETON. IMtliSk n Sill i: COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62"', voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R '1' E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur llit, blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIIXMIIAV te Rreshens. De derde Dinsdag der maand Septem ber is bij de Grondwet aangewezen als de dag waarop de zitting van de Staten-Ge- neraal wordt geopend. Deze plechtigheid gaat altijd met groot ceremonieel gepaard en neemt natuurlijk in omvang toe, als H. M. de Koningin de zitting zelve opent. Was H. M. Maandagnamiddag reeds op bijzondere geestdriftige wijze in de resi dentie ontvangen, Dinsdag werd andermaal 11. M in den stoet met stormachtig ge juich begroet, bij Haar rit naar de verga der zaal der Sta ten-Generaal. Het inwendige van de vergaderzaal le. verde den gewonen aanblik op. Al de lo ges en tribunes waren dicht bezet, en vormden, vooral door de aanwezigheid van vele elegante dames, eene schoone omlijs ting van het bonte tafereel daar beneden, waar de uniformen, slechts hier en daar afgewisseld door een zwarten rok of bij zonder costuum, flonkerden in pracht van sterren en linten. Nadat de Koningin op de gewone wijze door den Kamerheer-Ceremoniemeester werd aangekondigd, trad met de Vorstin, be geleid door de commissie van in- en uit geleide, een heerlijke zonnestraal binnen. H. M droeg een wit satijnen robe, met het cordon van den Nederlandschen Leeuw. De Koningin-Moeder, in het zwart met witte guipure, nam plaats rechts van de Koningin Prins Hendrik in marine-uni form, nam den fauteuil ter linkerzijde in Met heldere stem en krachtige intonatie, sprak H M. de volgende T It O O It 11 II 11 uit .Mijne Heeren .Uit ernstige krankheid genadig her steld, en door de liefde, mij betoond, te inniger aan Mijn volk verbonden, ben ik in uw midden verschenen, om nu ook in persoon de nieuwe zitting der Staten-Ge- neraal te openen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zij waren en behielden een vriendschappelijk karak ter. De terugslag van eene elders, ook dit jaar uitgebroken crisis, was voor het scheepvaartverkeer nadeelig, overigens bleef de toestand van -handel en nijverheid be vredigend en gaf de landbouw geen on gunstige uitkomst. Op het gebied van den arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in equige residentiën op Java maakte krachtig hulpbetoon van gouver- nementswege noodzakelijk. Zoo hier te lande, als in de koloniën en overzeeselie bezittingen,J kweten zee- en landmacht zich met toewijding van hare roeping en gaf het corps burgerlijke amb tenaren mij alleszins leden tot tevreden heid. In het nieuwe zittingsjaar zal eene reeks van wetsontwerpen bij de Staten Generaal worden ingediend. Zoo zal uwe mede werking worden ingeroepen tot gedeellelij- ke wijziging van de Provinciale en Ge meentewet, tot meerdere vrijmaking van het booger- en middelbaar onderwijs, tot inperking van den vaccinedwang, tot meer dere ontwikkeling van het booger en mid delbaar vakonderwijs, tot regeling van de pensionneering der bijzondere onderwijzers en van de weduwen van alle ouderwijzers, alsmede tot vervanging van de Arbeidswet. Voor de betere aaneenschakeling van de verschillende deelen van het ouderwijs en de wijziging, die te dien einde in de On- derwijs-wetten zullen zijn aan te brengen, is 't mijn voornemen eene Staatscommissie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs hier gesloten pvereenkonisten betreffende onder werpen van internationaal privaatrecht zul len u ontwerpen worden voorgelegd De indiening van wetsontwerpen betreffende het houden van loterijen, het arbeidscon tract, het bewijs in burgerlijke zaken en het notarisambt alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire strafrecht pleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschaffing van de Staatsloterij zal een wetsontwerp bij u inkomen. Voor de gedeeltelijke herziening van de wetten op de personeele en de vermogens belasting en voor nadere regeling van het suiker-vraagstuk en de bank-quaestie zal uwe medewerking worden ingeroepen. Wetsvoordrachten tot regeling van de landbouwvertegenwoordiging, van het tele graaf en telephoouwezen, van het rivier- recht, van bevloeiïngeu, alsmede van op sporing van delfstoffen door den Staat, zul- leu u nog in dit zittingsjaar bereiken. Zoodra door liet koloniaal bestuur van Suriname de uoodige stappen zullen zijn gedaan, om den spoorwegaanleg naar liet Lawagebied en het nader onderzoek van dat gebied van bestuurswege ter hand te nemen, zal ik u voorstellen om dit werk, dat ik noo izakelijk acht, van Rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingsjaar van uwe in spanning gevorderd worden. Ik reken daarbij op uwe toewijding aan de zaak van het vaderland, en bid u toe, dut God de Heer uwen arbeid met. Zijnen zegen krone- Ik verklaar de gewone zitting der Sta- teu-Generaal te zijn geopend". Terstond rezen allen op en luide weer klonk een .Leve de Koningin gevolgd door een driewerf herhaald .hoeia!" Op gracieuse wijze neeg de Koningin naar alle zijden. De Koningin-Moeder en de Prins volgdeu en, door de Commissie begeleid en gevolgd door den hofstoet, ver liet de Koningin de vergaderzual De plechtigheid daarbinnen was afge- loopen. Na de opening der zitting der zitting kan men aannemen, dat de komkommertijd zoo wat uit is. Op de redactie-bureaux van de bladen beschouwingen over den inhoud der troon rede, welke zich natuurlijk regelen naar de kleur van het blad. Oier het algemeen is de liberale pers niet tebest te spreken over het regeerings- stuk. De miuistrieëlen daarentegen zijn vol lof, vol goeden moed en vol vertrouwen. Het socialistische orgaan .Het Volk" 99. De schulden van den opperjachtmeester vertegenwoordigden een vermogen Herbert zelve had in de twee jaar, waarin zijn oom hem edel moediglij k had bijgestaan, huis gehouden op eene wijze, welke hij zelfs zijnen vader niet durfde onttrekken. Graat Wolf leefde wel volgens zijn stand, maar zijne behoeften waren eenvoudig zacht beoordeelde hij de buitensporigheden der jeugd, maar hij verafschuwde die uit spattingen en genoegens, welke een na- deeligen invloed uitoefenen op welstand, eer en gezondheid. Had hij geweten, dat. de aanzienlijke sommen, welke Herbert ver kwist had, voor het grootste gedeelte speel schulden waren, dan zou hij hem zijne hulp reeds daarom alleen hebben ontzegd. Neen, neen, geene bekentenis, zij bood te weinig kans op slagen. Hij moest voor zijn oom verschijnen, vrij en zorgeloos, want de bekentenis van zijn huwelijk zou verdere onthullingen van zijn toestand noodzakelijk maken en hem in het niet van een duister bestaan slingeren. Met dit besluit was hij voor het oogenblik te vreden hij was het zichzelveu eens, wat hij moest laten en verwachtte, dat de dag van morgen lieui zou zeggen, wat hij moest doen. Het was niet geheel zonder moeite, dat Herbert zijne moeder overtuigde van de noodzakelijkheid, zich naar Kettenstein te begeven, om zijn oom welkom te heeten en hem geluk te wensehen met de veree- niging met zijn kind. De tegenstand der teleurgestelde vrouw was bijna eveugroot als de toegeeflijkheid jegens haren zoon Wij stellen ons dus gelijk met de be dienden, riep zij uit, in tranen uitbaistend, alleen met dit onderscheid, dat hij hen brood geeft en ons er van beroofd Wij zullen ons vernederen voor iemand, dien wij verafschuwen en verachten, die ons met duivelachtige berekening in slaap heeft ge wiegd en ons nu in de ellende stort 1 ik bid u, neem de zaak zoo tragisch niet op, zei Herbert spottend. &ls gij u al meent te vernederen door oom te out vangen, zoo uiaak u dan vertrouwd met de gedachte, dat uw zoon zich nog veel dieper vernedert, daar hij hoogstwaarschijn lijk otu de hand zijner dochter zal vragen. Dit is namelijk de weg, dien ik mij heb voorgesteld te bewandelen en ik verwacht van uw moederlijk verstand, dat gij mij niet zult hinderen. Hij liet haar alleen en de gravin begon snikkend haar toilet te maken. Als men bijtijds op Kettenstein wilde aankomen, dan diende men onmiddellijk nu tafel heen te gaan. Het was een stille rit. Ieder was ver vuld met zjjne eigen gedachten en ver wachtingen, welke onaangenaam genoeg waren. Op Kettenstein daarentegen straalde al les in de pracht der feestvreugde in het dal zag men van verre het trotsche mid- den-eeuwsche gebouw op zijne hoogte schit teren. De gravin was hier sints jaren niet geweest, het slot oefeude in zijn grootheid een drukkenden invloed op haar uit, als zij het vei geleek met het wel liefelijke, maar zooveel kleinere Tannensee. Men kon zien, hoe zorgvuldig het geheel was onderhouden en zij bewonderde daarbij den smaakvolleu aanleg, die zich langs den breeden gemakkelijken rijweg naar boven slingerde. De opperjachtmeester had zijne aankomst aangekondigd en eene bediende stond hen op te wachten aan den ingang, toen het rijtuig den met bloemen bestrooiden slot hof opreed. Maar het was er slechts een en het scheen den argwaan des opperjacht meester toe, dat de man verstrooid was en r. .1. IV H.MIIIIIl' u

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1